Long Island STaC

Long Island
Dec. 20 - Dec. 22

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Morning Open Pairs - 50.0 Tables

MPsABCNamesScore
11.25
1
1

Patrick Mitchell - Richard Shanks; WestHampton DBC72.02%
8.44
2


Alan Kudisch - Sandie Sickle; Sagamore Bridge Club67.61%
6.33
3


Michael Kufs - Howard Cohen; Sagamore Bridge Club65.15%
4.16
4/5


Louis Lessinger - Barbara Mendelsohn; BRIDGExpress64.39%
4.16
4/5


Jack Lipson - Silvana Morici; Sagamore Bridge Club64.39%
2.67
6


Christine Woodring - Marie Barbeosch; Smithtown Br Studio64.14%
2.06
7


Roger Peabody - Marianne Fulfaro; Smithtown Br Studio62.12%
1.71
8


Judy Paul - Lamia Beydoun; BRIDGExpress60.80%
2.44
9


Jeff Colton - Lauren Block; BRIDGExpress60.61%
3.75
10
2

Vijay Datta - Penny Redvanly; Smithtown Br Studio60.14%
1.44
11


James Doig - Harold Windsor; Smithtown Br Studio59.97%
2.81
3

Harold Moshel - Nancy Defren; Sagamore Bridge Club56.25%
2.56
4
1
Kathryn Fibkins - Joseph Tuzil; WestHampton DBC55.65%
1.58
5

George Bleier - Barbara Rubin; BRIDGExpress55.49%
1.19
6

Fred Goldschmidt - Ed Trepper; Sagamore Bridge Club55.30%
1.92

2
William Treanor - Richard Ericson; Smithtown Br Studio50.89%
1.26

3/4
Barbara Cuenin - Nadine Eltman; WestHampton DBC50.30%
1.26

3/4
Judith Mayberry - Barbara Pettus; WestHampton DBC50.30%
0.81

5
Pat Davidson - Jim Durnan; Smithtown Br Studio50.08%
0.61

6
Harriet Geller - Howard Geller; WestHampton DBC49.40%

Friday Morn 0-750 Pairs - 11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.07
1


Shelley Kirshenbaum - Arlene Harlib; Sagamore Bridge Club64.29%
1.60
2
1
1
Elaine Greenwald - Laurance Jerrold; Sagamore Bridge Club63.69%
1.20
3
2

Joyce Birdoff - Marjorie Schwed; Sagamore Bridge Club61.90%
0.90
4
3

Ann Block - Nancy Kowal; Sagamore Bridge Club58.93%
0.80
5
4
2
Dennis Cleary - Larry Brochin; Sagamore Bridge Club58.04%
0.49
6


Elizabeth Shapiro - Raymond Presti; Sagamore Bridge Club54.17%
0.51
5

Mary Jane Damato - Margaret Sherman; Sagamore Bridge Club49.40%

Saturday Morn 0-750 Pairs - 13.0 Tables

MPs7BCNamesScore
2.26
1


Vicki Seltzer - Richard Brach; Sagamore Bridge Club71.94%
1.70
2


Renee Wagenberg - Patricia Fasciano; Sagamore Bridge Club67.22%
1.27
3


Gordon Harper - Laurence Sussman; Sagamore Bridge Club65.28%
1.52
4
1
1
Stephanie Abada - Deborah Brooks; Sagamore Bridge Club60.00%
1.14
5
2

Faith Herzog - Joyce Birdoff; Sagamore Bridge Club59.44%
0.54
6


Richard Morici - Holly Feinerman; Sagamore Bridge Club54.72%
0.86
3

Usha Patel - Lisa Lewis; Sagamore Bridge Club53.33%
0.64
4

Ivan Dochter - Lorraine Cande; Sagamore Bridge Club50.56%
0.90
5
2
Jon Klein - Alan Blayne; Sagamore Bridge Club48.89%
0.68

