Capital City Regional

Olympia, WA
Oct 16-22, 2017

Click here for Masterpoint Winners List


Mon Eve Charity Swiss - 9 Tables

MPsABCNamesScore
4.43
1


Edward Zuckerberg, Los Altos Hills CA; Billy Miller, Las Vegas NV; Dan Jacob, Vancouver BC; Ken Scholes, Bellevue WA74.00
3.32
2


Stephen Kennedy, Oakland CA; Chris Compton, Dallas TX; Jacob Morgan, Madison WI; Greg Hinze, San Antonio TX56.00
2.49
3


Jon Bartlett - Dawn Campbell, Portland OR; Robert Johnson, Tigard OR; Roger McNay, Beaverton OR47.00
2.12
4
1
1
Donald Cottam, Puyallup WA; Cecie Vatne, Rochester WA; Ronald Brady, Onalaska WA; Dee Woods, Lacey WA37.00

Monday Charity Side Pairs - 11.0 Tables

MPsABCNamesScore
6.13
1
1

Michael Haines, Lacey WA; Paul Maudslien, Palm Desert CA56.25%
4.60
2
2
1
Henrietta Moore - Arleen Rountree, Olympia WA54.63%
3.45
3


Phyllis Rakevich, Tumwater WA; Jessie Brunswig, Fountain Hills AZ54.40%
2.59
4


Ronald Woodard - Gregory Trautman, Olympia WA53.47%
1.94
5


Harold Antonson, Olympia WA; Darlene Palmas, Vancouver WA53.24%
1.45
6


Howard Epley - Karen Epley, Kent WA52.78%
1.60
3

Kimberly Johnson - Russell Johnson, Olympia WA51.85%
1.49
4
2
Wayne Stann, Kelowna BC; Kathie Hoehne, Anchorage AK50.00%

Mon Eve Strat 299er Pairs - 4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.84
1


Richard Crawford - Barbara Crawford, Lacey WA56.25%
1.74
2
1

Lynne Dearing, Lacey WA; Bette Lawrence, Olympia WA53.47%
1.31
3
2

Albert Chu - Ingrid Hsu, Walnut Creek CA52.08%
0.98
3

Karen Crooch - Hayward Reed, Salem OR50.69%

Tuesday Aft Side Pairs - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.46
1


Debra Wilhelmi, Olympia WA; David Lalond, Centralia WA62.00%
1.85
2


Gregory Trautman - Russell Johnson, Olympia WA58.00%

Tuesday Open Pairs - 8.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
14.88
1


Andrea James, Auburn WA; David Binney, Seattle WA56.76%
11.16
2
1

Ross Willingham Jr, Federal Way WA; Jules Bue, Kent WA55.99%
8.37
3


Linda Shallit, Burien WA; Christel Quist, Lakewood WA55.61%
6.28
4


Wesley Kuhlman - Shirley Kuhlman, Federal Way WA54.85%
4.96
5


Connie Marfell, Milwaukee OR; Lynne Schaeffer, Portland OR54.21%
3.68
2

Leigh Anne Shafer, Winnipeg MB; Mike Shafer, Edmonds WA52.68%

Tuesday Gold Rush - 16.0 Tables

MPsPQRNamesScore
5.97
1


Maggie Burke, Tacoma WA; Brian Reagan, Ruston WA58.51%
4.48
2
1
1
Albert Chu - Ingrid Hsu, Walnut Creek CA57.51%
3.36
3


Penny Lepp - Ray Lepp, Bellevue WA56.40%
2.52
4


D John Cunningham, Lake Forest Pk WA; Tony Alberts, Seattle WA55.88%
2.81
5
2

Jonathan Nowitz - Henrietta Moore, Olympia WA54.75%
2.10
6
3

Charles Butros, Shelton WA; Stanley Delducco, Olympia WA54.17%
2.07
7


Meg Okada, Seattle WA; Philip Woo, Bellevue WA54.00%
1.33
8


Judith Johnston, Maple Valley WA; Lyn Tierney, Federal Way WA53.05%
2.24
4
2
Eric Kohnen - Mary Dow, Olympia WA50.75%
1.68
5
3
Steven Levy, Seattle WA; Allen Sussman, Mercer Island WA50.64%
1.28

4
Margaret Skinner - Mark Raymond, Victoria BC49.72%

Tue Eve Strat Swiss - 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.92
1


Patrick Dunn - Polly Dunn, Bellevue WA; Barbara Nist, Seatac WA; Stephen Hosch, Olympia WA57.00
2.94
2


James Smith, Mapleton OR; Albert Wilson Jr, Brookings OR; Sandra Stegman - Demeter Manning, Olympia WA55.00
2.21
3


David Wright - Ray Miller, Seattle WA; Sun-O Ho, Redmond WA; Craig Zastera, Woodinville WA48.00
1.65
4


John Coone, Vernon BC; Paula Strand, Kirkland WA; Betsy Brezel, Union WA; Thomas Kuehne, Bermerton WA46.00
2.58
1

David Schmidt, Chilliwack BC; David Hopkins, Shelton WA; Maurie Studin, Sacramento CA; Zelna Morrow, Lincoln CA42.00
1.94
2
1
Neal Mazaroff, Oakland CA; Shahla Carter, Olympia WA; William Campbell, Mercer Island WA; Farhad Nozari, Woodinville WA40.00
1.45
3

Don Wallace, Kelowna BC; Gale Gropp, Bellingham WA; James Loomis, Lacey WA; Nanette Hittmeier, Olympia WA38.00

Tue-Wed Br KO-1 - 9 Tables

MPsRankNames
34.70
1
Stephen Kennedy, Oakland CA; Chris Compton, Dallas TX; Jacob Morgan, Madison WI; Greg Hinze, San Antonio TX
24.29
2
Darcy White - David Sackett, Prescott AZ; Ross Bates - Dorothy Dore, Castlegar BC
13.88
3/4
Jay Brandt - Gay Parrish, Bellingham WA; Suzanne Boruta - Michael Boruta, Anacortes WA
13.88
3/4
Paul Evanoff, Kent WA; Marjorie Blunt - John Emmerson, Federal Way WA; Barbara Kolppa, Puyallup WA

Tue-Wed Br KO-2 - 15 Tables

MPsRankNames
17.52
1
David Crest - Wayne Stann, Kelowna BC; Tom Cotton, Surrey BC; Marlene Sumi, Burnaby BC
12.26
2
Joan Page, Salem OR; Marcia Cramer - Patricia Kirkpatrick, Tacoma WA; Mary Paynter, Des Moines WA
7.01
3/4
David Fallen - Marla Patterson, Arlington WA; Sharon Hills, Sequim WA; Gert Wiitala, Port Angeles WA
7.01
3/4
Bert Adams - Carolyn Adams, Steilacoom WA; Helen Miller - John Penney, Lacey WA

