Spring Is Coming Sectiona

Minneapolis MN
March 13-15, 2020

Click here for Masterpoint Winners List


Fri Morn Open Pairs - 10.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
5.96
1


Brian Crossley, Burnsville MN; Steven Gaynor, Minneapolis MN63.37%
4.47
2


Paul Gutterman, Eagan MN; Andrew Caranicas, Saint Paul MN63.17%
3.35
3


Joseph Koester, Brooklyn Park MN; Michael Mayer, Minneapolis MN60.70%
2.51
4


Paolo Ranaldi, Eau Claire WI; Tony Ames, Minnetonka MN60.49%
1.89
5


Gary Knippenberg, Golden Valley MN; Roark Johnson, Edina MN53.50%
1.41
6


Michael Flader - Jill Flader, Eagan MN52.06%
2.57
1

John Schlundt, Eden Prairie MN; Judy Hansen, Eagan MN51.03%
1.93
2
1
Sean McNally - Morgan Johnstone, Minneapolis MN49.59%
1.45
3

Linda Brammer - Nicky Bredeson, Minneapolis MN48.97%
1.08
4

Kay Johnson, Edina MN; Jane Trahms, Eden Prairie MN48.35%
1.17

2
Sam Larson, Eden Prairie MN; Jim Craig, Bloomington MN46.09%

Fri Morn 499er Pairs - 6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.83
1
1

Marc Ashton, Edina MN; Andrew Lyman, Saint Paul MN60.83%
1.20
2/3
2/3

Roni Faber, Bloomington MN; Mayo Hart, Minnetonka MN53.75%
1.20
2/3
2/3

Pamela Burkley, Saint Paul MN; Paula Gondek, Mendota Heights MN53.75%
0.77
4
4

Mary Lou Long, St Louis Park MN; Joseph Carter, Eagan MN52.92%

Fri Aft Open Pairs - 9.5 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
5.73
1
1
1
Sam Larson, Eden Prairie MN; Jim Craig, Bloomington MN57.64%
4.30
2


Brian Crossley, Burnsville MN; Steven Gaynor, Minneapolis MN57.41%
3.22
3
2
2
Sean McNally - Morgan Johnstone, Minneapolis MN56.51%
2.42
4


Joseph Koester, Brooklyn Park MN; Michael Mayer, Minneapolis MN55.09%
1.81
5
3

Paski Paskaradevan, Newport MN; David Gustafson, Stillwater MN54.43%
1.36
6


Michael Flader - Jill Flader, Eagan MN53.94%
1.08
4

Linda Purrington, Eagan MN; Gary Knippenberg, Golden Valley MN53.65%

Fri Aft 499er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.72
1
1

Linda Conley - Jackson Wahl, Minneapolis MN62.41%
1.29
2


Thomas Botten, Prior Lake MN; Arne Langsetmo, Robbinsdale MN61.11%
0.97
3


Sharon Young, Plymouth MN; Helen Vagle, Edina MN56.94%
1.02
4
2

Jane Schmidt, Saint Paul MN; Rolf Hubmayr, Minneapolis MN53.17%
0.77
3

George Holmquist, Minneapolis MN; Sara Amaden, Edina MN52.37%

Sat Morn Open Pairs - 7.0 Tables / Based on 13 Tables

MPsABCNamesScore
5.27
1


Steven Gaynor, Minneapolis MN; Harry Sapienza, Minnetonka MN67.63%
3.95
2
1

Thomas Knier, Burnsville MN; Dan Knier, Waite Park MN59.94%
2.96
3
2

Judy Hansen, Eagan MN; Mary Sass, Apple Valley MN58.33%
2.22
4


Barry Purrington, Eagan MN; Michael Cassel, Roseville MN56.09%
1.67
5


Paolo Ranaldi, Eau Claire WI; Tony Ames, Minnetonka MN54.49%
1.36
3

Bob Awde Jr, Plymouth MN; Gary Rowland, Golden Valley MN50.64%
1.02
4

Peter Bock, Apple Valley MN; Lyle Dockendorf, Bloomington MN50.32%

Sat Morn 499er Pairs - 5.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.83
1


