Leavenworth Regional

Leavenworth, WA
Oct 29-Nov 04, 2018

Click here for Masterpoint Winners List


Monday Eve Side Pairs - 28.0 Tables

MPsABCNamesScore
7.20
1


Sandy Fisher - Paul Meerschaert, Long Lake MN63.31%
4.73
2/3


Roger Clough - Rebecca Clough, Culver City CA62.46%
4.73
2/3


Patti Hartley, Kenmore WA; Barbara Nist, Seatac WA62.46%
3.10
4


Dennis Heller - Connie Heller, Clinton WA62.23%
2.28
5


Trudy Hurdle - John Hurdle, Richmond BC61.92%
4.03
6
1

Miriam Goldberg, Seattle WA; Darrel Davis, Covington WA59.77%
3.02
7
2
1
Harry Satanove, Vancouver BC; Shael Smith, Richmond BC58.69%
2.27
3
2
Joanne Parker - Ted Parker, Abbotsford BC56.92%
1.70
4

Robert Bleil, Port Orchard WA; Gerald Holland, Post Falls ID53.08%
1.64
5
3
Mary Jane Brunt - Nora Demmert, Bellingham WA50.85%
0.96
6

Karolin Highland - Karen Garrett, Wenatchee WA50.31%
1.23

4
Marjorie Bathum - Polly Bonnell, Bellevue WA48.69%
0.97

5
Randy Erickson - Wendy Allex, Ferndale WA47.77%
0.70

6
Bill Walter - Christine Walter, Vancouver BC47.54%

Tuesday Morn Side Pairs - 10.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1
1
1
Karen Eveland, Lewiston ID; Catherine Goetz, Clarkston WA65.18%
2.84
2


Jennifer Beall - Ron Beall, Bellingham WA58.93%
2.13
3
2

Doug Sanders, Grandview WA; Paul Burma, Sunnyside WA58.63%
1.63
4


Marv Norden, Peachland BC; Ralph Wilhelmi, Olympia WA58.55%
1.58
5
3
2
Gayle Hanset, Sandpoint ID; Mary Methe, Arlington WA56.52%
1.18
6
4

Joan Zinn - Marilyn Bengtson, Lewiston ID55.61%
1.15

3
Ronald McMullen - Margaret McMullen, Shoreline WA52.98%

Mon-Tue Wilkomen KOs-1 - 13 Tables

MPsRankNames
20.86
1
Eric Pan - William Ge - David Huang, Burnaby BC; Jack Lee - David Hu - Sidney Yang, Richmond BC
14.60
2
Nick Wiebe, Oakland CA; Evelyn Holtz, Santa Rosa CA; Sigrid Price, Napa CA; Sara Rothmuller, Occidental CA
8.34
3/4
John Cox, Saint Maries ID; Richard D'Litzenberger - Brian Koblenz, Leavenworth WA; Philip Duterme, Bellaire TX
8.34
3/4
Leeanne Creech, Snoqualmie WA; Marilyn Helbig, Bellevue WA; Ann Romeo, Seattle WA; Bonnie Broders, Port Townsend WA

Mon-Tue Wilkomen KOs-2 - 10 Tables

MPsRankNames
9.12
1
Glynn Sisson - Priscilla Sisson, Windsor CO; Timothy Cole, Long Beach CA; Joyce Roberts, Los Alamitos CA
6.38
2
Alan Whitman, Okanagan Falls BC; Wayne Stann, Kelowna BC; Stephen Raffel - Michael Clayton, Salmon Arm BC
3.65
3/4
Terry Foster, Victoria BC; David Peeples - Virginia Hirai, Moses Lake WA; Marjorie Storey, Soap Lake WA
3.65
3/4
Janet Meister - Karen Trenner - Charlotte Riviera, Bellevue WA; Joanne Kerr, Kirkland WA

Tuesday Aft Side Pairs - 12.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1
1
1
John Nader - Veronica Deskey, Bellingham WA61.62%
3.13
2
2

Marjorie Gilmore - Karen DeMeritt, Richland WA60.77%
2.57
3


Peter Barthels, Cheney WA; Marshall Mah, Spokane WA58.25%
1.77
4/5
3
2
Terry Huxter - Elizabeth Huxter, Grand Forks BC57.07%
1.54
4/5


Jeff Reynolds - Genie Reynolds, San Francisco CA57.07%
1.80
6


Thomas Loveday, Sequim WA; Randy Erickson, Ferndale WA55.72%
1.58
4

Richard Pitzer - Ellie Hall-Pitzer, Salem OR54.55%
1.11
5

Joan Zinn - Marilyn Bengtson, Lewiston ID53.87%
1.15

3
Randall Hauff, Bellingham WA; Wendy Allex, Ferndale WA48.15%

Tuesday Eve Side Pairs - 9.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.60
1


Jerry McVay - Valerie McVay, Lacey WA62.82%
2.70
2


Mary McCune - Marty McCune, Seattle WA61.72%
2.98
3
1

Eileen Milligan - Dick Jarvinen, Corvallis OR58.25%
2.24
4
2

Bonnie Broders, Port Townsend WA; Ann Romeo, Seattle WA55.93%
1.14
5


Arleen Rountree - James Remy, Olympia WA52.45%
1.68
3

Jean-Philipp Weber - Esther Wiebe, Victoria BC51.50%
1.26
4

Marjorie Gilmore - Karen DeMeritt, Richland WA51.13%
1.99
5
1
David Peeples, Moses Lake WA; Terry Foster, Victoria BC50.55%
1.49

2
Whilma Robards - Karen Garrett, Wenatchee WA45.49%

Tuesday Gold Rush Pairs - 16.0 Tables

MPs732NamesScore
5.97
1
1

Ned Forman - Beverly Roy, Eugene OR60.44%
4.48
2


Susanne Sherburne, Bellingham WA; Sandy Thor, Seattle WA58.07%
3.36
3
2

Patrick O'Neil - Sandra Edson, Nelson BC55.95%
2.52
4
3
1
Mojgan Shad - Khosrow Shad, West Vancouver BC54.76%
1.99
5


Susan Servais, Bellevue WA; Sharon Riddle, Kirkland WA54.47%
1.71
6
4

Grace Kennedy - Bill Kennedy, Campbell River BC54.45%
1.49
7


Janet Lilley - Mike Lilley, Missoula MT54.29%
1.33
8


Ronald Fleming - Gwen Skierka, Spokane WA53.78%
1.71
5

William Bear, Newcastle WA; Sharon Peters, Bothell WA52.69%
1.13
6

William Georgi - Jo Anne Georgi, Stayton OR52.14%
1.82

2
Shirley Polk - Jerri Calverley, Oliver BC48.91%

Tuesday Open Pairs - 12.0 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
20.13
1


Debbie Mineault - Duncan Smith, Victoria BC59.85%
15.10
2


Brad Sands, Seattle WA; Carl Wilson, Tacoma WA57.66%
11.32
3


Howard Epley - Karen Epley, Kent WA57.07%
8.49
4


Dennis Heller - Connie Heller, Clinton WA54.38%
10.06
5
1
1
Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA53.54%
5.75
6


David Binney, Seattle WA; Joel Fuhrman, Kirkland WA52.69%
7.55
2
2
Doris Burma, Sunnyside WA; Doug Sanders, Grandview WA52.53%
5.66
3
3
Harry Satanove, Vancouver BC; Shael Smith, Richmond BC52.02%
4.24
4

Bruce Brownfield - Susan Ohman, Graham WA51.26%
3.35
5

Ronald Krueger - Massimo Gallotti, Spokane WA50.84%

Tuesday Swiss Teams - 27 Tables

MPsABCNamesScore
12.95
1


Dave Westfall, Spokane WA; Peter Herold, Namaimo BC; Judy Harris, Salmon Arm BC; John Moffat, Bellingham WA96.00
9.71
2


Rebecca Clough - Roger Clough, Culver City CA; Trudy Hurdle - John Hurdle, Richmond BC88.00
7.28
3


Marv Norden, Peachland BC; Ralph Wilhelmi, Olympia WA; Ross Bates - Dorothy Dore, Castlegar BC81.00
5.46
4


Stanley Roberts, Kirkland WA; Ray Miller, Seattle WA; Ken Christiansen, Bothell WA; Sun-O Ho, Redmond WA80.00
4.32
5


John Emmerson, Federal Way WA; Douglas Johnson, Gig Harbor WA; Melinda Westgate, Mercer Island WA; Paul Bartron, Tacoma WA79.00
5.88
6
1
1
Paul Burma, Sunnyside WA; Ronald McMullen, Shoreline WA; Janet Woolgar, Parksville BC; Lorna Veitch, Qualicum Beach BC71.00
3.06
7/8


