District 9 Regional

Tampa, FL
Jun 06-12, 2016

Click here for Masterpoint Winners List


Monday AM All-Electronic - 14.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.60
1


Harry Kaufmann, ; Kim Dean, Belleair FL77.35%
4.49
2
1
1
Lee Taylor - Peter Peng, 64.10%
3.50
3
2

John Lahoud - Alice Lahoud, 63.68%
2.36
4


Philip Altus - Muriel Altus, 63.03%
2.45
5


Frederic Pollack - Sandra Gebhardt, 62.18%
2.53
6
3

Sandy Booke - Alex Booke, 59.62%
1.89
7
4

Virginia Bright - Katherine Grant, 57.05%
2.41
5
2
Patricia Holmes - John Quinn, 56.20%
1.81
6
3
Tony Schmidt - Grace Schmidt, 55.13%
1.52

4
Jane Dulieu - Bob Matthews, 53.85%
1.06

5
Michael Lotti - Sandra Ainsworth, 48.50%
0.76

6
Carol Ketterer - David Harris, 48.29%

Monday Eve Charity Pairs - 9.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.54
1


Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL70.54%
4.16
2
1

Fred Tanzer, Land O Lakes FL; Dan Griggs, Big Canoe GA57.14%
2.77
3/4
2

Maureen Loeb, Orlando FL; Lawrence Derito, Jupiter FL56.25%
2.73
3/4


Maureen Dennison, ; Harriette Buckman, University Park FL56.25%
1.75
5


Linda Miller, Ormond Beach FL; Mara Tuttle, Orlando FL55.36%
1.95
3

Virginia Bright, Sarasota FL; Katherine Grant, Riverview FL54.76%
2.09
4
1
Pratapray Thacker, N Palm Beach FL; Joe Harrison, Jupiter FL52.38%
1.57
5
2
Almena Pettit - Julie Weidner, Tallahassee FL52.08%

Monday Aft Charity Pairs - 14.5 Tables

MPsABCNamesScore
7.29
1


Harriette Buckman, University Park FL; Maureen Donnison, Great Britain63.17%
5.47
2
1

Charles Kelly, Anniston AL; Leon Galecki, Langston AL62.27%
4.10
3


Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL; Jim Munday, Southaven MS61.85%
3.08
4


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL59.39%
2.31
5


Julian Wernick, Birmingham England; Merrilee McKenna, Bradenton FL57.47%
2.76
6
2

Ted Thomas, Venice FL; Sangit Chatterjee, Sarasota FL57.29%
2.57
7
3
1
Marcia Cohen, Tampa FL; Robert Farber, Lutz FL57.06%
1.93
4
2
Gloria Baizer, Boca Raton FL; Janet Weins, Plantation FL53.40%
1.16
5

Paul Freiberg - Barbara Wolf, Naples FL53.20%
1.45

3
Fran Hultquist - Anna Smith, Auburn AL47.14%
1.14

4
Ralph Fortson - Papineni Rao, Tampa FL45.70%

0-20 Relaxed Game - 6.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.49
1


Raymond Thornhill - Cynthia Joseph, Sarasota FL72.50%
1.27
2
1
1
Steven Vance - Diane Fitzgibbon, Clearwater FL67.50%
0.95
3
2

Dale Zell, Tampa FL; Marilyn Farber, Lutz FL60.83%
0.87
4
3
2
Stephanie Josefsberg - Betsy Nyes, Tampa FL54.17%

Stratified Swiss Teams - 14 Tables

MPsABCNamesScore
4.48
1


Virginia Lifton, Naples FL; Corey Krantz, Philadelphia PA; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Harriet Eaton Morris, Miami FL109.00
3.76
2
1

Daniel Jarboe - Lorraine Jarboe, Ft Walton Beach FL; Carmon Lee Woodley - Sylvia Jackson, Niceville FL76.00
2.82
3
2

Richard Whittington - Michael Warchol - Janet Van Oppen - Dirk Van Oppen, Venice FL74.00
2.44
4
3
1
Trisha Muniz - Royald Zell, Tampa FL; Howard Braun, Clearwater FL; Tim Eitel, Largo FL70.00
1.83
5
4
2
David Marks - Joan Griffin, New Port Richey FL; Mary Ellen Vanzler, Spring Hill FL; Cathy Weber, Weeki Wachee FL68.00
1.19
5

Trella Bromley - Judith Miller, Jacksonville FL; Randall Rathjen, Saint Augustine FL; Sarah Jones-Chambers, Sun City Center FL60.00
1.37

3
Rose Huggard - Flavia Robertson - Gloria Stenzel - Judith Gilman, Sun City Center FL58.00
1.03

4
Louis Fischer - Mary Fischer - Loretta Capwell, Naples FL; Carolyn Atkins, Marco Island FL56.00

Tue Morn 299'er Pairs - 5.5 Tables

MPs321NamesScore
2.10
1
1

Mary Figg, Lutz FL; Harold Soskin, Land O Lakes FL60.94%
1.63
2
2
1
John Heaton - Ann Heaton, Orlando FL59.90%
1.18
3
3

Florence Gustafson - Al Gustafson, Riverview FL59.38%
0.89
4
4

Laurel Everett - John Wilde, Tampa FL56.25%
1.22

2
Vernard Adams - Alice Adams, Tampa FL51.25%
0.92

3
Patricia Lopez - Pamela Rubinstein, Tampa FL46.88%

Mon-Tue KO - 16 Tables

MPsRankNames
31.60
1
Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC; Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Eric Rodwell, Clearwater FL; Eddie Wold, Houston TX
22.12
2
Gil Todd - John Eza - Ronald Wallace - Jacob Orlofsky, Apollo Beach FL
12.64
3/4
Randall Rathjen, Saint Augustine FL; Sarah Jones-Chambers, Sun City Center FL; Trella Bromley - Judith Miller, Jacksonville FL
12.64
3/4
Mary Fischer - Loretta Capwell - Louis Fischer, Naples FL; Carolyn Atkins, Marco Island FL

Mon-Tues Stratified Swiss - 10 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Samuel Phillips, Largo FL; Matthew Weingarten, Safety Harbor FL; Marjorie Boldus, Tarpon Springs FL; Sally Meckstroth, Clearwater Bch FL158.00
5.25
2
1

Sylvia Jackson - Carmon Lee Woodley, Niceville FL; Lorraine Jarboe - Daniel Jarboe, Ft Walton Beach FL112.00
3.94
3
2
1
Joyce Lee, Palm Harbor FL; Nancy Alciatore - David Lau, Dunedin FL; Catherine Binder, Clearwater FL110.00
2.95
4
3

Charles Kelly, Anniston AL; Leon Galecki, Langston AL; Julian Wernick, Birmingham England; Merrilee McKenna, Bradenton FL100.00
2.45
4
2
Christine Matus - Pieter Vanbennekom, Vero Beach FL; Marie Lachance, Viera FL; Linda Donahue, Melbourne FL96.00
1.61

3/4
Howard Braun, Clearwater FL; Tim Eitel, Largo FL; Herbert Gould, St Petersburg FL; Martin Fleischman, Tampa FL83.00
1.61

3/4
Carolyn Donovan - Linda Elliott - Camille Searcy - Patty Ronning, Savannah GA83.00

Tues-Wed KO Bracket 1 - 10 Tables

MPsRankNames
21.48
1
John Garner, Fernandina Bch FL; Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL; Ann Buchholz, Ponte Vedra Bch FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL
15.04
2
Jim Russell - Gen Geiger - Terry McHenry, Sarasota FL; Larry Auerbach, Bradenton FL
8.59
3/4
Fred Tanzer, Land O Lakes FL; Dan Griggs, Big Canoe GA; John Rains, III - Susan Taylor, Tampa FL
8.59
3/4
Roy Perry, St John's NL; Barbara Wolf - Paul Freiberg, Naples FL; Barbara Rhoades, Wilmington DE

Tue-Wed KO Bracket 2 - 16 Tables

MPsRankNames
12.30
1
Robert MacDougall - Marylee MacDougall, Naples FL; Paul Michaels - Vicki Mace, Bonita Springs FL
8.61
2
Steven Gerstein - Michael Konicek - Richard Kime - Lawrence Strominger, Tampa FL
4.92
3/4
Sally Bonkoski - Thomas Felton - Annette Grimpe, Winter Haven FL; Anton Dutton, Lake Wales FL
4.92
3/4
Andrew Altman - Charlotte Connelly - Mary Hart, Tampa FL; Joyce Torres, Zephyrhills FL

Wed AM 299'ers - 4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.84
1
1

John Heaton - Ann Heaton, Orlando FL60.88%
1.38
2
2

Jane Brannan - Janis Hodges, Tampa FL59.26%
1.04
3


Michael Brudny, Tampa FL; David Tutak, Clearwater FL53.01%

Wed Gold Rush Pairs - 36.0 Tables

MPs7BCNamesScore
10.57
1


Janet Matthews - Caroline Davies, The Villages FL62.16%
7.93
2
1

Brenda Davis - Kathy Brick, The Villages FL61.90%
5.95
3


Joyce Thompson - Delores O'Connell, Gainesville FL61.67%
4.46
4


Clayton Farrar - William George, Sebring FL58.93%
3.27
5/6


Bruce Maier - Judith Duran, Tampa FL58.18%
4.73
5/6
2
1
Walter Olander - Zulema Olander, Indian Shores FL58.18%
2.64
7


Joel Von Spreckelsen, Land O Lakes FL; Michael Pratt, Lutz FL57.37%
2.52
8


Patricia Holmes - Janet Gawenda, The Villages FL56.99%
2.18
9


Henri Kent, Clearwater FL; Janice Dashler, Belleair FL56.85%
1.92
10


Linda Elliott - Patty Ronning, Savannah GA56.57%
3.54
11
3

Elaine Iwinski, Safety Harbor FL; Elizabeth Preast, Palm Harbor FL56.10%
2.66
12
4

Patricia Stevens - Eben Stevens, Greenville SC56.07%
2.10
13
5

Glennon McBride - Lorie Heiberger, Vero Beach FL55.06%
1.84
14
6
2
Arlene Lane, Clearwater FL; Matthew Nigro, St Petersburg FL54.76%
1.75
15


