Russell Roosen Sectional

Southfield, MI
Aug 15-18, 2019

Click here for Masterpoint Winners List


Thursday AM Open Pairs - 25.0 Tables / Based on 53 Tables

MPsABCNamesScore
14.44
1


Julie Arbit, Milford MI; Morrie Kleinplatz, Windsor ON68.73%
10.83
2


Richard Temkin, Farmington MI; Irving Rosenstein, Troy MI60.87%
8.12
3


Bob Webber, Waterford MI; Sheldon Kirsch, West Bloomfield MI59.49%
6.09
4


Jerrold Grossman, Rochester Hills MI; Debra Eaves, Northville MI59.48%
4.57
5


Sondra Schubiner, Franklin MI; Daniel Marcus, West Bloomfield MI58.43%
3.43
6


Sandy Birnholtz, Sylvan Lake MI; Clarke Cunningham, Ann Arbor MI56.87%
2.57
7


Robert Mendelson, Troy MI; Suzy Burger, West Bloomfield MI56.50%
1.93
8


Owen Lien, Oak Park MI; Linda Perlman, Milan MI56.34%
3.78
9
1

Patricia Becker - Allan Becker, Southfield MI56.16%
2.84
10
2
1
Jerome Hasenjager, Troy MI; Song Lin, Rochester Hills MI55.25%
2.13
11
3
2
Susan Smith - Charles Smith, Milford MI54.71%
1.20
12


Michael Giordano, Commerce Twp MI; Walter Goldsmith, Bloomfield MI54.49%
1.11
13


Grant Petersen, Taylor MI; Bob Rasmussen, Ann Arbor MI54.27%
2.15
4

James Smyth, Lathrup Village MI; Nancy Finkel, Bloomfield MI53.75%
1.51
5

Kerry Lafer, Farmington Hls MI; Larry Cohen, West Bloomfield MI53.63%
0.90
6

Lynn Root, Birmingham MI; Judi Amatangelo, Northville MI52.63%
1.14

3
Gerald Wahl - Michael Betzold, Detroit MI51.01%
0.85

4
David Satwicz, Northville MI; Thomas Bonfils, Farmington MI49.65%

Thursday AM Open Pairs - 28.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.35
1
1

Michael Fant, Wolverine Lake MI; Paul Tilly, Plymouth MI63.07%
3.26
2
2

Mike Roeder, Troy MI; Alan Hassoun, West Bloomfield MI62.88%
2.45
3
3

Georgene Kinsman - Brad Kinsman, Novi MI62.31%
1.84
4
4

John Lowry, New Hudson MI; Bedford Embrey Jr, Lake Angelus MI61.55%
1.38
5


George Seroka, Bloomfield MI; Robert Palmer, Novi MI61.36%
1.74
6
5
1
Gary Boyers, Hamtramck MI; Elie Chidiac, Northville MI59.66%
0.97
6

Peter Malcolmson, Detroit MI; Mark Stern, Grosse Pointe MI59.28%
1.31

2
William Ahlstrom - David Mitchell, Bloomfield Hls MI55.11%
0.98

3
Janet Gumenick, West Bloomfield MI; Maurine Sillman, Royal Oak MI52.65%
0.64

4/5
Eli Brown - Seymour Brode, Bloomfield Hls MI52.46%
0.69

4/5
Linda Roth - Corliss Gillman, West Bloomfield MI52.46%

Thu Afternoon Swiss Teams - 28 Tables

MPsABCNamesScore
8.25
1


Morrie Kleinplatz, Windsor ON; Julie Arbit, Milford MI; Gordon Parnes, Flint MI; Robert Katz, Ann Arbor MI78.00
6.19
2
1

Lynn Root, Birmingham MI; Judi Amatangelo, Northville MI; James Walter - Clarke Cunningham, Ann Arbor MI55.00
4.64
3


Samir Zeine, Farmington Hls MI; William Winokur - Suzy Burger, West Bloomfield MI; Robert Mendelson, Troy MI54.00
3.48
4
2

Carolyn Simmer - Ruth Brownstein, West Bloomfield MI; Richard Menczer, Bloomfield MI; Sharron Kreindler, Bloomfield Hls MI52.00
2.29
5/6


Brenda Bryant, Ferndale MI; Linda Perlman, Milan MI; Zachary Wasserman, Farmington Hls MI; Owen Lien, Oak Park MI50.00
2.29
5/6


Dennis Carman, Plainwell MI; John Koschik, Livonia MI; Bob Rasmussen, Ann Arbor MI; Grant Petersen, Taylor MI50.00
1.47
7


Phyllis Cohn, Bloomfield Hls MI; Jonathan Fleischmann, Bloomfield MI; Kurt Dasher, Petersburg MI; Michael D Alioto, Birmingham MI49.00
2.09
3
1
Lisa Karam, Bloomfield MI; Carrie Osborne, Livonia MI; Daphne Schreiber, Marco Island FL; Marica Janisse, Windsor ON42.00
1.57
4