Dudley Brown, Grandview WA; Jennifer Ballantyne, Vancouver BC; Sandra Robson, New Westminster BC; Gene Fomin, Glacier WA70.00
4.41
7/8
2
2
Ralph Lipe - Lynda Lipe, Bellevue WA; D Glassford, Chilliwack BC; Brian Sims, Cultus Lake BC70.00
2.90
3/4
3
Steven Lachowicz, Wenatchee WA; Sheila Bergren - Chuck Reppas, Leavenworth WA; Kit Morse, San Mateo CA66.00
2.90
3/4

Lou Arevalo - William McVaugh, Spokane WA; David Lyons - Edward Carlson, Coeur D Alene ID66.00
1.82
5/6

Robert Richardson - Candace Allen, Clinton WA; Diane Felure, Vashon WA; Joel Castoriano, Mercer Island WA61.00
1.82
5/6
4
James Dam - Edna Dam - Cheryl Weise - Blythe Bartlett, Vashon WA61.00

Wednesday Aft Side Pairs - 16.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.12
1
1

Debra Wilhelmi, Olympia WA; Helen Miller, Lacey WA66.92%
3.84
2


Theresa Barthels, Cheney WA; Gerald Holland, Post Falls ID62.80%
3.15
3


Jerry McVay - John Penney, Lacey WA60.22%
2.21
4


Leslie Kelinson, Portland OR; Sylvia Riewerts, Milwaukee OR58.91%
2.50
5
2
1
Vicki Scatliff - Neville Sankey, Qualicum Beach BC58.70%
1.58
6


Genie Reynolds - Jeff Reynolds, San Francisco CA57.20%
1.87
3

Charlene Pepin - Karen Morton, Walla Walla WA53.75%
1.86
4
2
Joyce Muzzall - Janice Rolfe, Walla Walla WA53.49%
1.40
5
3
Irv Roller - Joani Roller, Wenatchee WA53.47%
1.05

4
Lois Palek - Mary Kunkle, Moses Lake WA52.69%
0.78

5
Karen Madison, East Wenatchee WA; Shirley Perkins, Wenatchee WA50.02%

Wednesday Eve Swiss Tms - 13 Tables

MPsABCNamesScore
4.29
1


Dave Westfall, Spokane WA; John Moffat, Bellingham WA; Peter Herold, Namaimo BC; Judy Harris, Salmon Arm BC56.00
3.22
2


Ross Bates - Dorothy Dore, Castlegar BC; Dave Walker - David Binney, Seattle WA52.00
2.41
3


Evelyn Holtz, Santa Rosa CA; Sigrid Price, Napa CA; Nick Wiebe, Oakland CA; Sara Rothmuller, Occidental CA51.00
2.52
4
1

Leeanne Creech, Snoqualmie WA; Marilyn Helbig, Bellevue WA; Bonnie Broders, Port Townsend WA; Ann Romeo, Seattle WA50.00
1.89
5
2

Robert Richardson - Candace Allen, Clinton WA; Diane Felure, Vashon WA; Joel Castoriano, Mercer Island WA44.00
1.42
3

Art Hutton - Jackie Hutton, Stanwood WA; Sandra Grimes, Mount Vernon WA; Mary Pattison, Oak Harbor WA43.00
1.59

1
Dottie Larson - Jack Smith - Ronald Fleming - Gwen Skierka, Spokane WA30.00

Wednesday Open Pairs - 10.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
17.50
1


Debbie Mineault - Duncan Smith, Victoria BC62.28%
13.13
2


Gregory Trautman, Olympia WA; Regenia Butler, Lacey WA57.89%
9.84
3
1
1
Harry Satanove, Vancouver BC; Shael Smith, Richmond BC56.19%
7.38
4


Paul Meerschaert - Sandy Fisher, Long Lake MN55.72%
5.91
5
2
2
Alan Hendrickson, North Bend WA; Kent Harold, Redmond WA54.24%
5.00
6


Patrick Dunn - Polly Dunn, Bellevue WA54.13%
4.43
3

Ronald Krueger - Massimo Gallotti, Spokane WA51.90%
3.32
4

Joel Fuhrman, Kirkland WA; Amy DeShaw, Seattle WA50.74%
2.95

3
Kathie Hoehne - Linda Vernon, Anchorage AK49.42%
2.21

4
G Keith Freeman - Virginia Sykes, Spokane WA46.82%

Wednesday Gold Rush Pairs - 20.0 Tables

MPs731NamesScore
6.89
1
1

William Georgi - Jo Anne Georgi, Stayton OR58.13%
5.17
2
2

Molly Hamilton, Dallas TX; Alice Bogdan, 57.57%
3.88
3
3
1
Khosrow Shad - Mojgan Shad, West Vancouver BC57.15%
2.91
4
4

Patrick O'Neil - Sandra Edson, Nelson BC55.69%
2.23
5/6
5/6
2
Alice Arnold, Shelton WA; Jim Leiren, Tumwater WA55.56%
2.14
5/6
5/6

Margaret Jo Duff - William Duff, Dallas TX55.56%
1.72
7


Glynn Sisson - Priscilla Sisson, Windsor CO54.93%
1.53
8


Susanne Sherburne, Bellingham WA; Sandy Thor, Seattle WA54.79%
1.53
9
7

Linda Underwood - Terry Underwood, Kamloops BC54.72%
1.34
10
8

Ted Parker - Joanne Parker, Abbotsford BC53.75%

Wed Evening Side Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.41
1


Jerry McVay - Helen Miller, Lacey WA62.20%
2.56
2


Elaine DeShaw, Federal Way WA; Edith DeShaw, Seattle WA60.12%
2.45
3
1
1
David Peeples, Moses Lake WA; Terry Foster, Victoria BC57.14%
1.47
4


Don Bell, Vernon BC; Kelly Meenagh, Kelowna BC55.95%
1.08
5


Bruce Yoder, Port Orchard WA; Robert Dutton, Bremerton WA54.46%
1.84
2

Richard Pitzer - Ellie Hall-Pitzer, Salem OR52.38%
1.38
3

Paul Burma, Sunnyside WA; Robert Bleil, Port Orchard WA50.89%
1.49

2
Barbra Cowan - Marilyn Olson, Wenatchee WA47.32%

Wednesday Morn Side Pa - 7.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.22
1
1

Eileen Milligan - Dick Jarvinen, Corvallis OR59.17%
2.42
2


Ron Beall - Jennifer Beall, Bellingham WA58.17%
1.99
3
2
1
Steven Lachowicz, Wenatchee WA; Karen Madison, East Wenatchee WA57.83%
1.39
4


Ian Kirk - Deanna Birch, Portland OR53.50%
1.02
5


Jeff Reynolds - Genie Reynolds, San Francisco CA52.67%
1.49

2
Ronald McMullen - Margaret McMullen, Shoreline WA47.39%

Thursday Morn Side Pairs - 8.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.60
1


Ron Beall - Jennifer Beall, Bellingham WA58.30%
2.70
2


Bruce Brownfield - Susan Ohman, Graham WA57.32%
2.45
3
1
1
Irv Roller - Joani Roller, Wenatchee WA53.30%
1.55
4


Ian Kirk - Deanna Birch, Portland OR52.91%
1.84
5
2
2
Steven Lachowicz, Wenatchee WA; Karen Madison, East Wenatchee WA52.86%
1.38
3

Eileen Milligan - Dick Jarvinen, Corvallis OR51.36%

Wed-Thu Morning Swiss - 12 Tables

MPsABCNamesScore
7.70
1


David Hu - Jack Lee - Sidney Yang, Richmond BC; Eric Pan - William Ge - David Huang, Burnaby BC109.00
5.78
2


Ann Romeo, Seattle WA; Bonnie Broders, Port Townsend WA; Marv Norden, Peachland BC; Ralph Wilhelmi, Olympia WA73.00
4.33
3
1
1
Karen Eveland - Marilyn Bengtson - Joan Zinn, Lewiston ID; Catherine Goetz, Clarkston WA69.00
3.25
4
2
2
Donald Hanset - Keith Carter, Sandpoint ID; Bill Drayton, Naples ID; Martha Schwake, Hayden ID66.00
2.36
3

Lou Arevalo - William McVaugh, Spokane WA; Edward Carlson - David Lyons, Coeur D Alene ID65.00
1.77
4

Chuck Reppas - Brian Koblenz - Richard D'Litzenberger, Leavenworth WA; Kit Morse, San Mateo CA62.00

Thursday Aft Side Pairs - 14.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.55
1
1
1
Vicki Scatliff - Neville Sankey, Qualicum Beach BC70.67%
3.41
2


Gregory Trautman, Olympia WA; Regenia Butler, Lacey WA65.22%
2.56
3


Douglas West, Long Beach WA; Lucy Thorstensen, Seaside OR64.74%
1.92
4


Ron Beall - Jennifer Beall, Bellingham WA61.54%
2.63
5
2

Helen Miller - John Penney, Lacey WA61.38%
1.97
6
3
2
Ronald McMullen, Shoreline WA; Gene Gousie, Seattle WA56.09%
1.48
4