Janet Farrell - Caryl Mackay, Leesburg FL54.44%
1.58
16
7

Sue Hokamp - Mona Karna, Sarasota FL54.06%
1.66
17
8
3
Elsa Nail - Pamela Folsom, Lakeland FL53.76%
1.96
18


Carol Weiner - Ying Freedman, Palm Bch Gdns FL53.72%
1.53
9/10

David Curtis, Sarasota FL; Claudia Latona, Osprey FL53.13%
1.99
9/10

Athena Gordon - Ann Turner, Tampa FL53.13%
1.05
11

Marina Kotch - Nancy Baer, Fort Myers FL52.83%

Wed A/X/Y Pairs - 22.0 Tables / Based on 59 Tables

MPsAXYNamesScore
30.19
1
1
1
Masood Kizilbash - Jeff Edelstein, Tampa FL59.72%
22.64
2


Kim Dean, Belleair FL; Dave Anderson, Westchase FL59.39%
16.98
3


Jim Munday, Southaven MS; Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL59.05%
13.58
4
2

Gary Schwartz, Huntsville AL; Pete Matthews Jr, Canton MA58.54%
10.06
5


Sharon Anderson - Roger Anderson, Eagan MN58.28%
10.19
6
3

Nie Lih Kalat, Sarasota FL; Marvin Darter, North Port FL57.07%
7.55
7


Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL56.27%
6.71
8


Frederic Pollack, Laval QC; Sandra Gebhardt, The Villages FL54.49%
7.64
9
4
2
Ann Rhode, Englewood FL; Terrance Deag, Bradenton FL54.20%
5.49
10


Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL53.94%
6.04
11
5
3
Glynford Hatfield - Barry Wilson, Miami FL53.09%
5.17
6

Mara Tuttle, Orlando FL; Linda Miller, Ormond Beach FL52.67%
4.53
7

Harriette Buckman, University Park FL; Maureen Dennison, 52.62%
4.02
8
4
William Schoder, Tampa FL; Grace Cohen, Alexandria VA52.22%
2.88

5
Jacqueline Altschuler - Stuart Altschuler, Naples FL50.76%

Thursday Aft Side Game - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.46
1
1
1
James Young, Hudson FL; Yara Barretta, Celebration FL67.00%
1.85
2


Craig Hemphill, Jacksonville FL; Rawy Shediac, Englewood FL61.00%
1.85
2
2
William Hale, Clearwater FL; Michael Williamson, Belleair FL58.00%

Wed Aft 299'ers - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.71
1
1

Michael Brudny, Tampa FL; David Tutak, Clearwater FL71.00%
1.28
2
2

William Brown - Donna Brown, The Villages FL59.00%

Wed Eve Side Pairs - 4.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1
1
1
Paul Freiberg - Barbara Wolf, Naples FL61.90%
2.13
2
2
2
Elaine Laurence, Naples FL; Margeret Schiller, Fort Myers FL55.56%
1.60
3
3

Barbara Westholm - Larry Westholm, Pensacola FL54.17%
1.20
4


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Horton, Lakeland FL53.97%
1.49

3
Joyce Thompson - Delores O'Connell, Gainesville FL48.42%

Tue Gold Rush Pairs - 26.0 Tables

MPs731NamesScore
8.27
1


Michelle Crane, Pensacola FL; Mary Cummins, Leesburg FL65.18%
6.20
2
1

Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL60.27%
4.65
3
2

Lorie Heiberger - Glennon McBride, Vero Beach FL56.99%
3.13
4/5


Julie Weidner - Almena Pettit, Tallahassee FL56.40%
3.13
4/5


Marion Winsor - Anita Perrier, Sun City Center FL56.40%
2.36
6


Teresa Noa, Sarasota FL; Deanne Spoor, Grosse Pt Farms MI55.65%
1.96
7/8


Theresa Sokol - Gerald Sokol, Land O Lakes FL55.36%
2.02
7/8
3

Charles Pulvino - Carol Pulvino, Sarasota FL55.36%
1.65
9


Cherry McLaughlin, Dunedin FL; David Otteni, Largo FL54.32%
1.44
10/11


John Dunn - Janet Dunn, The Villages FL54.02%
1.44
10/11


Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL54.02%
1.72
12/13
4

Elaine Iwinski, Safety Harbor FL; Elizabeth Preast, Palm Harbor FL53.72%
1.23
12/13


Henry Mattox, Clearwater FL; Janet Ashe, Tarpon Springs FL53.72%
0.76
5

Margaret Sarno - Goentje Wright, The Villages FL53.27%
1.45
6
1
Barbara Baker - W Tipton, Oldsmar FL52.83%
0.51

2
Leslie Balis - Gene Balis, Tampa FL49.55%
1.45

3
Diann Mulroy, Belleair FL; Patricia Banfield, St Petersburg FL47.62%

Tue A/X/Y Pairs - 23.0 Tables / Based on 57 Tables

MPsAXYNamesScore
29.31
1


Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL; Jim Munday, Southaven MS65.42%
21.98
2


Les Bart - Gloria Bart, Bradenton FL60.60%
17.59
3
1

Tsing-Hai Wann, Tampa FL; Kim Dean, Belleair FL59.46%
12.37
4


Muriel Altus - Philip Altus, Tampa FL57.05%
13.19
5
2

Pete Matthews Jr, Canton MA; Gary Schwartz, Huntsville AL56.78%
9.89
6
3

Adeline Collins, Dunedin FL; Clifford Rhein, Palm Harbor FL56.28%
7.33
7


Gerry Kuttas, Ocala FL; Calvin Rowe, Gainesville FL55.12%
7.42
8
4

Marilyn Snodell, Nokomis FL; Mary Gerner, Sarasota FL55.11%
9.77
9
5
1
Connie Queller, Hudson FL; Scott Roland, Grand Rapids MI54.50%
5.33
10


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL53.70%
5.03
11
6

Charles Thornton - Betty Wilton, Tampa FL53.15%
4.40
7

Ronda O'Farrell - Marian Howarth, Sun City Center FL52.86%
3.91
8

Harriette Buckman, University Park FL; Maureen Dennison, 52.64%
7.33
9
2
Justin Coniglio - Steven Ashe, Tampa FL52.01%
5.50

3
Jean Simons, Land O Lakes FL; Joyce Searcy, Wesley Chapel FL51.73%
4.12

4
Robert Manz, Odessa FL; Daniel Bowdish, Thonotosassa FL50.44%
3.26

5
Glynford Hatfield - Barry Wilson, Miami FL50.07%
2.79

6
Shelley Kempner, Millersville MD; Suzanne Geib, Miami FL50.07%

Tue Aft 299'ers - 4.5 Tables

MPs321NamesScore
1.97
1


Fran Hultquist - Anna Smith, Auburn AL58.33%
1.30
2/3


Sharon Erickson - Curtis Erickson, Tampa FL57.93%
1.74
2/3
1
1
Jack Sieling, Pinellas Park FL; Patricia Lopez, Tampa FL57.93%
1.31
4
2

Florence Gustafson - Al Gustafson, Riverview FL55.56%
1.00
3/4
2/3
Anita Altman - Julie Stein, Tampa FL48.42%
1.00
3/4
2/3
Susan Wilcox - Jane Williamson, Wesley Chapel FL48.42%

Wed Aft Side Swiss - 12 Tables

MPsABCNamesScore
4.11
1
1

Michael Warchol - Richard Whittington - Janet Van Oppen - Dirk Van Oppen, Venice FL100.00
3.08
2


Matthew Weingarten, Safety Harbor FL; Sangit Chatterjee, Sarasota FL; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL; Ted Thomas, Venice FL97.00
2.31
3


Paul Freiberg - Barbara Wolf, Naples FL; Roy Perry, St John's NL; Barbara Rhoades, Wilmington DE81.00
2.45
4
2

Gerry Vaughn, Fort Pierce FL; Ann Taylor, Port St Lucie FL; Richard Bottelli - Ann Bottelli, Vero Beach FL76.00
2.02
3/4
1/2
Paul Boeggeman - William Fleischman - Suzanne Fleischman - Gerald Robie, Leesburg FL70.00
2.02
3/4
1/2
Joyce Lee - Isaac Hassan, Palm Harbor FL; Wendy Margraff, St Petersburg FL; Catherine Binder, Clearwater FL70.00
1.30

3
Rose Huggard - Judith Gilman - Flavia Robertson - Gloria Stenzel, Sun City Center FL55.00

Evening Fast Pairs Side G - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Horton, Lakeland FL66.14%
2.84
2
1

Paul Gallizzi - Anastasia Tsavaris, Tampa FL58.86%
2.13
3
2

John Garner, Fernandina Bch FL; Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL50.70%
2.25
4
3
1
Ann Buchholz, Ponte Vedra Bch FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL49.90%
1.69
4
2
Pratapray Thacker, N Palm Beach FL; Joe Harrison, Jupiter FL47.80%
1.27

3
Judy Earl - Wanda Jacobs, Fort Myers FL47.02%

Wed-Thu Bracketed KO(1) - 12 Tables

MPsRankNames
33.53
1
Charles Kelly, Anniston AL; Leon Galecki, Langston AL; Merrilee McKenna, Bradenton FL; Julian Wernick, Birmingham England
23.47
2
Anne Rahtjen Hawkes - James Hawkes, Charleston SC; Eddie Wold, Houston TX; Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Eric Rodwell, Clearwater FL
13.41
3/4
Stephen Wright, Edgewater FL; Mirza Baig, Columbia SC; Deanna Lewis, Lakeland FL; Keith Holtsclaw, Auburndale FL
13.41
3/4
Cathy Weber, Weeki Wachee FL; David Marks - Joan Griffin, New Port Richey FL; Mary Ellen Vanzler, Spring Hill FL

Wed-Thu Bracketed KO(2) - 15 Tables

MPsRankNames
11.66
1
Michael Lotti - Sandra Ainsworth - Marc Rissman - Alex Birman, The Villages FL
8.16
2
Marie Lachance, Viera FL; Linda Donahue - Carmito Pichardo - Kathleen Pichardo, Melbourne FL
4.66
3/4
Kate Willet - David Lau, Dunedin FL; Martha Core, Palm Harbor FL; Pamela Saari, Fort Mill SC
4.66
3/4
Elaine Jaffe - Peggy Busch - Jan Amara - Paula Hagan, Venice FL