Wed Morn Side Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1


John Coone, Vernon BC; Helen Miller, Lacey WA61.63%
2.84
2
1

Evan Jacoby, Shelton WA; Patricia Baham, Beaverton OR58.00%
2.13
3
2

Gary Griesmeyer, Tumwater WA; Paul Sekulich, Olympia WA57.88%
1.60
4
3

Beth McCaslin - John McCaslin, Kirkland WA53.13%
1.20
4

G Keith Freeman - Virginia Sykes, Spokane WA49.00%

Tue-Wed AM Swiss - 6 Tables

MPsABCNamesScore
5.60
1


Edward Zuckerberg, Los Altos Hills CA; Billy Miller, Las Vegas NV; Ken Scholes, Bellevue WA; Dan Jacob, Vancouver BC130.00
4.20
2
1
1
David Hopkins, Shelton WA; William Julius, Olympia WA; Sigmund Boegl - Ken Zurn, Belfair WA128.00
2.56
2

Ralph Wilhelmi, Olympia WA; Marv Norden, Peachland BC; Nobi Morris, Wenatchee WA; Karen Rise, Leavenworth WA104.00

Wed Gold Strike Swiss - 15 Tables

MPsABCNamesScore
5.25
1


Donald Hanset, Sandpoint ID; Edward Thomas, Olympia WA; Karen Rise, Leavenworth WA; Nobi Morris, Wenatchee WA79.00
3.94
2
1

Gary Griesmeyer, Tumwater WA; Stephen Brown - Guy Robertson, Olympia WA; David Hopkins, Shelton WA78.00
2.95
3


Gerald Wagner - Michael Haines, Lacey WA; Stanley Harris MD, Olympia WA; Paul Maudslien, Palm Desert CA77.00
2.90
4
2

Lyn Tierney - Tina Villines, Federal Way WA; Judith Johnston, Maple Valley WA; Vera Dodson, Lawrence KS74.00
2.17
5
3

Jose Palmas, Vancouver WA; Genevieve Wilson, Brookings OR; Ray Lepp - Penny Lepp, Bellevue WA72.00
1.63
4

Jennifer Peterson, Golden Valley MN; Michele Grindal, Minneapolis MN; Clare Bungay, University Pl WA; Sharon Carpenter, Bellingham WA71.00
2.21

1
Susan Vollmer - Dian Williams, Federal Way WA; Steven Larson - Lois Larson, Tacoma WA58.00

Wed Eve Side Pairs - 12.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1
1

Debra Wilhelmi - Maureen Greeley, Olympia WA61.57%
3.13
2
2
1
John Crutcher, Olympia WA; Guy Audett, Port Orchard WA59.72%
2.35
3


Russell Johnson - Gregory Trautman, Olympia WA59.49%
1.80
4


John Coone, Vernon BC; Paula Strand, Kirkland WA56.71%
1.32
5


Barbara Kolppa, Puyallup WA; Marjorie Blunt, Federal Way WA56.48%
1.29
6


Shirley Kuhlman - Wesley Kuhlman, Federal Way WA56.25%
1.92
3

Marla Patterson - David Fallen, Arlington WA54.63%
1.44
4

John Emmerson, Federal Way WA; Paul Evanoff, Kent WA54.40%
1.08
5

Alex Rajala, Chehalis WA; Hilde White, Winlock WA51.85%
1.57

2
Darlene Palmas, Vancouver WA; Gordon Delf, Kelowna BC46.30%

Wed Aft Side Game - 9.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.79
1


Leonard Wisbey - Susan Tenborg, Graham WA67.99%
2.84
2


Edith DeShaw, Seattle WA; Sharon Gaunt, Tacoma WA63.43%
2.33
3


Brenda Glaze, Anchorage AK; David Schmidt, Chilliwack BC61.53%
3.03
4
1
1
Neal Mazaroff, Oakland CA; Shahla Carter, Olympia WA56.64%
1.20
5


Joel Fuhrman, Kirkland WA; Andrea James, Auburn WA55.40%
1.17
6


John Coone, Vernon BC; Paula Strand, Kirkland WA55.22%
2.27
2

Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA51.77%
1.70
3
2
G Keith Freeman - Virginia Sykes, Spokane WA51.59%
1.28
4

Marie-France Benoit, Gatineau QC; Pauline Becker, Toronto ON50.06%
1.27

3
John Crutcher, Olympia WA; Guy Audett, Port Orchard WA49.85%

Wed Aft Strat 299er Pairs - 6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.10
1
1

Margaret Skinner - Mark Raymond, Victoria BC67.08%
1.58
2


Richard Crawford - Barbara Crawford, Lacey WA59.58%
1.63
3
2
1
Janice Fallen, Arlington WA; Mary Stoa, Shoreline WA55.83%
1.22
4
3
2
Karen Crooch - Hayward Reed, Salem OR52.92%
0.84
4

Albert Chu - Ingrid Hsu, Walnut Creek CA51.67%
0.92

3
Patricia Garland - Ann Garland, Lacey WA48.33%

Wed Open BAM Teams - 14 Tables

MPsABCNamesScore
16.17
1


Billy Miller, Las Vegas NV; Edward Zuckerberg, Los Altos Hills CA; Ken Scholes, Bellevue WA; Dan Jacob, Vancouver BC35.50
12.13
2


Barbara Nist, Seatac WA; Patrick Dunn - Polly Dunn, Bellevue WA; Stephen Hosch, Olympia WA33.00
9.10
3


Roger McNay, Beaverton OR; Jon Bartlett - Dawn Campbell, Portland OR; Robert Johnson, Tigard OR30.50
6.82
4


Paul Schwaighart, Normandy Park WA; Ronald Woodard, Olympia WA; Jessie Brunswig, Fountain Hills AZ; Phyllis Rakevich, Tumwater WA29.50
5.39
5


Ross Willingham Jr, Federal Way WA; Sandra Robson, New Westminster BC; Jules Bue, Kent WA; Gene Fomin, Glacier WA28.50
4.62
1

Susan Peters, Vancouver BC; Ralph Wilhelmi, Olympia WA; Doug Hansford, Surrey BC; Marv Norden, Peachland BC26.50
3.47
2

Albert Wilson Jr, Brookings OR; James Smith, Mapleton OR; Demeter Manning - Sandra Stegman, Olympia WA24.00
3.50

1
Alan Hendrickson, North Bend WA; Carol Schroeder - Kent Harold, Redmond WA; Marion Nelson, Woodinville WA23.50

Wed Eve 299er Pairs - 3.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.84
1
1

Maureen Hill - Jan Roediger, Olympia WA66.25%
1.38
2


Joann Osborn, Rainier WA; Helen Banner, East Olympia WA57.50%
1.14
3
2

Bette Lawrence, Olympia WA; Lynne Dearing, Lacey WA53.75%

Thurs Morn Side Pairs - 3.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.65
1
1
1
Gregory Nastrom - Darlene Nastrom, Saint Cloud MN63.75%
1.99
2
2