Jane Gardner, Northville MI; Barb Ferrera, Dearborn MI; Barbara Kalnick, Trenton MI; Marilyn Crane, Livonia MI39.00
1.17
5

Joe Monro - Rhonda Monro, Beverly Hills MI; Jane Lehman - Mary Robinson, Grosse Pointe MI38.00
1.28

2
Stephen Leist, Flushing MI; James Peresta, Grand Blanc MI; Randy Walker, Davison MI; Richard Voss, Lapeer MI37.00
0.84

3/4
Jerrie Sasson, West Bloomfield MI; Latika Mangrulkar, Farmington Hls MI; Elie Chidiac, Northville MI; Gary Boyers, Hamtramck MI34.00
0.84

3/4
Shelley Boschan, Bloomfield Hls MI; Rhoda Raderman, Southfield MI; Beth Gursky, Delray Beach FL; Dolores Silverstein, Bloomfield MI34.00

Thu Aft 0-500 Swiss Teams - 7 Tables

MPsABNamesScore
1.56
1

Joel Grossman, Bloomfield Hls MI; Xiaoxin Susa Xu, Troy MI; Douglas Sweeder, Bloomfield MI; James McNamara, Brownstown Town MI60.00
1.17
2

Chris Hill, Commerce Twp MI; Ann Margosian, West Bloomfield MI; Joyce Close, Plymouth MI; Rosalyn Monticciolo, Canton MI52.00
0.96
3/4
1/2
James Smith - Alberta Smith, Flushing MI; Gerry Monroe - Mary Lou Monroe, Burton MI42.00
0.96
3/4
1/2
Carol Resnick - Teryl Asher, Bloomfield Hls MI; Sandra Wolfe, West Bloomfield MI; Linda Schiller, Rochester MI42.00

Fri Afternoon Open Pairs - 21.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
10.31
1


Bert Newman, West Bloomfield MI; Edward White, Grand Blanc MI62.32%
7.73
2


Robert Mendelson, Troy MI; William Winokur, West Bloomfield MI60.67%
5.80
3


Owen Lien, Oak Park MI; Linda Perlman, Milan MI60.59%
4.35
4


Bob Webber, Waterford MI; Robert Katz, Ann Arbor MI60.29%
3.26
5


Brenda Jaffe, Farmington MI; Walter Goldsmith, Bloomfield MI59.53%
2.45
6


Michael Giordano, Commerce Twp MI; Richard Becher, Bloomfield Hls MI59.30%
1.83
7


Samir Zeine, Farmington Hls MI; Debra Eaves, Northville MI57.99%
1.38
8


Steven Winokur, Rochester MI; Frank Treiber III, Toledo OH57.85%
3.31
9/10
1/2
1
Frederic Fayle, Rochester MI; James Banaszek, Washington MI57.02%
3.31
9/10
1/2

Larry Cohen - Steven Kaplan, West Bloomfield MI57.02%
2.13
3

Julie Arbit, Milford MI; Sandy Goller, Farmington MI56.83%
1.59
4
2
Lun Kuen Wong, Sarnia ON; D Abraham, Windsor ON55.10%
1.89
5
3
Chun Zhou, Bloomfield Hls MI; Dennis Potocsky, West Bloomfield MI52.98%
0.90
6

Gary Luoma, South Lyon MI; Jane Gardner, Northville MI52.02%
0.85

4
Henry Zhang - Yanping Zhang, Ann Arbor MI49.42%

Friday Aft 499er Pairs - 13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.75
1
1
1
Gary Boyers, Hamtramck MI; Elie Chidiac, Northville MI62.17%
2.06
2
2

Julian Prince - Steven Miller, West Bloomfield MI62.15%
1.55
3


Michael Betzold - Gerald Wahl, Detroit MI61.90%
1.22
4
3

Mary Robinson - Joan Capuano, Grosse Pointe MI57.49%
0.96
5
4
2
Ronald Bishel, Reynoldsburg OH; Mike Bishel, Ann Arbor MI56.90%
0.72
6
5

David Nelson - Tillie Nelson, Royal Oak MI56.64%
0.72
6
3
Arvin Sab - Naveen Sab, Bloomfield Hls MI55.59%

Fri Morning Open Pairs - 25.5 Tables / Based on 40 Tables

MPsABCNamesScore
11.46
1


Samir Zeine, Farmington Hls MI; Debra Eaves, Northville MI63.28%
8.60
2


Michael Crane, Farmington Hls MI; Sheldon Kirsch, West Bloomfield MI62.66%
6.45
3


Jerrold Grossman, Rochester Hills MI; Jack Shartsis, Huntington Wds MI60.50%
4.83
4
1