Morning Side Game Series - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.46
1


Cora Pidcock - Daniel Goodman, Clearwater FL61.50%
1.85
2


Gladys Hardcastle - Kenneth Hardcastle, Decatur GA51.50%

Thursday AM 299er Pairs - 13.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.02
1


Donna Turley, Largo FL; William Havener, Indian Shores FL66.03%
2.48
2
1

William Laslo, Valrico FL; Fred Costin, Sarasota FL63.43%
1.98
3
2
1
Geraldine Hadley - Claudia Tritabaugh, Sun City Center FL59.81%
1.49
4
3
2
John Heaton - Ann Heaton, Orlando FL59.28%
1.05
5
4

Ron Newcomer, Land O Lakes FL; Gaye Little, Dade City FL58.14%
0.78
6
5

Ted Dicorpo - Josephine Dicorpo, Lady Lake FL57.77%
0.65
6

Patricia Stevens - Eben Stevens, Greenville SC57.51%
1.11

3
Janis Hodges - Denise Rasmussen, Tampa FL51.55%
0.84

4
Janet Rogers - Leslee Deckard, Sarasota FL50.38%
0.63

5
Anita Altman - Shirley Entis, Tampa FL49.62%

Stratified Open Pairs - 35.0 Tables

MPsABCNamesScore
19.69
1


Frederic Pollack, Laval QC; Sandra Gebhardt, The Villages FL66.32%
14.77
2


Jesse Laird, Fort Lauderdale FL; Bernace De Young, Miami FL62.96%
11.08
3


Masood Kizilbash - Tsing-Hai Wann, Tampa FL61.18%
8.31
4


Pete Matthews Jr, Canton MA; Gary Schwartz, Huntsville AL59.55%
6.56
5


Sharon Anderson - Roger Anderson, Eagan MN59.38%
5.63
6


Paul Friedman, Gulfport FL; Peg Waller, Eden Prairie MN57.05%
10.11
7
1

David Tomasini, Trilby FL; Jeff Edelstein, Tampa FL57.01%
4.38
8


Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL; Jim Munday, Southaven MS56.88%
7.58
9
2
1
Joyce Searcy, Wesley Chapel FL; Bruce Maier, Tampa FL56.77%
5.69
10
3

Matthew Weingarten, Safety Harbor FL; G Kissel, Clearwater FL56.50%
3.55
11


Larry Westholm - Barbara Westholm, Pensacola FL56.18%
4.27
12
4

Norman Poythress - Raliegh Hackstadt, Tampa FL55.96%
4.95
13
5

Steven Ashe - Justin Coniglio, Tampa FL55.45%
2.63
14


Betty Wilton, Tampa FL; William Pollans, Lutz FL54.78%
2.89
15
6

Chuck Wheeler, N Fort Myers FL; Dennis Riddick, Cape Coral FL54.12%
4.49
16


George Wood, Gulfport FL; Larry Auerbach, Bradenton FL54.10%
3.01
17
7

Lawrence Strominger - Adel Eryan, Tampa FL53.99%
3.79
18
8
2
Glynford Hatfield - Barry Wilson, Miami FL53.86%
2.84
9
3
Sylvia Woodhouse - Frank Woodhouse, University Park FL53.61%
2.13
10
4
Anthony Pastore, Sudbury MA; Daniel Bowdish, Thonotosassa FL52.38%
3.67
11

Edward Dickman, Trinity FL; Matthew Szynkiewicz, New Port Richey FL52.20%
2.36
12

Charles Nemes, Longboat Key FL; Michael Gibson, Sarasota FL51.68%
2.22

5
Ken Harris, St Pete Beach FL; Beverly Carr, Treasure Island FL50.71%
1.60

6
Linda Elliott - Patty Ronning, Savannah GA47.98%

THURS AFT 299ERS GAME - 6.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.10
1
1

William Laslo, Valrico FL; Fred Costin, Sarasota FL71.00%
1.58
2
2
1
Robert Pfeffer, Saint Paul MN; Clifford Shaw, Wesley Chapel FL66.50%
1.18
3


Carolyn Reed - Susan Taylor, Tampa FL57.50%
1.05
4
3

Carol Ketterer - Lee Ned, The Villages FL56.50%
0.78
4

Mary Sabatini - Ralph Fortson, Tampa FL48.50%
1.14

2
Michael Barrett - Elaine Barrett, Dixie GA42.50%

Fri AFT Side Game Series - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1
1
1
Bettie Drake - Bobbie Fishback, Tampa FL58.50%
1.87
2/3
2/3
2/3
Glynford Hatfield, Barrgton-Pass NS; Barry Wilson, Miami FL54.00%
1.87
2/3
2/3
2/3
M. Clint Doss, Toccoa GA; John Prescott, Seneca SC54.00%
1.20
4
4

Fred Costin, Sarasota FL; Phyllis Bernstein, Bradenton FL53.50%

Wed-Thurs Compact KO(1) - 11 Tables

MPsRankNames
7.86
1
Joel Banks, St Petersburg FL; Tsing-Hai Wann, Tampa FL; Kim Dean, Belleair FL; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL
5.50
2
Henry Trautwein - Jo Goodman - Betsy Bunting - Brenda Kefauver, Naples FL
3.54
3
Dan Griggs, Big Canoe GA; Fred Tanzer, Land O Lakes FL; Helena Fine - Louis Trautwein III, Naples FL
2.75
4
Michele Marks, Estero FL; Jon Mercurio, Naples FL; Sharon Crouse, Bonita Springs FL; Patty Duncan, Cape Coral FL

Thurs Eve Side Pairs - 3.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.65
1
1

Paula Gold Chalef, Coconut Creek FL; Resa Becher, Aventura FL62.50%
1.99
2


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Horton, Lakeland FL57.50%
1.85
3
2

Lynn Chapman, Jacksonville FL; Mark Franzoni, Jacksonville Bc FL56.25%

Thur AFT Swiss Teams - 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.10
1
1

John Garner, Fernandina Bch FL; Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL; Ann Buchholz, Ponte Vedra Bch FL89.00
3.08
2
2
1
Kenneth Peffley - Nancy Peffley, Bluffton SC; Elaine Iwinski, Safety Harbor FL; Claudia Maricle, Clearwater FL85.00
2.31
3
3

Janet Van Oppen - Dirk Van Oppen - Richard Whittington - Michael Warchol, Venice FL84.00
1.73
4
4

Caroline Davies - Janet Matthews - David Stentz - Greg Saunders, The Villages FL81.00
1.86
5/6
5/6
2/3
Michelle Crane, Pensacola FL; Mary Cummins - Janet Farrell - Caryl Mackay, Leesburg FL72.00
1.86
5/6
5/6
2/3
Rose Huggard - Judith Gilman - Flavia Robertson - Gloria Stenzel, Sun City Center FL72.00
1.19

4
David Lau - Kate Willet, Dunedin FL; Martha Core, Palm Harbor FL; Pamela Saari, Fort Mill SC67.00

Morning Side Game Series - 13.50 Tables / Based on 6 Tables

MPsRankNamesScore
4.90
1/2
Donald Lacey, Clearwater FL110.61%
4.90
1/2
Ann Van Dyke, Purchase NY110.61%
2.76
3/4
Kenneth Hardcastle, Decatur GA95.50%
2.76
3/4
Gladys Hardcastle, Decatur GA95.50%

299er Pairs - 4.0 Tables

MPs321NamesScore
1.84
1
1
1
Nancy Schauer - J Williams Jr, St Petersburg FL66.67%
1.38
2
2

Sheri Kuhn, Oldsmar FL; John Montgomery, Tomball TX58.79%
1.04
3
3

Mary Figg, Lutz FL; Harold Soskin, Land O Lakes FL57.87%
1.14

2
Gene Balis - Leslie Balis, Tampa FL49.07%

Thu-Fri KO - 12 Tables

MPsRankNames
21.89
1
Virginia Lifton, Naples FL; Corey Krantz, Philadelphia PA; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL; Jeff Overby, Key West FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Harriet Eaton Morris, Miami FL
15.32
2
Trella Bromley - Judith Miller, Jacksonville FL; Roy Perry, St John's NL; Barbara Rhoades, Wilmington DE
8.76
3/4
Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Sandra Juhansoo, Boca Raton FL; Mary Lou Moore - Michael Moore, Hudson FL
8.76
3/4
John Bortins - Nancy Benamati, Delray Beach FL; Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL

Thu-Fri Bracket II - 14 Tables

MPsRankNames
14.20
1
Jo Goodman - Henry Trautwein - Betsy Bunting - Brenda Kefauver, Naples FL
9.94
2
Louis Marks - Mark Bruce, Ocala FL; Barbara Eberlin, Dunnellon FL; Albert Makem, Silver Springs FL
5.68
3/4
Ying Freedman - Carol Weiner - J Sanford, Palm Bch Gdns FL; Michael Schaeffer, West Palm Beach FL
5.68
3/4
Maxwell Hughes, Vero Beach FL; Nit Buckhout, Palm Harbor FL; Janet Weins, Plantation FL; G Baizer, Boca Rotan FL

Thu-Fri Bracket III - 12 Tables

MPsRankNames
8.64
1
Rebecca Charles - Athena Gordon - Ann Turner - Arlene Hevia, Tampa FL
6.05
2
Robert MacDougall - Marylee MacDougall, Naples FL; Paul Michaels - Vicki Mace, Bonita Springs FL
3.46
3/4
John Kuyper - Nicholas Pund - William Brown - Donna Brown, The Villages FL
3.46
3/4
M. Clint Doss, Toccoa GA; John Prescott, Seneca SC; Carol Mc Carthy, New Smyrna FL; Connie Lytle, Ormond Beach FL

Friday Aft Swiss - 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.92
1


Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL; John Bortins - Nancy Benamati, Delray Beach FL94.00
3.27
2
1
1
Charlotte Connelly - Susan Taylor - Riggi Klink - Nancy Schulz, Tampa FL80.00
2.45
3
2

Gerald Robie - Suzanne Fleischman, Leesburg FL; Charles Showalter, Lady Lake FL; Paul Matheson, The Villages FL74.00
1.84
4
3

