Dayton Summer Sectional

Centerville, OH
Aug 12-14, 2022

Click here for Masterpoint Winners List


Fri AM Open Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Bob Stitt - Stefanie Stitt, Dayton OH60.20%
4.75
2


Larry Klein, Cincinnati OH; John Meinking, Maineville OH58.93%
3.56
3


Mike Ma, Cincinnati OH; Stephen Moese, West Chester OH57.65%
3.41
4
1
1
C Tom Kerns - Bonnie Papini, Beavercreek OH56.38%
2.56
5
2
2
Stew Devilbiss - Matthew Bone, Dayton OH53.06%
1.92
3

Ernest Dalton, Centerville OH; Joyce Dennis, Fairborn OH51.79%
1.44
4

Sandra Forsythe - Steven Forsythe, Centerville OH50.77%
1.32

3
Ambrish Bansal - Arun Gupta, West Chester OH47.96%

Fri AM Silver Rush Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.17
1
1
1
James Rader, Fairborn OH; Michael Thill, Dayton OH59.00%
1.63
2
2
2
Charles Middleton, Dayton OH; Jo Ann Beckmann, Hilton Head SC58.00%
1.22
3
3

Debi Martin, Kettering OH; Joseph Hammann, Tipp City OH57.00%
0.92
4


Melanie Myers, Columbus OH; Jan Hall, Worthington OH53.00%

Fri Aft Silver Rush Pairs - 4.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1
1

Melanie Myers, Columbus OH; Jan Hall, Worthington OH61.11%
1.52
2
2

James Rader, Fairborn OH; Michael Thill, Dayton OH54.86%
1.14
3


Mercer Reynolds - Eileen Barrett, Cincinnati OH53.47%

Fri Aft Open Pairs - 5.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1


Scott Gates, Miamisburg OH; Adam Burton, Dayton OH57.81%
4.13
2


Dallas Moore, Trotwood OH; Jeffrey Gargrave, Dayton OH57.30%
3.09
3
1
1
Joseph Hammann, Tipp City OH; Ernest Dalton, Centerville OH56.77%
2.32
4


Anne Frayne, Dayton OH; Vickie Sebastian, Beavercreek OH55.73%
2.08
2
2
James Myers - Daniel Murphy, Beavercreek OH51.05%

Sat AM Open Pairs - 7.5 Tables / Based on 12 Tables

MPsABCNamesScore
5.54
1/2


Scott Gates, Miamisburg OH; Anne Frayne, Dayton OH59.93%
5.54
1/2


Tom Bishel - Siraj Haji, Columbus OH59.93%
3.56
3


Bob Stitt - Stefanie Stitt, Dayton OH57.69%
3.20
4
1

Patrick Lorrigan, Dayton OH; Anita Kohler, Yellow Springs OH55.45%
2.40
5
2
1
Robert Bradford, Dayton OH; Joseph Hammann, Tipp City OH54.76%
1.64
3/4
2
Stew Devilbiss - Matthew Bone, Dayton OH52.24%
1.58
3/4

Beverley Dana, Centerville OH; Joanne Coyle, Dayton OH52.24%

Sat AM Silver Rush Pairs - 4.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.93
1/2


Mercer Reynolds, Cincinnati OH; Karen Meyer, Naples FL53.18%
1.93
1/2
1
1
Rex Miller, Columbus OH; Jim Janik, Hilliard OH53.18%
1.45
3
2
2
Daniel Murphy, Beavercreek OH; Pauline Hudson, Springboro OH51.58%
1.09
4
3

Chris Ross, Beavercreek OH; Pat Whitney, Dayton OH50.79%

Sat Aft Open Pairs - 5.0 Tables / Based on 9 Tables

MPsABCNamesScore
5.23
1


Jay Albright - Jim Bachelder, Columbus OH61.11%
3.92
2


Dallas Moore, Trotwood OH; Jeffrey Gargrave, Dayton OH58.33%
2.94
3
1

Robert Zangri, Centerville OH; Anne Frayne, Dayton OH57.41%
2.21
4


Tom Bishel - Siraj Haji, Columbus OH54.63%
2.08
2

David Whitesell - Adam Jones, Yellow Springs OH53.24%

Sat Aft Silver Rush Pairs - 3.5 Tables

MPsDEFNamesScore
2.02
1
1

Melanie Myers, Columbus OH; Jan Hall, Worthington OH63.75%
1.70
2
2
1
Rex Miller, Columbus OH; Jim Janik, Hilliard OH56.25%
1.14
3


Mercer Reynolds, Cincinnati OH; Karen Meyer, Naples FL53.75%
1.28

2
Mary Horvath - Cyril Horvath, Dayton OH52.08%

Sunday Open Swiss Teams - 10 Tables

MPsABCNamesScore
6.60
1


Jim Bachelder, Columbus OH; Sudheer Pimputkar, Galena OH; Vickie Sebastian, Beavercreek OH; Jeffrey Gargrave, Dayton OH145.00
4.95
2