Paula Strand, Kirkland WA; Farhad Nozari, Woodinville WA55.75%
1.57
3

2
Gayle Hanset - Donald Hanset, Sandpoint ID50.00%

Thursday Aft Side Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1


David Schmidt, Chilliwack BC; Brenda Glaze, Anchorage AK61.50%
2.13
2


Patricia Swan, Bremerton WA; Karen Vaillancourt, Kent WA51.50%
2.65
3
1

Patricia Garland - Ann Garland, Lacey WA51.00%
1.74
4/5
2/3

Debra Wilhelmi, Olympia WA; David Lalond, Centralia WA50.50%
1.74
4/5
2/3

Art Ditto - Carol James, Gig Harbor WA50.50%

Thursday Swiss Teams - 31 Tables

MPsABCNamesScore
14.35
1


David Binney, Seattle WA; Connie Heller - Dennis Heller, Clinton WA; Harold Antonson, Olympia WA120.00
10.76
2


Stephen Kennedy, Oakland CA; Chris Compton, Dallas TX; Jacob Morgan, Madison WI; Greg Hinze, San Antonio TX112.00
8.07
3


Darcy White - David Sackett, Prescott AZ; Dorothy Dore - Ross Bates, Castlegar BC106.00
6.05
4


Dawn Campbell - Jon Bartlett, Portland OR; Roger McNay, Beaverton OR; Robert Johnson, Tigard OR102.00
4.44
5/6


Doug Hansford, Surrey BC; Susan Peters, Vancouver BC; Barbara Nist, Seatac WA; Ross Willingham Jr, Federal Way WA94.00
4.44
5/6


Edward Zuckerberg, Los Altos Hills CA; Billy Miller, Las Vegas NV; Dan Jacob, Vancouver BC; Ken Scholes, Bellevue WA94.00
3.59
7


Michael Boruta - Suzanne Boruta, Anacortes WA; Sandra Robson, New Westminster BC; Andrea James, Auburn WA93.00
3.03
8/9


John Emmerson - Marjorie Blunt, Federal Way WA; Barbara Kolppa, Puyallup WA; Sharon Gaunt, Tacoma WA91.00
3.03
8/9


Demeter Manning - Jonathan Nowitz, Olympia WA; James Smith, Mapleton OR; Albert Wilson Jr, Brookings OR91.00
7.28
1

Kay Adams - Patricia Lewis, Seattle WA; Marla Patterson - David Fallen, Arlington WA90.00
4.78
2/3
1
Marlene Sumi, Burnaby BC; Tom Cotton, Surrey BC; Gale Gropp, Bellingham WA; Nanette Hittmeier, Olympia WA88.00
4.78
2/3

Kerry Cotterell - Ellen Cotterell, Clifton Park NY; Douglas Larson - Janet Larson, Olympia WA88.00
2.75
4/5

Marv Norden, Peachland BC; Ralph Wilhelmi, Olympia WA; Wayne Stann - David Crest, Kelowna BC86.00
3.03
4/5
2
Ray Lepp - Penny Lepp - Philip Woo, Bellevue WA; Meg Okada, Seattle WA86.00
1.95
6/7

Rick Zander, Sequim WA; Brian Metke, Camp Sherman OR; Roy Markham - Sylvia Markham, Montesano WA83.00
1.95
6/7

Donald Hanset, Sandpoint ID; Edward Thomas, Cushing ME; Karen Rise, Leavenworth WA; Nobi Morris, Wenatchee WA83.00
2.27

3
Paul Bartron - Steve Gillett, Tacoma WA; Evan Jacoby, Shelton WA; Richard Griswold, Olympia WA76.00
1.70

4
Marilyn Torosian, Palm Desert CA; Genevieve Wilson, Brookings OR; Jeanine Graham, Tumwater WA; Carrie Margolin, Olympia WA74.00

Thu Gold Rush Pairs - 8.0 Tables

MPs7BCNamesScore
4.13
1


Paul Huntress, Auburn WA; Lynne Phillips, Sammamish WA58.23%
3.10
2


Linda Larkin, Lacey WA; Paul Sekulich, Olympia WA57.42%
2.35
3


Mike Lilley - Janet Lilley, Missoula MT55.53%
1.74
4


Kirk Reagan, Federal Way WA; Brian Reagan, Ruston WA53.15%
1.38
5


D John Cunningham, Lake Forest Pk WA; Tony Alberts, Seattle WA52.79%
2.56
1
1
Mary Greeniaus, Redmond WA; Nancy Price, Medina WA52.15%
1.92
2

Mary Blanchett, Issaquah WA; Maritza Aubrey, Redmond WA47.96%

Evening Side Series - 20.25 Tables / Based on 12 Tables

MPsRankNamesScore
7.70
1
Gregory Trautman, Olympia WA112.96%
5.78
2
Russell Johnson, Olympia WA111.34%
4.33
3
Marjorie Blunt, Federal Way WA108.79%
3.25
4
Barbara Kolppa, Puyallup WA105.09%
2.57
5
Andrea James, Auburn WA101.39%
4.60
6/7
Arleen Rountree, Olympia WA100.00%
4.60
6/7
Henrietta Moore, Olympia WA100.00%

Friday AM Side Pairs - 4.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1
1

Kate Walters, Menlo Park CA; Ellen Kohjima, Tacoma WA57.93%
2.13
2


Patricia Swan, Bremerton WA; Karen Vaillancourt, Kent WA55.56%
1.99
3
2

Gary Griesmeyer, Tumwater WA; Paul Sekulich, Olympia WA54.76%
1.49
4
3

June Bruno - Roy Bruno, Redmond WA53.18%

Morning Side Series - 9.00 Tables / Based on 5 Tables

MPsRankNamesScore
4.60
1/2
Gary Griesmeyer, Tumwater WA112.64%
4.60
1/2
Paul Sekulich, Olympia WA112.64%
2.95
3
Evan Jacoby, Shelton WA106.75%
2.84
4/5
Kate Walters, Menlo Park CA105.43%
2.84
4/5
Ellen Kohjima, Tacoma WA105.43%

Friday Aft Side Game - 6.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.22
1
1

Jon Busse, Tacoma WA; Katherine Enos, Bremerton WA63.21%
2.42
2
2

Marla Patterson - David Fallen, Arlington WA57.84%
1.81
3
3

Kay Adams - Patricia Lewis, Seattle WA56.71%
1.99
4
4
1
Henrietta Moore, Olympia WA; James Loomis, Lacey WA55.00%
1.02
5


Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA54.07%
1.49

2
Asha Mhatre - Yesh Mhatre, Olympia WA48.69%

Fri Aft 299er Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.97
1
1

Kate Walters, Menlo Park CA; Ellen Kohjima, Tacoma WA65.50%
1.48
2
2

Brenda Hatcher - Carla Delducco, Olympia WA63.00%
1.11
3
3

James Ross Burwell - M Diane Burwell, Port Angeles WA61.50%
0.83
4
4

Margaret Skinner - Mark Raymond, Victoria BC56.00%

Afternoon Side Series - 18.75 Tables / Based on 8 Tables

MPsRankNamesScore
5.52
1/2
Brenda Glaze, Anchorage AK123.03%
5.52
1/2
David Schmidt, Chilliwack BC123.03%
4.20
3/4
David Lalond, Centralia WA112.50%
4.20
3/4
Debra Wilhelmi, Olympia WA112.50%
2.67
5/6
Gregory Trautman, Olympia WA110.79%
2.67
5/6
Russell Johnson, Olympia WA110.79%