John Garner, Fernandina Bch FL; Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL; Lynn Leisy, Amelia Island FL; Ann Buchholz, Ponte Vedra Bch FL73.00
1.38
4

Carmon Lee Woodley - Sylvia Jackson, Niceville FL; Leon Galecki, Langston AL; Charles Kelly, Anniston AL67.00
1.45

2
Pat McKittrick - Joanne Wharton - William Hale, Clearwater FL; Michael Williamson, Belleair FL64.00

Fri AFT Gold Rush Pairs - 37.5 Tables / Based on 36 Tables

MPs731NamesScore
10.57
1
1

Jacob Orlofsky - Ronald Wallace, Apollo Beach FL61.61%
7.93
2
2
1
Robert Pfeffer, Saint Paul MN; Clifford Shaw, Wesley Chapel FL59.97%
5.95
3
3

Patricia Stevens - Eben Stevens, Greenville SC58.60%
4.46
4
4

Karl Manderscheid, Apollo Beach FL; Charles Steeg, Lakeland FL58.04%
3.52
5
5
2
William Laslo - Joseph Deluca Jr, Valrico FL57.95%
3.02
6


Phyllis Westerman, Fort Myers FL; Sara Berendt, Sanibel FL57.85%
2.50
7/8
6

Yara Barretta, Celebration FL; Terrance Deag, Bradenton FL56.40%
2.50
7/8


Pratapray Thacker, N Palm Beach FL; Joe Harrison, Jupiter FL56.40%
2.11
9


Bruce Maier - Homer Ballew, Tampa FL56.33%
2.18
10


Janet Matthews - Caroline Davies, The Villages FL56.21%
1.76
11
7

Brenda Pollak - Johanna Hazlett, The Villages FL56.04%
1.63
12


Charles Pulvino - Carol Pulvino, Sarasota FL55.41%
1.75
13


Sheila Naylor - John Quinn, The Villages FL55.36%
2.19
14


Sue Hokamp - Mona Karna, Sarasota FL55.06%
1.32
15


Judith Kortier, Hudson FL; Janis Foster, Spring Hill FL54.96%
1.32
16


Phil Reilly - Susan Stechschulte, Ocala FL54.89%
1.45
17


Cherry McLaughlin, Dunedin FL; David Otteni, Largo FL54.76%
1.54
18


Charles Brunk - Sharron Brunk, Apollo Beach FL54.52%

Fri AFT AXY Pairs - 28.0 Tables / Based on 69 Tables

MPsAXYNamesScore
32.47
1


Jim Munday, Southaven MS; Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL64.60%
24.35
2
1
1
Adel Eryan - Lawrence Strominger, Tampa FL59.40%
18.26
3
2

Lorraine Jarboe - Daniel Jarboe, Ft Walton Beach FL57.77%
13.70
4
3

Pete Matthews Jr, Canton MA; Gary Schwartz, Huntsville AL56.08%
10.82
5
4

Andrew Garnett - Charles Gill, St Petersburg FL55.97%
9.28
6


Les Bart, Bradenton FL; Martha Marsh, University Park FL55.89%
9.99
7
5
2
Norman Poythress, Tampa FL; William Pollans, Lutz FL55.85%
7.49
8
6
3
Jim Maxwell, Venice FL; Ann Rhode, Englewood FL55.69%
6.49
9


Kim Dean - Bud Dean, Belleair FL55.10%
5.90
10
7
4
Daniel Bowdish, Thonotosassa FL; Michael Vaughn, Dade City FL54.36%
5.54
11
8
5
Katherine Grant, Riverview FL; Virginia Bright, Sarasota FL53.89%
5.00
12
9

Steven Ashe - Jeff Edelstein, Tampa FL53.83%
4.64
13
10
6
Julian Wernick, Birmingham England; Isaac Hassan, Palm Harbor FL53.80%
4.33
14
11
7
Michael Gibson - Peter Cleaves, Sarasota FL53.58%
4.06
15
12

Marvin Darter - Linda Darter, North Port FL53.29%
2.96

8
Robert McEwan, Tarpon Springs FL; Matthew Weingarten, Safety Harbor FL52.81%
2.78

9
Michelle Stencel, Tampa FL; Joyce Torres, Zephyrhills FL52.67%

Afternoon Side Game Serie - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1
1

Maxwell Hughes, Vero Beach FL; Nit Buckhout, Palm Harbor FL62.50%
2.13
2
2
1
John Rains, III - Susan Taylor, Tampa FL61.50%
1.75
3


Donna Rodwell, Clearwater FL; Sheila Pies, Osprey FL56.50%
1.57
4
3
2
Michael Williamson, Belleair FL; William Hale, Clearwater FL53.50%

Afternoon Side Series - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.46
1
1

Glynford Hatfield - Barry Wilson, Miami FL67.70%
1.85
2


Gladys Hardcastle - Kenneth Hardcastle, Decatur GA60.50%
1.85
2

George Wood, Gulfport FL; Keith Holtsclaw, Auburndale FL54.50%

Fri Eve Side Series - 4.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.65
1
1
1
Mark Franzoni, Jacksonville Bc FL; Lynn Chapman, Jacksonville FL63.19%
1.99
2
2
2
Lee Taylor, Pinellas Park FL; Peter Peng, Tierra Verde FL60.42%
1.49
3
3

Dianne Schupak - Lynn Long, Orlando FL58.33%

Fri-Sat Bracketed KO(1) - 6 Tables

MPsRankNames
26.67
1
James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC; Eddie Wold, Houston TX; Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Eric Rodwell, Clearwater FL
18.67
2
Frederic Pollack, Laval QC; Jeff Koltenuk - Jonathan Williams - Sandra Gebhardt, The Villages FL

Thur-Fri Compact KO - 4 Tables

MPsRankNames
8.00
1
Connie Graunke - Paul Boisvert - Joe Labat, Tallahassee FL; E. Jeanne Kokesh, Thomasville GA

Morning Side Game Series - 7.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.22
1
1
1
Patrick Sweeney - Gene Ness, Tampa FL62.61%
2.42
2
2
2
Ann Van Dyke, Purchase NY; Donald Lacey, Clearwater FL59.57%
1.81
3
3
3
Carmon Lee Woodley - Sylvia Jackson, Niceville FL56.83%
1.36
4
4
4
Louis Trautwein III - Helena Fine, Naples FL54.50%
1.02
5


Roger Anderson - Sharon Anderson, Eagan MN52.33%
1.39
5

Phillip Fultz, Benton KY; Deborah Gregory, Ocala FL52.25%

Sat Morn 299er Pairs - 8.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.49
1


Susan Taylor - Carolyn Reed, Tampa FL59.62%
2.11
2
1
1
Carol Ann Osiason - Lisbeth Wagner, Tampa FL58.23%
1.58
3
2

Marcia Cohen, Tampa FL; Harold Soskin, Land O Lakes FL56.80%
1.05
4


Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL56.70%
1.19
5
3

Anne Petterson - Kittie Schwichtenberg, Oldsmar FL56.31%
1.31
4
2
Susan Wilcox - Jane Williamson, Wesley Chapel FL53.00%
0.98
5
3
Robert Pfeffer, Saint Paul MN; Clifford Shaw, Wesley Chapel FL51.74%
0.74

4
Diane Goldfeder - Sharon Blum, Tampa FL48.73%

Thursday Morning Side Ga - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.84
1


Calvin Rowe, Gainesville FL; Gerry Kuttas, Ocala FL64.00%
2.65
2
1
1
Howard Rothman, Largo FL; Barry Aronson, Tampa FL56.50%
1.99
3
2
2
Laurel Everett, Tampa FL; Pam Gallegos, Lutz FL55.50%
1.31
4/5
3/4
3
Judy Earl - Wanda Jacobs, Fort Myers FL54.00%
1.33
4/5
3/4

Richard Whittington - Michael Warchol, Venice FL54.00%

Fri-Sat Bracketed KO(2) - 9 Tables

MPsRankNames
10.59
1
Thomas Margraff - Wendy Margraff, St Petersburg FL; Catherine Binder, Clearwater FL; Joyce Lee, Palm Harbor FL
7.41
2
Fred Tanzer, Land O Lakes FL; Dan Griggs, Big Canoe GA; John Rains, III, Tampa FL; Nellie Lim, Temple Terrace FL
4.24
3/4
Sanford Klein, Wimauma FL; Larry Li, Seattle WA; Deanna Lewis, Lakeland FL; Keith Holtsclaw, Auburndale FL
4.24
3/4
Carl Croft - Ann Croft, Winter Park FL; Cabot Jaffee - Barbara Jaffee, Maitland FL

Bracketed Swiss Teams(1) - 12 Tables

MPsRankNamesScore
29.89
1
James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC; Eddie Wold, Houston TX; Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Eric Rodwell, Clearwater FL160.00
22.42
2
Joe Angermeier, St Petersburg FL; Adrienne Muslin, Tampa FL; Gretchen Funk - Marianne Timmons, Safety Harbor FL143.00
16.81
3
Kim Dean, Belleair FL; Betty Parker - Freerk Polling, Palm Bch Gdns FL; Harry Kaufmann, N Redington Bch FL126.00
12.61
4
Marshall Hall, Boca Raton FL; Robert Dennard, Orlando FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; John Moschella, Winter Springs FL122.00

Bracketed Swiss Teams(2) - 8 Tables

MPsRankNamesScore
10.96
1
James Gordon, Nokomis FL; Michael Warchol - Ted Flach - Carrolena Key, Venice FL135.00
8.22
2
Marjorie Boldus, Tarpon Springs FL; Matthew Weingarten, Safety Harbor FL; Mark Goldschmidt, Clearwater FL; Adeline Collins, Dunedin FL124.00
6.17
3
John Vega, Naples FL; Peter Jargowsky, Boca Raton FL; Scott Roland, Grand Rapids MI; Connie Queller, Hudson FL115.00

Bracketed Swiss Teams(3) - 8 Tables

MPsRankNamesScore
9.48
1
Rawy Shediac, Englewood FL; Albert Vaccaro, Venice FL; Nancy Alciatore, Dunedin FL; Karen Kribs, Aspen CO157.00
7.11
2
Craig Abbott - Roberta Shander, Sarasota FL; Elaine McClure - William McClure, Longboat Key FL113.00
5.33
3
E. Jeanne Kokesh, Thomasville GA; Connie Graunke - Joe Labat - Paul Boisvert, Tallahassee FL112.00