3
Greg Callegari - Carrie Callegari; Sagamore Bridge Club47.22%
0.51

4
Sherrie Mayrsohn - Abby Heller; Sagamore Bridge Club45.28%

Sagamore Swiss Teams - 12 Tables

MPsABCNamesScore
3.30
1
1
1
Ann Block - Martin Block - Joyce Birdoff - Faith Herzog; Sagamore Bridge Club59.00
2.48
2
2

Leon Yu - Victor Poon - Jingrun Dong - Qun Yang; Sagamore Bridge Club58.00
1.86
3


Pearl Berson - Sherry Lewinter - Toni Macdonald - Susan Scholer; Sagamore Bridge Club56.00
1.39
4
3

Lisa Lewis - Anne Burns - Susan Fishbein - Jeff Marino; Sagamore Bridge Club49.00
0.78
4

Bonnie Feld - Leonard Feld - Barry Reiber - Warren Pearlson; Sagamore Bridge Club46.00

Sunday Aft Open Pairs - 16.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.88
1


Saul Horowitz - Leslie Sarf; BRIDGExpress62.86%
3.66
2


Louis Lessinger - Barbara Mendelsohn; BRIDGExpress60.95%
2.75
3


Lyn Weiss - Patricia Brodsky; BRIDGExpress60.48%
2.06
4


Carl Gueli - Susan Weiss; BRIDGExpress59.64%
1.54
5


Debra Lamountain - Ruth Stober; BRIDGExpress58.58%
1.22
6


Dina Schechter - Howard Friedman; BRIDGExpress58.38%
2.07
1

Alan Hirshman - John Bell; BRIDGExpress53.79%
1.55
2

Edgar Schwartz - Leila Schwartz; BRIDGExpress52.48%
1.16
3

Linda Epstein - Jack Epstein; BRIDGExpress50.24%
1.04
4

Richard Kassar - Shlomit Rind; BRIDGExpress49.57%
0.73
5

Ruth Brooks - Rosalie Klenosky; BRIDGExpress48.33%

Saturday Aft Small Games - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.38
1
1

Donald Bedell - Valerie Reagan; Smithtown Br Studio63.19%
2.54
2
2
1
Patricia Cestaro - Giro Cestaro Jr; Smithtown Br Studio62.50%
1.90
3


Laura O'Reilly - Matt Rewinski; Water Mill Bridge Club59.24%
1.43
4
3

Jonathan Howe - Robert Coopersmith; Water Mill Bridge Club55.33%
1.07
5
4
2
Nathan Ludlow - Larry Smith; Water Mill Bridge Club55.08%
0.85

3
Nancy Sybil - Louisa Delew; Smithtown Br Studio54.17%

Saturday Aft Open Pairs - 28.0 Tables

MPsABCNamesScore
7.13
1


Charles Sharf - Howard Cohen; Sagamore Bridge Club68.61%
5.35
2


Alan Kudisch - Jeanne Hanrahan; Sagamore Bridge Club65.81%
4.01
3


Dina Schechter - Eppie Eagle; Sagamore Bridge Club61.61%
3.01
4


Diana Schuld - Ruth Stober; Sagamore Bridge Club59.59%
2.26
5


Shelley Fishman - Loring Fenton; Sagamore Bridge Club59.09%
3.05
6
1

Eppie Maidenbaum - Barbara Emmer; Sagamore Bridge Club58.73%
2.29
7
2

Susan Laitmon - Art Kaplan; Sagamore Bridge Club58.39%
1.72
3

Arnold Young - Sandra Young; Sagamore Bridge Club58.35%
2.25
4

Jingrun Dong - Leon Yu; Sagamore Bridge Club57.92%
1.13
5

James Knopf - Matthew Gordon; Sagamore Bridge Club57.83%
1.58
6
1
Dale Peritz - Maggie Silver; Sagamore Bridge Club55.70%
1.19

2
Joyce Birdoff - Ann Block; Sagamore Bridge Club54.10%
0.89

3
Arthur Goren - Shicong Ye; Sagamore Bridge Club51.89%
0.67

4
Fred Goldschmidt - Lee Silberman; Sagamore Bridge Club50.38%

 


Total masterpoints: 444.40 earned by 256 players.
Total attendance:  138 tables.

