Columbia Winter Future Li

Columbia, SC
Jan 26-28, 2024

Click here for Masterpoint Winners List


Fri AM NLM/500 Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1
1
1
Mary Kelly - Charlie Molitor, Columbia SC65.18%
1.36
2/3
2
2
Veronica Albritton, ; Sarah Banister, Blythewood SC61.31%
1.36
2/3


Jane Quick, Florence; Melissa Meadows, 61.31%
0.93
4
3

Sam Karbasizadeh - Cathy Beemer, 61.01%
0.72
5
4

Donna Hunter - Randy Cannon, 56.55%

Fri Aft NLM/500 Pairs - 7.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.95
1
1

Veronica Albritton, ; Sarah Banister, Blythewood SC59.58%
1.46
2


Mary Ann Madden, Blythewood SC; Olivia Smith, Columbia SC57.92%
1.16
3
2

Ellen Brown - Loretta McPherson, Columbia SC57.08%
0.82
4


Jane Hyatt - David Graves, Columbia SC55.83%
0.87
5
3

Edith Burin - Kathy Veazey, 53.33%
0.65
4

Wendy Gibson - Lindsay Long, Charleston SC50.83%

Sat AM 0-500 NLM Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.63
1


Karen Hansell - Olivia Smith, Columbia SC61.87%
2.10
2
1

Larry Kosowsky - Dana Scutt, Indian Land SC60.46%
1.58
3
2

Veronica Albritton, ; Sarah Banister, Blythewood SC58.85%
1.11
4


Jane Hyatt - David Graves, Columbia SC55.30%
1.18
5
3

Donna Hunter - Randy Cannon, 54.42%
0.89
4

Ellen Brown - Loretta McPherson, Columbia SC51.96%

Sat Aft 0-500 NLM Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.63
1


Robert McCardle, ; Martha Meier, Wagener SC57.44%
2.10
2
1

Cathy Beemer - Sam Karbasizadeh, 57.14%
1.48
3


Charmelle Staples, Columbia SC; Patti Suggs, 56.85%
1.11
4


Jane Hyatt - David Graves, Columbia SC55.65%
1.58
5
2

Ellen Brown - Loretta McPherson, Columbia SC54.76%
1.18
3

Larry Kosowsky - Dana Scutt, Indian Land SC53.87%
0.84
4/5

Caroline Grimball, Columbia SC; Doug Rice, 51.19%
1.61
4/5
1
Velma Pruitt, ; Gwynne Dilday, Columbia SC51.19%
1.21

2
Donna Hunter - Randy Cannon, 48.51%

 



Total masterpoints: 77.18 earned by 33 players.

Total attendance: 31 tables.



   1   4.89 Veronica Albritton, Columbia SC

   2   4.89 Sarah Banister, Columbia SC

   3   4.09 Olivia Smith, Chapin SC

   4   3.63 Loretta McPherson, Columbia SC

   5   3.63 Ellen Brown, Columbia SC

   6   3.28 Larry Kosowsky, Indian Land SC

   7   3.28 Dana Scutt, Indian Land SC

   8   3.15 Robert McCardle, Columbia SC

   9   3.15 Martha Meier, North Chatham MA

  10   3.11 Randy Cannon, Newberry SC

  11   3.11 Donna Hunter, Columbia SC

  12   3.04 Jane Hyatt, Columbia SC

  13   3.04 David Graves, Columbia SC

  14   3.03 Sam Karbasizadeh, Santa Barbara CA

  15   3.03 Cathy Beemer, Mount Pleasant SC

  16   2.63 Karen Hansell, West Columbia SC

  17   2.31 Melissa Meadows, Columbia SC

  18   2.31 Jane Quick, Florence SC

  19   2.06 Mary Kelly, Columbia SC

  20   2.06 Charlie Molitor, Columbia SC

  21   1.61 Velma Pruitt, Cayce SC

  22   1.61 Gwynne Dilday, Columbia SC

  23   1.48 Patti Suggs, Columbia SC

  24   1.48 Charmelle Staples, Columbia SC

  25   1.46 Mary Ann Madden, Blythewood SC

  26   0.87 Kathy Veazey,    

  27   0.87 Edith Burin, Daniel Island SC

  28   0.84 Doug Rice, Columbia SC

  29   0.84 Caroline Grimball, Columbia SC

  30   0.65 Wendy Gibson, Charleston SC

  31   0.65 Lindsay Long, Charleston SC

  32   0.55 Yvonne Farrar,    

  33   0.55 James Russell, Columbia SC