Michigan State Sectional

Southfield, MI
Mar 31-Apr 03, 2022

Click here for Masterpoint Winners List


Thursday Morn Open Pairs - 11.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
5.73
1


Mary Smith, Hazel Park MI; Henry Shevitz, West Bloomfield MI61.28%
4.30
2


Jerrold Grossman, Rochester Hills MI; Bob Webber, Waterford MI60.04%
3.22
3


Martin Hirschman, Ann Arbor MI; Samuel Hirschman, Pittsfield Twp MI59.41%
2.42
4


Dolores Bright, Dearborn MI; Charlotte Miller, Farmington Hls MI59.22%
1.81
5


Michael Crane, West Bloomfield MI; Robert Mendelson, Troy MI58.48%
2.92
6
1

Thomas Bonfils, Farmington MI; Paul Stunkel, Detroit MI57.85%
2.19
2
1
Bob Ondo, Lincoln Park MI; Thom Allen, Huntington Wds MI54.67%
1.64
3

Joe Monro, Beverly Hills MI; Steve O'Guin, Taylor MI54.19%
1.23
4

Robert Raf - Ronna Galin, West Bloomfield MI53.00%
1.02
5

Sandy Birnholtz, Sylvan Lake MI; James Rowe, Oxford MI51.98%
1.23

2
David Dursum, Royal Oak MI; David Cleveland, Birmingham MI47.93%

Thurs AM 0-500 Game - 4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.60
1
1

Jane Stewart, Royal Oak MI; John Kraus, Novi MI60.62%
1.20
2
2

Robin Lewis - Patricia McCabe, West Bloomfield MI58.21%
0.90
3


Michael Betzold, Dearborn Height MI; Gerald Wahl, Detroit MI54.17%

Thu Aft 0-500 Pairs - 2.5 Tables

MPsABNamesScore
1.49
1

Peter Hellekjaer - James Verhage, Beverly Hills MI63.15%
1.12
2

William Ahlstrom - Norm Kakarala, Bloomfield Hls MI52.50%

Thu Aft Open Swiss - 8 Tables / Based on 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.85
1


Robert Mendelson, Troy MI; William Winokur, West Bloomfield MI; Michael Crane, Canton MI; Bob Webber, Waterford MI63.00
2.89
2


Phyllis Cohn, Bloomfield Hls MI; Jonathan Fleischmann, Bloomfield MI; Kurt Dasher, Petersburg MI; Cono Emanuele, Brownstown Twp MI61.00
2.17
3


Samir Zeine, AMMAN MI; Richard Temkin, Farmington MI; Irving Rosenstein, Troy MI; Mary Smith, Detroit MI50.00
2.06
1
1
Carrie Osborne, Livonia MI; Daniel Sutherland, Northville MI; Thom Allen, Bloomfield MI; Bob Ondo, Lincoln Park MI44.00
1.55
2

Duaine Benard, Redford MI; Gary Luoma - Marilyn Crane, Livonia MI; Jane Gardner, Northville MI36.00

Fri AM Open Pairs - 7.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
5.73
1


Joe Monro, Beverly Hills MI; Sandy Birnholtz, Sylvan Lake MI62.50%
4.30
2


Richard Temkin, Farmington MI; Michael Crane, West Bloomfield MI58.04%
3.22
3


Martin Hirschman, Ann Arbor MI; Bob Webber, Waterford MI56.25%
2.42
4
1

William Rouse, West Bloomfield MI; Kenneth Geisler, Clarkston MI54.46%
1.81
5


Steven Winokur, Rochester MI; Frank Treiber III, Toledo OH53.87%
1.81
2

John Caldwell, Rochester Hills MI; Joseph Reimann, Shelby Township MI52.98%
1.36
3

Dan Sutherland, Northville MI; Thom Allen, Huntington Wds MI50.30%

Fri AM 0-500 Pairs - 7.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1


Gerald Wahl, Detroit MI; Michael Betzold, Dearborn Height MI58.33%
1.65
2
1
1
Mike Andrews - Gillian Andrews, Ann Arbor MI56.74%
1.24
3
2