Sandy Birnholtz, Sylvan Lake MI; James Rowe, Oxford MI60.18%
3.63
5


Lynne Cook, Riverview MI; Sondra Schubiner, Franklin MI59.70%
3.23
6
2

Lynda Thal - Ken Holtzman, West Bloomfield MI58.97%
2.42
7
3

John Dreifus, Farmington MI; Michael Kaleel, Sterling Hgts MI58.81%
1.53
8


John Koschik, Livonia MI; Dennis Carman, Plainwell MI58.49%
1.27
9


Howard Perlman, Franklin MI; Michael D Alioto, Birmingham MI58.33%
1.81
10/11
4

Dennis Van Koevering, Saginaw MI; Sat Narain Mathur, Bay City MI57.93%
1.76
10/11


Bert Newman, West Bloomfield MI; Bob Webber, Waterford MI57.93%
1.36
5

Charles Schiff, Birmingham MI; Richard Menczer, Bloomfield MI54.49%
1.02
6

Judi Amatangelo, Northville MI; Marilyn Crane, Livonia MI51.36%
2.02

1
Carrie Osborne, Livonia MI; Beth Kordt, Plymouth MI50.72%
1.52

2
Lun Kuen Wong, Sarnia ON; D Abraham, Windsor ON44.71%
1.14

3
Lilo Dare, Bloomfield MI; Rita Levin, West Bloomfield MI44.55%
0.85

4
James Banaszek, Washington MI; Frederic Fayle, Rochester MI43.84%

Fri Morning 0-500 Pairs - 14.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.86
1
1

Michael Fant, Wolverine Lake MI; Paul Tilly, Plymouth MI64.29%
2.15
2
2

Lynn Wood - Patty McCracken, Grosse Pt Farms MI62.53%
1.61
3
3
1
Elie Chidiac, Northville MI; Gary Boyers, Hamtramck MI59.92%
1.43
4
4

Janet Gumenick, West Bloomfield MI; Judith Kamins, Bloomfield Hls MI58.59%
1.00
5


Lynn Cundy - Charles Dunn, Charleston WV58.15%
0.96
6
5
2
Robin Lewis - Patricia McCabe, West Bloomfield MI58.03%
0.79
6

Alan Hassoun, West Bloomfield MI; Jean Hellekjaer, Beverly Hills MI56.44%
0.72

3
Patricia Phelps, Tarpon Springs FL; Mimi Sayed, Clearwater FL51.24%

Fri Eve Open Fast Pairs - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.98
1
1

Susan Woodrow, Waterford MI; Peter Bolgar, Southfield MI62.50%
2.24
2
2

Arun Desouza, Troy MI; George Serniuk, Westland MI53.26%

Sat Morning Open Pairs - 13.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1


Robert Mendelson, Troy MI; Suzy Burger, West Bloomfield MI60.98%
5.50
2


Bert Newman - Kathy Newman, West Bloomfield MI57.39%
4.12
3
1

Robert Raf - Ronna Galin, West Bloomfield MI56.63%
3.09
4
2

James Walter, Ann Arbor MI; Peter Bolgar, Southfield MI55.11%
2.32
5
3
1
Klaus Brondum - David Armstrong, Ann Arbor MI54.17%
1.74
6
4

Michael McGaw, Auburn Hills MI; James Smyth, Lathrup Village MI53.98%
1.52
7
5
2
Steven Kaplan - Randy Rodnick, West Bloomfield MI53.60%
1.14
6
3
Yanping Zhang - Henry Zhang, Ann Arbor MI52.46%
1.01

4
Jeffrey London, Troy MI; Susan Marwil, Bloomfield MI50.38%

Sat Morning 0-500 Pairs - 18.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.21
1
1
1
Arvin Sab - Naveen Sab, Bloomfield Hls MI69.57%
2.41
2
2

Teryl Asher, Bloomfield Hls MI; Linda Schiller, Rochester MI67.16%
1.81
3
3

Julian Prince - Steven Miller, West Bloomfield MI65.36%
1.35
4
4

Chris Hill, Commerce Twp MI; Ann Margosian, West Bloomfield MI64.88%
1.09
5
5

Georgene Kinsman - Brad Kinsman, Novi MI61.61%
0.76
6
6

Kikuko Kobayashi, Novi MI; Reiko Glenn, Bonita Springs FL58.93%
1.45

2
Howard Hansen, Northville MI; Irma Glaser, West Bloomfield MI58.63%
1.09

3
Eli Brown, Bloomfield Hls MI; Mervyn Manning, Franklin MI57.74%
0.81

4
Margaret Mohler, Farmington Hls MI; Steve Petti, Birmingham MI55.06%
0.61

5
Edmund Baprawski Jr, Brighton MI; Jeanne Planet, Novi MI53.27%
0.55

6
Diane Schadle, Grand Blanc MI; Elaine Weber, Clinton Twsp MI52.48%

Sat Afternoon Open Pairs - 9.5 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
6.42
1