Whilma Robards - Karen Garrett, Wenatchee WA52.88%
1.31
5
3
Shirley Perkins, Wenatchee WA; Karen Madison, East Wenatchee WA50.96%
1.16
6

Marla Patterson, Arlington WA; Jim Hansen, Bellingham WA50.64%
1.02

4
Irv Roller - Joani Roller, Wenatchee WA50.48%

Wed-Thu Edelweiss KOs-1 - 12 Tables

MPsRankNames
40.21
1
Trudy Hurdle - John Hurdle, Richmond BC; Rebecca Clough - Roger Clough, Culver City CA
28.15
2
Ray Miller, Seattle WA; Stanley Roberts, Kirkland WA; Sun-O Ho, Redmond WA; Ken Christiansen, Bothell WA
16.08
3/4
Dudley Brown, Grandview WA; Jennifer Ballantyne, Vancouver BC; Sandra Robson, New Westminster BC; Gene Fomin, Glacier WA
16.08
3/4
Ken Scholes, Bellevue WA; Ed Ulman, Portland OR; Barbara Nist, Seatac WA; Patti Hartley, Kenmore WA

Wed-Thu Edelweiss KOs-2 - 11 Tables

MPsRankNames
17.31
1
John Emmerson, Federal Way WA; Douglas Johnson, Gig Harbor WA; Melinda Westgate, Mercer Island WA; Paul Bartron, Tacoma WA
12.12
2
Ralph Wilhelmi, Olympia WA; Marv Norden, Peachland BC; Janet Woolgar, Parksville BC; Lorna Veitch, Qualicum Beach BC
6.92
3/4
Lou Arevalo - William McVaugh, Spokane WA; David Lyons - Edward Carlson, Coeur D Alene ID
6.92
3/4
Art Silvas - Lee Silvas, Renton WA; Miriam Goldberg, Seattle WA; Darrel Davis, Covington WA

Wed-Thu Edelweiss KOs-3 - 14 Tables

MPsRankNames
12.59
1
Marlene Sumi, Burnaby BC; Gale Gropp - Marjorie Sinel, Bellingham WA; Debbie Martignago, Coquitlam BC
8.81
2
Jean-Philipp Weber - Esther Wiebe - Holly Boudreau - Margaret Skinner, Victoria BC
5.04
3/4
Alan Whitman, Okanagan Falls BC; Wayne Stann, Kelowna BC; Michael Clayton - Stephen Raffel, Salmon Arm BC
5.04
3/4
Dennis Patrick - Dee Patrick, Redmond WA; Sharon Nordmark - Toni McLeod, Longview WA

Thursday Swiss Teams - 26 Tables

MPsABCNamesScore
12.60
1


Nick Wiebe, Oakland CA; Sara Rothmuller, Occidental CA; Sigrid Price, Napa CA; Evelyn Holtz, Santa Rosa CA87.00
8.27
2/3


Eric Pan - William Ge - David Huang, Burnaby BC; Jack Lee - Sidney Yang - David Hu, Richmond BC86.00
8.27
2/3


Eileen Milligan - Chloe Jarvinen - Dick Jarvinen - Mary Alice Seville, Corvallis OR86.00
5.32
4


Dennis Heller - Connie Heller, Clinton WA; Brenda Simpson - Norma Hols, Spokane WA85.00
4.20
5


Judy Harris, Salmon Arm BC; John Moffat, Bellingham WA; Dave Westfall, Spokane WA; Peter Herold, Namaimo BC84.00
3.38
6/7


Joel Fuhrman, Kirkland WA; David Binney - Dave Walker - Amy DeShaw, Seattle WA76.00
3.38
6/7


Philip Duterme, Bellaire TX; John Cox, Saint Maries ID; Richard D'Litzenberger - Brian Koblenz, Leavenworth WA76.00
5.46
1

Jolanta Janowski, Kirkland WA; William O'Brien, Mountlake Ter WA; Paul Martin, Duvall WA; Mary Greeniaus, Redmond WA69.00
4.10
2
1
Ralph Lipe - Lynda Lipe, Bellevue WA; D Glassford, Chilliwack BC; Brian Sims, Cultus Lake BC67.00
3.07
3

Doug Boothe - Barbara A Robert, Summerland BC; Patricia Baughan - Frances Monro, Penticton BC62.00
2.30
4

Leeanne Creech, Snoqualmie WA; Marilyn Helbig, Bellevue WA; Bonnie Broders, Port Townsend WA; Ann Romeo, Seattle WA61.00
2.42
5/6
2/3
Donald Hanset - Keith Carter, Sandpoint ID; Bill Drayton, Naples ID; Martha Schwake, Hayden ID60.00
2.42
5/6
2/3
Larry Holdren - Myrtis Holdren - Susan Servais, Bellevue WA; Sharon Riddle, Kirkland WA60.00
1.55

4
Mark Hatten - Marlene Manion, Bonners Ferry ID; William Fry, Fairview OR; John Dunn, Vashon WA56.00

Thursday Open Pairs - 13.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
21.44
1
1

Lea Rogers - Jeanie Wolff, Spokane WA59.94%
16.08
2


Thomas Devine, Ferndale WA; Robert Bjorge, Bellingham WA58.17%
12.06
3


Patrick Dunn - Polly Dunn, Bellevue WA56.57%
9.05
4


Debbie Mineault - Duncan Smith, Victoria BC55.93%
8.35
5
2

Katherine Enos, Bremerton WA; James Vandergriff, Belfair WA55.85%
6.26
6
3

Barbara Schultz, Shawnigan Lake BC; Chris Cookson, Nanaimo BC54.49%
5.36
7


Christopher Class - Vern Nunnally, Sequim WA53.69%
4.21
4/5
1
Alan Hendrickson, North Bend WA; Kent Harold, Redmond WA51.52%
4.21
4/5

Don Bell, Vernon BC; Kelly Meenagh, Kelowna BC51.52%
2.97

2
Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA49.76%
2.23

3
Charlene Pepin - Karen Morton, Walla Walla WA47.52%

Thursday Gold Rush Pairs - 19.0 Tables

MPs731NamesScore
6.66
1
1

Michael Murphy - Jean Murphy, Charlottesville VA59.24%
5.00
2
2

Chuck Reppas, Leavenworth WA; Kit Morse, San Mateo CA58.89%
3.75
3
3

Grace Kennedy - Bill Kennedy, Campbell River BC56.88%
2.81
4
4
1
Robert Horn Jr, Woodinville WA; Thomas Conlon, Redmond WA56.25%
2.22
5


Kalvin Garton, Pendleton OR; Janina Lysek, Packwood WA55.28%
1.93
6
5

Charles Butros, Shelton WA; Stanley Delducco, Olympia WA55.00%
1.58
7/8


Richard Kennedy - Tony Alberts, Seattle WA54.38%
1.58
7/8


Marjorie Mandery - Roger Mandery, Mount Vernon WA54.38%
1.53
9


Sharon Carpenter - Rebecca Brown, Bellingham WA54.31%
1.21
10


Jack Smith - Dottie Larson, Spokane WA54.17%
2.31
6
2
Khosrow Shad - Mojgan Shad, West Vancouver BC53.75%
1.18
7

Ned Forman - Beverly Roy, Eugene OR53.40%
1.38

3
Karen Lougheed - Kurt Carlson, College Place WA50.76%

Thursday Eve Side Pairs - 12.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1


Patti Hartley, Kenmore WA; Barbara Nist, Seatac WA71.06%
3.13
2


Gene Fomin, Glacier WA; Sandra Robson, New Westminster BC64.81%
2.35
3


Edith DeShaw, Seattle WA; Elaine DeShaw, Federal Way WA62.27%
1.76
4


Marla Patterson, Arlington WA; Theresa Barthels, Cheney WA61.11%
1.80
5


Sandra Scholes - Ken Scholes, Bellevue WA60.42%
1.29
6


Helen Miller - Valerie McVay, Lacey WA57.64%
3.15
1

Lou Arevalo, Spokane WA; Edward Carlson, Coeur D Alene ID55.56%
2.36
2
1
Alan Whitman, Okanagan Falls BC; Wayne Stann, Kelowna BC53.47%
1.77
3
2
John Nader - Veronica Deskey, Bellingham WA52.55%
1.33
4

Eileen Currier, Oliver BC; Crystal Traquair, Okanagan Falls BC51.85%
1.23
5
3
Stephen Raffel - Michael Clayton, Salmon Arm BC50.69%
0.92

4
Daniel Balof - Claire Valente, Walla Walla WA46.99%

Friday Morn Side Pairs - 15.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.74
1