Robin Lewis - Patricia McCabe, West Bloomfield MI56.25%
0.95
4/5
3
2
Debbie Duff - Janet Schultz, Davison MI55.90%
0.76
4/5


Peter Hellekjaer, Beverly Hills MI; William Ahlstrom, Bloomfield Hls MI55.90%
0.72
4

Chris Hill, Commerce Twp MI; Mark Merritt, Lake Orion MI53.17%

Fri Aft Open Pairs - 7.0 Tables / Based on 12 Tables

MPsABCNamesScore
5.04
1


Martin Hirschman, Ann Arbor MI; Bob Webber, Waterford MI66.37%
3.78
2


Jonathan Fleischmann, Canton MI; Phyllis Cohn, Farmington Hls MI61.01%
2.84
3


Steven Winokur, Rochester MI; Frank Treiber III, Toledo OH59.52%
2.13
4


Jerrold Grossman, Rochester Hills MI; Richard Becher, West Bloomfield MI56.85%
2.41
5
1

Peter Bolgar, Southfield MI; Thomas Bonfils, Farmington MI52.68%
1.81
2

Joseph Reimann, Shelby Township MI; John Caldwell, Rochester Hills MI50.00%
1.36
3

Suzanne McIlhiny, Dearborn MI; Jane Gardner, Northville MI48.51%

Friday Aft 0-500 Game - 4.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.72
1
1

Peter Malcolmson, Detroit MI; Mark Stern, Grosse Pointe MI63.49%
1.29
2


Jean Hellekjaer, Beverly Hills MI; Diane Kosuda, Rochester Hills MI60.32%
0.97
3


Peter Hellekjaer, Beverly Hills MI; William Ahlstrom, Bloomfield Hls MI55.56%
0.73
4


James Verhage, Beverly Hills MI; Norm Kakarala, Bloomfield Hls MI53.97%
1.01
2

Charles Raeder, Beverly Hills MI; David Johnston, Plymouth MI53.18%

Saturday Brk Teams-1 - 5 Tables

MPsRankNamesScore
14.87
1
Jerrold Grossman, Rochester Hills MI; Bob Webber, Waterford MI; Richard Temkin, Farmington MI; Michael Crane, West Bloomfield MI106.00
11.15
2
Edward White, Grand Blanc MI; Martin Hirschman, Ann Arbor MI; Irving Rosenstein, Troy MI; Mary Smith, Hazel Park MI104.00

Saturday Brk Teams-2 - 8 Tables

MPsRankNamesScore
5.49
1
Stephen Leist - Murali Mani, Flushing MI; Richard Voss - John Berry, Lapeer MI100.00
4.12
2
Matthew Evett - Susan Evett - James Egan, Ann Arbor MI; Graham Putnam, Dexter MI93.00
3.09
3
Gary Boyers, Hamtramck MI; Alan Hassoun, West Bloomfield MI; Daniel Rose, Commerce Twp MI; Ronald Whitney, Bloomfield MI79.00

Sunday Brk Teams-1 - 5 Tables

MPsRankNamesScore
17.99
1
Edward White, Grand Blanc MI; Martin Hirschman, Ann Arbor MI; Bob Webber, Waterford MI; Jerrold Grossman, Rochester Hills MI96.00
13.49
2
Jonathan Fleischmann, Canton MI; Kurt Dasher, Petersburg MI; Owen Lien, Oak Park MI; Joseph Ernsthausen, Sylvania OH90.00

Sunday Brk Teams-2 - 7 Tables

MPsRankNamesScore
6.17
1
Thomas Bonfils, Farmington MI; Edward Becker Jr, Howell MI; Josie Doherty, Beverly Hills MI; Peter Bolgar, Southfield MI77.00
4.63
2
Martha Toon - Klaus Brondum - Renata Wasserman - Corey Powell, Ann Arbor MI75.00
3.47
3
Kathy Twomey, Bloomfield Vlg MI; Gary Boyers, Hamtramck MI; James Wedell, Farmington Hls MI; Suzanne McIlhiny, Dearborn MI72.00

 


Total masterpoints: 606.44 earned by 129 players.
Total attendance:  103 tables.