Fri Eve Swiss - 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.92
1
1
1
Glen Scroggins - William Julius, Olympia WA; David Hopkins, Shelton WA; William Bergh, Tenino WA54.00
2.94
2


Barbara Kolppa, Puyallup WA; John Emmerson - Marjorie Blunt, Federal Way WA; Sharon Gaunt, Tacoma WA48.00
2.27
3
2

Rick Zander, Sequim WA; Brian Metke, Camp Sherman OR; Roy Markham - Sylvia Markham, Montesano WA47.00
1.70
4
3

Bert Adams - Carolyn Adams, Steilacoom WA; Helen Miller - John Penney, Lacey WA46.00
1.28
4

Carla Delducco - Stanley Delducco - Brenda Hatcher, Olympia WA; Karen Rise, Leavenworth WA44.00

Friday Open Pairs - 18.0 Tables

MPsABCNamesScore
12.25
1


Bryan Maksymetz - Dan Jacob, Vancouver BC58.44%
9.19
2


Ken Scholes, Bellevue WA; Dave Westfall, Spokane WA56.75%
6.89
3


Ray Miller, Seattle WA; Craig Zastera, Woodinville WA56.54%
5.17
4


Paul Schwaighart, Normandy Park WA; Helen Abbott, Mercer Island WA56.37%
4.08
5


Ken Christiansen, Bothell WA; Ray Loftis, Bellevue WA56.32%
5.50
6
1

Sandra Stegman - Russell Johnson, Olympia WA55.72%
4.08
7


Aidan Ballantyne - Katrin Litwin, Burnaby BC55.56%
3.47
8


Lea Rogers, Spokane WA; G Gard Hays, Veradale WA55.39%
3.62
9/10
2

David Baer, Seattle WA; Paul Conroy, Aberdeen WA55.34%
2.34
9/10


Ole Godefroy - Julie Godefroy, Bellevue WA55.34%
4.08
3

Leigh Anne Shafer, Winnipeg MB; Mike Shafer, Edmonds WA53.00%
2.04
4

Larry Sullivan, Vancouver WA; Margaret Brom, Astoria OR52.56%
1.61
5

William Campbell, Mercer Island WA; Joel Fuhrman, Kirkland WA51.36%
3.13

1
Wayne Stann - David Crest, Kelowna BC47.66%
2.35

2
Zelna Morrow, Lincoln CA; Maurie Studin, Sacramento CA47.06%

Fri Eve 299er Pairs - 3.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.71
1
1

Martha Marrah, Olympia WA; Marjorie Crawford, Tumwater WA54.00%
1.28
2
2

Ginny Barklow, Sequim WA; Sally Lynum-Lee, Port Townsend WA53.00%

Friday Eve Side Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1
1

Jack Yuan, Bellevue WA; Katherine Enos, Bremerton WA59.63%
2.13
2


Eurydice Nours - Eugene Chan, Richmond BC54.88%
1.99
3
2
1
Donald Hanset - Gayle Hanset, Sandpoint ID54.17%
1.49
4
3

Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA53.63%
1.49

2
Carroll Vaughan - Russell Vaughan, Federal Way WA52.88%

Fri-Sat Morning Swiss - 5 Tables

MPsABCNamesScore
5.25
1


Suzanne Boruta - Michael Boruta, Anacortes WA; Sandra Robson, New Westminster BC; Andrea James, Auburn WA125.00
3.94
2


Marv Norden, Peachland BC; Ralph Wilhelmi, Olympia WA; John Coone, Vernon BC; Ross Bates, Castlegar BC106.00
2.96
1
1
Donald Hanset, Sandpoint ID; Nobi Morris, Wenatchee WA; Edward Thomas, Cushing ME; Karen Rise, Leavenworth WA97.00

Sat Eve Side Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.49
1/2


Albert Wilson Jr, Brookings OR; James Smith, Mapleton OR62.00%
2.65
1/2
1

Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA62.00%
1.99
3
2

H Roy Sadd - David Reid, Victoria BC60.50%
1.33
4/5
3/4

William Julius, Olympia WA; William Bergh, Tenino WA54.50%
1.99
4/5
3/4
1
James Loomis, Lacey WA; Paul Sekulich, Olympia WA54.50%
1.49

2
Donald Hanset - Gayle Hanset, Sandpoint ID48.00%

Saturday Aft Side Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.41
1
1

Thomas Kuehne, Bermerton WA; Betsy Brezel, Union WA63.10%
2.56
2
2

Edward Thomas, Olympia WA; Donald Hanset, Sandpoint ID59.23%
1.92
3


Ross Bates - Dorothy Dore, Castlegar BC56.85%
1.81
4
3

Helen Miller - John Penney, Lacey WA56.25%
1.08
5


Albert Wilson Jr, Brookings OR; James Smith, Mapleton OR55.95%
2.14
4
1
Suman Gupta - Kris Gupta, Olympia WA51.79%
1.61
5
2
Paul Sekulich, Olympia WA; James Loomis, Lacey WA50.00%
1.20

3
Helen Banner, East Olympia WA; Joann Osborn, Rainier WA49.40%

Saturday Open Pairs - 14.0 Tables / Based on 42 Tables

MPsABCNamesScore
22.75
1


Aidan Ballantyne - Katrin Litwin, Burnaby BC60.58%
17.06
2


Gene Fomin, Glacier WA; Ronald Woodard, Olympia WA57.25%
12.80
3


Phyllis Rakevich, Tumwater WA; Gregory Trautman, Olympia WA56.73%
9.60
4


David Setterholm, Issaquah WA; Emery Selymes, Maple Valley WA56.58%
10.97
5
1

Christel Quist, Lakewood WA; Steve Gillett, Tacoma WA53.85%
8.23
6
2

Larry Sullivan, Vancouver WA; Margaret Brom, Astoria OR53.48%
5.69
7


Ross Willingham Jr, Federal Way WA; Barbara Nist, Seatac WA53.25%
6.17
3

Ellen Cotterell - Kerry Cotterell, Clifton Park NY51.92%
4.63
4

Amy Casanova - Toni Heitkamp, Portland OR50.37%
3.66
5

Paul Conroy, Aberdeen WA; David Baer, Seattle WA50.07%
3.90

1
Leah Sieg, Seattle WA; Elizabeth Saul, Bellevue WA48.82%
2.93

2
Sandra Stegman - Russell Johnson, Olympia WA48.22%
2.19

3
Lorenzo Migliorini, Seattle WA; Moises Saul, Bellevue WA47.56%

Saturday Gold Rush - 10.0 Tables

MPs7BCNamesScore
4.59
1
1

Henrietta Moore - Shahla Carter, Olympia WA62.50%
3.44
2
2
1
James Ross Burwell - M Diane Burwell, Port Angeles WA56.99%
2.58
3