Eric Pan, Burnaby BC; Jack Lee, Richmond BC69.70%
3.56
2
1

Joy Pearson, Oak Harbor WA; Terry Foster, Victoria BC62.31%
2.67
3


Ralph Wilhelmi, Olympia WA; Marv Norden, Peachland BC57.58%
2.04
4


David Huang, Burnaby BC; David Hu, Richmond BC56.44%
1.50
5


Bruce Brownfield - Susan Ohman, Graham WA55.30%
1.46
6


Ian Kirk - Deanna Birch, Portland OR54.55%
2.63
2
1
Susan Servais, Bellevue WA; Sharon Riddle, Kirkland WA53.41%
1.97
3
2
Katheryn McMullen - Gene Gousie, Seattle WA52.27%
1.48
4
3
Patricia Desbrisay, Penticton BC; Audrey Hancock, Kaleden BC51.14%
1.11
5
4
Keith Carter, Sandpoint ID; Bill Drayton, Naples ID50.95%
0.83
6

Lou Arevalo, Spokane WA; Edward Carlson, Coeur D Alene ID50.19%
0.83

5
Sharon Gecse, Osoyoos BC; Janet Mori, Penticton BC49.81%

Friday Aft Side Pairs - 13.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.55
1


Thomas Loveday, Sequim WA; Maude Gunn, Wenatchee WA60.91%
3.41
2
1

Terry Foster, Victoria BC; Charles Hulse, Vancouver WA60.43%
2.56
3
2

Karen Rise, Leavenworth WA; David Peeples, Moses Lake WA60.35%
1.92
4
3

Helen Miller, Lacey WA; John Penney, Tumwater WA60.27%
1.44
5


Ian Kirk - Deanna Birch, Portland OR58.92%
2.04
6
4
1
Janet Meister - Karen Trenner, Bellevue WA58.79%
1.58
5

Whilma Robards, Wenatchee WA; Mary Babcock, East Wenatchee WA55.45%
1.53

2
Dale Strawn, Seattle WA; John Wendt, Lake Forest Pk WA53.55%
1.15

3
Karen Eveland, Lewiston ID; Catherine Goetz, Clarkston WA49.95%

Friday Open Pairs - 12.0 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
20.13
1


Edith DeShaw - Amy DeShaw, Seattle WA62.14%
15.10
2
1

Bill O'Brien, Mountlake Ter WA; Paul Martin, Duvall WA59.70%
11.32
3


Dudley Brown, Grandview WA; Jerry McVay, Lacey WA59.66%
8.49
4


Steve Bruno, Oceanside CA; Carl Wilson, Tacoma WA58.43%
6.71
5


Debbie Mineault - Duncan Smith, Victoria BC57.98%
5.75
6
2

Kelly Meenagh, Kelowna BC; Don Bell, Vernon BC55.62%
4.25
3
1
Charlene Pepin - Karen Morton, Walla Walla WA54.42%
3.19
4

Bruce Yoder, Port Orchard WA; Robert Dutton, Bremerton WA48.89%
2.56

2
Joyce Muzzall - Janice Rolfe, Walla Walla WA42.32%

Friday Gold Rush Pairs - 18.0 Tables

MPs731NamesScore
6.43
1
1

Arthur Gong - Rui Gong, Sammamish WA62.57%
4.82
2


Susan Servais, Bellevue WA; Sharon Riddle, Kirkland WA60.28%
3.62
3
2
1
Robert Horn Jr, Woodinville WA; Thomas Conlon, Redmond WA58.40%
2.71
4
3
2
Jerri Calverley - Shirley Polk, Oliver BC57.64%
2.14
5


Marjorie Mandery - Roger Mandery, Mount Vernon WA55.69%
1.84
6


Rebecca Brown - Sharon Carpenter, Bellingham WA54.44%
1.61
7


Larry Holdren - Myrtis Holdren, Bellevue WA53.82%
1.83
8
4

William Georgi - Jo Anne Georgi, Stayton OR52.85%
1.29
9


Carl Ostertag, Coupeville WA; Royal Larson, Freeland WA52.78%
2.14
5

Leona Ashcroft, Trail BC; Joseph Stewart, Kamloops BC52.43%
1.45
6

Chuck Reppas, Leavenworth WA; Kit Morse, San Mateo CA52.22%

Friday Evening Side Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1
1

Helen Miller - Valerie McVay, Lacey WA69.00%
2.13
2


Beth Cookson, Nanaimo BC; Barbara Schultz, Shawnigan Lake BC64.50%
1.99
3/4
2

David Peeples, Moses Lake WA; Maude Gunn, Wenatchee WA56.50%
1.40
3/4


Marla Patterson, Arlington WA; Theresa Barthels, Cheney WA56.50%
2.28
3
1
Whilma Robards, Wenatchee WA; Mary Babcock, East Wenatchee WA52.50%
1.71

2
Darrel Davis, Covington WA; Miriam Goldberg, Seattle WA52.00%

Friday Eve Swiss Teams - 13 Tables

MPsABCNamesScore
4.29
1


Eric Pan - David Huang - William Ge, Burnaby BC; Jack Lee - Sidney Yang, Richmond BC68.00
3.22
2


Trudy Hurdle - John Hurdle, Richmond BC; Rebecca Clough - Roger Clough, Culver City CA58.00
2.41
3


Ray Miller - Eric Sieg - Bryan Delfs, Seattle WA; Jeff Jacob, Vancouver WA48.00
2.38
4
1

Scott Montroy - Jay Byrne - Lea Rogers - Jeanie Wolff, Spokane WA47.00
1.36
5


Terry Foster, Victoria BC; David Binney - Dave Walker, Seattle WA; Charles Hulse, Vancouver WA44.00
1.84
2
1
Daniel Balof - Mary Eliza Balof - Claire Valente - Barry Balof, Walla Walla WA39.00
1.38
3
2
Wayne Stann, Kelowna BC; Stephen Raffel - Michael Clayton, Salmon Arm BC; Karen Rise, Leavenworth WA38.00

Saturday Morn Side Pairs - 13.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.36
1


Jack Lee, Richmond BC; Eric Pan, Burnaby BC64.96%
3.27
2


Ron Beall - Jennifer Beall, Bellingham WA61.36%
2.68
3


Marshall Mah, Spokane WA; Peter Barthels, Cheney WA61.17%
3.50
4
1

Scott Montroy, Spokane WA; Edward Carlson, Coeur D Alene ID59.47%
2.63
5
2
1
Keith Carter, Sandpoint ID; Bill Drayton, Naples ID59.28%
1.97
6
3
2
Sharon Gecse, Osoyoos BC; Janet Mori, Penticton BC57.39%
1.48
4

Lou Arevalo, Spokane WA; Martha Schwake, Hayden ID54.36%
1.31
5
3
Karen Eveland, Lewiston ID; Catherine Goetz, Clarkston WA53.41%
0.98
6
4
Steven Lachowicz, Wenatchee WA; Karen Madison, East Wenatchee WA51.89%

Morning Side Series Final - 24.75 Tables / Based on 14 Tables

MPsRankNamesScore
9.10
1/2
Jack Lee, Richmond BC134.66%
9.10
1/2
Eric Pan, Burnaby BC134.66%
6.11
3/4
Ron Beall, Bellingham WA120.29%
6.11
3/4
Jennifer Beall, Bellingham WA120.29%
5.10
5/6
Catherine Goetz, Clarkston WA118.59%
5.10
5/6
Karen Eveland, Lewiston ID118.59%
4.30
7/8
Ralph Wilhelmi, Olympia WA116.13%
4.30
7/8
Marv Norden, Peachland BC116.13%

Saturday Aft Side Pairs - 7.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.22
1
1

Karen Rise, Leavenworth WA; Wayne Stann, Kelowna BC64.58%
2.42
2


Marla Patterson, Arlington WA; Theresa Barthels, Cheney WA60.42%
1.97
3
2

Margaret Skinner - Holly Boudreau, Victoria BC58.93%
1.48
4
3

Terry Foster, Victoria BC; Charles Hulse, Vancouver WA56.55%
1.11
5
4

Karen Eveland, Lewiston ID; Catherine Goetz, Clarkston WA54.76%

Afternoon Side Series - 29.25 Tables / Based on 15 Tables

MPsRankNamesScore
7.66
1/2
Neville Sankey, Qualicum Beach BC129.37%
7.66
1/2
Vicki Scatliff, Qualicum Beach BC129.37%
7.75
3
Helen Miller, Lacey WA128.30%
5.78
4
Karen Rise, Leavenworth WA124.93%
6.26
5
Theresa Barthels, Cheney WA123.22%
4.55
6
John Penney, Tumwater WA121.65%
5.63
7
Debra Wilhelmi, Olympia WA121.30%
4.38
8
Marla Patterson, Arlington WA117.71%