   1  49.27 Bob Webber, Waterford MI
   2  40.62 Martin Hirschman, Ann Arbor MI
   3  39.29 Jerrold Grossman, Rochester Hills MI
   4  29.14 Edward White, Grand Blanc MI
   5  25.87 Michael Crane, Farmington Hls MI
   6  22.38 Richard Temkin, Farmington MI
   7  20.16 Jonathan Fleischmann, Bloomfield MI
   8  19.51 Mary Smith, Hazel Park MI
   9  16.38 Kurt Dasher, Petersburg MI
  10  14.36 Irving Rosenstein, Troy MI
  11  13.49 Owen Lien, Oak Park MI
  12  13.49 Joseph Ernsthausen, Sylvania OH
  13  12.30 Thomas Bonfils, Farmington MI
  14   8.58 Peter Bolgar, Southfield MI
  15   7.37 Joe Monro, Beverly Hills MI
  16   6.97 Josie Doherty, Beverly Hills MI
  17   6.93 Thom Allen, Northville MI
  18   6.75 Sandy Birnholtz, Sylvan Lake MI
  19   6.67 Phyllis Cohn, Bloomfield Hls MI
  20   6.56 Gary Boyers, Hamtramck MI
  21   6.17 Edward Becker Jr, Howell MI
  22   6.14 Bob Ondo, Lincoln Park MI
  23   5.73 Henry Shevitz, Bloomfield Hls MI
  24   5.66 Robert Mendelson, Troy MI
  25   5.57 Steven Winokur, Rochester MI
  26   5.57 Frank Treiber III, Toledo OH
  27   5.49 Stephen Leist, Flushing MI
  28   5.49 Richard Voss, Lapeer MI
  29   5.49 Murali Mani, Grand Blanc MI
  30   5.49 John Berry, Lapeer MI
  31   5.11 Martha Toon, Ann Arbor MI
  32   5.11 Klaus Brondum, Ann Arbor MI
  33   5.01 Jane Gardner, Northville MI
  34   4.83 Suzanne McIlhiny, Dearborn MI
  35   4.63 Renata Wasserman, Ann Arbor MI
  36   4.63 Corey Powell, Ann Arbor MI
  37   4.47 Daniel Sutherland, Northville MI
  38   4.12 Susan Evett, Ann Arbor MI
  39   4.12 Matthew Evett, Ann Arbor MI
  40   4.12 James Egan, Ann Arbor MI
  41   4.12 Graham Putnam, Dexter MI
  42   3.85 William Winokur, West Bloomfield MI
  43   3.62 Joseph Reimann, Shelby Township MI
  44   3.62 John Caldwell, Rochester Hills MI
  45   3.47 Kathy Twomey, Bloomfield Vlg MI
  46   3.47 James Wedell, Farmington Hls MI
  47   3.22 Samuel Hirschman, Ann Arbor MI
  48   3.22 Peter Hellekjaer, Beverly Hills MI
  49   3.17 Richard Becher, Bloomfield Hls MI
  50   3.11 Carrie Osborne, Livonia MI
  51   3.09 Ronald Whitney, Bloomfield MI
  52   3.09 Daniel Rose, Commerce Twp MI
  53   3.09 Alan Hassoun, West Bloomfield MI
  54   2.96 Michael Betzold, Detroit MI
  55   2.96 Gerald Wahl, Detroit MI
  56   2.92 Paul Stunkel, Detroit MI
  57   2.90 Kenneth Geisler, Clarkston MI
  58   2.89 Cono Emanuele, Brownstown Twp MI
  59   2.85 William Ahlstrom, Bloomfield Hls MI
  60   2.76 Patricia McCabe, West Bloomfield MI
  61   2.74 James Verhage, Beverly Hills MI
  62   2.44 Robin Lewis, West Bloomfield MI
  63   2.42 William Rouse, West Bloomfield MI
  64   2.42 Dolores Bright, Milford MI