Jackson Wahl - Linda Conley, Minneapolis MN76.82%
1.37
2
1

Mary Lou Long, St Louis Park MN; Joseph Carter, Eagan MN59.10%
1.03
3
2

Andrew Lyman, Saint Paul MN; Marc Ashton, Edina MN57.47%
0.77
4


Rich Gamble - Becky Gamble, Woodbury MN52.26%
0.72
3

Gaile Sovell Kenyon, Minneapolis MN; Thorwald Hansen, Edina MN50.69%

Sat Aft Open Pairs - 10.0 Tables / Based on 13 Tables

MPsABCNamesScore
5.27
1
1

Stan Sitzmann, Maple Grove MN; Bill Seifert, Minneapolis MN57.82%
3.95
2
2

Douglas Ogren, Saint Paul MN; Michael Mayer, Minneapolis MN55.97%
2.96
3


Barry Purrington, Eagan MN; Michael Cassel, Roseville MN55.56%
2.22
4
3

Linda Purrington, Eagan MN; Joseph Koester, Brooklyn Park MN54.94%
1.67
5


Tony Ames, Minnetonka MN; Paolo Ranaldi, Eau Claire WI54.12%
1.25
6
4

Judy Hansen, Eagan MN; Mary Sass, Apple Valley MN53.29%
1.01
5

Gene Brandl - Del Swanson, Apple Valley MN52.67%
1.76

1
Thomas Botten, Prior Lake MN; James Ashley, Burnsville MN51.44%
1.32

2
Paski Paskaradevan, Newport MN; David Gustafson, Stillwater MN51.23%
0.99

3
Peter Bock, Apple Valley MN; Lyle Dockendorf, Bloomington MN49.79%

Sat Aft 499er Pairs - 3.0 Tables

MPsDENamesScore
1.49
1

Jane Schmidt, Saint Paul MN; James Muecke, Eden Prairie MN66.00%
1.12
2

Earl Conner - Dennis Schulte, Woodbury MN60.00%

 


Total masterpoints: 225.12 earned by 73 players.
Total attendance:   56 tables.

   1  16.68 Steven Gaynor, Minneapolis MN
   2  10.26 Brian Crossley, Burnsville MN
   3   9.72 Michael Mayer, Minneapolis MN
   4   7.99 Joseph Koester, Brooklyn Park MN
   5   6.90 Sam Larson, Eden Prairie MN
   6   6.90 Jim Craig, Bloomington MN
   7   6.78 Judy Hansen, Eagan MN
   8   6.42 Harry Sapienza, Minnetonka MN
   9   5.98 Barry Purrington, Eagan MN
  10   5.85 Tony Ames, Minnetonka MN
  11   5.85 Paolo Ranaldi, Eau Claire WI
  12   5.27 Stan Sitzmann, Maple Grove MN
  13   5.27 Bill Seifert, Minneapolis MN
  14   5.18 Michael Cassel, Roseville MN
  15   5.15 Sean McNally, Minneapolis MN
  16   5.15 Morgan Johnstone, Minneapolis MN
  17   4.47 Paul Gutterman, Eagan MN
  18   4.47 Andrew Caranicas, Saint Paul MN
  19   4.21 Mary Sass, Apple Valley MN
  20   3.95 Thomas Knier, Burnsville MN
  21   3.95 Douglas Ogren, Saint Paul MN
  22   3.95 Dan Knier, Waite Park MN
  23   3.60 Thomas Botten, Prior Lake MN
  24   3.55 Linda Conley, Minneapolis MN
  25   3.55 Jackson Wahl, Minneapolis MN
  26   3.30 Linda Purrington, Eagan MN
  27   3.13 Paski Paskaradevan, Newport MN
  28   3.13 David Gustafson, Stillwater MN
  29   2.97 Gary Knippenberg, Golden Valley MN
  30   2.90 Jane Schmidt, Saint Paul MN
  31   2.86 Marc Ashton, Edina MN
  32   2.86 Andrew Lyman, Saint Paul MN
  33   2.77 Michael Flader, Eagan MN
  34   2.77 Jill Flader, Eagan MN
  35   2.57 John Schlundt, Eden Prairie MN
  36   2.14 Mary Lou Long, St Louis Park MN
  37   2.14 Joseph Carter, Eagan MN
  38   2.01 Peter Bock, Apple Valley MN
  39   2.01 Lyle Dockendorf, Bloomington MN
  40   1.89 Roark Johnson, Edina MN
  41   1.88 James Muecke, Eden Prairie MN
  42   1.84 Arne Langsetmo, Robbinsdale MN
  43   1.76 James Ashley, Burnsville MN
  44   1.45 Nicky Bredeson, Minneapolis MN
  45   1.45 Linda Brammer, Minneapolis MN
  46   1.36 Gary Rowland, Golden Valley MN
  47   1.36 Bob Awde Jr, Plymouth MN
  48   1.20 Roni Faber, Bloomington MN
  49   1.20 Paula Gondek, Mendota Heights MN
  50   1.20 Pamela Burkley, Saint Paul MN
  51   1.20 Mayo Hart, Minnetonka MN
  52   1.12 Earl Conner, Woodbury MN
  53   1.12 Dennis Schulte, Woodbury MN
  54   1.08 Kay Johnson, Edina MN
  55   1.08 Jane Trahms, Eden Prairie MN
  56   1.02 Rolf Hubmayr, Minneapolis MN
  57   1.01 Gene Brandl, Apple Valley MN
  58   1.01 Del Swanson, Apple Valley MN
  59   0.97 Sharon Young, Plymouth MN
  60   0.97 Helen Vagle, Edina MN
  61   0.84 Donna Nesser, Minneapolis MN
  62   0.84 Carol Ann Paulson, Minneapolis MN
  63   0.80 William Voedisch, Marine MN
  64   0.77 Sara Amaden, Edina MN
  65   0.77 Rich Gamble, Apple Valley MN
  66   0.77 George Holmquist, Minneapolis MN
  67   0.77 Becky Gamble, Apple Valley MN
  68   0.72 Thorwald Hansen, Edina MN
  69   0.72 Gaile Sovell Kenyon, Minneapolis MN
  70   0.62 Robert King,  MN
  71   0.62 Herbert Hein Jr, Belview MN
  72   0.55 Stan Jurgensen, St Louis Park MN
  73   0.55 Nora Walker, Minneapolis MN