   1  14.02 Alan Kudisch, East Norwich NY
   2  13.46 Howard Cohen, Oceanside NY
   3  11.25 Richard Shanks, Sound Beach NY
   4  11.25 Patrick Mitchell, Blue Point NY
   5   8.44 Sandie Sickle, Syosset NY
   6   8.27 Louis Lessinger, Plainview NY
   7   8.27 Barbara Mendelsohn, Dix Hills NY
   8   7.13 Charles Sharf, North Baldwin NY
   9   6.83 Joyce Birdoff, Westbury NY
  10   6.45 Dina Schechter, Manhasset NY
  11   6.33 Michael Kufs, Merrick NY
  12   5.79 Ann Block, Westbury NY
  13   5.58 Jeanne Hanrahan, East Norwich NY
  14   5.40 Ruth Stober, Floral Park NY
  15   5.01 Lyn Weiss, Floral Park NY
  16   4.88 Saul Horowitz, Delray Beach FL
  17   4.88 Leslie Sarf, Great Neck NY
  18   4.73 Leon Yu, Syosset NY
  19   4.73 Jingrun Dong, Bayside NY
  20   4.44 Faith Herzog, Northport NY
  21   4.16 Silvana Morici, Syosset NY
  22   4.16 Jack Lipson, East Meadow NY
  23   4.01 Eppie Eagle, Great Neck NY
  24   3.86 Diana Schuld, Glen Head NY
  25   3.84 Barbara Emmer, Roslyn Heights NY
  26   3.84 Alan Hirshman, Rockville Ctr NY
  27   3.75 Vijay Datta, Kings Park NY
  28   3.75 Penny Redvanly, Patchogue NY
  29   3.70 Martin Block, Westbury NY
  30   3.38 Valerie Reagan, Coram NY
  31   3.38 Donald Bedell, Patchogue NY
  32   3.08 Matt Rewinski, Westhampton NY
  33   3.05 Eppie Maidenbaum, Floral Park NY
  34   2.81 Nancy Defren, Rockville Ctr NY
  35   2.81 Harold Moshel, Brooklyn NY
  36   2.75 Patricia Brodsky, Huntington Sta NY
  37   2.67 Marie Barbeosch, Hauppauge NY
  38   2.67 Christine Woodring, Setauket NY
  39   2.58 Susan Scholer, Hauppauge NY
  40   2.56 Kathryn Fibkins, Riverhead NY
  41   2.56 Judy Paul, Valley Stream NY
  42   2.56 Joseph Tuzil, Hampton Bays NY
  43   2.54 Patricia Cestaro, Northport NY
  44   2.54 Giro Cestaro Jr, Northport NY
  45   2.48 Victor Poon, Stony Brook NY
  46   2.48 Qun Yang, Greenvale NY
  47   2.44 Lauren Block, Manhasset NY
  48   2.44 Jeff Colton, East Williston NY
  49   2.43 Barbara Rubin, Bayside NY
  50   2.34 Toni Macdonald, Dix Hills NY
  51   2.30 Shelley Kirshenbaum, Jericho NY
  52   2.30 Arlene Harlib, Jericho NY
  53   2.29 Susan Laitmon, Rockville Ctr NY
  54   2.29 Art Kaplan, Merrick NY
  55   2.26 Vicki Seltzer, Old Westbury NY
  56   2.26 Shelley Fishman, Merrick NY
  57   2.26 Richard Brach, Old Westbury NY
  58   2.26 Loring Fenton,  NY
  59   2.25 Lisa Lewis, Manhasset Hills NY
  60   2.07 Joseph Byrnes, Long Beach NY
  61   2.07 John Bell, Glen Cove NY
  62   2.06 Susan Weiss, Jericho NY
  63   2.06 Roger Peabody, Kings Park NY
  64   2.06 Marianne Fulfaro, Sayville NY
  65   2.06 Carl Gueli, Great Neck NY
