499er Summer Sectional

North Saint Paul
July 28-30, 2017

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Aft 499er Pairs - 10.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
2.86
1
1
1
Carol Goode - Laura Bloom, Edina MN62.50%
2.15
2
2
2
Gregory Anderson, Eden Prairie MN; Peter Bock, Minong WI62.04%
1.61
3


Larry Miller - Stephanie Miller, N Saint Paul MN60.88%
1.21
4


Steven Seiler, Duluth MN; Louis Tesler, Prior Lake MN59.72%
1.10
5
3

Ruth Brunelle, St Louis Park MN; Helen Vagle, Edina MN56.25%
0.83
6
4

Cynthia Schield, Prescott WI; Robert Pfeffer, Saint Paul MN55.56%
0.62
5

Bonnie Sipkins, St Louis Park MN; Bob Buck, Shoreview MN52.55%
0.74

3
James Ashley, Burnsville MN; Mark McGree, Bloomington MN49.54%

Friday Aft 199er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.46
1
1
1
Sid Parham, Rochester MN; Sheri French, Pine Island MN67.59%
1.10
2


Lois Head - Charles Head, Saint Cloud MN65.28%
0.96
3
2
2
Robert Hafstad - Lorraine Hafstad, Crooks SD57.87%
0.62
4


Jan Jansen, Stillwater MN; Rita Mills, Little Canada MN51.85%
0.72
3

Mary Haag, Shoreview MN; Michael Doty, Shorewood MN50.00%

Friday AM 499er Pairs - 10.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
3.09
1
1

Jerry Bartlett, Lindstrom MN; Martha Ginzl, Estero FL64.58%
2.32
2
2

Bonnie Sipkins, St Louis Park MN; Bob Buck, Shoreview MN61.11%
1.74
3
3
1
Cynthia Schield, Prescott WI; Doug Gwost, Aiken SC58.33%
1.30
4
4

Tom Buttweiler, Saint Cloud MN; Beverly Berg, Lake Wales FL58.10%
0.98
5
5

Gregory Stromath, Lake Elmo MN; Joseph Kivel, Apple Valley MN57.41%
0.73
6


Leslie Nelson, Bloomington MN; Maury Fjestad, The Villages FL55.32%
0.99

2
James Ashley, Burnsville MN; Mark McGree, Bloomington MN46.99%
0.74

3
Jesse Crane, Woodbury MN; Stephen Polski, Ham Lake MN46.53%

Friday AM 199er Pairs - 7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.66
1
1

Rick Gavin, Eagon MN; Jeffrey Walker, Eagan MN64.58%
1.25
2


Larry Kinney, Fridley MN; Thomas Hinck, St Croix Falls WI63.99%
1.12
3
2
1
Sheri French, Pine Island MN; Sid Parham, Rochester MN59.82%
0.78
4
3

Mary Haag, Shoreview MN; Michael Doty, Shorewood MN57.44%
0.84
5
4
2
Mary Foss, Lake City MN; Mary Jacobus, Red Wing MN50.60%
0.63

3
Carol Lowe, Richfield MN; Virginia Hughes, Saint Paul MN49.40%

Saturday AM 499er Pairs - 13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.64
1


Jennifer Peterson, Golden Valley MN; Michele Grindal, Minneapolis MN60.10%
2.17
2
1

Jan Bruinooge - Gordon Hale, Maple Grove MN59.78%
1.49
3


Steven Seiler, Duluth MN; Louis Tesler, Prior Lake MN57.85%
1.63
4
2

Karin Hansen, Sun Lakes AZ; Becky Hamilton, Wabasha MN56.57%
0.84
5


Stephanie Miller - Larry Miller, N Saint Paul MN55.45%
1.61
6
3
1
Barbara Qualey, Oakdale MN; William Anderson, River Falls WI55.13%
1.21
4
2
Linda Enrooth, Saint Paul MN; Allen Walburn, Shoreview MN54.65%
0.91
5
3
Leslie Nelson, Bloomington MN; Walter Paulsen, The Villages FL54.17%
0.51
6