Bracketed Swiss Teams(4) - 8 Tables

MPsRankNamesScore
5.99
1
Elizabeth Preast - Isaac Hassan, Palm Harbor FL; Betty Hayhurst, Clearwater FL; Robert Higgins, Highlands Ranch CO142.00
4.49
2
Judith Kortier, Hudson FL; Janis Foster - Margaret Zielinski, Spring Hill FL; Dottie Maklary, Brooksville FL134.00
3.37
3
Susan McCullough, Fort Myers FL; Paula Babcock, Ft Myers Beach FL; Stephen Wright, Edgewater FL; Mirza Baig, Columbia SC124.00

Bracketed Swiss Teams(5) - 11 Tables

MPsRankNamesScore
5.99
1
Robert MacDougall - Marylee MacDougall, Naples FL; Paul Michaels - Vicki Mace, Bonita Springs FL172.00
4.49
2
Jon Mercurio, Naples FL; Portia Craven, Ocala FL; Gaye Little, Dade City FL; Gloria Nelson, Powell TN120.00
3.37
3
John Teti - Jerry Phillips, Tampa FL; Claudia Maricle, Clearwater FL; Elaine Iwinski, Safety Harbor FL118.00
2.53
4
Michelle Crane, Pensacola FL; Mary Cummins, Leesburg FL; John Wilde - Andrew Altman, Tampa FL110.00

Sat Stratified Open Pairs - 19.0 Tables

MPsABCNamesScore
12.69
1


Jim Munday, Southaven MS; Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL62.69%
9.52
2
1

Jakob Kristinsson, Deerfield Beach FL; Takeko Toyama, Pinecrest FL60.47%
7.14
3


Joel Banks, St Petersburg FL; Tsing-Hai Wann, Tampa FL60.25%
5.35
4


Leon Lyday - Ledon Hitch, Clearwater FL57.20%
4.23
5


Les Bart, Bradenton FL; Martha Marsh, University Park FL56.87%
5.28
6
2

William Boas, Tampa FL; William Pollans, Lutz FL55.74%
3.17
7


Suzan Lordi, University Park FL; Susan Gilbert, Sarasota FL55.51%
3.96
8
3
1
Daniel Bowdish, Thonotosassa FL; Edwin Artest Jr, Tampa FL53.68%
2.97
9
4

Colleen Ness, Tampa FL; Frances Hammer, Townsend DE53.51%
2.96
10
5
2
Brenda Inman - Paul Inman, Lakeland FL53.51%
2.96
6

Sangit Chatterjee, Sarasota FL; Marilyn Snodell, Nokomis FL53.32%
2.05
7

Izrail Gorian, Port Charlotte FL; Jim Maxwell, Venice FL51.86%
2.17

3
Mark Franzoni, Jacksonville Bc FL; Lynn Chapman, Jacksonville FL49.89%
1.62

4
Cabot Jaffee Jr, Maitland FL; Robert Sprick, Orlando FL48.76%

Sat Aft 299ers - 5.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.10
1


Elizabeth Goldman - Robert Goldman, Sarasota FL59.90%
1.63
2
1
1
Cynthia Cox - Ronald Cox, Wesley Chapel FL54.38%
1.22
3
2
2
Ruth Giordano - John Giordano, Tampa FL53.13%
0.89
4


Judy Flickinger - Brenda Pollak, The Villages FL52.60%
0.92
3

Leslie Balis - Gene Balis, Tampa FL52.08%

Afternoon Side Game Serie - 14.00 Tables / Based on 4 Tables

MPsRankNamesScore
4.33
1/2
Barry Wilson, Miami FL121.70%
4.33
1/2
Glynford Hatfield, Miami FL121.70%
3.42
3/4
Michael Williamson, Belleair FL111.50%
3.42
3/4
William Hale, Clearwater FL111.50%

Sat Eve Fast Pairs - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.46
1


Nathaniel Cook, Atlanta GA; Helena Fine, Naples FL59.00%
1.85
2


Sandra Juhansoo, Boca Raton FL; Keith Gellman, Fort Lauderdale FL57.00%

Evening Fast Pairs Side G - 13.25 Tables / Based on 5 Tables

MPsRankNamesScore
4.83
1/2
Sharon Horton, Lakeland FL123.64%
4.83
1/2
Rahn Smith, Brandon FL123.64%
4.50
3/4
Lynn Chapman, Jacksonville FL119.44%
4.50
3/4
Mark Franzoni, Jacksonville Bc FL119.44%

A/X/Y Swiss - 38 Tables / Based on 86 Tables

MPsAXYNamesScore
27.98
1


James Hawkes - Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC; Eddie Wold, Houston TX; Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL; Eric Rodwell, Clearwater FL157.00
20.99
2
1
1
Norman Jacobs - Audrey Jacobs - John Rains, III - Susan Taylor, Tampa FL139.00
15.74
3


Marjorie Boldus, Tarpon Springs FL; Matthew Weingarten, Safety Harbor FL; Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL; Jim Munday, Southaven MS135.00
11.80
4


Freerk Polling - Betty Parker, Palm Bch Gdns FL; Kim Dean - Bud Dean, Belleair FL132.00
12.59
5
2

Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL; Marvin Darter - Linda Darter, North Port FL131.00
7.99
6


Robert Dennard, Orlando FL; Marshall Hall, Boca Raton FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; John Moschella, Winter Springs FL129.00
8.26
7/8
3/4

Leon Arndt, Apollo Beach FL; Marian Howarth - Ronda O'Farrell - Mary Rutledge, Sun City Center FL114.00
8.26
7/8
3/4
2
Bruce Lang, Philadelphia PA; Lee Bukstel, Boca Raton FL; Larry Li, Seattle WA; Jimmy Pelham, Tampa FL114.00
5.60
9
5

Yee Tar Zee, Ruskin FL; Steven Ashe - Tsing-Hai Wann, Tampa FL; Joel Banks, St Petersburg FL111.00
6.09
10
6
3
Edward Dickman, Trinity FL; Matthew Szynkiewicz, New Port Richey FL; Mary Dzyacky, Palm Harbor FL; Mona Peterson, Oldsmar FL107.00
4.20
7

Rawy Shediac, Englewood FL; Albert Vaccaro - Ira Zucker, Venice FL; Ann Turner, Nokomis FL98.00
4.56
8
4
Marilyn Snodell, Nokomis FL; Sangit Chatterjee - Virginia Bright, Sarasota FL; Katherine Grant, Riverview FL96.00
3.61

5
Craig Abbott - Roberta Shander, Sarasota FL; Izrail Gorian, Port Charlotte FL; Jim Maxwell, Venice FL95.00
3.09

6
Joe Angermeier, St Petersburg FL; Adrienne Muslin, Tampa FL; Leon Galecki, Langston AL; Charles Kelly, Anniston AL92.00

Gold Rush Swiss - 24 Tables

MPs732NamesScore
6.25
1


John Quinn - Patricia Holmes - Janet Matthews - Caroline Davies, The Villages FL159.00
4.69
2


Charles Steeg - Stephen Eddy - Patricia Black, Lakeland FL; Karl Manderscheid, Apollo Beach FL128.00
3.52
3


Janet Ashe, Tarpon Springs FL; Henry Mattox - Catherine Binder, Clearwater FL; Joyce Lee, Palm Harbor FL119.00
2.64
4


Jon Mercurio, Naples FL; Gloria Nelson, Powell TN; Michelle Crane, Pensacola FL; Mary Cummins, Leesburg FL113.00
3.62
5
1

Ronald Wallace, Apollo Beach FL; Barbara Rein - Judith Gilman - Rose Huggard, Sun City Center FL110.00
1.79
6


Jo Goodman - Henry Trautwein - Betsy Bunting - Brenda Kefauver, Naples FL107.00
2.72
2

Elsa Nail - Pamela Folsom - Sue Coleman - Patricia Gallman, Lakeland FL102.00
2.04
3

Bruce Maier - Michael Scher - Homer Ballew, Tampa FL; Nancy Chango, Lutz FL96.00
2.38
4/5
1
W Tipton - Barbara Baker - Mary Miller, Oldsmar FL; Elizabeth Preast, Palm Harbor FL94.00
1.37
4/5

Robert MacDougall - Marylee MacDougall, Naples FL; Paul Michaels - Vicki Mace, Bonita Springs FL94.00
1.79

2
Carol Ketterer - Marilyn Hubbard - Judy Flickinger - Roger Flickinger, The Villages FL76.00

 


Total masterpoints: 6930.72 earned by 753 players.
Total attendance: 1167 tables.