Fri-Sat Alphorn KOs-1 - 12 Tables

MPsRankNames
35.43
1
Barbara Nist, Seatac WA; Patti Hartley, Kenmore WA; Ken Scholes - Sandra Scholes, Bellevue WA
24.80
2
Nick Wiebe, Oakland CA; Sigrid Price, Napa CA; Evelyn Holtz, Santa Rosa CA; Sara Rothmuller, Occidental CA
14.17
3/4
Kathy Bye, Burnaby BC; John Keech, Victoria BC; Sandra Robson, New Westminster BC; Gene Fomin, Glacier WA
14.17
3/4
Marty McCune - Mary McCune - David Taylor, Seattle WA; Paul Schwaighart, Normandy Park WA

Fri-Sat Alphorn KOs-2 - 10 Tables

MPsRankNames
16.56
1
John Emmerson, Federal Way WA; Melinda Westgate, Mercer Island WA; Valerie Lycette, Issaquah WA; Christine McKenna, Edmonds WA
11.59
2
Leeanne Creech, Snoqualmie WA; Marilyn Helbig, Bellevue WA; Ann Romeo, Seattle WA; Bonnie Broders, Port Townsend WA
6.62
3/4
Thomas Kuehne, Bermerton WA; James Vandergriff, Belfair WA; Katherine Enos, Bremerton WA; Betsy Brezel, Union WA
6.62
3/4
Lou Arevalo - William McVaugh, Spokane WA; David Lyons - Edward Carlson, Coeur D Alene ID

Fri-Sat Alphorn KOs-3 - 11 Tables

MPsRankNames
11.00
1
Ralph Lipe - Lynda Lipe, Bellevue WA; D Glassford, Chilliwack BC; Brian Sims, Cultus Lake BC
7.70
2
Susie Ball, Yakima WA; James Dukelow Jr, Benton City WA; Leanne Zaring, Richland WA; Marilyn Steele, Kennewick WA
4.40
3/4
Marlene Sumi, Burnaby BC; Debbie Martignago, Coquitlam BC; Marjorie Sinel - Gale Gropp, Bellingham WA; Tony Marshall - Rosemay Vazeux, Seattle WA
4.40
3/4
Mark Hatten - Marlene Manion, Bonners Ferry ID; William Fry, Fairview OR; John Dunn, Vashon WA

Saturday Swiss Teams - 23 Tables

MPsABCNamesScore
11.55
1


Tom Carmichael, Mill Creek WA; Bryan Delfs - Eric Sieg - Ray Miller, Seattle WA96.00
8.66
2


Howard Epley - Karen Epley, Kent WA; Susan Peters, Vancouver BC; Doug Hansford, Surrey BC86.00
6.50
3


Eric Pan - William Ge, Burnaby BC; Jack Lee - David Hu - Sidney Yang, Richmond BC84.00
4.87
4


Cynthia Glad - Sue Anderson - Reidun Decker - John Swanson, Seattle WA75.00
3.85
5


Dong Yan, Sammamish WA; Kevin Cline - Michael Christensen - Becky Stevens, Seattle WA70.00
3.30
6


Ross Bates - Dorothy Dore, Castlegar BC; Marty O'Malley - Kathy O'Malley, Pullman WA69.00
3.99
1
1
Kalvin Garton, Pendleton OR; Janina Lysek, Packwood WA; Giff Kassebaum - James Kassebaum, Sonoita AZ67.00
2.99
2
2
Wendy Allex - Randy Erickson, Ferndale WA; Jim Hansen, Bellingham WA; Joy Pearson, Oak Harbor WA63.00
2.24
3
3
Patricia Desbrisay - Janet Mori - Audrey Hancock, Penticton BC; Sharon Gecse, Osoyoos BC57.00
1.68
4

Donald Hanset - Keith Carter, Sandpoint ID; Bill Drayton, Naples ID; Martha Schwake, Hayden ID53.00

Saturday Open Pairs - 12.0 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
20.13
1


Paul Meerschaert - Sandy Fisher, Long Lake MN60.77%
15.10
2


Polly Dunn - Patrick Dunn, Bellevue WA60.19%
11.32
3


Carl Wilson, Tacoma WA; Jerry McVay, Lacey WA58.42%
8.49
4


Judy Harris, Salmon Arm BC; Peter Herold, Namaimo BC58.16%
8.80
5
1

David Schmidt, Chilliwack BC; James Sache, Rosedale BC55.22%
6.60
6
2

Marilyn Olson - Maude Gunn, Wenatchee WA54.46%
4.95
3

Lea Rogers - Jeanie Wolff, Spokane WA53.87%
3.83
4

Bruce Brownfield - Susan Ohman, Graham WA53.03%
3.41
5
1
Claire Valente - Barry Balof, Walla Walla WA51.01%
2.56

2
Linda Vernon - Kathie Hoehne, Anchorage AK47.90%

Saturday Gold Rush Pairs - 15.0 Tables

MPs731NamesScore
5.74
1
1

Priscilla Sisson, Windsor CO; Dale Strawn, Seattle WA60.37%
4.31
2


Glynn Sisson, Windsor CO; Joyce Roberts, Los Alamitos CA59.75%
3.25
3
2

Joanne Parker - Ted Parker, Abbotsford BC57.86%
2.44
4
3

Chuck Reppas, Leavenworth WA; Kit Morse, San Mateo CA57.59%
1.91
5
4

Carol Renner - John Renner, Kamloops BC57.15%
1.91
6


Marjorie Mandery - Roger Mandery, Mount Vernon WA56.65%
1.93
7
5

Margaret Jo Duff - William Duff, Dallas TX56.39%
2.28
8
6
1
Daniel Balof - Mary Eliza Balof, Walla Walla WA53.04%
1.71

2
Karen Lougheed - Kurt Carlson, College Place WA52.07%

Saturday Eve Side Pairs - 7.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.22
1
1
1
Karen Rise, Leavenworth WA; Wayne Stann, Kelowna BC56.85%
2.42
2


Kathy Bye, Burnaby BC; John Keech, Victoria BC56.55%
1.81
3


Paul Schwaighart, Normandy Park WA; David Taylor, Seattle WA54.17%
1.98
4


Mary McCune - Marty McCune, Seattle WA53.87%
2.13
5
2
2
Terry Foster, Victoria BC; Charles Hulse, Vancouver WA52.98%
1.40
3/4

Paula Strand, Kirkland WA; Margaret Moen, Seattle WA50.89%
1.40
3/4

Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA50.89%

Evening Side Series - 47.25 Tables / Based on 20 Tables

MPsRankNamesScore
9.19
1/2
Barbara Nist, Seatac WA133.52%
9.19
1/2
Patti Hartley, Kenmore WA133.52%
6.44
3
Valerie McVay, Lacey WA131.82%
6.25
4
Helen Miller, Lacey WA131.20%
7.01
5
Jerry McVay, Lacey WA125.02%
4.91
6/7
Edith DeShaw, Seattle WA122.39%
4.91
6/7
Elaine DeShaw, Federal Way WA122.39%
3.31
8/9
Beth Cookson, Nanaimo BC119.81%
3.31
8/9
Barbara Schultz, Shawnigan Lake BC119.81%
3.16
10/11
Theresa Barthels, Cheney WA117.61%
3.16
10/11
Marla Patterson, Arlington WA117.61%

Sunday A/X/Y Swiss Teams - 18 Tables / Based on 41 Tables

MPsAXYNamesScore
17.85
1


Tom Carmichael - Jenni Carmichael, Mill Creek WA; Bryan Delfs - Eric Sieg - Ray Miller, Seattle WA103.00
13.39
2
1

Eric Pan - William Ge, Burnaby BC; Jack Lee - David Hu - Sidney Yang, Richmond BC101.00
10.04
3


Debbie Mineault - Duncan Smith, Victoria BC; Judy Harris, Salmon Arm BC; Peter Herold, Namaimo BC73.00
7.53
4


Trudy Hurdle - John Hurdle, Richmond BC; Pete Pluhta, Pullman WA; Jodi Kimbrell, Spokane WA72.00
5.95
5


David Taylor - Marty McCune - Mary McCune, Seattle WA; Paul Schwaighart, Normandy Park WA68.00
5.95
2

John Keech, Victoria BC; Kathy Bye, Burnaby BC; David Schmidt, Chilliwack BC; James Sache, Rosedale BC60.00
3.91
3/4

David Huang, Burnaby BC; Richard D'Litzenberger - Brian Koblenz, Leavenworth WA; John Cox, Saint Maries ID56.00
4.17
3/4
1
Dong Yan, Sammamish WA; Kevin Cline - Michael Christensen - Becky Stevens, Seattle WA56.00
3.13

2
Barry Balof - Claire Valente, Walla Walla WA; Marty O'Malley - Kathy O'Malley, Pullman WA52.00

Sun Bktd 0-2000 Tms Bkt 1 - 8 Tables

MPsRankNamesScore
7.55
1
Terry Foster, Victoria BC; Charles Hulse, Vancouver WA; Wayne Stann, Kelowna BC; Karen Rise, Leavenworth WA111.00
5.66
2
Sandi Link - Bonnie Christopherson, Nanoose Bay BC; Marylynn Ghitter - Al Stacey, Qualicum Beach BC86.00
4.25
3
Donald Hanset - Keith Carter, Sandpoint ID; Bill Drayton, Naples ID; Martha Schwake, Hayden ID85.00

Sun Bktd 0-2000 Tms Bkt 2 - 11 Tables

MPsRankNamesScore
5.96
1
Patricia Desbrisay - Janet Mori - Audrey Hancock, Penticton BC; Sharon Gecse, Osoyoos BC85.00
4.47
2
Rosemay Vazeux - Tony Marshall, Seattle WA; Alexander Woo - Renee Petersen, Moscow ID84.00
2.93
3/4
Rebecca Brown - Sharon Carpenter, Bellingham WA; Joy Pearson, Oak Harbor WA; Randy Erickson, Ferndale WA72.00
2.93
3/4
Chuck Reppas, Leavenworth WA; Kit Morse, San Mateo CA; Ralph Lipe - Lynda Lipe, Bellevue WA72.00

 


Total masterpoints: 5576.87 earned by 439 players.
Total attendance:  952 tables.