Sylvester Sterioff - Yvonne Sterioff, Rochester MN53.53%
0.68

4
Bernice Blaske, Osseo MN; Thomas Botten, Prior Lake MN53.04%
0.51

5
Maury Fjestad, The Villages FL; Jan Masterson, Edina MN52.56%

Saturday Aft 499er Pairs - 12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.64
1
1
1
Thomas Botten, Prior Lake MN; Bernice Blaske, Osseo MN64.35%
1.98
2
2
2
Dorothy Bartels, Bay City WI; Mary Jacobus, Red Wing MN61.11%
1.49
3


Steven Seiler, Duluth MN; Louis Tesler, Prior Lake MN58.80%
1.22
4
3

Bonnie Sipkins, St Louis Park MN; Bob Buck, Shoreview MN57.87%
0.92
5
4
3
Carol Saunders, Saint Paul MN; Barbara Qualey, Oakdale MN57.55%
0.69
6
5
4
Mark McGree, Bloomington MN; James Ashley, Burnsville MN56.71%
0.54
6
5
Larry Kinney, Fridley MN; Michael Orsted, Stillwater MN55.99%

Sunday AM 499er Pairs - 5.0 Tables / Based on 9 Tables

MPsABCNamesScore
2.18
1


Noralee Mogol, Saint Paul MN; Bill Madden, Mendota Heights MN61.57%
1.64
2
1

Cynthia Schield, Prescott WI; Jerry Bartlett, Lindstrom MN60.65%
1.23
3
2

Lois Leistiko, Minneapolis MN; Shirley Billigmeier, Long Lake MN56.48%
0.92
4


Maury Fjestad, The Villages FL; Jan Masterson, Edina MN54.17%

Sunday AM 199er Pairs - 4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.36
1

Carol Saunders, Saint Paul MN; D Suzette Durdahl, Maple Grove MN60.71%
1.02
2

Lois Head - Charles Head, Saint Cloud MN55.95%
1.04
3
1
Mary Foss, Lake City MN; Mary Jacobus, Red Wing MN54.17%
0.78
2
Gerald Hoag, Waseca MN; Carol Lowe, Richfield MN51.79%

Sunday Aft 499er Pairs - 5.0 Tables / Based on 9 Tables

MPsABCNamesScore
2.18
1
1

Lois Leistiko, Minneapolis MN; Shirley Billigmeier, Long Lake MN64.35%
1.64
2
2

Larry Kinney, Fridley MN; Mary Rogers, Edina MN56.48%
1.23
3
3

Cynthia Schield, Prescott WI; Robert Pfeffer, Saint Paul MN55.09%
0.81
4/5


Lamese McDowell, Mahtomedi MN; Jerry Bartlett, Lindstrom MN54.63%
0.81
4/5


Megan Murphy, Saint Paul MN; Alexis Campbell, Stillwater MN54.63%

Sunday Aft 199er Pairs - 4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.36
1
1
Holly Eastman - Robert McKean, Edina MN57.74%
1.02
2
2
Victoria Jacobson, Oakdale MN; Marcia Figus, Shoreview MN56.55%
0.77
3

Stephanie Martineau - Phillip Martineau, Saint Paul MN54.76%

 


Total masterpoints: 164.04 earned by 82 players.
Total attendance:   76 tables.