  66   2.02 Nancy Kowal, Port Washington NY
  67   1.92 William Treanor, Setauket NY
  68   1.92 Richard Ericson, Smithtown NY
  69   1.92 James Knopf, Roslyn NY
  70   1.90 Laura O'Reilly, East Hampton NY
  71   1.88 Charlotte Herdman, Douglaston NY
  72   1.87 Dale Peritz, Saint James NY
  73   1.86 Sherry Lewinter, Plainview NY
  74   1.86 Pearl Berson, Woodbury NY
  75   1.86 Fred Goldschmidt, Melville NY
  76   1.72 Sandra Young, Long Beach NY
  77   1.72 Arnold Young, Long Beach NY
  78   1.71 Lamia Beydoun, Forest Hills NY
  79   1.70 Renee Wagenberg, Melville NY
  80   1.70 Patricia Fasciano, Oyster Bay NY
  81   1.70 Lillian Weissman, Long Beach NY
  82   1.69 Hubert Howe Jr, Westhampton NY
  83   1.69 Cal Rafuse, Port Jefferson NY
  84   1.68 Anne Burns, Huntington NY
  85   1.60 Laurance Jerrold, Woodbury NY
  86   1.60 Elaine Greenwald, Melville NY
  87   1.58 Maggie Silver, Roslyn Heights NY
  88   1.58 Lesley Decker, Woodbury NY
  89   1.58 George Bleier, Little Neck NY
  90   1.58 Elaine Kahn, Lido Beach NY
  91   1.58 Bella Chiusano, Oceanside NY
  92   1.55 Leila Schwartz, Hollis NY
  93   1.55 Edgar Schwartz, Hollis NY
  94   1.54 Debra Lamountain, Forest Hills NY
  95   1.52 Stephanie Abada, Woodbury NY
  96   1.52 Deborah Brooks, Old Westbury NY
  97   1.49 Alan Blayne, Jericho NY
  98   1.47 Carol Reiss, Albertson NY
  99   1.47 Anne Stuckler, Bayside NY
 100   1.44 James Doig, Pt Jefferson St NY
 101   1.44 Harold Windsor, Rocky Point NY
 102   1.43 Robert Coopersmith, New York NY
 103   1.43 Jonathan Howe, Sag Harbor NY
 104   1.42 Ed Trepper, Massapequa NY
 105   1.39 Susan Fishbein, Huntington NY
 106   1.39 Jeff Marino, Commack NY
 107   1.27 Laurence Sussman, Lake Grove NY
 108   1.27 Gordon Harper, Huntington NY
 109   1.26 Nadine Eltman, Remsenburg NY
 110   1.26 Judith Mayberry, Westhampton NY
 111   1.26 Barbara Pettus, New York NY
 112   1.26 Barbara Cuenin, Southold NY
 113   1.22 Steven Conrad, Manhasset NY
 114   1.22 Howard Friedman, Great Neck NY
 115   1.20 Marjorie Schwed, Westbury NY
 116   1.19 Ross Taff, Huntington NY
 117   1.18 Tomas Luss, Southampton NY
 118   1.18 Kathleen McLauchlen, Southampton NY
 119   1.18 Herbert Feldmann, Riverhead NY
 120   1.18 Frederic Cohen, Laurel NY
 121   1.18 Dorothy Feldmann, Riverhead NY
 122   1.16 Linda Epstein, Great Neck NY
 123   1.16 Jack Epstein, Great Neck NY
 124   1.13 Matthew Gordon, Northport NY
 125   1.13 Lisa Yellis, Bayside NY
 126   1.13 Joan Pollenz, Jericho NY
 127   1.10 Vincent Fitzgerald, Cathedral City CA
 128   1.10 Paulette Valenza, Saint James NY
 129   1.09 Usha Patel, Old Westbury NY