Robert Mendelson, Troy MI; Suzy Burger, West Bloomfield MI60.84%
4.82
2
1

Grant Petersen, Taylor MI; James Huston, Bloomfield Hls MI58.40%
3.61
3
2

Dennis Van Koevering, Saginaw MI; Sat Narain Mathur, Bay City MI58.11%
2.71
4
3
1
Robert Bloom, West Bloomfield MI; Gerald Bloom, Novi MI56.42%
2.03
5
4

Peter Bolgar, Southfield MI; James Walter, Ann Arbor MI55.83%
1.52
6
5
2
Steven Kaplan - Randy Rodnick, West Bloomfield MI54.41%
0.99

3
Henry Zhang - Yanping Zhang, Ann Arbor MI51.48%

Sat Aft 0-500 Pairs - 7.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.06
1
1
1
William Ahlstrom - David Mitchell, Bloomfield Hls MI61.97%
1.55
2
2
2
Ronald Bishel, Reynoldsburg OH; Mike Bishel, Ann Arbor MI61.23%
1.16
3
3

Julian Prince - Steven Miller, West Bloomfield MI58.75%
0.87
4
4

Lynn Wood - Patty McCracken, Grosse Pt Farms MI58.39%
0.72
5
5
3
Arvin Sab - Naveen Sab, Bloomfield Hls MI57.47%

Saturday Open Swiss Teams - 15 Tables

MPsABCNamesScore
9.35
1


Bob Webber, Waterford MI; Jerrold Grossman, Rochester Hills MI; Debra Eaves, Northville MI; Sheldon Kirsch, West Bloomfield MI94.00
7.01
2


Barry Lippitt, Southfield MI; Daniel Marcus, West Bloomfield MI; Michael Giordano, Commerce Twp MI; Richard Becher, Bloomfield Hls MI91.00
5.26
3


Mary Smith, Hazel Park MI; Michael Crane, Farmington Hls MI; Richard Temkin, Farmington MI; Henry Shevitz, Bloomfield Hls MI89.00
3.94
4


Cono Emanuele, Brownstown Twp MI; Zachary Wasserman, Farmington Hls MI; Michael D Alioto, Birmingham MI; Linda Perlman, Milan MI87.00
3.12
5


Phyllis Cohn, Bloomfield Hls MI; Julie Arbit, Milford MI; Owen Lien, Oak Park MI; Sandy Goller, Farmington MI; Jonathan Fleischmann, Bloomfield MI80.00
3.51
1

Deepak Dighe, West Bloomfield MI; Nathan Banker, Flat Rock MI; Thomas Hunt, Rochester Hills MI; Steven Shumer, Farmington MI73.00
2.63
2

Duaine Benard, Redford MI; Gary Luoma, South Lyon MI; Barb Ferrera, Dearborn MI; Bob Ondo, Lincoln Park MI68.00
2.27
3
1
Alan Hassoun, West Bloomfield MI; Thomas Johnson, Farmington Hls MI; Jean Hellekjaer, Beverly Hills MI; Maria Conti, Dearborn Hgts MI64.00
1.70

2
Jerrie Sasson - Paul Schneider, West Bloomfield MI; Gary Boyers, Hamtramck MI; Norman Wechsler, Farmington MI63.00

Sunday Open Swiss Team-1 - 9 Tables

MPsRankNamesScore
19.12
1
Michael Giordano, Commerce Twp MI; Bert Newman, West Bloomfield MI; Samir Zeine, Farmington Hls MI; Walter Goldsmith, Bloomfield MI101.00
14.34
2
Linda Perlman, Milan MI; Brenda Bryant, Ferndale MI; William Winokur, West Bloomfield MI; Robert Mendelson, Troy MI89.00
10.76
3
Edward White, Grand Blanc MI; Martin Hirschman - Robert Katz, Ann Arbor MI; Bob Webber, Waterford MI88.00
8.07
4
Steven Winokur, Rochester MI; Frank Treiber III - Robert Brandow, Toledo OH; Cono Emanuele, Brownstown Twp MI87.00

Sunday Open Swiss Team-2 - 13 Tables

MPsRankNamesScore
6.81
1
Matthew Evett - Susan Evett, Ann Arbor MI; Graham Putnam, Dexter MI; James McNamara, Brownstown Town MI95.00
5.11
2
Lisa Karam, Bloomfield MI; James Korte, Brownstown MI; Beth Kordt, Plymouth MI; Carrie Osborne, Livonia MI87.00
3.83
3
Corey Powell - Renata Wasserman, Ann Arbor MI; Charles Dunn - Lynn Cundy, Charleston WV86.00
2.87
4
Thomas Bonfils, Farmington MI; Tengyun Tony Cao, Troy MI; Paul Chirgwin, South Lyon MI; Maria Conti, Dearborn Hgts MI85.00
2.27
5
Duaine Benard, Redford MI; Gary Luoma, South Lyon MI; Bob Ondo, Lincoln Park MI; Barb Ferrera, Dearborn MI84.00

 


Total masterpoints: 1344.50 earned by 322 players.
Total attendance:  286 tables.