   1   5.54 Jerry Bartlett, Lindstrom MN
   2   5.44 Cynthia Schield, Prescott WI
   3   4.19 Steven Seiler, Duluth MN
   4   4.19 Louis Tesler, Prior Lake MN
   5   4.16 Bonnie Sipkins, St Louis Park MN
   6   4.16 Bob Buck, Shoreview MN
   7   3.86 Mary Jacobus, Red Wing MN
   8   3.55 Maury Fjestad, The Villages FL
   9   3.43 Larry Kinney, Fridley MN
  10   3.41 Shirley Billigmeier, Long Lake MN
  11   3.41 Lois Leistiko, Minneapolis MN
  12   3.32 Thomas Botten, Prior Lake MN
  13   3.32 Bernice Blaske, Osseo MN
  14   3.11 Stephanie Miller, N Saint Paul MN
  15   3.11 Larry Miller, N Saint Paul MN
  16   3.09 Martha Ginzl, Estero FL
  17   2.86 Laura Bloom, Edina MN
  18   2.86 Carol Goode, Edina MN
  19   2.82 Mark McGree, Bloomington MN
  20   2.82 James Ashley, Burnsville MN
  21   2.64 Michele Grindal, Minneapolis MN
  22   2.64 Jennifer Peterson, Golden Valley MN
  23   2.58 Sid Parham, Rochester MN
  24   2.58 Sheri French, Pine Island MN
  25   2.53 Barbara Qualey, Oakdale MN
  26   2.48 Lois Head, Saint Cloud MN
  27   2.48 Charles Head, Saint Cloud MN
  28   2.35 Jan Masterson, Edina MN
  29   2.28 Carol Saunders, Saint Paul MN
  30   2.18 Noralee Mogol, Saint Paul MN
  31   2.18 Bill Madden, Mendota Heights MN
  32   2.17 Jan Bruinooge, Maple Grove MN
  33   2.17 Gordon Hale, Maple Grove MN
  34   2.15 Peter Bock, Minong WI
  35   2.15 Gregory Anderson, Eden Prairie MN
  36   2.11 Leslie Nelson, Bloomington MN
  37   2.06 Robert Pfeffer, Saint Paul MN
  38   2.01 Karin Hansen, Sun Lakes AZ
  39   2.01 Becky Hamilton, Wabasha MN
  40   1.98 Dorothy Bartels, Bay City WI
  41   1.88 Mary Foss, Lake City MN
  42   1.74 Doug Gwost, Aiken SC
  43   1.66 Rick Gavin, Eagon MN
  44   1.66 Jeffrey Walker, Eagan MN
  45   1.64 Mary Rogers, Edina MN
  46   1.61 William Anderson, River Falls WI
  47   1.50 Ruth Brunelle, St Louis Park MN
  48   1.50 Michael Doty, Shorewood MN
  49   1.50 Mary Haag, Shoreview MN
  50   1.50 Helen Vagle, Edina MN
  51   1.41 Carol Lowe, Richfield MN
  52   1.36 Robert McKean, Edina MN
  53   1.36 Holly Eastman, Edina MN
  54   1.36 D Suzette Durdahl, Maple Grove MN
  55   1.30 Tom Buttweiler, Saint Cloud MN
  56   1.30 Beverly Berg, Lake Wales FL
  57   1.25 Thomas Hinck, St Croix Falls WI
  58   1.21 Linda Enrooth, Saint Paul MN
  59   1.21 Allen Walburn, Shoreview MN
  60   1.02 Victoria Jacobson, Oakdale MN
  61   1.02 Marcia Figus, Shoreview MN
  62   0.98 Joseph Kivel, Apple Valley MN
  63   0.98 Gregory Stromath, Lake Elmo MN
  64   0.96 Robert Hafstad, Crooks SD
  65   0.96 Lorraine Hafstad, Crooks SD
  66   0.91 Walter Paulsen, The Villages FL
  67   0.81 Megan Murphy, Saint Paul MN
  68   0.81 Lamese McDowell, Mahtomedi MN
  69   0.81 Alexis Campbell, Stillwater MN
  70   0.78 Gerald Hoag, Waseca MN
  71   0.77 Stephanie Martineau, Saint Paul MN
  72   0.77 Phillip Martineau, Saint Paul MN
  73   0.74 Stephen Polski, Ham Lake MN
  74   0.74 Jesse Crane, Woodbury MN
  75   0.63 Virginia Hughes, Saint Paul MN
  76   0.62 Rita Mills, Little Canada MN
  77   0.62 Jan Jansen, Stillwater MN
  78   0.61 Ginny Holder, Lake Elmo MN
  79   0.61 Bash Singh, North Oaks MN
  80   0.54 Michael Orsted, Stillwater MN
  81   0.51 Yvonne Sterioff, Rochester MN
  82   0.51 Sylvester Sterioff, Rochester MN