   1  65.57 Jack Lee, Richmond BC
   2  65.42 Ray Miller, Seattle WA
   3  64.85 Duncan Smith, Victoria BC
   4  64.85 Debbie Mineault, Victoria BC
   5  64.42 Trudy Hurdle, Richmond BC
   6  64.42 John Hurdle, Richmond BC
   7  63.40 Eric Pan, Burnaby BC
   8  63.38 Patti Hartley, Kenmore WA
   9  63.38 Barbara Nist, Seatac WA
  10  59.34 Roger Clough, Culver City CA
  11  59.34 Rebecca Clough, Culver City CA
  12  55.91 Sigrid Price, Napa CA
  13  55.91 Sara Rothmuller, Occidental CA
  14  55.91 Nick Wiebe, Oakland CA
  15  55.91 Evelyn Holtz, Santa Rosa CA
  16  54.99 Ken Scholes, Bellevue WA
  17  52.83 William Ge, Burnaby BC
  18  51.76 Sidney Yang, Richmond BC
  19  48.33 David Hu, Richmond BC
  20  43.46 David Huang, Burnaby BC
  21  41.88 Peter Herold, Namaimo BC
  22  41.88 Judy Harris, Salmon Arm BC
  23  40.19 Carl Wilson, Tacoma WA
  24  39.18 Sandra Robson, New Westminster BC
  25  39.18 Gene Fomin, Glacier WA
  26  38.97 Melinda Westgate, Mercer Island WA
  27  38.97 John Emmerson, Federal Way WA
  28  38.91 Sandra Scholes, Bellevue WA
  29  36.32 Sandy Fisher, Long Lake MN
  30  36.32 Paul Meerschaert, Long Lake MN
  31  35.41 Polly Dunn, Bellevue WA
  32  35.41 Patrick Dunn, Bellevue WA
  33  34.71 Jerry McVay, Lacey WA
  34  33.61 Sun-O Ho, Redmond WA
  35  33.61 Stanley Roberts, Kirkland WA
  36  33.61 Ken Christiansen, Bothell WA
  37  33.25 Ann Romeo, Seattle WA
  38  32.77 Bonnie Broders, Port Townsend WA
  39  32.71 Dudley Brown, Grandview WA
  40  31.81 Eric Sieg, Seattle WA
  41  31.79 Ralph Wilhelmi, Olympia WA
  42  31.79 Marv Norden, Peachland BC
  43  29.89 Terry Foster, Victoria BC
  44  29.77 Karen Epley, Kent WA
  45  29.77 Howard Epley, Kent WA
  46  29.40 Tom Carmichael, Mill Creek WA
  47  29.15 Wayne Stann, Kelowna BC
  48  28.87 Mary McCune, Seattle WA
  49  28.87 Marty McCune, Seattle WA
  50  28.77 Lea Rogers, Spokane WA
  51  28.77 Jeanie Wolff, Spokane WA
  52  27.29 Edith DeShaw, Seattle WA
  53  26.83 Amy DeShaw, Seattle WA
  54  26.28 Edward Carlson, Coeur D Alene ID
  55  25.99 Kathy Bye, Burnaby BC
  56  25.99 John Keech, Victoria BC
  57  24.75 Marilyn Helbig, Bellevue WA
  58  24.75 Leeanne Creech, Snoqualmie WA
  59  24.55 Paul Bartron, Tacoma WA
  60  24.55 Douglas Johnson, Gig Harbor WA
  61  24.26 Lou Arevalo, Spokane WA
  62  24.12 Ralph Lipe, Bellevue WA
  63  24.12 Lynda Lipe, Bellevue WA
  64  23.80 Dennis Heller, Clinton WA
  65  22.89 Bryan Delfs, Seattle WA
  66  22.45 John Moffat, Bellingham WA
  67  22.45 Dave Westfall, Spokane WA
  68  22.24 Jennifer Ballantyne, Vancouver BC
  69  22.19 Connie Heller, Clinton WA
  70  22.05 Thomas Kuehne, Bermerton WA
  71  22.05 Betsy Brezel, Union WA
  72  21.93 Paul Schwaighart, Normandy Park WA
  73  21.93 David Taylor, Seattle WA
  74  21.19 D Glassford, Chilliwack BC
  75  21.19 Brian Sims, Cultus Lake BC
  76  20.56 William O'Brien, Mountlake Ter WA
  77  20.56 Paul Martin, Duvall WA
  78  20.55 Richard D'Litzenberger, Leavenworth WA
  79  20.55 Brian Koblenz, Leavenworth WA
  80  20.00 Keith Carter, Sandpoint ID
  81  20.00 Bill Drayton, Naples ID
  82  19.70 Regenia Butler, Lacey WA
  83  19.70 Gregory Trautman, Olympia WA
  84  19.61 Susan Ohman, Graham WA
  85  19.61 Bruce Brownfield, Graham WA
  86  19.56 James Sache, Rosedale BC
  87  19.38 William McVaugh, Spokane WA
  88  19.38 David Lyons, Coeur D Alene ID
  89  18.78 John Cox, Saint Maries ID
  90  18.68 Karen Rise, Leavenworth WA
  91  18.54 David Schmidt, Chilliwack BC
  92  18.52 Shael Smith, Richmond BC
  93  18.52 Harry Satanove, Vancouver BC
  94  18.50 Maude Gunn, Wenatchee WA
  95  18.00 Lorna Veitch, Qualicum Beach BC
  96  18.00 Janet Woolgar, Parksville BC
  97  17.86 Eileen Milligan, Corvallis OR
  98  17.86 Dick Jarvinen, Corvallis OR
  99  17.83 Marlene Sumi, Burnaby BC
 100  17.83 Marjorie Sinel, Bellingham WA
 101  17.83 Gale Gropp, Bellingham WA
 102  17.83 Debbie Martignago, Coquitlam BC
 103  17.74 Martha Schwake, Hayden ID
 104  17.54 Thomas Devine, Ferndale WA
 105  17.54 Robert Bjorge, Bellingham WA
 106  17.44 Sharon Gecse, Osoyoos BC
 107  17.21 Helen Miller, Lacey WA
 108  16.68 Charles Hulse, Vancouver WA
 109  16.61 Ross Bates, Castlegar BC
 110  16.61 Dorothy Dore, Castlegar BC
 111  16.58 Priscilla Sisson, Windsor CO
 112  16.56 Valerie Lycette, Issaquah WA
 113  16.56 Christine McKenna, Edmonds WA
 114  16.49 Kit Morse, San Mateo CA
 115  16.49 Chuck Reppas, Leavenworth WA
 116  16.26 Donald Hanset, Sandpoint ID
 117  16.18 David Binney, Seattle WA
 118  16.08 Ed Ulman, Portland OR
 119  15.97 Katherine Enos, Bremerton WA
 120  15.97 James Vandergriff, Belfair WA
 121  15.79 Miriam Goldberg, Seattle WA
 122  15.79 Darrel Davis, Covington WA
 123  15.55 Joel Fuhrman, Kirkland WA
 124  15.15 Ron Beall, Bellingham WA
 125  15.15 Jennifer Beall, Bellingham WA
 126  15.15 Glynn Sisson, Windsor CO
 127  15.10 Brad Sands, Seattle WA
 128  14.95 David Peeples, Moses Lake WA
 129  14.81 Barbara Schultz, Shawnigan Lake BC
 130  14.48 Kelly Meenagh, Kelowna BC
 131  14.48 Don Bell, Vernon BC
 132  14.35 Stephen Raffel, Salmon Arm BC
 133  14.35 Michael Clayton, Salmon Arm BC
 134  13.97 Joyce Roberts, Los Alamitos CA
 135  13.80 Marla Patterson, Arlington WA
 136  13.78 Alan Whitman, Okanagan Falls BC
 137  13.77 Steve Bruno, Oceanside CA
 138  13.70 Susan Peters, Vancouver BC
 139  13.70 Doug Hansford, Surrey BC
 140  13.61 Philip Duterme, Bellaire TX
 141  13.60 Theresa Barthels, Cheney WA
 142  13.50 Karen Eveland, Lewiston ID
 143  13.50 Catherine Goetz, Clarkston WA
 144  13.12 Susan Servais, Bellevue WA
 145  13.12 Sharon Riddle, Kirkland WA
 146  12.39 Joy Pearson, Oak Harbor WA
 147  12.34 Janet Mori, Penticton BC
 148  12.33 Margaret Skinner, Victoria BC
 149  12.33 Holly Boudreau, Victoria BC