   1  43.78 Robert Mendelson, Troy MI
   2  37.38 Bert Newman, West Bloomfield MI
   3  37.05 Samir Zeine, Farmington Hls MI
   4  34.80 Bob Webber, Waterford MI
   5  30.90 Michael Giordano, Commerce Twp MI
   6  29.25 Linda Perlman, Milan MI
   7  29.19 Debra Eaves, Northville MI
   8  27.52 Julie Arbit, Milford MI
   9  27.46 William Winokur, West Bloomfield MI
  10  27.22 Sheldon Kirsch, West Bloomfield MI
  11  24.04 Walter Goldsmith, Bloomfield MI
  12  23.63 Jerrold Grossman, Rochester Hills MI
  13  23.36 Robert Katz, Ann Arbor MI
  14  22.69 Morrie Kleinplatz, Windsor ON
  15  22.54 Edward White, Grand Blanc MI
  16  20.96 Suzy Burger, West Bloomfield MI
  17  18.16 Richard Temkin, Farmington MI
  18  16.63 Brenda Bryant, Ferndale MI
  19  15.81 Michael Crane, Farmington Hls MI
  20  14.09 Owen Lien, Oak Park MI
  21  12.73 Daniel Marcus, West Bloomfield MI
  22  12.21 Irving Rosenstein, Troy MI
  23  12.01 Cono Emanuele, Brownstown Twp MI
  24  11.54 Martin Hirschman, Ann Arbor MI
  25  11.31 James Walter, Ann Arbor MI
  26  10.73 Sondra Schubiner, Franklin MI
  27  10.12 Richard Becher, Bloomfield Hls MI
  28   9.97 Steven Winokur, Rochester MI
  29   9.97 Frank Treiber III, Toledo OH
  30   9.72 Gordon Parnes, Flint MI
  31   9.62 Clarke Cunningham, Ann Arbor MI
  32   9.32 Gary Boyers, Hamtramck MI
  33   9.22 Carrie Osborne, Livonia MI
  34   9.08 Grant Petersen, Taylor MI
  35   8.49 Judi Amatangelo, Northville MI
  36   8.37 James McNamara, Brownstown Town MI
  37   8.26 Sandy Birnholtz, Sylvan Lake MI
  38   8.10 Peter Bolgar, Southfield MI
  39   8.07 Robert Brandow, Toledo OH
  40   7.93 Barry Lippitt, Southfield MI
  41   7.79 Paul Tilly, Plymouth MI
  42   7.79 Michael Fant, Wolverine Lake MI
  43   7.60 Michael D Alioto, Birmingham MI
  44   7.56 Mary Smith, Hazel Park MI
  45   7.54 Elie Chidiac, Northville MI
  46   7.46 Susan Evett, Ann Arbor MI
  47   7.46 Matthew Evett, Ann Arbor MI
  48   7.40 Sat Narain Mathur, Bay City MI
  49   7.40 Dennis Van Koevering, Saginaw MI
  50   7.23 Alan Hassoun, West Bloomfield MI
  51   7.20 Lisa Karam, Bloomfield MI
  52   7.13 Beth Kordt, Plymouth MI
  53   7.09 Lynn Root, Birmingham MI
  54   7.04 Steven Kaplan, West Bloomfield MI
  55   7.04 Jack Shartsis, Huntington Wds MI
  56   6.81 Graham Putnam, Dexter MI
  57   6.47 Barb Ferrera, Dearborn MI
  58   6.23 Zachary Wasserman, Farmington Hls MI
  59   6.08 Jonathan Fleischmann, Bloomfield MI
  60   6.03 Gary Luoma, South Lyon MI
  61   5.85 Kathy Newman, West Bloomfield MI
  62   5.81 Steven Miller, West Bloomfield MI
  63   5.81 Julian Prince, West Bloomfield MI
  64   5.74 Larry Cohen, West Bloomfield MI
  65   5.66 Lynn Cundy, Charleston WV
  66   5.66 Charles Dunn, Charleston WV
  67   5.54 Steven Shumer, Farmington MI
  68   5.49 Maria Conti, Dearborn Hgts MI
  69   5.46 Lynne Cook, Riverview MI
  70   5.46 James Korte, Brownstown MI
  71   5.26 Henry Shevitz, Bloomfield Hls MI
  72   5.13 Duaine Benard, Redford MI
  73   4.93 Sandy Goller, Farmington MI
  74   4.90 Bob Ondo, Lincoln Park MI
  75   4.84 Richard Menczer, Bloomfield MI
  76   4.83 James Rowe, Oxford MI
  77   4.82 James Huston, Bloomfield Hls MI
  78   4.65 Naveen Sab, Bloomfield Hls MI
  79   4.65 Arvin Sab, Bloomfield Hls MI
  80   4.63 Brenda Jaffe, Farmington MI
  81   4.59 Frederic Fayle, Rochester MI