Sandra Wilson, Beaverton OR; Guy Audett, Port Orchard WA56.40%
1.94
4


Russell Vaughan - Carroll Vaughan, Federal Way WA55.21%
1.59
5/6
3/4
2/3
John Dunn - Janna Gingras, Vashon WA52.83%
1.76
5/6
3/4
2/3
Susan Waggoner, Mercer Island WA; Razon Johnson, Kingston WA52.83%

Weekend Side Series - 13.50 Tables / Based on 7 Tables

MPsRankNamesScore
6.06
1/2
Betsy Brezel, Union WA125.10%
6.06
1/2
Thomas Kuehne, Bermerton WA125.10%
3.57
3/4
Albert Wilson Jr, Brookings OR117.95%
3.57
3/4
James Smith, Mapleton OR117.95%
4.55
5
Donald Hanset, Sandpoint ID113.40%

Thursday Open Pairs - 9.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
14.88
1


Howard Epley - Karen Epley, Kent WA56.70%
11.16
2


Jessie Brunswig, Fountain Hills AZ; Gregory Trautman, Olympia WA54.11%
8.37
3


Phyllis Rakevich, Tumwater WA; Stephen Hosch, Olympia WA54.01%
6.28
4
1

Christel Quist, Lakewood WA; Stanley Harris MD, Olympia WA52.73%
4.96
5
2
1
Cindy Oishi - James Lenobel, West Vancouver BC52.39%
2.78

2
Alan Hendrickson, North Bend WA; Kent Harold, Redmond WA51.44%

Fr-Sat KO-1 - 9 Tables

MPsRankNames
27.06
1
Stephen Kennedy, Oakland CA; Chris Compton, Dallas TX; Greg Hinze, San Antonio TX; Jacob Morgan, Madison WI
18.94
2
Joel Datloff, Vancouver WA; Roger McNay, Beaverton OR; Jon Bartlett - Dewitt (Hal) Montgomery III, Portland OR
10.82
3/4
Marv Norden, Peachland BC; Ralph Wilhelmi, Olympia WA; David Schmidt, Chilliwack BC; Brenda Glaze, Anchorage AK
10.82
3/4
Jay Brandt - Gay Parrish, Bellingham WA; Suzanne Boruta - Michael Boruta, Anacortes WA

Fr-Sat KO-2 - 11 Tables

MPsRankNames
13.88
1
Ryley Breiddal, Vancouver BC; Thomas Anderson, North Vancouver BC; Cindy Oishi - James Lenobel, West Vancouver BC
9.72
2
Don Krug - Maureen Greeley, Olympia WA; Joan Borberg, Portland OR; Ginny Gainer, Port OR
5.55
3/4
Gerald Wagner - Michael Haines, Lacey WA; Stanley Harris MD - Paul Maudslien, Olympia WA
5.55
3/4
Kay Fangen - Louise Mihay, Olympia WA; Terri Larson, Rochester WA; Ginger Andersen, Tumwater WA

Sun Open Swiss Teams - 18 Tables / Based on 41 Tables

MPsAXYNamesScore
17.85
1


Stephen Kennedy, Oakland CA; Chris Compton, Dallas TX; Greg Hinze, San Antonio TX; Jacob Morgan, Madison WI110.00
13.39
2


Joel Datloff - Richard Soohoo, Vancouver WA; Roger McNay, Beaverton OR; Jon Bartlett, Portland OR99.00
10.04
3


Eric Pan - William Ge, Burnaby BC; Jack Lee, Richmond BC; James Wu, Surrey BC97.00
7.53
4


Ann Romeo - Ray Miller, Seattle WA; Becky Stevens - Michael Christensen, Mercer Island WA79.00
5.95
5


Paul Schwaighart, Normandy Park WA; Jessie Brunswig, Fountain Hills AZ; Regenia Butler, Lacey WA; David Taylor, Seattle WA77.00
6.35
1

Howard Epley - Karen Epley - Kevin Epley, Kent WA; Steven Handley, Edmonds WA73.00
4.76
2

Ryley Breiddal - Marco Paladino, Vancouver BC; Thomas Anderson, North Vancouver BC; Sandra Robson, New Westminster BC; Gene Fomin, Glacier WA70.00
3.57
3
1
James Vandergriff, Belfair WA; Miriam Larson - Katherine Enos, Bremerton WA; Jack Yuan, Bellevue WA69.00

Sun Br RR Swiss-1 - 8 Tables

MPsRankNamesScore
7.86
1
Thomas Stever, Bellevue WA; Maxine Ogino, Seattle WA; Kenneth Etheredge - Muhunthan Sivapragasam, Redmond WA98.00
5.90
2
Paul Sekulich - William Julius, Olympia WA; Gary Griesmeyer, Tumwater WA; William Bergh, Tenino WA77.00
4.42
3
Art Silvas - Lee Silvas, Renton WA; Ivor Philips - Marilyn Philips, Bellevue WA75.00

Sun Br RR Swiss-2 - 8 Tables

MPsRankNamesScore
5.06
1
Glen Scroggins, Olympia WA; Rebecca Turnbull, Springfield OR; Rosemay Vazeux - Tony Marshall, Seattle WA99.00
3.80
2
Carroll Vaughan - Russell Vaughan, Federal Way WA; Blythe Bartlett - Perry Cowgill, Vashon WA84.00
2.85
3
Jeanine Graham, Tumwater WA; Judith Cotner-Montoya, Seattle WA; Marilyn Torosian, Palm Desert CA; Carrie Margolin, Olympia WA69.00

 


Total masterpoints: 3763.44 earned by 400 players.
Total attendance:  600 tables.