   1 139.61 Jeff Meckstroth, Clearwater Bch FL
   2 139.61 Eric Rodwell, Clearwater FL
   3 135.34 Eddie Wold, Houston TX
   4 115.67 Richard Pavlicek, Fort Lauderdale FL
   5 115.67 Jim Munday, Southaven MS
   6 112.81 James Hawkes, Charleston SC
   7 112.81 Anne Rahtjen Hawkes, Charleston SC
   8  88.79 Kim Dean, Belleair FL
   9  50.61 Sandra Gebhardt, The Villages FL
  10  50.61 Frederic Pollack, Laval QC
  11  49.95 Pete Matthews Jr, Canton MA
  12  49.95 Gary Schwartz, Huntsville AL
  13  49.87 Tsing-Hai Wann, Tampa FL
  14  49.05 Leon Galecki, Langston AL
  15  49.05 Charles Kelly, Anniston AL
  16  47.55 Jeff Edelstein, Tampa FL
  17  46.93 Masood Kizilbash, Tampa FL
  18  45.58 Julian Wernick, Birmingham   
  19  42.69 Matthew Weingarten, Safety Harbor FL
  20  41.32 John Rains, III, Tampa FL
  21  40.94 Merrilee McKenna, Bradenton FL
  22  40.55 Les Bart, Bradenton FL
  23  39.99 Robert Dennard, Orlando FL
  24  39.96 Susan Taylor, Tampa FL
  25  38.22 Lawrence Strominger, Tampa FL
  26  37.50 Ronald Wallace, Apollo Beach FL
  27  35.06 Lynn Leisy, Amelia Island FL
  28  35.06 Ann Buchholz, Ponte Vedra Bch FL
  29  34.94 Nadine Sabatier, Ponte Vedra FL
  30  34.94 John Garner, Fernandina Bch FL
  31  34.19 Harry Kaufmann, N Redington Bch FL
  32  33.51 Lorraine Jarboe, Ft Walton Beach FL
  33  33.51 Daniel Jarboe, Ft Walton Beach FL
  34  33.19 Jacob Orlofsky, Apollo Beach FL
  35  31.11 Corey Krantz, Delray Beach FL
  36  30.96 Marjorie Boldus, Tarpon Springs FL
  37  30.83 Trella Bromley, Jacksonville FL
  38  30.83 Judith Miller, Jacksonville FL
  39  29.85 Virginia Lifton, Naples FL
  40  29.85 Harriet Eaton Morris, Ponce Inlet FL
  41  29.85 Betty Sandifer, Daytona Beach FL
  42  29.27 Marvin Darter, North Port FL
  43  28.61 Freerk Polling, Palm Bch Gdns FL
  44  28.61 Betty Parker, Palm Bch Gdns FL
  45  27.36 Adel Eryan, Tampa FL
  46  26.22 Roy Perry, St John's NL
  47  26.22 Barbara Rhoades, Wilmington DE
  48  26.12 Joe Angermeier, St Petersburg FL
  49  26.12 Adrienne Muslin, Tampa FL
  50  25.71 Vicki Mace, Bonita Springs FL
  51  25.71 Robert MacDougall, Naples FL
  52  25.71 Paul Michaels, Bonita Springs FL
  53  25.71 Marylee MacDougall, Naples FL
  54  25.12 Fred Tanzer, Land O Lakes FL
  55  25.12 Dan Griggs, Big Canoe GA
  56  25.06 Gloria Bart, Bradenton FL
  57  24.33 John Eza, Apollo Beach FL
  58  23.87 Shannon Cappelletti, Delray Beach FL
  59  23.66 Jeff Overby, Key West FL
  60  23.26 Marianne Timmons, Safety Harbor FL
  61  23.26 Gretchen Funk, Safety Harbor FL
  62  22.88 Steven Ashe, Tampa FL
  63  22.68 Brenda Kefauver, Naples FL
  64  22.68 Betsy Bunting, Naples FL
  65  22.64 Dave Anderson, Westchase FL
  66  22.59 Janet Matthews, The Villages FL
  67  22.59 Caroline Davies, The Villages FL
  68  22.46 Joyce Lee, Palm Harbor FL
  69  22.46 Catherine Binder, Clearwater FL
  70  22.12 Gil Todd, Apollo Beach FL
  71  21.64 Joel Banks, St Petersburg FL
  72  21.57 Marshall Hall, Boca Raton FL
  73  21.53 Michael Warchol, Venice FL
  74  21.49 Jo Goodman, Naples FL
  75  21.49 Henry Trautwein, Naples FL
  76  20.99 Norman Jacobs, Tampa FL
  77  20.99 Audrey Jacobs, Tampa FL
  78  20.60 John Moschella, Winter Springs FL
  79  20.60 Jay Cohodes, Sunrise FL
  80  20.49 Terry McHenry, Sarasota FL
  81  20.38 Jeff Koltenuk, The Villages FL
  82  20.22 Philip Altus, Tampa FL
  83  20.22 Muriel Altus, Tampa FL
  84  20.14 Sharon Anderson, Eagan MN
  85  20.14 Roger Anderson, Eagan MN
  86  20.02 Paul Freiberg, Naples FL
  87  20.02 Barbara Wolf, Naples FL
  88  19.75 Jonathan Williams, The Villages FL
  89  19.69 Keith Holtsclaw, Auburndale FL
  90  19.69 Gen Geiger, Sarasota FL
  91  19.53 Larry Auerbach, Bradenton FL
  92  19.21 Adeline Collins, Dunedin FL
  93  19.08 Linda Darter, North Port FL
  94  18.78 Bruce Maier, Tampa FL
  95  18.68 Glynford Hatfield, Miami FL
  96  18.68 Barry Wilson, Miami FL
  97  18.46 Harriette Buckman, University Park FL
  98  18.42 Bruce Ohmann, Flagler Beach FL
  99  18.29 Bud Dean, Belleair FL
 100  17.90 William Pollans, Lutz FL
 101  17.73 Sylvia Jackson, Niceville FL
 102  17.73 Carmon Lee Woodley, Niceville FL
 103  17.65 Deanna Lewis, Presque Isle MI
 104  17.28 Connie Queller, Hudson FL
 105  17.08 Michelle Crane, Pensacola FL
 106  17.08 Mary Cummins, Leesburg FL
 107  16.91 Rawy Shediac, Englewood FL
 108  16.82 Paul Boisvert, Tallahassee FL
 109  16.82 Joe Labat, Tallahassee FL
 110  16.82 E. Jeanne Kokesh, Thomasville GA
 111  16.82 Connie Graunke, Tallahassee FL
 112  16.80 Jack Bonney, Venice FL
 113  16.80 Dianne Bonney, Venice FL
 114  16.79 Daniel Bowdish, Thonotosassa FL
 115  16.78 Stephen Wright, Edgewater FL
 116  16.78 Mirza Baig, Columbia SC
 117  16.67 Virginia Bright, Lakeside MT
 118  16.67 Katherine Grant, Riverview FL
 119  16.59 Ann Rhode, Englewood FL
 120  16.34 Sangit Chatterjee, Sarasota FL
 121  15.97 Jesse Laird, Fort Lauderdale FL
 122  15.97 Bernace De Young, Miami FL
 123  15.94 Scott Roland, Grand Rapids MI
 124  15.75 Wendy Margraff, St Petersburg FL
 125  15.51 Sarah Jones-Chambers, Sun City Center FL
 126  15.51 Randall Rathjen, Saint Augustine FL
 127  15.49 Martha Marsh, University Park FL
 128  15.24 Mary Ellen Vanzler, Spring Hill FL
 129  15.24 Joan Griffin, Bangor ME
 130  15.24 David Marks, New Port Richey FL
 131  15.24 Cathy Weber, Weeki Wachee FL
 132  15.09 Mary Fischer, Naples FL
 133  15.09 Louis Fischer, Naples FL
 134  15.06 Isaac Hassan, Palm Harbor FL
 135  15.06 Albert Vaccaro, Venice FL
 136  15.04 Jim Russell, Sarasota FL
 137  15.02 Susan Eisenberg, Boca Raton FL
 138  15.02 Nancy Benamati, Delray Beach FL
 139  15.02 John Bortins, Delray Beach FL
 140  15.02 Benjamin Eisenberg, Boca Raton FL
 141  14.94 Marilyn Snodell, Nokomis FL
 142  14.86 Norman Poythress, Tampa FL
 143  14.66 Samuel Phillips, Largo FL
 144  14.61 Ronda O'Farrell, Sun City Center FL
 145  14.52 Nancy Alciatore, Dunedin FL
 146  14.20 Marian Howarth, Sun City Center FL
 147  13.98 Joyce Searcy, Wesley Chapel FL
 148  13.70 Jakob Kristinsson, Deerfield Beach FL
 149  13.67 Loretta Capwell, Naples FL
 150  13.67 Carolyn Atkins, Marco Island FL
 151  13.63 Elizabeth Preast, Palm Harbor FL
 152  13.35 Jim Maxwell, Venice FL
 153  13.16 Elaine Iwinski, Safety Harbor FL
 154  13.11 Marc Rissman, The Villages FL
 155  13.11 Alex Birman, The Villages FL
 156  13.01 Charles Gill, St Petersburg FL
 157  12.84 Marie Lachance, Viera FL
 158  12.72 Sandra Ainsworth, The Villages FL
 159  12.72 Michael Lotti, The Villages FL
 160  12.68 Nie Lih Kalat, Sarasota FL
 161  12.59 Linda Donahue, Melbourne FL
 162  12.56 Jimmy Pelham, Tampa FL
 163  12.50 Larry Li, Seattle WA
 164  12.48 Ted Flach, Venice FL
 165  12.48 Carrolena Key, Venice FL
 166  12.44 Takeko Toyama, Pinecrest FL
 167  12.42 Mark Bruce, Ocala FL
 168  12.42 David Tomasini, Trilby FL
 169  12.42 Albert Makem, Silver Springs FL
 170  12.28 Justin Coniglio, Tampa FL
 171  12.17 Sandra Juhansoo, Boca Raton FL
 172  12.17 Keith Gellman, Fort Lauderdale FL
 173  12.07 Helena Fine, Naples FL
 174  12.06 James Gordon, Nokomis FL
 175  12.05 Thomas Margraff, St Petersburg FL
 176  11.97 John Quinn, The Villages FL
 177  11.94 Patricia Holmes, The Villages FL
 178  11.75 Patricia Stevens, Greenville SC
 179  11.75 Eben Stevens, Greenville SC
 180  11.74 Athena Gordon, Tampa FL
 181  11.74 Ann Turner, Tampa FL
 182  11.71 Matthew Szynkiewicz, New Port Richey FL