 150  12.04 Jean-Philipp Weber, Victoria BC
 151  12.04 Esther Wiebe, Victoria BC
 152  11.95 Marylynn Ghitter, Qualicum Beach BC
 153  11.95 Al Stacey, Qualicum Beach BC
 154  11.78 Doug Sanders, Grandview WA
 155  11.53 Randy Erickson, Ferndale WA
 156  11.50 Chris Cookson, Nanaimo BC
 157  11.49 Paul Burma, Sunnyside WA
 158  11.02 Patricia Desbrisay, Penticton BC
 159  11.02 Audrey Hancock, Penticton BC
 160  10.96 Kent Harold, Redmond WA
 161  10.96 Alan Hendrickson, North Bend WA
 162  10.72 Sandi Link, Nanoose Bay BC
 163  10.72 Bonnie Christopherson, Nanoose Bay BC
 164  10.68 Peter Barthels, Cheney WA
 165  10.68 Marshall Mah, Spokane WA
 166  10.60 Norma Hols, Spokane WA
 167  10.60 Brenda Simpson, Spokane WA
 168  10.49 Ronald McMullen, Shoreline WA
 169  10.48 Marilyn Olson, Wenatchee WA
 170  10.43 Dave Walker, Seattle WA
 171  10.30 Lee Silvas, Renton WA
 172  10.30 Art Silvas, Renton WA
 173  10.28 Mary Alice Seville, Corvallis OR
 174  10.28 Chloe Jarvinen, Corvallis OR
 175   9.96 Rebecca Brown, Bellingham WA
 176   9.85 William Georgi, Stayton OR
 177   9.85 Jo Anne Georgi, Stayton OR
 178   9.84 Vern Nunnally, Sequim WA
 179   9.84 Christopher Class, Sequim WA
 180   9.78 Pete Pluhta, Pullman WA
 181   9.78 Jodi Kimbrell, Spokane WA
 182   9.72 Susie Ball, Yakima WA
 183   9.68 Marilyn Steele, Kennewick WA
 184   9.68 Leanne Zaring, Richland WA
 185   9.68 Kevin Cline, Seattle WA
 186   9.68 Dong Yan, Sammamish WA
 187   9.66 Timothy Cole, Long Beach CA
 188   9.63 Marilyn Bengtson, Lewiston ID
 189   9.63 Joan Zinn, Lewiston ID
 190   9.45 Ted Parker, Abbotsford BC
 191   9.45 Joanne Parker, Abbotsford BC
 192   9.30 Claire Valente, Walla Walla WA
 193   9.19 Karen Morton, Walla Walla WA
 194   9.19 Charlene Pepin, Walla Walla WA
 195   9.13 Valerie McVay, Lacey WA
 196   8.93 Jenni Carmichael, Mill Creek WA
 197   8.89 Steven Lachowicz, Wenatchee WA
 198   8.80 Susanne Sherburne, Bellingham WA
 199   8.80 Sandy Thor, Seattle WA
 200   8.73 William Fry, Fairview OR
 201   8.73 John Dunn, Vashon WA
 202   8.71 Mojgan Shad, West Vancouver BC
 203   8.71 Khosrow Shad, West Vancouver BC
 204   8.70 Sharon Carpenter, Bellingham WA
 205   8.54 Whilma Robards, Wenatchee WA
 206   8.47 Ian Kirk, Portland OR
 207   8.47 Deanna Birch, Portland OR
 208   8.43 James Kassebaum, Sonoita AZ
 209   8.43 Giff Kassebaum, Sonoita AZ
 210   8.42 James Dukelow Jr, Benton City WA
 211   8.39 Ned Forman, Eugene OR
 212   8.39 Doris Burma, Sunnyside WA
 213   8.39 Beverly Roy, Eugene OR
 214   8.38 Patricia Baughan, Penticton BC
 215   8.38 Frances Monro, Penticton BC
 216   8.38 Barry Balof, Walla Walla WA
 217   8.23 Rui Gong, Sammamish WA
 218   8.23 Arthur Gong, Sammamish WA
 219   8.22 Marlene Manion, Bonners Ferry ID
 220   8.22 Mark Hatten, Bonners Ferry ID
 221   8.20 Marty O'Malley, Pullman WA
 222   8.20 Kathy O'Malley, Pullman WA
 223   8.16 Beth Cookson, Nanaimo BC
 224   8.02 Michael Christensen, Seattle WA
 225   8.02 Becky Stevens, Seattle WA
 226   7.98 Dennis Patrick, Redmond WA
 227   7.98 Dee Patrick, Redmond WA
 228   7.91 Shirley Polk, Oliver BC
 229   7.91 Jerri Calverley, Oliver BC
 230   7.86 Kalvin Garton, Pendleton OR
 231   7.86 Janina Lysek, Packwood WA
 232   7.78 Ronald Krueger, Spokane WA
 233   7.78 Massimo Gallotti, Spokane WA
 234   7.70 John Penney, Tumwater WA
 235   7.66 Vicki Scatliff, Qualicum Beach BC
 236   7.66 Neville Sankey, Qualicum Beach BC
 237   7.61 Linda Vernon, Anchorage AK
 238   7.61 Kathie Hoehne, Anchorage AK
 239   7.48 Sue Anderson, Seattle WA
 240   7.48 Reidun Decker, Seattle WA
 241   7.48 John Swanson, Seattle WA
 242   7.48 Cynthia Glad, Seattle WA
 243   7.43 Michael Murphy, Charlottesville VA
 244   7.43 Jean Murphy, Charlottesville VA
 245   7.37 Thomas Loveday, Sequim WA
 246   7.27 Dale Strawn, Seattle WA
 247   7.14 Scott Montroy, Spokane WA
 248   6.99 Wendy Allex, Ferndale WA
 249   6.97 Doug Boothe, Summerland BC
 250   6.97 Barbara A Robert, Summerland BC
 251   6.90 Karen Madison, East Wenatchee WA
 252   6.83 Sandra Edson, Nelson BC
 253   6.83 Patrick O'Neil, Nelson BC
 254   6.72 Jeff Reynolds, San Francisco CA
 255   6.72 Genie Reynolds, San Francisco CA
 256   6.68 Mary Babcock, East Wenatchee WA
 257   6.60 Roger Mandery, Mount Vernon WA
 258   6.60 Marjorie Mandery, Mount Vernon WA
 259   6.43 Thomas Conlon, Redmond WA
 260   6.43 Robert Horn Jr, Woodinville WA
 261   6.41 Toni McLeod, Longview WA
 262   6.41 Sharon Nordmark, Longview WA
 263   6.32 Karen Trenner, Bellevue WA
 264   6.32 Janet Meister, Bellevue WA
 265   6.30 Mary Greeniaus, Redmond WA
 266   6.30 Jolanta Janowski, Kirkland WA
 267   6.18 Gerald Holland, Post Falls ID
 268   5.94 Veronica Deskey, Bellingham WA
 269   5.94 John Nader, Bellingham WA
 270   5.82 Louise Lombard, Apache Junction AZ
 271   5.73 Karen Garrett, Wenatchee WA
 272   5.65 Joel Castoriano, Mercer Island WA
 273   5.65 Diane Felure, Vashon WA
 274   5.64 Daniel Balof, Walla Walla WA
 275   5.63 Debra Wilhelmi, Olympia WA
 276   5.58 Robert Dutton, Bremerton WA
 277   5.58 Bruce Yoder, Port Orchard WA
 278   5.46 Grace Kennedy, Campbell River BC
 279   5.46 Bill Kennedy, Campbell River BC
 280   5.29 Myrtis Holdren, Bellevue WA
 281   5.29 Larry Holdren, Bellevue WA
 282   5.28 Ole Godefroy, Bellevue WA
 283   5.28 Julie Godefroy, Bellevue WA
 284   5.26 Joyce Muzzall, Walla Walla WA
 285   5.26 Janice Rolfe, Walla Walla WA
 286   5.17 Molly Hamilton, Dallas TX
 287   5.17 Alice Bogdan,    
 288   5.09 Sheila Bergren, Leavenworth WA
 289   4.97 Robert Richardson, Clinton WA
 290   4.97 Candace Allen, Clinton WA
 291   4.91 Elaine DeShaw, Federal Way WA
 292   4.87 Joani Roller, Wenatchee WA
 293   4.87 Irv Roller, Wenatchee WA
 294   4.85 Rita Cannon, Ladysmith BC