  82   4.58 Robert Raf, West Bloomfield MI
  83   4.57 Jean Hellekjaer, Beverly Hills MI
  84   4.46 Nathan Banker, Flat Rock MI
  85   4.32 John Koschik, Livonia MI
  86   4.32 Dennis Carman, Plainwell MI
  87   4.28 Deepak Dighe, West Bloomfield MI
  88   4.23 Patricia Becker, Southfield MI
  89   4.23 Allan Becker, Southfield MI
  90   4.16 James Banaszek, Washington MI
  91   4.12 Ronna Galin, West Bloomfield MI
  92   3.96 Lun Kuen Wong, Sarnia ON
  93   3.96 D Abraham, Windsor ON
  94   3.92 Ken Holtzman, West Bloomfield MI
  95   3.89 James Smyth, Lathrup Village MI
  96   3.83 Renata Wasserman, Ann Arbor MI
  97   3.83 Corey Powell, Ann Arbor MI
  98   3.73 William Ahlstrom, Bloomfield Hls MI
  99   3.72 Thomas Bonfils, Farmington MI
 100   3.70 Phyllis Cohn, Bloomfield Hls MI
 101   3.68 Thomas Hunt, Rochester Hills MI
 102   3.61 Rose Burke, Bloomfield Hls MI
 103   3.54 Georgene Kinsman, Novi MI
 104   3.54 Brad Kinsman, Novi MI
 105   3.50 John Dreifus, Farmington MI
 106   3.49 Mike Roeder, Troy MI
 107   3.48 Sharron Kreindler, Bloomfield Hls MI
 108   3.48 Ruth Brownstein, West Bloomfield MI
 109   3.48 Carolyn Simmer, West Bloomfield MI
 110   3.40 Bob Rasmussen, Ann Arbor MI
 111   3.38 Marilyn Crane, Livonia MI
 112   3.37 Teryl Asher, Bloomfield Hls MI
 113   3.37 Linda Schiller, Rochester MI
 114   3.37 David Mitchell, Bloomfield Hls MI
 115   3.36 Susan Woodrow, Waterford MI
 116   3.30 Song Lin, Rochester Hills MI
 117   3.30 Jerome Hasenjager, Troy MI
 118   3.23 Lynda Thal, West Bloomfield MI
 119   3.14 Jerrie Sasson, West Bloomfield MI
 120   3.04 Randy Rodnick, West Bloomfield MI
 121   3.02 Patty McCracken, Grosse Pt Farms MI
 122   3.02 Lynn Wood, Grosse Pt Farms MI
 123   2.98 Yanping Zhang, Ann Arbor MI
 124   2.98 Henry Zhang, Ann Arbor MI
 125   2.94 Judith Kamins, Bloomfield Hls MI
 126   2.88 Jane Gardner, Northville MI
 127   2.87 Tengyun Tony Cao, Troy MI
 128   2.87 Paul Chirgwin, South Lyon MI
 129   2.81 Marica Janisse, Windsor ON
 130   2.81 Daphne Schreiber, Marco Island FL
 131   2.71 Robert Bloom, West Bloomfield MI
 132   2.71 Gerald Bloom, Novi MI
 133   2.69 Michael Betzold, Detroit MI
 134   2.69 Gerald Wahl, Detroit MI
 135   2.62 Mary Robinson, Grosse Pointe MI
 136   2.52 Chris Hill, Commerce Twp MI
 137   2.52 Ann Margosian, West Bloomfield MI
 138   2.51 Ronald Bishel, Reynoldsburg OH
 139   2.51 Mike Bishel, Ann Arbor MI
 140   2.46 George Serniuk, Westland MI
 141   2.45 Shelley Boschan, Bloomfield Hls MI
 142   2.42 Michael Kaleel, Sterling Hgts MI
 143   2.41 Janet Gumenick, West Bloomfield MI
 144   2.39 Kurt Dasher, Petersburg MI
 145   2.32 Klaus Brondum, Ann Arbor MI
 146   2.32 David Armstrong, Ann Arbor MI
 147   2.27 Thomas Johnson, Farmington Hls MI
 148   2.24 Arun Desouza, Troy MI
 149   2.15 Nancy Finkel, Bloomfield MI
 150   2.13 Susan Smith, Milford MI
 151   2.13 Charles Smith, Milford MI
 152   2.08 Rhonda Monro, Beverly Hills MI
 153   2.08 Norman Wechsler, Farmington MI
 154   2.08 Joel Grossman, Bloomfield Hls MI
 155   2.08 Joe Monro, Beverly Hills MI
 156   1.92 Douglas Sweeder, Bloomfield MI
 157   1.89 Dennis Potocsky, West Bloomfield MI
 158   1.89 Chun Zhou, Bloomfield Hls MI
 159   1.84 John Lowry, New Hudson MI
 160   1.84 Bedford Embrey Jr, Lake Angelus MI