 130   1.07 Nathan Ludlow, Bridgehampton NY
 131   1.07 Larry Smith, East Hampton NY
 132   1.04 Shlomit Rind, Forest Hills NY
 133   1.04 Ruth Lessinger, Plainview NY
 134   1.04 Richard Kassar, New York NY
 135   1.04 Manny Kaplan, Little Neck NY
 136   1.03 Rochelle Strauss, Port Jefferson NY
 137   1.03 Elli Zimmerman, Stony Brook NY
 138   1.03 Debra Thaw, Saint James NY
 139   1.03 Alan Cohen, Levittown NY
 140   1.01 Drew Tarhan, Port Washington NY
 141   0.98 Gair Betts, Remsenburg NY
 142   0.98 Gair Betts Jr, Remsenburg NY
 143   0.90 Jon Klein, Plainview NY
 144   0.89 Shicong Ye, Dix Hills NY
 145   0.89 Arthur Goren, Wantagh NY
 146   0.87 Karen Siris, Roslyn NY
 147   0.86 Louise Schwartz, Plainview NY
 148   0.85 Rick Wettan, Port Washington NY
 149   0.85 Nancy Sybil, East Patchogue NY
 150   0.85 Louisa Delew, East Islip NY
 151   0.85 Alvin Frohman, Port Washington NY
 152   0.81 Sande Meisel, Rockville Ctr NY
 153   0.81 Pat Davidson, Port Jefferson NY
 154   0.81 Mark Baskir, Cold Spg Harbor NY
 155   0.81 Jim Durnan, Wading River NY
 156   0.81 Debbie Boockvar, Woodmere NY
 157   0.80 Larry Brochin, Westbury NY
 158   0.80 Dennis Cleary, Bayside NY
 159   0.79 Sandrea Friedman, Flushing NY
 160   0.79 Rob Gordon, Woodbury NY
 161   0.79 Mike Friedlander, Manhasset NY
 162   0.79 Marilyn Friedlander, Manhasset NY
 163   0.79 Elaine De Shrage, Malverne NY
 164   0.79 Dori Cohen, Woodbury NY
 165   0.79 David Rosenberg, Jackson Heights NY
 166   0.78 Warren Pearlson, Huntington NY
 167   0.78 Leonard Feld, Jericho NY
 168   0.78 Bonnie Feld, Jericho NY
 169   0.78 Barry Reiber, Rockville Ctr NY
 170   0.73 William Hart, Mineola NY
 171   0.73 Ruth Fox, Roslyn Heights NY
 172   0.73 Ruth Brooks, Bayside NY
 173   0.73 Rosalie Klenosky, Bayside NY
 174   0.73 Robert Weiner, Port Washington NY
 175   0.73 Jane Tierney, Brookhaven NY
 176   0.73 Arnold Fisher, Miller Place NY
 177   0.72 Walter Kohlhoff, Saint James NY
 178   0.72 Raymond Presti, Huntington NY
 179   0.72 Peter Barbeosch Jr, Hauppauge NY
 180   0.72 James Schneider, Melville NY
 181   0.69 Ines Beck, Selden NY
 182   0.69 Bob Bianco, Saint James NY
 183   0.68 Greg Callegari, West Hills NY
 184   0.68 Carrie Callegari, West Hills NY
 185   0.67 Lee Silberman, Huntington NY
 186   0.64 Lorraine Cande, East Meadow NY
 187   0.64 Ivan Dochter, Manhasset NY
 188   0.64 Diane Lipman, Rockville Ctr NY
 189   0.64 Carol Feldman, Atlantic Beach NY
 190   0.61 Howard Geller, Boca Raton FL
 191   0.61 Harriet Geller, Boca Raton FL
 192   0.59 Joshua Allen, Whitestone NY
 193   0.58 Gary Levine, Huntington NY