 295   4.77 Jim Hansen, Bellingham WA
 296   4.72 Mary Eliza Balof, Walla Walla WA
 297   4.68 R Ian Martindale, Boise ID
 298   4.68 Charlene Martindale, Boise ID
 299   4.67 Kurt Carlson, College Place WA
 300   4.67 Karen Lougheed, College Place WA
 301   4.59 Richard Pitzer, Salem OR
 302   4.59 Ellie Hall-Pitzer, Salem OR
 303   4.47 Tony Marshall, Seattle WA
 304   4.47 Rosemay Vazeux, Seattle WA
 305   4.47 Renee Petersen, Moscow ID
 306   4.47 Alexander Woo, Moscow ID
 307   4.45 Terry Huxter, Grand Forks BC
 308   4.45 Ronald Fleming, Spokane WA
 309   4.45 Gwen Skierka, Spokane WA
 310   4.45 Elizabeth Huxter, Grand Forks BC
 311   4.43 Barbara Kinney, Wenatchee WA
 312   4.39 Marjorie Gilmore, Richland WA
 313   4.39 Karen DeMeritt, Richland WA
 314   4.28 Joanne Kerr, Kirkland WA
 315   4.28 Charlotte Riviera, Bellevue WA
 316   4.17 John Renner, Kamloops BC
 317   4.17 Carol Renner, Kamloops BC
 318   4.07 William Duff, Dallas TX
 319   4.07 Margaret Jo Duff, Dallas TX
 320   4.04 Leona Ashcroft, Trail BC
 321   4.04 Joseph Stewart, Kamloops BC
 322   4.02 Stanley Delducco, Olympia WA
 323   4.02 Charles Butros, Shelton WA
 324   3.94 Gene Gousie, Seattle WA
 325   3.89 Tarene Collingham, Pasco WA
 326   3.89 Richard Collingham, Pasco WA
 327   3.84 Mary Pat Bean, Richland WA
 328   3.84 Arthur Bean, Richland WA
 329   3.82 Royal Larson, Freeland WA
 330   3.82 Carl Ostertag, Coupeville WA
 331   3.72 Cheryl Weise, Vashon WA
 332   3.72 Blythe Bartlett, Vashon WA
 333   3.65 Virginia Hirai, Moses Lake WA
 334   3.65 Marjorie Storey, Soap Lake WA
 335   3.64 Jay Byrne, Spokane WA
 336   3.49 Jim Leiren, Tumwater WA
 337   3.49 Jack Smith, Spokane WA
 338   3.49 Dottie Larson, Spokane WA
 339   3.49 Alice Arnold, Shelton WA
 340   3.44 Virginia Sykes, Spokane WA
 341   3.44 G Keith Freeman, Spokane WA
 342   3.38 Barbra Cowan, Wenatchee WA
 343   3.36 Paula Strand, Kirkland WA
 344   3.36 Margaret Moen, Seattle WA
 345   3.26 Sylvia Riewerts, Milwaukee OR
 346   3.26 Leslie Kelinson, Portland OR
 347   3.15 Bruce Thornburgh, Boise ID
 348   3.08 Robert Bleil, Port Orchard WA
 349   3.05 Lucy Thorstensen, Seaside OR
 350   3.05 Douglas West, Long Beach WA
 351   3.04 Nobi Morris, Wenatchee WA
 352   2.99 Mary Methe, Arlington WA
 353   2.99 Gayle Hanset, Sandpoint ID
 354   2.93 Sandra Grimes, Mount Vernon WA
 355   2.93 Mary Pattison, Oak Harbor WA
 356   2.93 Jackie Hutton, Stanwood WA
 357   2.93 Art Hutton, Stanwood WA
 358   2.78 William Bear, Newcastle WA
 359   2.78 Sharon Peters, Bothell WA
 360   2.76 Kenneth Lockwood, Yakima WA
 361   2.74 Karolin Highland, Wenatchee WA
 362   2.72 Terry Underwood, Kamloops BC
 363   2.72 Linda Underwood, Kamloops BC
 364   2.64 Margaret McMullen, Shoreline WA
 365   2.55 John Leishman, Bellingham WA
 366   2.55 Charles Tompkins, Bellingham WA
 367   2.50 Polly Bonnell, Bellevue WA
 368   2.50 Mary Kunkle, Moses Lake WA
 369   2.50 Marjorie Bathum, Bellevue WA
 370   2.50 Lois Palek, Moses Lake WA
 371   2.49 Shirley Perkins, Wenatchee WA
 372   2.49 James Dam, Vashon WA
 373   2.49 Edna Dam, Vashon WA
 374   2.48 Steven Lewis, Seattle WA
 375   2.48 Marci Knipschield, Stanwood WA
 376   2.42 Brian Brady, Nampa ID
 377   2.41 Randall Hauff, Bellingham WA
 378   2.41 Jeff Jacob, Vancouver WA
 379   2.40 Turid Fredrickson, Bothell WA
 380   2.40 Renee Ottersen, Seattle WA
 381   2.37 Eileen Currier, Oliver BC
 382   2.37 Crystal Traquair, Okanagan Falls BC
 383   2.33 Nora Demmert, Bellingham WA
 384   2.33 Mary Jane Brunt, Bellingham WA
 385   2.24 James Remy, Olympia WA
 386   2.24 Arleen Rountree, Olympia WA
 387   2.03 Mike Lilley, Missoula MT
 388   2.03 Janet Lilley, Missoula MT
 389   2.00 Trish Simmons, Wenatchee WA
 390   1.97 Katheryn McMullen, Seattle WA
 391   1.93 Terry Beattiger, Wenatchee WA
 392   1.92 James Heitkemper, The Dalles OR
 393   1.88 Jo Ann Smith, Bothell WA
 394   1.88 Gail Fraser, Snohomish WA
 395   1.80 Charles Burns, Vancouver WA
 396   1.77 Christine Walter, Vancouver BC
 397   1.77 Bill Walter, Vancouver BC
 398   1.72 Gretchen Cash, Dallas TX
 399   1.72 Barbara Taylor, Farmers Branch TX
 400   1.61 Harold Antonson, Olympia WA
 401   1.58 Tony Alberts, Seattle WA
 402   1.58 Richard Kennedy, Seattle WA
 403   1.53 John Wendt, Lake Forest Pk WA
 404   1.53 Donald Weldon, Bellingham WA
 405   1.53 Alta Stauffer, Bellingham WA
 406   1.51 Donald Cottam, Puyallup WA
 407   1.51 Cecie Vatne, Rochester WA
 408   1.33 Ron Delbecq, Bellingham WA
 409   1.23 Walter Thies, Corvallis OR
 410   1.12 Perry Cowgill, Vashon WA
 411   1.12 Nigel Williamson, Victoria BC
 412   1.12 Janna Gingras, Vashon WA
 413   1.12 Audrey Mactier, St Andrews MB
 414   1.09 Otis Leathers, McCleary WA
 415   1.09 Evie Leathers, McCleary WA
 416   1.05 Trish Webb, Bellevue WA
 417   1.05 Thomas Stever, Bellevue WA
 418   1.05 Muhunthan Sivapragasam, Redmond WA
 419   1.05 Karen Westerlund, Kirkland WA
 420   1.05 Galen Hesson, Edmonds WA
 421   1.05 Dean Dubofsky, Bellevue WA
 422   0.99 Judy Graham, Redmond WA
 423   0.99 Jan Hurst, Redmond WA
 424   0.84 Ed Strieper, Baker City OR
 425   0.84 Deanna Strieper, Baker City OR
 426   0.82 Tim White, Mercer Island WA
 427   0.82 Renae Gunstone-White, Mercer Island WA
 428   0.78 Lyle Claflin, Eagle ID
 429   0.76 Lisa Lambert-Davis, Mercer Island WA
 430   0.76 Grant Davis, Mercer Island WA
 431   0.71 Gail Hyland, Leavenworth WA
 432   0.71 Florence Bannister, Bellevue WA
 433   0.69 Richard Crawford, Lacey WA
 434   0.69 Barbara Crawford, Lacey WA
 435   0.64 Peter Morse, North Vancouver BC
 436   0.64 Kathryn Shannon, North Vancouver BC
 437   0.56 Mary Houghland, Wenatchee WA
 438   0.56 Brian Richardson, Wenatchee WA
 439   0.40 Gilbert Binnington, Wenatchee WA