 183  11.54 Robert Pfeffer, Saint Paul MN
 184  11.54 Clifford Shaw, Wesley Chapel FL
 185  11.26 Edward Dickman, Trinity FL
 186  11.02 David Lau, Dunedin FL
 187  11.00 Gerry Kuttas, Ocala FL
 188  11.00 Calvin Rowe, Gainesville FL
 189  10.82 Andrew Garnett, St Petersburg FL
 190  10.81 Mary Rutledge, Sun City Center FL
 191  10.79 Nit Buckhout, Palm Harbor FL
 192  10.72 Roberta Shander, Sarasota FL
 193  10.72 Craig Abbott, Sarasota FL
 194  10.68 Sharon Horton, Lakeland FL
 195  10.68 Rahn Smith, Brandon FL
 196  10.58 Karen Kribs, Aspen CO
 197  10.57 Richard Whittington, Venice FL
 198  10.48 Mark Franzoni, Jacksonville Bc FL
 199  10.48 Lynn Chapman, Jacksonville FL
 200  10.38 Jon Mercurio, Naples FL
 201  10.37 Robert Goldman, Sarasota FL
 202  10.37 Elizabeth Goldman, Sarasota FL
 203  10.27 Charles Steeg, Lakeland FL
 204  10.14 Terrance Deag, Bradenton FL
 205  10.14 Kathleen Pichardo, Melbourne FL
 206  10.14 Carmito Pichardo, Melbourne FL
 207  10.13 Ying Freedman, Palm Bch Gdns FL
 208  10.13 Carol Weiner, Palm Bch Gdns FL
 209  10.09 Nellie Lim, Temple Terrace FL
 210   9.94 Louis Marks, Ocala FL
 211   9.94 Barbara Eberlin, Dunnellon FL
 212   9.89 Clifford Rhein, Palm Harbor FL
 213   9.74 Maxwell Hughes, Vero Beach FL
 214   9.41 Sally Meckstroth, Clearwater Bch FL
 215   9.36 William Hale, Clearwater FL
 216   9.36 Michael Williamson, Belleair FL
 217   9.31 Kathy Brick, The Villages FL
 218   9.31 Brenda Davis, The Villages FL
 219   9.29 Victor Lawrence, Osprey FL
 220   9.25 William Laslo, Valrico FL
 221   9.24 Janet Van Oppen, Venice FL
 222   9.24 Dirk Van Oppen, Venice FL
 223   9.15 Karl Manderscheid, Apollo Beach FL
 224   9.06 Rebecca Charles, Tampa FL
 225   9.06 Arlene Hevia, Tampa FL
 226   8.98 Lee Bukstel, Boca Raton FL
 227   8.98 Bruce Lang, West Palm Beach FL
 228   8.96 Andrew Altman, Tampa FL
 229   8.95 Yee Tar Zee, Ruskin FL
 230   8.85 Pratapray Thacker, N Palm Beach FL
 231   8.85 Joe Harrison, Jupiter FL
 232   8.82 Rose Huggard, Sun City Center FL
 233   8.82 Judith Gilman, Sun City Center FL
 234   8.79 Charlotte Connelly, Tampa FL
 235   8.77 Peter Jargowsky, Boca Raton FL
 236   8.77 John Vega, Naples FL
 237   8.76 Michael Moore, Hudson FL
 238   8.76 Mary Lou Moore, Hudson FL
 239   8.71 Betty Wilton, Tampa FL
 240   8.67 Mark Goldschmidt, Clearwater FL
 241   8.66 Claudia Maricle, Clearwater FL
 242   8.61 Steven Gerstein, Tampa FL
 243   8.61 Richard Kime, Tampa FL
 244   8.61 Michael Konicek, Tampa FL
 245   8.34 Janet Weins, Plantation FL
 246   8.34 Gloria Baizer, Boca Raton FL
 247   8.26 Leon Arndt, Apollo Beach FL
 248   8.18 Mary Gerner, Sarasota FL
 249   8.14 Louis Trautwein III, Naples FL
 250   8.06 Kate Willet, Dunedin FL
 251   8.00 Mara Tuttle, Orlando FL
 252   8.00 Linda Miller, Ormond Beach FL
 253   7.95 Joyce Torres, Zephyrhills FL
 254   7.88 Robert Manz, Odessa FL
 255   7.82 Michael Gibson, Sarasota FL
 256   7.79 Joyce Thompson, Gainesville FL
 257   7.79 Delores O'Connell, Gainesville FL
 258   7.60 George Wood, Gulfport FL
 259   7.50 Pamela Saari, Fort Mill SC
 260   7.50 Gaye Little, Dade City FL
 261   7.31 Nicholas Pund, The Villages FL
 262   7.31 John Kuyper, The Villages FL
 263   7.29 Maureen Donnison,    
 264   7.20 Peter Peng, Tierra Verde FL
 265   7.20 Lee Taylor, Pinellas Park FL
 266   7.13 Gloria Nelson, Powell TN
 267   7.11 William McClure, Longboat Key FL
 268   7.11 Elaine McClure, Longboat Key FL
 269   7.10 Dev Pathak, Bradenton FL
 270   7.08 Martha Core, Palm Harbor FL
 271   6.99 Betty Hayhurst, Parkersburg WV
 272   6.98 Judith Kortier, Hudson FL
 273   6.98 Janis Foster, Spring Hill FL
 274   6.97 Suzanne Fleischman, Leesburg FL
 275   6.97 Gerald Robie, Leesburg FL
 276   6.88 Mona Peterson, Oldsmar FL
 277   6.78 Izrail Gorian, Port Charlotte FL
 278   6.75 Lorie Heiberger, Vero Beach FL
 279   6.75 Glennon McBride, Vero Beach FL
 280   6.68 Margaret Zielinski, Spring Hill FL
 281   6.68 Dottie Maklary, Brooksville FL
 282   6.66 Teresa Noa, Sarasota FL
 283   6.64 Maureen Dennison,    
 284   6.63 Ted Thomas, Venice FL
 285   6.60 James Relihan, Tampa FL
 286   6.59 Suzanne Geib, Miami FL
 287   6.59 Shelley Kempner, Millersville MD
 288   6.48 G Kissel, Clearwater FL
 289   6.39 M. Clint Doss, Toccoa GA
 290   6.39 Ledon Hitch, Clearwater FL
 291   6.39 John Prescott, Seneca SC
 292   6.25 Michael Vaughn, Dade City FL
 293   6.24 Yara Barretta, Celebration FL
 294   6.19 Lynn Long, Orlando FL
 295   6.19 Leon Lyday, Clearwater FL
 296   6.19 Dianne Schupak, Orlando FL
 297   6.18 Jean Simons, Land O Lakes FL
 298   6.13 Michael Schaeffer, West Palm Beach FL
 299   6.13 J Sanford, Palm Bch Gdns FL
 300   6.10 Anthony Pastore, Sudbury MA
 301   6.09 Mary Dzyacky, Palm Harbor FL
 302   6.09 Deanne Spoor, Grosse Pt Farms MI
 303   6.08 Charles Thornton, Tampa FL
 304   5.99 Robert Higgins, Sun City Center FL
 305   5.97 William Fleischman, Leesburg FL
 306   5.97 Paul Boeggeman, Leesburg FL
 307   5.90 Homer Ballew, Tampa FL
 308   5.78 Fred Costin, Sarasota FL
 309   5.63 Peg Waller, Eden Prairie MN
 310   5.63 Paul Friedman, Gulfport FL
 311   5.62 Judith Duran, Tampa FL
 312   5.59 Carl Croft, Winter Park FL
 313   5.59 Ann Croft, Winter Park FL
 314   5.55 Nancy Schulz, Tampa FL
 315   5.40 Sanford Klein, Wimauma FL
 316   5.40 Donald Lacey, Clearwater FL
 317   5.40 Ann Van Dyke, Purchase NY
 318   5.36 Peggy Busch, Venice FL
 319   5.36 Elaine Jaffe, Venice FL
 320   5.28 William Boas, Tampa FL
 321   5.27 Michelle Stencel, Tampa FL
 322   5.26 Janet Ashe, Tarpon Springs FL
 323   5.26 Henry Mattox, Clearwater FL
 324   5.22 Harold Soskin, Land O Lakes FL
 325   5.22 Carolyn Reed, Tampa FL
 326   5.21 Carol Ketterer, The Villages FL
 327   5.20 Stephen Eddy, Lakeland FL
 328   5.20 Patricia Black, Lakeland FL
 329   5.20 Gloria Stenzel, Sun City Center FL
 330   5.20 Flavia Robertson, Sun City Center FL
 331   5.17 Mary Hart, Tampa FL
 332   5.15 Larry Westholm, Pensacola FL
 333   5.15 Barbara Westholm, Pensacola FL
 334   5.14 Barbara Rein, Sun City Center FL
 335   5.13 Patty Ronning, Savannah GA
 336   5.13 Linda Elliott, Savannah GA
 337   5.04 Jerry Lemieux, Clearwater FL
 338   5.00 Portia Craven, Ocala FL
 339   4.96 John Heaton, Orlando FL
 340   4.96 Ann Heaton, Orlando FL
 341   4.92 Thomas Felton, Winter Haven FL
 342   4.92 Sally Bonkoski, Winter Haven FL
 343   4.92 Anton Dutton, Lake Wales FL
 344   4.92 Annette Grimpe, Winter Haven FL
 345   4.91 Carol Hamilton, Sarasota FL
 346   4.90 Lowell Phillips, North Potomac MD
 347   4.87 Fran Hultquist, Auburn AL
 348   4.87 Anna Smith, Auburn AL
 349   4.81 Cabot Jaffee, Maitland FL
 350   4.81 Barbara Jaffee, Maitland FL
 351   4.74 William Brown, The Villages FL
 352   4.74 Donna Brown, The Villages FL
 353   4.73 Zulema Olander, Indian Shores FL
 354   4.73 Walter Olander, Indian Shores FL
 355   4.70 Julie Weidner, Tallahassee FL
 356   4.70 Almena Pettit, Tallahassee FL
 357   4.69 Ralph Fortson, Tampa FL
 358   4.68 John Wilde, Tampa FL
 359   4.66 Paula Hagan, Venice FL
 360   4.66 Jan Amara, Venice FL
 361   4.61 Kenneth Hardcastle, Decatur GA
 362   4.61 Gladys Hardcastle, Decatur GA
 363   4.60 John Dunn, The Villages FL
 364   4.60 Janet Dunn, The Villages FL
 365   4.59 William Havener, Indian Shores FL
 366   4.59 Donna Turley, Largo FL
 367   4.54 Sandy Booke, The Villages FL
 368   4.54 Nancy Peffley, Bluffton SC
