Charleston Swamp Fox

Charleston, SC
Mar 13-15, 2020

Click here for Masterpoint Winners List


Event Name - 13.5 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Brenda Klinker, Mount Pleasant SC65.21%
5.50
2


Spencer Hurd, Meigs GA; Thomas Musso, Charleston SC63.90%
4.12
3
1

Stuart Chagrin, Isle of Palms SC; Lina Clark, Ladson SC63.86%
3.09
4


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC63.02%
2.32
5


Andrew Hurd, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC60.56%
2.71
6
2

Graydon Vadas, Mount Pleasant SC; Susan Wright, Daniel Island SC58.43%
2.03
7
3

Meryl R Margolies, Summerville SC; Richard Lanzarone, Surfside Beach SC55.46%
1.52
4

Barbara McGee, Charleston SC; Shirley Fages, Mount Pleasant SC55.00%
1.14
5

Susan Nuernberger, Charleston SC; Gayle Broudy, Isle of Palms SC54.39%
0.86
6

Joan Poulnot - Louisa Cameron, Charleston SC52.74%
1.76

1
Croft Lane - Lurline Fishburne, Charleston SC48.25%
1.32

2
Nancy Meachim, Pawleys Island SC; William Letson, Denver CO45.86%

Friday AM NLM Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1
1

Scott Boyd, Myrtle Beach SC; Bob Wittig, Pawleys Island SC65.18%
1.55
2


Ted Fine, Fox Point WI; Paul Corkish, Johns Island SC60.71%
1.31
3
2

David Wolk, Mount Pleasant SC; Stanley Porfido, Isle of Palms SC59.82%
0.98
4
3

Teresa Spicer, Wilmington DE; Catherine Conaway, Kennett Square PA55.95%
1.21
5
4
1
Gayle Evans, Charleston SC; Eileen Evans, Mount Pleasant SC55.36%
0.55
5

Michael Harrigan, Murrells Inlet SC; Suzanne Hensley, Pawleys Island SC50.60%
0.91

2
Lindsay Long - Wendy Gibson, Charleston SC49.70%

Friday Aft Open Pairs - 11.5 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
9.04
1


Andrew Hurd, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC61.67%
6.78
2


Tom Rutledge, Charleston SC; Brenda Klinker, Mount Pleasant SC60.74%
5.09
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC59.44%
3.81
4


Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC; Martin Johnson Jr, Folly Beach SC57.78%
3.94
5
1

Alberta Mitchum, Folly Beach SC; Judy Annan, Mount Pleasant SC57.09%
2.96
6
2

Cynthia Deaton, Charleston SC; Irene Stancik, Goose Creek SC56.04%
2.22
3

Richard Lanzarone, Surfside Beach SC; Meryl R Margolies, Summerville SC55.56%
1.66
4

Stuart Chagrin, Isle of Palms SC; Lina Clark, Ladson SC55.00%
1.30
5

Lee Early, Bamberg SC; Shirley Fages, Mount Pleasant SC49.81%

Friday Aft NLM Pairs - 9.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.77
1
1

Charles Jenkins - Nancy McClelland, Summerville SC60.71%
2.08
2


Bonnie Egan, Mount Pleasant SC; Laura Lynn Hayden, Charleston SC59.52%
1.67
3/4
2

Scott Boyd, Myrtle Beach SC; Bob Wittig, Pawleys Island SC58.33%
1.39
3/4


Carole Fahey - Missie Cleek, Fripp Island SC58.33%
1.54
5
3
1
Nancy Dudley, Charleston SC; Nancy Shimp, Mount Pleasant SC57.44%
0.94
4

Mary Weckenman, Charleston SC; Steven Ackerman, Johns Island SC56.85%
0.71
5

Suzanne Hensley, Pawleys Island SC; Michael Harrigan, Murrells Inlet SC53.27%
1.16

2
Gayle Evans, Charleston SC; Eileen Evans, Mount Pleasant SC50.60%

Saturday AM Open Pairs - 14.5 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
7.10
1


Sherril Cuzzell - Tina Radding, Summerville SC65.24%
5.33
2


Margaret Malaspina - Derrick Niederman, Charleston SC59.78%
3.99
3
1

Stuart Chagrin, Isle of Palms SC; Lina Clark, Ladson SC58.33%
3.00
4


Tom Rutledge, Charleston SC; Brenda Klinker, Mount Pleasant SC57.84%
2.58
5
2
1
Joan Poulnot, Charleston SC; Rebecca Hudecek, Mount Pleasant SC57.69%
1.94
6
3
2
Blondelle Grant - Nancy Meachim, Pawleys Island SC56.21%
1.45
7
4

Anne Dickstein, Charleston SC; Shirley Fages, Mount Pleasant SC56.07%
1.09
5

Cynthia Deaton, Charleston SC; Irene Stancik, Goose Creek SC51.60%
1.06
6
3
Lorraine Porfido, Isle of Palms SC; Scott Parker, Kiawah Island SC51.12%
0.82