   1  93.69 Stephen Kennedy, Oakland CA
   2  93.69 Jacob Morgan, Madison WI
   3  93.69 Greg Hinze, San Antonio TX
   4  93.69 Chris Compton, Dallas TX
   5  55.18 Roger McNay, Beaverton OR
   6  55.18 Jon Bartlett, Portland OR
   7  44.63 Dan Jacob, Vancouver BC
   8  41.57 Ken Scholes, Bellevue WA
   9  38.22 Ross Bates, Castlegar BC
  10  36.91 Gregory Trautman, Olympia WA
  11  35.04 Phyllis Rakevich, Tumwater WA
  12  34.28 Dorothy Dore, Castlegar BC
  13  33.54 Suzanne Boruta, Anacortes WA
  14  33.54 Michael Boruta, Anacortes WA
  15  32.38 Edward Zuckerberg, Los Altos Hills CA
  16  32.38 Billy Miller, Las Vegas NV
  17  32.36 David Sackett, Prescott AZ
  18  32.36 Darcy White, Prescott AZ
  19  32.33 Joel Datloff, Vancouver WA
  20  30.75 Ronald Woodard, Olympia WA
  21  30.66 David Binney, Seattle WA
  22  30.52 Barbara Nist, Seatac WA
  23  29.39 Ross Willingham Jr, Federal Way WA
  24  29.25 Andrea James, Auburn WA
  25  29.05 Marjorie Blunt, Federal Way WA
  26  28.61 Jessie Brunswig, Fountain Hills AZ
  27  27.17 Gene Fomin, Glacier WA
  28  26.83 Katrin Litwin, Burnaby BC
  29  26.83 Aidan Ballantyne, Burnaby BC
  30  25.62 Christel Quist, Lakewood WA
  31  25.36 Karen Epley, Kent WA
  32  25.36 Howard Epley, Kent WA
  33  25.07 Ralph Wilhelmi, Olympia WA
  34  25.07 Marv Norden, Peachland BC
  35  24.89 Wayne Stann, Kelowna BC
  36  24.73 Stephen Hosch, Olympia WA
  37  24.70 Jay Brandt, Bellingham WA
  38  24.70 Gay Parrish, Bellingham WA
  39  24.46 Barbara Kolppa, Puyallup WA
  40  23.40 David Crest, Kelowna BC
  41  22.85 Robert Johnson, Tigard OR
  42  22.85 Dawn Campbell, Portland OR
  43  22.65 John Emmerson, Federal Way WA
  44  22.30 Tom Cotton, Surrey BC
  45  22.30 Marlene Sumi, Burnaby BC
  46  20.39 Paul Schwaighart, Normandy Park WA
  47  20.31 Sandra Robson, New Westminster BC
  48  20.27 Ray Miller, Seattle WA
  49  19.38 Dewitt (Hal) Montgomery III, Portland OR
  50  19.36 David Schmidt, Chilliwack BC
  51  19.13 Marla Patterson, Arlington WA
  52  19.13 David Fallen, Arlington WA
  53  19.05 Thomas Anderson, North Vancouver BC
  54  19.05 Ryley Breiddal, Vancouver BC
  55  18.84 James Lenobel, West Vancouver BC
  56  18.84 Cindy Oishi, West Vancouver BC
  57  18.30 Russell Johnson, Olympia WA
  58  17.77 Donald Hanset, Sandpoint ID
  59  17.72 Harold Antonson, Olympia WA
  60  17.70 Paul Sekulich, Olympia WA
  61  17.68 Polly Dunn, Bellevue WA
  62  17.68 Patrick Dunn, Bellevue WA
  63  16.78 Brenda Glaze, Anchorage AK
  64  16.55 Jules Bue, Kent WA
  65  16.53 Stanley Harris MD, Olympia WA
  66  16.47 William Julius, Olympia WA
  67  16.45 Paul Evanoff, Kent WA
  68  16.38 Paul Maudslien, Palm Desert CA
  69  16.38 Michael Haines, Lacey WA
  70  16.26 Sandra Stegman, Olympia WA
  71  16.00 James Smith, Mapleton OR
  72  16.00 Albert Wilson Jr, Brookings OR
  73  15.78 Helen Miller, Lacey WA
  74  15.57 David Hopkins, Shelton WA
  75  15.21 Sharon Gaunt, Tacoma WA
  76  14.86 Henrietta Moore, Olympia WA
  77  14.69 Karen Rise, Leavenworth WA
  78  14.44 Gary Griesmeyer, Tumwater WA
  79  14.35 Dennis Heller, Clinton WA
  80  14.35 Connie Heller, Clinton WA
  81  14.21 Thomas Kuehne, Bermerton WA
  82  14.21 Betsy Brezel, Union WA
  83  13.89 Maureen Greeley, Olympia WA
  84  13.41 Nobi Morris, Wenatchee WA
  85  13.39 Richard Soohoo, Vancouver WA
  86  13.24 Steve Gillett, Tacoma WA
  87  12.88 Patricia Kirkpatrick, Tacoma WA
  88  12.88 Mary Paynter, Des Moines WA
  89  12.74 Craig Zastera, Woodinville WA
  90  12.72 Edward Thomas, Olympia WA
  91  12.46 Kerry Cotterell, Clifton Park NY
  92  12.46 Ellen Cotterell, Clifton Park NY
  93  12.43 Demeter Manning, Olympia WA
  94  12.26 Marcia Cramer, Tacoma WA
  95  12.26 Joan Page, Salem OR
  96  12.25 Bryan Maksymetz, Vancouver BC
  97  11.77 Susan Peters, Vancouver BC
  98  11.77 Doug Hansford, Surrey BC
  99  11.55 John Penney, Lacey WA
 100  11.40 John Coone, Vernon BC
 101  11.15 William Bergh, Tenino WA
 102  10.96 Joan Borberg, Portland OR
 103  10.96 Ginny Gainer, Port OR
 104  10.43 Shahla Carter, Olympia WA
 105  10.38 Nanette Hittmeier, Olympia WA
 106  10.27 Margaret Brom, Astoria OR
 107  10.27 Larry Sullivan, Vancouver WA
 108  10.25 Gerald Wagner, Lacey WA
 109  10.04 William Ge, Burnaby BC
 110  10.04 James Wu, Surrey BC
 111  10.04 Jack Lee, Richmond BC
 112  10.04 Eric Pan, Burnaby BC
 113   9.73 Mike Shafer, Edmonds WA
 114   9.73 Leigh Anne Shafer, Winnipeg MB
 115   9.72 Don Krug, Olympia WA
 116   9.64 Carolyn Adams, Steilacoom WA
 117   9.64 Bert Adams, Steilacoom WA
 118   9.63 Katherine Enos, Bremerton WA
 119   9.60 Emery Selymes, Maple Valley WA
 120   9.60 David Setterholm, Issaquah WA
 121   9.59 Patricia Lewis, Seattle WA
 122   9.59 Kay Adams, Seattle WA
 123   9.54 Guy Audett, Port Orchard WA
 124   9.38 Russell Vaughan, Federal Way WA
 125   9.38 Carroll Vaughan, Federal Way WA
 126   9.36 Linda Shallit, Burien WA
 127   9.23 Glen Scroggins, Olympia WA
 128   9.19 Dave Westfall, Spokane WA
 129   9.13 James Loomis, Lacey WA
 130   8.92 Rick Zander, Sequim WA
 131   8.92 Brian Metke, Camp Sherman OR
 132   8.82 Sharon Hills, Sequim WA
 133   8.82 Gert Wiitala, Port Angeles WA