  65   2.42 Charlotte Miller, Farmington Hls MI
  66   2.37 Norm Kakarala, Bloomfield Hls MI
  67   2.35 Marilyn Crane, Livonia MI
  68   2.28 Gary Luoma, South Lyon MI
  69   2.17 Samir Zeine, Farmington Hls MI
  70   1.96 Susan Parnes, Flint MI
  71   1.96 Gordon Parnes, Flint MI
  72   1.92 John Kraus, Novi MI
  73   1.77 David Dursum, Royal Oak MI
  74   1.77 David Cleveland, Birmingham MI
  75   1.72 Peter Malcolmson, Detroit MI
  76   1.72 Mark Stern, Grosse Pointe MI
  77   1.69 Ronna Galin, West Bloomfield MI
  78   1.69 Robert Raf, West Bloomfield MI
  79   1.65 Mike Andrews, Ann Arbor MI
  80   1.65 Gillian Andrews, Ann Arbor MI
  81   1.64 Steve O'Guin, Taylor MI
  82   1.60 Jane Stewart, Royal Oak MI
  83   1.55 Duaine Benard, Redford MI
  84   1.49 David Johnston, Frankenmuth MI
  85   1.49 Charles Raeder, Beverly Hills MI
  86   1.33 Janet Schultz, Swartz Creek MI
  87   1.33 Debbie Duff, Davison MI
  88   1.29 Jean Hellekjaer, Beverly Hills MI
  89   1.29 Diane Kosuda, Rochester Hills MI
  90   1.04 Michael Giordano, Commerce Twp MI
  91   1.04 John Koschik, Livonia MI
  92   1.02 James Rowe, Oxford MI
  93   0.88 Mark Merritt, Lake Orion MI
  94   0.84 Michael Kaleel, Sterling Hgts MI
  95   0.84 Carolyn Simmer, West Bloomfield MI
  96   0.72 Chris Hill, Commerce Twp MI
  97   0.67 Evonne Goodin,  MI
  98   0.67 Daniel Dmitruk, West Bloomfield MI
  99   0.54 James Banaszek, Washington MI
 100   0.54 Frederic Fayle, Rochester MI
 101   0.48 Steven Kaplan, West Bloomfield MI
 102   0.48 Randy Rodnick, West Bloomfield MI
 103   0.48 Larry Junck, Ann Arbor MI
 104   0.48 Arlene Geisler, Clarkston MI
 105   0.48 Albert Sayed, Superior Twp MI
 106   0.46 Raj Patil, Bloomfield Hls MI
 107   0.46 Kathy Newman, West Bloomfield MI
 108   0.46 James Bloom, Orchard Lake MI
 109   0.46 Cheryl Bloom, Orchard Lake MI
 110   0.46 Bert Newman, West Bloomfield MI
 111   0.38 Terri Johnson, Lansing MI
 112   0.38 Robert Hammell, Jackson MI
 113   0.38 Ken Van Alstine Jr, Eaton Rapids MI
 114   0.38 James Smith, Flushing MI
 115   0.38 Gregory Filter, East Leroy MI
 116   0.38 Alberta Smith, Flushing MI
 117   0.32 Mark Migdal, West Bloomfield MI
 118   0.32 Leslie Cohen, West Bloomfield MI
 119   0.27 Wendy Winnick, West Bloomfield MI
 120   0.27 Robert Winnick, West Bloomfield MI
 121   0.27 Marianne Linderman, Waterford MI
 122   0.27 Craig Linderman, Waterford MI
 123   0.23 Naresh Kapila, Auburn Hills MI
 124   0.23 Larry Lewis, Rochester MI
 125   0.23 Lakshmi Vora, Bloomfield Hls MI
 126   0.23 Ellen Silverest, Brighton MI
 127   0.16 Margie Ried, Clarkston MI
 128   0.16 Gay Garcia, Bloomfield Hls MI
 129   0.16 Constance Chapp, Bloomfield Hls MI