 161   1.74 Michael McGaw, Auburn Hills MI
 162   1.73 Eli Brown, Bloomfield Hls MI
 163   1.70 Paul Schneider, West Bloomfield MI
 164   1.68 Rosalyn Monticciolo, Canton MI
 165   1.68 Joyce Close, Plymouth MI
 166   1.61 Neil Manley Jr, Northville MI
 167   1.57 Barbara Kalnick, Trenton MI
 168   1.56 Xiaoxin Susa Xu, Troy MI
 169   1.51 Richard Voss, Lapeer MI
 170   1.51 Randy Walker, Davison MI
 171   1.51 Kerry Lafer, Farmington Hls MI
 172   1.47 Susan Parnes, Flint MI
 173   1.45 Irma Glaser, West Bloomfield MI
 174   1.45 Howard Hansen, Northville MI
 175   1.40 Richard Verhelle, Troy MI
 176   1.40 Patricia Buller, Troy MI
 177   1.40 Jane Lehman, Grosse Pointe MI
 178   1.38 Robert Palmer, Novi MI
 179   1.38 George Seroka, Bloomfield MI
 180   1.36 Charles Schiff, Birmingham MI
 181   1.32 Robert Nowikowski, Bloomfield Hls MI
 182   1.32 Barbara Nowikowski, Bloomfield Hls MI
 183   1.28 Stephen Leist, Flushing MI
 184   1.28 James Peresta, Grand Blanc MI
 185   1.27 Mimi Sayed, Clearwater FL
 186   1.27 Howard Perlman, Franklin MI
 187   1.26 Lori Strager, Farmington Hls MI
 188   1.22 Joan Capuano, Grosse Pointe MI
 189   1.19 Subhash Gulati, Bloomfield MI
 190   1.19 Dolores Bright, Milford MI
 191   1.14 Rita Levin, West Bloomfield MI
 192   1.14 Lilo Dare, Bloomfield MI
 193   1.10 Laurence Schiff, Bloomfield Hls MI
 194   1.10 Barbara Schiff, Bloomfield Hls MI
 195   1.09 Susan Royer, Grosse Pointe MI
 196   1.09 Mervyn Manning, Franklin MI
 197   1.09 Charles Royer, Grosse Pointe MI
 198   1.08 Kenneth Geisler, Clarkston MI
 199   1.08 Arlene Geisler, Clarkston MI
 200   1.06 Lucretia Karo, Bloomfield Hls MI
 201   1.06 Gay Garcia, Bloomfield Hls MI
 202   1.04 Deane Safir, West Bloomfield MI
 203   1.01 Susan Marwil, Bloomfield MI
 204   1.01 Jeffrey London, Troy MI
 205   1.00 Reiko Glenn, Bonita Springs FL
 206   1.00 Kikuko Kobayashi, Novi MI
 207   0.98 Maurine Sillman, Royal Oak MI
 208   0.97 Susan Wartell, Bingham Farms MI
 209   0.97 Peter Malcolmson, Detroit MI
 210   0.97 Mark Stern, Grosse Pointe MI
 211   0.97 Janice Cutler, Novi MI
 212   0.97 Gloria Bennett, Clinton Twp MI
 213   0.97 David Winer, Troy MI
 214   0.96 Sandra Wolfe, West Bloomfield MI
 215   0.96 Robin Lewis, West Bloomfield MI
 216   0.96 Patricia McCabe, West Bloomfield MI
 217   0.96 Mary Lou Monroe, Burton MI
 218   0.96 James Smith, Flushing MI
 219   0.96 Gerry Monroe, Burton MI
 220   0.96 Carol Resnick, Bloomfield Hls MI
 221   0.96 Alberta Smith, Flushing MI
 222   0.95 Elaine Spiro, Novi MI
 223   0.91 Steve O'Guin, Taylor MI
 224   0.85 David Satwicz, Northville MI
 225   0.84 Rhoda Raderman, Southfield MI
 226   0.84 Latika Mangrulkar, Farmington Hls MI
 227   0.84 Dolores Silverstein, Bloomfield MI
 228   0.84 Beth Gursky, Delray Beach FL
 229   0.81 Steve Petti, Birmingham MI
 230   0.81 Margaret Mohler, Farmington Hls MI
 231   0.72 Tillie Nelson, Royal Oak MI
 232   0.72 Patricia Phelps, Tarpon Springs FL
 233   0.72 David Nelson, Royal Oak MI
 234   0.71 Marty Goodman, Troy MI
 235   0.71 Emily Miller, Birmingham MI
 236   0.71 Bill Goodman, Troy MI
 237   0.71 Anita Green, Bloomfield MI
 238   0.69 Ralph Gurganus, Ypsilanti MI
 239   0.69 Myles Maddox, Pleasant Ridge MI
 240   0.69 Mitzi Weinberg, Farmington Hls MI
 241   0.69 Linda Roth, West Bloomfield MI