 134   8.81 Debra Wilhelmi, Olympia WA
 135   8.56 Ray Lepp, Bellevue WA
 136   8.56 Penny Lepp, Bellevue WA
 137   8.52 Jonathan Nowitz, Olympia WA
 138   8.49 Gale Gropp, Bellingham WA
 139   8.40 David Taylor, Seattle WA
 140   8.39 Wesley Kuhlman, Federal Way WA
 141   8.39 Shirley Kuhlman, Federal Way WA
 142   8.00 Regenia Butler, Lacey WA
 143   7.86 Thomas Stever, Bellevue WA
 144   7.86 Muhunthan Sivapragasam, Redmond WA
 145   7.86 Maxine Ogino, Seattle WA
 146   7.86 Kenneth Etheredge, Redmond WA
 147   7.71 Brian Reagan, Ruston WA
 148   7.53 Michael Christensen, Mercer Island WA
 149   7.53 Becky Stevens, Mercer Island WA
 150   7.53 Ann Romeo, Seattle WA
 151   7.50 Sylvia Markham, Montesano WA
 152   7.50 Roy Markham, Montesano WA
 153   7.42 Stanley Delducco, Olympia WA
 154   7.30 Ginger Andersen, Tumwater WA
 155   7.28 Paul Conroy, Aberdeen WA
 156   7.28 David Baer, Seattle WA
 157   7.27 John Crutcher, Olympia WA
 158   7.15 Ingrid Hsu, Walnut Creek CA
 159   7.15 Albert Chu, Walnut Creek CA
 160   7.03 Joel Fuhrman, Kirkland WA
 161   6.61 Zelna Morrow, Lincoln CA
 162   6.61 Paula Strand, Kirkland WA
 163   6.61 Maurie Studin, Sacramento CA
 164   6.44 Jeanine Graham, Tumwater WA
 165   6.44 Carrie Margolin, Olympia WA
 166   6.41 Jack Yuan, Bellevue WA
 167   6.39 Toni Heitkamp, Portland OR
 168   6.35 Steven Handley, Edmonds WA
 169   6.35 Kevin Epley, Kent WA
 170   6.32 Lee Silvas, Renton WA
 171   6.32 Art Silvas, Renton WA
 172   6.28 Kent Harold, Redmond WA
 173   6.28 Alan Hendrickson, North Bend WA
 174   6.18 Marilyn Torosian, Palm Desert CA
 175   6.15 M Diane Burwell, Port Angeles WA
 176   6.15 James Ross Burwell, Port Angeles WA
 177   6.12 Evan Jacoby, Shelton WA
 178   6.10 Lea Rogers, Spokane WA
 179   6.10 G Gard Hays, Veradale WA
 180   5.97 Maggie Burke, Tacoma WA
 181   5.92 Arleen Rountree, Olympia WA
 182   5.84 Neal Mazaroff, Oakland CA
 183   5.84 Ken Christiansen, Bothell WA
 184   5.81 Kate Walters, Menlo Park CA
 185   5.81 Ellen Kohjima, Tacoma WA
 186   5.75 Janet Larson, Olympia WA
 187   5.75 Douglas Larson, Olympia WA
 188   5.70 Edith DeShaw, Seattle WA
 189   5.69 Gayle Hanset, Sandpoint ID
 190   5.64 Philip Woo, Bellevue WA
 191   5.64 Meg Okada, Seattle WA
 192   5.61 Sigmund Boegl, Belfair WA
 193   5.61 Ken Zurn, Belfair WA
 194   5.61 Genevieve Wilson, Brookings OR
 195   5.55 Terri Larson, Rochester WA
 196   5.55 Louise Mihay, Olympia WA
 197   5.55 Kay Fangen, Olympia WA
 198   5.51 Tony Alberts, Seattle WA
 199   5.17 Helen Abbott, Mercer Island WA
 200   5.14 Mark Raymond, Victoria BC
 201   5.14 Margaret Skinner, Victoria BC
 202   5.10 Leah Sieg, Seattle WA
 203   5.10 Elizabeth Saul, Bellevue WA
 204   5.07 Amy Casanova, Portland OR
 205   5.06 Tony Marshall, Seattle WA
 206   5.06 Rosemay Vazeux, Seattle WA
 207   5.06 Rebecca Turnbull, Springfield OR
 208   5.06 Helen Banner, East Olympia WA
 209   4.97 Vera Dodson, Lawrence KS
 210   4.97 Tina Villines, Federal Way WA
 211   4.96 Lynne Schaeffer, Portland OR
 212   4.96 Connie Marfell, Milwaukee OR
 213   4.75 Darlene Palmas, Vancouver WA
 214   4.64 David Lalond, Centralia WA
 215   4.53 Stephen Brown, Olympia WA
 216   4.53 Guy Robertson, Olympia WA
 217   4.52 Joann Osborn, Rainier WA
 218   4.46 Sun-O Ho, Redmond WA
 219   4.46 David Wright, Seattle WA
 220   4.45 Carla Delducco, Olympia WA
 221   4.42 Marilyn Philips, Bellevue WA
 222   4.42 Ivor Philips, Bellevue WA
 223   4.35 Lynne Dearing, Lacey WA
 224   4.35 Bette Lawrence, Olympia WA
 225   4.30 Thomas Devine, Ferndale WA
 226   4.30 Robert Bjorge, Bellingham WA
 227   4.26 Patricia Swan, Bremerton WA
 228   4.26 Karen Vaillancourt, Kent WA
 229   4.23 Lyn Tierney, Federal Way WA
 230   4.23 Judith Johnston, Maple Valley WA
 231   4.16 Patricia Robbins, Olympia WA
 232   4.16 Orrin Robbins, Olympia WA
 233   4.13 Paul Huntress, Auburn WA
 234   4.13 Lynne Phillips, Sammamish WA
 235   4.09 Moises Saul, Bellevue WA
 236   4.09 Lorenzo Migliorini, Seattle WA
 237   4.08 Ray Loftis, Bellevue WA
 238   4.03 Gordon Delf, Kelowna BC
 239   4.01 Richard Crawford, Lacey WA
 240   4.01 Barbara Crawford, Lacey WA
 241   3.93 Farhad Nozari, Woodinville WA
 242   3.92 Dudley Brown, Grandview WA
 243   3.90 D John Cunningham, Lake Forest Pk WA
 244   3.87 Donald Cottam, Puyallup WA
 245   3.87 Cecie Vatne, Rochester WA
 246   3.83 Brenda Hatcher, Olympia WA
 247   3.82 Dex Stuberg, Seattle WA
 248   3.80 Perry Cowgill, Vashon WA
 249   3.80 Blythe Bartlett, Vashon WA
 250   3.79 Susan Tenborg, Graham WA
 251   3.79 Mary Dow, Olympia WA
 252   3.79 Leonard Wisbey, Graham WA
 253   3.79 Eric Kohnen, Olympia WA
 254   3.71 Don Wallace, Kelowna BC
 255   3.66 Ole Godefroy, Bellevue WA
 256   3.66 Julie Godefroy, Bellevue WA
 257   3.60 Linda Larkin, Lacey WA
 258   3.58 Jon Busse, Tacoma WA
 259   3.57 Patricia Garland, Lacey WA
 260   3.57 Miriam Larson, Bremerton WA
 261   3.57 James Vandergriff, Belfair WA
 262   3.57 Charles Butros, Shelton WA
 263   3.57 Ann Garland, Lacey WA
 264   3.55 William Campbell, Mercer Island WA
 265   3.50 Marion Nelson, Woodinville WA
 266   3.50 Carol Schroeder, Redmond WA