William Higgins, Cincinnati OH; Tom Bishel - Siraj Haji, Columbus OH; Yauheni Siutsau, Loveland OH141.00
3.71
3


John Hinton, Greenwood IN; Russell Shoup, Dayton OH; Bob Lyon, Fishers IN; Sheng-Hung Wang, Gahanna OH116.00
3.65
4
1

Anne Frayne - Adam Burton, Dayton OH; Robert Zangri, Centerville OH; Stephen Lonski, Englewood OH; David Whitesell, Yellow Springs OH98.00
2.74
2

Matthew Bone - Stew Devilbiss - Robert Bradford - Joanne Deutsch, Dayton OH91.00
2.48
3
1
Michael Thill - Mary Horvath - Cyril Horvath, Dayton OH; James Dearwester, West Carrollton OH82.00

 


Total masterpoints: 320.93 earned by 70 players.
Total attendance:   63 tables.

   1  14.65 Jeffrey Gargrave, Dayton OH
   2  14.45 Anne Frayne, Dayton OH
   3  12.70 Tom Bishel, Columbus OH
   4  12.70 Siraj Haji, Columbus OH
   5  12.31 Jim Bachelder, Columbus OH
   6  11.92 Scott Gates, Miamisburg OH
   7   9.89 Stefanie Stitt, Dayton OH
   8   9.89 Bob Stitt, Dayton OH
   9   8.92 Vickie Sebastian, Beavercreek OH
  10   8.05 Dallas Moore, Trotwood OH
  11   7.33 Adam Burton, Miamisburg OH
  12   7.31 Joseph Hammann, Tipp City OH
  13   6.94 Stew Devilbiss, Dayton OH
  14   6.94 Matthew Bone, Dayton OH
  15   6.60 Sudheer Pimputkar, Galena OH
  16   6.17 Michael Thill, Dayton OH
  17   5.73 David Whitesell, Yellow Springs OH
  18   5.71 Jay Albright, Columbus OH
  19   5.65 Robert Zangri, Centerville OH
  20   5.61 Ernest Dalton, Centerville OH
  21   5.14 Robert Bradford, Dayton OH
  22   5.11 Mercer Reynolds, Cincinnati OH
  23   4.96 Melanie Myers, Columbus OH
  24   4.96 Jan Hall, Worthington OH
  25   4.95 Yauheni Siutsau, Loveland OH
  26   4.95 William Higgins, Cincinnati OH
  27   4.75 Larry Klein, Cincinnati OH
  28   4.75 John Meinking, Maineville OH
  29   4.59 James Rader, Fairborn OH
  30   3.97 Karen Meyer, Naples FL
  31   3.76 Mary Horvath, Dayton OH
  32   3.76 Cyril Horvath, Dayton OH
  33   3.71 Sheng-Hung Wang, Gahanna OH
  34   3.71 Russell Shoup, Dayton OH
  35   3.71 John Hinton, Greenwood IN
  36   3.71 Bob Lyon, Fishers IN
  37   3.65 Stephen Lonski, Englewood OH
  38   3.63 Rex Miller, Columbus OH
  39   3.63 Jim Janik, Hilliard OH
  40   3.56 Stephen Moese, West Chester OH
  41   3.56 Mike Ma, Cincinnati OH
  42   3.53 Daniel Murphy, Beavercreek OH
  43   3.41 C Tom Kerns, Beavercreek OH
  44   3.41 Bonnie Papini, Beavercreek OH
  45   3.20 Patrick Lorrigan, Dayton OH
  46   3.20 Anita Kohler, Yellow Springs OH
  47   2.74 Joanne Deutsch, Dayton OH
  48   2.53 Charles Middleton, Dayton OH
  49   2.52 Joyce Dennis, Fairborn OH
  50   2.48 James Dearwester, West Carrollton OH
  51   2.08 James Myers, Beavercreek OH
  52   2.08 Adam Jones, Yellow Springs OH
  53   2.04 Eileen Barrett, Cincinnati OH
  54   1.63 Jo Ann Beckmann, Hilton Head SC
  55   1.58 Joanne Coyle, Dayton OH
  56   1.58 Beverley Dana, Centerville OH
  57   1.45 Pauline Hudson, Vandalia OH
  58   1.44 Steven Forsythe, Centerville OH
  59   1.44 Sandra Forsythe, Centerville OH
  60   1.32 Arun Gupta, West Chester OH
  61   1.32 Ambrish Bansal, West Chester OH
  62   1.22 Debi Martin, Kettering OH
  63   1.09 Pat Whitney, Dayton OH
  64   1.09 Chris Ross, Beavercreek OH
  65   0.90 Erin Oblinger, Cincinnati OH
  66   0.90 Doug Reams, Trenton OH
  67   0.90 David Francis, Lebanon OH
  68   0.63 Steve Simmons, Beavercreek Twp OH
  69   0.63 Judith Simmons, Beavercreek Twp OH
  70   0.60 Georgia Banziger, Dayton OH