 242   0.69 Janice McHale, Oakland Twp MI
 243   0.69 Dennis Kasle, Bloomfield MI
 244   0.69 Corliss Gillman, West Bloomfield MI
 245   0.69 Carol Winkelman, Southfield MI
 246   0.69 Alan Cohn, West Bloomfield MI
 247   0.66 Charlotte Miller, Farmington Hls MI
 248   0.65 Stuart Collis, Saline MI
 249   0.65 Guy Conti, Superior Twp MI
 250   0.64 Seymour Brode, Bloomfield Hls MI
 251   0.63 Ruth Metevier, Troy MI
 252   0.62 Laura Burke, Birmingham MI
 253   0.62 Josie Doherty, Beverly Hills MI
 254   0.61 Jeanne Planet, Novi MI
 255   0.61 Edmund Baprawski Jr, Brighton MI
 256   0.60 Harry Jagtiani, Clarkston MI
 257   0.60 Barry Safir, West Bloomfield MI
 258   0.55 Harold Lipsitz, West Bloomfield MI
 259   0.55 Elaine Weber, Clinton Twsp MI
 260   0.55 Diane Schadle, Grand Blanc MI
 261   0.55 David Cook, Auburn Hills MI
 262   0.55 David Bogrette, Shelby Township MI
 263   0.54 Warren Block, Birmingham MI
 264   0.54 Thomas King III, Ferndale MI
 265   0.54 James Wedell, Farmington Hls MI
 266   0.54 Bridget Schipper, Birmingham MI
 267   0.52 Marsha Leiphart, Shelby Township MI
 268   0.52 Marilyn Collins, Palm Harbor FL
 269   0.52 Manus Nemeth, Warren MI
 270   0.51 Ronald Whitney, Bloomfield MI
 271   0.51 Hugh Rosenthal, Farmington Hls MI
 272   0.48 Mike Andrews, Ann Arbor MI
 273   0.48 Linda Bez, West Bloomfield MI
 274   0.48 Gillian Andrews, Ann Arbor MI
 275   0.48 Ann Solomon, West Bloomfield MI
 276   0.46 Tai Chan, Troy MI
 277   0.46 Steven Jacob, Bloomfield Hls MI
 278   0.46 Ronald Horwitz, Farmington Hls MI
 279   0.46 Michael Kraut, Royal Oak MI
 280   0.46 John Vollmayer, Rochester Hills MI
 281   0.46 James Bloom, Orchard Lake MI
 282   0.46 Cheryl Bloom, Orchard Lake MI
 283   0.44 Lin Klein, West Bloomfield MI
 284   0.43 John Abbott, Windsor ON
 285   0.43 Catherine Curran, Windsor ON
 286   0.42 Marian Kohlenberg, Huntington MI
 287   0.42 Kenneth Modell, West Bloomfield MI
 288   0.40 Rosanne Murphy-Cotant, Birmingham MI
 289   0.38 Sushila Aggarwal, Farmington MI
 290   0.38 Ileen Gottlieb, Grosse Pt Farms MI
 291   0.38 Brenda Fortunate, Grand Blanc MI
 292   0.38 Barbara Rideout, Windsor ON
 293   0.38 Aviva Schnayer, Windsor ON
 294   0.38 Alicia Treder, Grosse Pt Farms MI
 295   0.37 Evelyn Rosen, Bloomfield Hls MI
 296   0.35 Norman Rotter, Bingham Farms MI
 297   0.34 Sue Berry, Bath MI
 298   0.34 Mary Lou Schaffer, East Lansing MI
 299   0.34 K Van Alstine Jr, Eaton Rapids MI
 300   0.34 Freda Mills, Bloomfld Hills MI
 301   0.34 Daniel Wolf, Beverly Hills MI
 302   0.34 Constance Chapp, Bloomfield Hls MI
 303   0.28 Diana Donegan, Novi MI
 304   0.28 David Donegan, Novi MI
 305   0.26 Xingyu Zhang, Ypsilanti MI
 306   0.26 Wayne Olsson, Defiance OH
 307   0.26 Peter Erdman, Monroe MI
 308   0.26 Ching-Po Wang, Troy MI
 309   0.26 Charlotte Wade, Monroe MI
 310   0.26 Charles Gray, Defiance OH
 311   0.26  Fill 2,    
 312   0.26  Fill 1,    
 313   0.23 Shirley Flett, Warren MI
 314   0.23 Satish Shah, Sterling Hgts MI
 315   0.23 Rosemary Bailey, Livonia MI
 316   0.23 Marilyn Nathanson, Farmington Hls MI
 317   0.23 Louise Less, Livonia MI
 318   0.23 Geraldine Spilman, Orchard Lake MI
 319   0.22 Jane Stewart, Royal Oak MI
 320   0.17 Scott Miller, Auburn Hills MI
 321   0.11 Daniel Cooper, Bonita Springs FL
 322   0.11 Ann Sipher, Farmington MI