4
Jane Hughes, Asheville NC; Croft Lane, Charleston SC48.82%

Saturday AM NLM Pairs - 6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.83
1
1
1
Wayne Bates, Summerville SC; Tony Santucci, N Charleston SC62.92%
1.37
2
2

Laura Lynn Hayden, Charleston SC; Beth Zampino, Kiawah Island SC62.50%
1.03
3
3

Catherine Conaway, Kennett Square PA; Teresa Spicer, Wilmington DE53.75%
0.96
4
4
2
Nancy Dudley, Charleston SC; Nancy Shimp, Mount Pleasant SC52.92%

Saturday Aft Open Pairs - 13.5 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Tom Rutledge, Charleston SC; Brenda Klinker, Mount Pleasant SC69.55%
5.25
2


Martin Johnson Jr, Folly Beach SC; Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC61.54%
3.94
3


Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC61.46%
4.16
4
1
1
Blondelle Grant - Nancy Meachim, Pawleys Island SC60.24%
2.21
5


James Gentry Jr, North Augusta SC; Richard Chard, Charleston SC57.64%
3.12
6
2

Christopher Webb - Lee Webb, Columbia SC56.41%
1.25
7


Cheryl Scott, Charleston SC; Betsy Stanton, Hartsville SC55.73%
2.34
3

Richard Lanzarone, Surfside Beach SC; Meryl Margolies, Summerville SC55.55%
1.76
4

Anne Dickstein, Charleston SC; Shirley Fages, Mount Pleasant SC55.13%
1.69
5
2
Mary Lou Perkins, Folly Beach SC; Joyce Person, Charleston SC53.21%
1.27

3
Joan Poulnot, Charleston SC; Rebecca Hudecek, Mount Pleasant SC50.70%

Saturday Aft NLM Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.19
1
1

Laura Lynn Hayden, Charleston SC; Beth Zampino, Kiawah Island SC61.26%
1.64
2
2
1
Nancy Dudley, Charleston SC; Eileen Evans, Mount Pleasant SC58.88%
1.23
3


Missie Cleek - Carole Fahey, Fripp Island SC55.50%
1.04
4
3

Teresa Spicer, Wilmington DE; Catherine Conaway, Mount Pleasant SC54.39%
1.08

2/3
Steven Ackerman, Johns Island SC; Marilyn Hendrix, Mount Pleasant SC52.00%
1.08

2/3
Scott Boyd, Myrtle Beach SC; Bob Wittig, Pawleys Island SC52.00%

Sunday Open Swiss - 13 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Andrew Hurd - Tom Rutledge, Charleston SC; Ellen Allen, Summerville SC; Brenda Klinker, Mount Pleasant SC87.00
4.75
2


Francine Moring, Columbia SC; Anne Dickstein - Cynthia Deaton, Charleston SC; Richard Smith, Spartanburg SC83.00
3.56
3
1

Stuart Chagrin, Isle of Palms SC; Charles Anderegg Jr, Mount Pleasant SC; Lina Clark, Ladson SC; Irene Stancik, Goose Creek SC81.00
2.67
4


Tina Radding - Sherril Cuzzell, Summerville SC; Thomas Musso, Charleston SC; Spencer Hurd, Meigs GA77.00
2.11
5


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes - Mark McLaughlin - Susanne McLaughlin, Charleston SC73.00
2.63
2

Richard Nadol, Charleston SC; Malcolm Fages - Shirley Fages, Mount Pleasant SC; Betsy Stanton, Hartsville SC68.00
2.00
3
1
Meryl Margolies - Sandra White, Summerville SC; Richard Lanzarone, Surfside Beach SC; Mary Lou Perkins, Folly Beach SC55.00

 


Total masterpoints: 475.86 earned by 102 players.
Total attendance:  107 tables.