 194   0.58 Gail Johnson, Huntington NY
 195   0.55 Manny Bornstein, Whitestone NY
 196   0.55 Gary Jacobowitz, Bayside NY
 197   0.55 David Kornblau, Manhasset NY
 198   0.54 Richard Morici, Port Washington NY
 199   0.54 Holly Feinerman, Muttontown NY
 200   0.52 Sheila Pohly, Jericho NY
 201   0.52 Nancy Davis, Oakland Gardens NY
 202   0.52 Marsha Katon, Garden City NY
 203   0.52 Jacqueline Wolf, Old Westbury NY
 204   0.52 Fran Peterson, Lake Success NY
 205   0.52 Florence Gross, West Hempstead NY
 206   0.52 Elliot Gross, West Hempstead NY
 207   0.52 Elaine Kaplan, Woodbury NY
 208   0.51 Sherrie Mayrsohn, Old Westbury NY
 209   0.51 Mary Jane Damato, Melville NY
 210   0.51 Margaret Sherman, Sea Cliff NY
 211   0.51 Abby Heller, Roslyn Heights NY
 212   0.50 Sally Pass, Port Washington NY
 213   0.50 Michael Heiberger, Greenlawn NY
 214   0.49 Shelly Fehrenbach, Great Neck NY
 215   0.49 Elizabeth Shapiro, West Hampstead NY
 216   0.48 Elizabeth Butler, Centerport NY
 217   0.46 Yalcin Tarhan, Port Washington NY
 218   0.46 Robin Diamond, Bellmore NY
 219   0.46 Paula Vonuitts, Douglaston NY
 220   0.46 Marlene Gerber, Great Neck NY
 221   0.46 John Abrenica, Seaford NY
 222   0.46 Janice Windwer, North Bellmore NY
 223   0.46 Douglas Casper, Plainview NY
 224   0.45 Susan Calabro, Roslyn NY
 225   0.45 Shelley Drayzen, Melville NY
 226   0.42 Reisha Berkowsky, Dix Hills NY
 227   0.42 Paul Siegelman, North Baldwin NY
 228   0.42 Gail Levy, Melville NY
 229   0.42 Frances Fein, Baldwin NY
 230   0.41 Mindy Setton, Brookville NY
 231   0.41 Lawrence Goodman, East Meadow NY
 232   0.41 Erika Silver, Port Washington NY
 233   0.41 Dorsey Mayer, Roslyn Heights NY
 234   0.41 Debra Osborn, Little Neck NY
 235   0.39 Michael Haltman, Woodbury NY
 236   0.39 Linda Haltman, Woodbury NY
 237   0.38 Morton Case, Roslyn NY
 238   0.38 Martin Feldman, Farmingdale NY
 239   0.38 Karl De Shrage, Malverne NY
 240   0.38 John Berry, Manhasset NY
 241   0.38 Joan Asheroff, Melville NY
 242   0.38 Berna Case, Roslyn NY
 243   0.29 June Blumenthal, Old Bethpage NY
 244   0.23 Shashi Patel, Old Westbury NY
 245   0.23 Nirmala Shevde, Great Neck NY
 246   0.23 Ketan Shevde, Great Neck NY
 247   0.23 Joanne Rodney, Roslyn Heights NY
 248   0.23 Joan Spetter, Wantagh NY
 249   0.23 Howard Maier, Manhasset NY
 250   0.23 Elaine Greenwald, Warrington PA
 251   0.23 Eileen Zanar, East Norwich NY
 252   0.23 David Sloane, Glen Cove NY
 253   0.23 Cynthia Pascal, Plainview NY
 254   0.23 Colleen Woodell, Baldwin NY
 255   0.23 Claudia Hochman, Great Neck NY
 256   0.23 Abu Zaman, Holbrook NY