 267   3.43 Patricia Baham, Beaverton OR
 268   3.40 Marco Paladino, Vancouver BC
 269   3.31 Ronald Brady, Onalaska WA
 270   3.31 Dee Woods, Lacey WA
 271   3.29 Yesh Mhatre, Olympia WA
 272   3.29 Asha Mhatre, Olympia WA
 273   3.27 Steven Larson, Tacoma WA
 274   3.27 Lois Larson, Tacoma WA
 275   3.27 Dian Williams, Federal Way WA
 276   3.22 Sharon Carpenter, Bellingham WA
 277   3.22 Clare Bungay, University Pl WA
 278   3.16 Hilde White, Winlock WA
 279   3.16 Alex Rajala, Chehalis WA
 280   3.12 Pauline Becker, Toronto ON
 281   3.09 Susan Vollmer, Federal Way WA
 282   2.95 Mary Stoa, Shoreline WA
 283   2.95 Janice Fallen, Arlington WA
 284   2.94 Sandra Wilson, Beaverton OR
 285   2.90 Virginia Sykes, Spokane WA
 286   2.90 G Keith Freeman, Spokane WA
 287   2.89 Martha Marrah, Olympia WA
 288   2.85 Judith Cotner-Montoya, Seattle WA
 289   2.80 Susan Waggoner, Mercer Island WA
 290   2.80 Razon Johnson, Kingston WA
 291   2.65 Gregory Nastrom, Saint Cloud MN
 292   2.65 Darlene Nastrom, Saint Cloud MN
 293   2.63 Mary McCune, Seattle WA
 294   2.63 Marty McCune, Seattle WA
 295   2.56 Nancy Price, Medina WA
 296   2.56 Mary Greeniaus, Redmond WA
 297   2.53 Mary Blanchett, Issaquah WA
 298   2.53 Maritza Aubrey, Redmond WA
 299   2.42 Kathie Hoehne, Anchorage AK
 300   2.35 Mike Lilley, Missoula MT
 301   2.35 Janet Lilley, Missoula MT
 302   2.27 Richard Griswold, Olympia WA
 303   2.27 Paul Bartron, Tacoma WA
 304   2.25 Marjorie Crawford, Tumwater WA
 305   2.25 Carolyn St Claire, Lacey WA
 306   2.23 William Bear, Newcastle WA
 307   2.23 Sharon Peters, Bothell WA
 308   2.20 Karen Crooch, Salem OR
 309   2.20 Hayward Reed, Salem OR
 310   2.17 Jose Palmas, Vancouver WA
 311   2.15 Michele Grindal, Minneapolis MN
 312   2.15 Jennifer Peterson, Golden Valley MN
 313   2.14 Suman Gupta, Olympia WA
 314   2.14 Kris Gupta, Olympia WA
 315   2.13 Eurydice Nours, Richmond BC
 316   2.13 Eugene Chan, Richmond BC
 317   1.99 H Roy Sadd, Victoria BC
 318   1.99 David Reid, Victoria BC
 319   1.84 Maureen Hill, Olympia WA
 320   1.84 Jan Roediger, Olympia WA
 321   1.81 Douglas West, Ocean Park WA
 322   1.76 Stanford Christie, Kirkland WA
 323   1.76 Richard Carle, Longview WA
 324   1.76 Kim Eng, Issaquah WA
 325   1.76 Jeffrey Ford, Redmond WA
 326   1.76 Charles Burns, Vancouver WA
 327   1.76 Brad Kalweit, Olympia WA
 328   1.75 Robert Richardson, Clinton WA
 329   1.75 Joel Castoriano, Mercer Island WA
 330   1.75 Diane Felure, Seattle WA
 331   1.75 Candace Allen, Clinton WA
 332   1.74 Kirk Reagan, Federal Way WA
 333   1.74 Carol James, Gig Harbor WA
 334   1.74 Art Ditto, Gig Harbor WA
 335   1.71 L Jane Heist, Scottsdale AZ
 336   1.68 Steven Levy, Seattle WA
 337   1.68 Allen Sussman, Mercer Island WA
 338   1.61 Loretta English, Seattle WA
 339   1.60 Kimberly Johnson, Olympia WA
 340   1.60 John McCaslin, Kirkland WA
 341   1.60 Beth McCaslin, Kirkland WA
 342   1.59 John Dunn, Vashon WA
 343   1.59 Janna Gingras, Vashon WA
 344   1.49 Roy Bruno, Redmond WA
 345   1.49 June Bruno, Redmond WA
 346   1.49 David Fulton, Burien WA
 347   1.49 Darla Perman, Kent WA
 348   1.47 John Turner, Olympia WA
 349   1.42 Chris Cookson, Nanaimo BC
 350   1.42 Beth Cookson, Nanaimo BC
 351   1.39 Valerie McVay, Lacey WA
 352   1.32 Vicki Hamende, Olympia WA
 353   1.32 Nancy Sjoblom, Tumwater WA
 354   1.32 James Remy, Olympia WA
 355   1.32 Dave Grubbs, Seattle WA
 356   1.31 Rose Bolson, Lake Forest Pk WA
 357   1.31 Glen Neidhardt, Lynnwood WA
 358   1.28 Sally Lynum-Lee, Port Townsend WA
 359   1.28 Marie-France Benoit, Gatineau QC
 360   1.28 Ginny Barklow, Sequim WA
 361   1.24 David Peeples, Moses Lake WA
 362   1.24 Bess Todd, Lacey WA
 363   1.23 Robert Bleil, Port Orchard WA
 364   1.14 Kathryn Brokman, Lakewood WA
 365   1.14 Joan Rutherford, Tacoma WA
 366   1.13 Joe Collier, Federal Way WA
 367   1.12 Winslow Trueblood, Olympia WA
 368   1.12 William Curtis, Olympia WA
 369   1.06 Jennifer Ballantyne, Vancouver BC
 370   1.06 Carl Wilson, Tacoma WA
 371   1.00 Janice Nelsen, Puyallup WA
 372   1.00 David Erickson, Tacoma WA
 373   0.99 Theo Korol, Seattle WA
 374   0.99 Matt Korol, Seattle WA
 375   0.99 Dennie Dye, Auburn WA
 376   0.93 Terence Dixon, Lacey WA
 377   0.91 Jeff Jacob, Vancouver WA
 378   0.85 Maryann Webster, Olympia WA
 379   0.85 Adele Roberts, Tumwater WA
 380   0.81 Keith Rosenthal, Sammamish WA
 381   0.81 Carol Rosenthal, Sammamish WA
 382   0.75 Harry Satanove, Vancouver BC
 383   0.75 Deborah Cool, Blaine WA
 384   0.72 James Hosford, Aberdeen WA
 385   0.72 James Briganti, Raymond WA
 386   0.70 Sue Edwards, Poulsbo WA
 387   0.70 Jim Ernest, Poulsbo WA
 388   0.54 Steven Mark Lewis, Kirkland WA
 389   0.54 Martha Foley, Seattle WA
 390   0.54 Grant Davis, Mercer Island WA
 391   0.54 Edward Macke, Olympia WA
 392   0.48 Owen Carter, Bellingham WA
 393   0.48 Gail Carter, Bellingham WA
 394   0.48 Dean Jackson Jr, Olympia WA
 395   0.25 Tim Berta, Sequim WA
 396   0.25 Susanne Weaver, Seattle WA
 397   0.25 Bonnie Broders, Port Townsend WA
 398   0.18 Marianne Lanning, Federal Way WA
 399   0.13 Otis Leathers, McCleary WA
 400   0.13 Evie Leathers, McCleary WA