   1  30.44 Tom Rutledge, Charleston SC
   2  30.44 Brenda Klinker, Mount Pleasant SC
   3  19.27 Ellen Allen, Summerville SC
   4  19.27 Andrew Hurd, Charleston SC
   5  14.71 Susanne McLaughlin, Charleston SC
   6  14.71 Mark McLaughlin, Charleston SC
   7  13.33 Stuart Chagrin, Isle of Palms SC
   8  13.33 Lina Clark, Ladson SC
   9  11.35 Sherril Cuzzell, Summerville SC
  10  10.68 Paul Wright Jr, Mount Pleasant SC
  11  10.68 Martin Johnson Jr, Folly Beach SC
  12  10.23 Tina Radding, Summerville SC
  13   9.53 Cynthia Deaton, Charleston SC
  14   9.08 Anne Dickstein, Charleston SC
  15   8.66 Shirley Fages, Mount Pleasant SC
  16   8.59 Richard Lanzarone, Surfside Beach SC
  17   8.59 Meryl R Margolies, Summerville SC
  18   8.38 Nancy Meachim, Pawleys Island SC
  19   8.34 Irene Stancik, Goose Creek SC
  20   8.17 Thomas Musso, Charleston SC
  21   8.17 Spencer Hurd, Meigs GA
  22   6.10 Blondelle Grant, Pawleys Island SC
  23   5.64 Laura Lynn Hayden, Charleston SC
  24   5.46 Joan Poulnot, Charleston SC
  25   5.33 Margaret Malaspina, Charleston SC
  26   5.33 Derrick Niederman, Charleston SC
  27   4.84 Alberta Mitchum, Folly Beach SC
  28   4.81 Scott Boyd, Myrtle Beach SC
  29   4.81 Bob Wittig, Pawleys Island SC
  30   4.75 Richard Smith, Spartanburg SC
  31   4.75 Francine Moring, Columbia SC
  32   4.60 Rebecca Hudecek, Mount Pleasant SC
  33   4.36 Betsy Stanton, Hartsville SC
  34   4.14 Nancy Dudley, Charleston SC
  35   4.01 Eileen Evans, Mount Pleasant SC
  36   3.94 Judy Annan, Mount Pleasant SC
  37   3.76 Susan Wright, Daniel Island SC
  38   3.69 Mary Lou Perkins, Folly Beach SC
  39   3.56 Richard Nadol, Charleston SC
  40   3.56 Malcolm Fages, Mount Pleasant SC
  41   3.56 Charles Anderegg Jr, Mount Pleasant SC
  42   3.56 Beth Zampino, Kiawah Island SC
  43   3.38 Richard Chard, Charleston SC
  44   3.38 James Gentry Jr, North Augusta SC
  45   3.12 Lee Webb, Columbia SC
  46   3.12 Christopher Webb, Columbia SC
  47   3.05 Teresa Spicer, Wilmington DE
  48   3.05 Catherine Conaway, Mount Pleasant SC
  49   2.96 Sandra White, Summerville SC
  50   2.77 Nancy McClelland, Summerville SC
  51   2.77 Charles Jenkins, Summerville SC
  52   2.71 Graydon Vadas, Mount Pleasant SC
  53   2.62 Missie Cleek, Fripp Island SC
  54   2.62 Carole Fahey, Fripp Island SC
  55   2.58 Croft Lane, Charleston SC
  56   2.56 Barbara McGee, Charleston SC
  57   2.54 Wayne Bates, Summerville SC
  58   2.50 Nancy Shimp, Mount Pleasant SC
  59   2.37 Gayle Evans, Charleston SC
  60   2.33 Cheryl Scott, Charleston SC
  61   2.28 William Letson, Denver CO
  62   2.11 James Hawkes, Charleston SC
  63   2.11 Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC
  64   2.08 Bonnie Egan, Mount Pleasant SC
  65   2.02 Steven Ackerman, Johns Island SC
  66   1.94 Ted Fine, Seabrook Island SC
  67   1.94 Paul Corkish, Johns Island SC
  68   1.85 Emily Ramsay, Charleston SC
  69   1.83 Tony Santucci, N Charleston SC
  70   1.81 Scott Parker, Kiawah Island SC
  71   1.81 Lorraine Porfido, Mount Pleasant SC
  72   1.76 Lurline Fishburne, Charleston SC
  73   1.69 Joyce Person, Charleston SC
  74   1.68 Robert Bowen, Charleston SC
  75   1.50 Kitty McMaster, Charleston SC
  76   1.35 Steven Corder, Hickory NC
  77   1.35 Bill Bumbarger, Hickory NC
  78   1.31 Stanley Porfido, Mount Pleasant SC
  79   1.31 David Wolk, Mount Pleasant SC
  80   1.30 Lee Early, Mount Pleasant SC
  81   1.26 Suzanne Hensley, Pawleys Island SC
  82   1.26 Michael Harrigan, Murrells Inlet SC
  83   1.16 Louisa Cameron, Charleston SC
  84   1.14 Susan Nuernberger, Charleston SC
  85   1.14 Gayle Broudy, Isle of Palms SC
  86   1.12 Dee Pridgen, Charleston SC
  87   1.08 Marilyn Hendrix, Mount Pleasant SC
  88   1.04 Kathryn Dunn, Charleston SC
  89   1.03 Susan Koval, Charleston SC
  90   0.96 Ruth Schwartz, Mount Pleasant SC
  91   0.94 Mary Weckenman, Charleston SC
  92   0.91 Wendy Gibson, Charleston SC
  93   0.91 Lindsay Long, Charleston SC
  94   0.82 Jane Hughes, Asheville NC
  95   0.75 Mina Dupree, Folly Beach SC
  96   0.75 Joyce Boylston, Charleston SC
  97   0.75 Jean King, Charleston SC
  98   0.75 Calvin King, Charleston SC
  99   0.71 Sandra Cox, Charleston SC
 100   0.63 Mike Smith, Charleston SC
 101   0.39 Terry Torrence, Goose Creek SC
 102   0.39 Frances Lewis, Leland NC