 369   4.54 Kenneth Peffley, Bluffton SC
 370   4.54 Alex Booke, The Villages FL
 371   4.53 Maureen Dennison,    
 372   4.48 William Schoder, Tampa FL
 373   4.48 Grace Cohen, Alexandria VA
 374   4.48 Daniel Von Spreckelsen, Land O Lakes FL
 375   4.47 Resa Becher, Aventura FL
 376   4.47 Paula Gold Chalef, Coconut Creek FL
 377   4.46 William George, Sebring FL
 378   4.46 Sara Berendt, Sanibel FL
 379   4.46 Phyllis Westerman, Fort Myers FL
 380   4.46 Clayton Farrar, Sebring FL
 381   4.45 Phillip Fultz, Benton KY
 382   4.43 Howard Braun, Clearwater FL
 383   4.40 Janet Farrell, Leesburg FL
 384   4.40 Caryl Mackay, Leesburg FL
 385   4.38 Pamela Folsom, Lakeland FL
 386   4.38 Elsa Nail, Lakeland FL
 387   4.36 Greg Saunders, The Villages FL
 388   4.35 Marcia Cohen, Tampa FL
 389   4.33 Peter Cleaves, Sarasota FL
 390   4.29 David Stentz, The Villages FL
 391   4.27 Raliegh Hackstadt, Tampa FL
 392   4.26 Les Muranyi, Lakewood Ranch FL
 393   4.26 Charles Showalter, Lady Lake FL
 394   4.25 Connie Lytle, Ormond Beach FL
 395   4.25 Carol Mc Carthy, New Smyrna FL
 396   4.20 Ira Zucker, Venice FL
 397   4.20 Ann Turner, Nokomis FL
 398   4.13 Bette Cohn, Sarasota FL
 399   4.10 Joel Von Spreckelsen, Land O Lakes FL
 400   4.10 Charles Pulvino, Sarasota FL
 401   4.10 Carol Pulvino, Sarasota FL
 402   4.07 Maureen Loeb, Orlando FL
 403   4.05 Tim Eitel, Largo FL
 404   4.03 Pieter Vanbennekom, Vero Beach FL
 405   4.03 Christine Matus, Vero Beach FL
 406   3.96 Edwin Artest Jr, Tampa FL
 407   3.92 Sharon Crouse, Bonita Springs FL
 408   3.92 Patty Duncan, Cape Coral FL
 409   3.92 Michele Marks, Estero FL
 410   3.91 Sharon Erickson, Tampa FL
 411   3.91 Curtis Erickson, Tampa FL
 412   3.88 Susan McCullough, Fort Myers FL
 413   3.88 Paula Babcock, Ft Myers Beach FL
 414   3.84 Trisha Muniz, Tampa FL
 415   3.83 W Tipton, Oldsmar FL
 416   3.83 Barbara Baker, Oldsmar FL
 417   3.77 Sue Hokamp, Sarasota FL
 418   3.77 Riggi Klink, Tampa FL
 419   3.77 Mona Karna, Sarasota FL
 420   3.75 Patrick Sweeney, Tampa FL
 421   3.75 Gene Ness, Tampa FL
 422   3.64 Mary Figg, Lutz FL
 423   3.60 Wanda Jacobs, Fort Myers FL
 424   3.60 Sheila Pies, Osprey FL
 425   3.60 Judy Earl, Fort Myers FL
 426   3.60 Donna Rodwell, Clearwater FL
 427   3.57 Michael Barrett, Dixie GA
 428   3.57 Elaine Barrett, Dixie GA
 429   3.56 Paul Matheson, The Villages FL
 430   3.52 Joseph Deluca Jr, Valrico FL
 431   3.50 John Lahoud, The Villages FL
 432   3.50 Alice Lahoud, The Villages FL
 433   3.48 Susan Jones, Naples FL
 434   3.48 Robert Jones, Whitefish MT
 435   3.46 Royald Zell, Tampa FL
 436   3.44 Susan Mougalian, Venice FL
 437   3.44 Richard Mougalian, Venice FL
 438   3.44 Lorne Becker, Dade City FL
 439   3.44 Joy Becker, Dade City FL
 440   3.37 John Teti, Tampa FL
 441   3.37 Jerry Phillips, Tampa FL
 442   3.35 Paul Thomas, Largo FL
 443   3.35 Joseph Cottle, Gulfport FL
 444   3.35 Jean Paige, Madeira Beach FL
 445   3.35 Guenter Meitz, St Petersburg FL
 446   3.34 Paul Gallizzi, Tampa FL
 447   3.32 Gail Hanson, Lake Orion MI
 448   3.31 Sheila Naylor, The Villages FL
 449   3.29 Geraldine Hadley, Sun City Center FL
 450   3.28 Russell Delaney, Sarasota FL
 451   3.28 Joan Delaney, Sarasota FL
 452   3.28 Janet Gawenda, The Villages FL
 453   3.25 Margeret Schiller, Fort Myers FL
 454   3.25 Elaine Laurence, Naples FL
 455   3.24 James Young, Hudson FL
 456   3.17 Suzan Lordi, University Park FL
 457   3.17 Susan Gilbert, Sarasota FL
 458   3.16 Virginia Jones, Clearwater FL
 459   3.16 Milferd Jones, Clearwater FL
 460   3.13 Marion Winsor, Sun City Center FL
 461   3.13 Janice Dashler, Belleair FL
 462   3.13 Anita Perrier, Sun City Center FL
 463   3.12 Judy Flickinger, The Villages FL
 464   3.10 David Otteni, Largo FL
 465   3.10 Cherry McLaughlin, New London CT
 466   3.09 Brenda Pollak, The Villages FL
 467   3.06 Ken Harris, St Pete Beach FL
 468   3.06 Gerry Vaughn, Fort Pierce FL
 469   3.06 Beverly Carr, Treasure Island FL
 470   3.06 Ann Taylor, Port St Lucie FL
 471   3.03 Pat McKittrick, Clearwater FL
 472   3.03 Joanne Wharton, Clearwater FL
 473   2.98 Jack Sieling, Pinellas Park FL
 474   2.97 Frances Hammer, Townsend DE
 475   2.97 Colleen Ness, Tampa FL
 476   2.96 Robert McEwan, Tarpon Springs FL
 477   2.96 Paul Inman, Lakeland FL
 478   2.96 Brenda Inman, Lakeland FL
 479   2.95 Leslie Balis, Tampa FL
 480   2.95 Gene Balis, Tampa FL
 481   2.90 James Sampson, New York NY
 482   2.90 Eileen Abramson, Palm Beach FL
 483   2.89 Dennis Riddick, Cape Coral FL
 484   2.89 Chuck Wheeler, N Fort Myers FL
 485   2.88 Stuart Altschuler, Naples FL
 486   2.88 Robert Sprick, Orlando FL
 487   2.88 Laurel Everett, Tampa FL
 488   2.88 Jacqueline Altschuler, Naples FL
 489   2.88 Cabot Jaffee Jr, Maitland FL
 490   2.86 Donald Carr, Lakewood Ranch FL
 491   2.84 Sylvia Woodhouse, University Park FL
 492   2.84 Frank Woodhouse, University Park FL
 493   2.84 Bobbie Fishback, Tampa FL
 494   2.84 Bettie Drake, Tampa FL
 495   2.84 Anastasia Tsavaris, St Petersbirg FL
 496   2.82 Mary Sabatini, Tampa FL
 497   2.77 Lawrence Derito, Jupiter FL
 498   2.77 Galina Doubinina, Port Charlotte FL
 499   2.75 Michael Brudny, Tampa FL
 500   2.75 Henri Kent, Clearwater FL
 501   2.75 David Tutak, Clearwater FL
 502   2.72 Sue Coleman, Lakeland FL
 503   2.72 Patricia Gallman, Lakeland FL
 504   2.66 Patricia Lopez, Tampa FL
 505   2.66 Lee Ned, The Villages FL
 506   2.65 Howard Rothman, Largo FL
 507   2.65 Barry Aronson, Tampa FL
 508   2.64 Michael Pratt, Lutz FL
 509   2.64 Arlene Lane, Clearwater FL
 510   2.63 Mary Miller, Oldsmar FL
 511   2.57 Robert Farber, Lutz FL
 512   2.54 P Shah, Clearwater FL
 513   2.54 Nancy Chango, Lutz FL
 514   2.53 Robert Vollbracht, Clearwater FL
 515   2.53 Diane Vollbracht, Largo FL
 516   2.49 Jonathan Lowe, Tampa FL
 517   2.49 Janis Hodges, Tampa FL
 518   2.49 Florence Gustafson, Riverview FL
 519   2.49 Al Gustafson, Riverview FL
 520   2.47 Theresa Sokol, Land O Lakes FL
 521   2.47 Gerald Sokol, Land O Lakes FL
 522   2.47 Elaine Navas, Belleair FL
 523   2.47 Elaine Garofalo, St Petersburg FL
 524   2.46 Nathaniel Cook, Atlanta GA
 525   2.46 Daniel Goodman, Clearwater FL
 526   2.46 Cora Pidcock, Clearwater FL
 527   2.45 Ronald Cox, Wesley Chapel FL
 528   2.45 Richard Bottelli, Vero Beach FL
 529   2.45 Cynthia Cox, Wesley Chapel FL
 530   2.45 Ann Bottelli, Vero Beach FL
 531   2.40 Trudy O'Brien, Clearwater FL
 532   2.40 Everett Newton, Pinellas Park FL
 533   2.39 Gail Haire, Tampa FL
 534   2.36 Charles Nemes, Longboat Key FL
 535   2.35 Sharon Wallace, Tampa FL
 536   2.35 Adelaide Few, Tampa FL
 537   2.32 Pamela Gorbics, St Petersburg FL
 538   2.32 Michael Varhalamas, Pinellas Park FL
 539   2.31 Susan Wilcox, Wesley Chapel FL
 540   2.31 Jane Williamson, Wesley Chapel FL
 541   2.28 Shirley Seals, Ponte Vedra FL
 542   2.28 Joanne Leverone, St Petersburg FL
 543   2.28 Elaine Rice, St Petersburg FL
 544   2.26 Patrick Thomas, St Petersburg FL
 545   2.26 Margaret Sarno, The Villages FL
 546   2.19 Larry Rich, Cumming GA
 547   2.19 Carol Garnett, St Petersburg FL
 548   2.16 William Adkins Jr, Largo FL
 549   2.16 Clyde Schreiner, Largo FL
 550   2.15 Patricia Banfield, St Petersburg FL
 551   2.11 Lisbeth Wagner, Tampa FL
 552   2.11 Carol Ann Osiason, Tampa FL
 553   2.10 David Curtis, Sarasota FL
 554   2.10 Claudia Latona, Osprey FL
 555   2.05 Laura Tallarico, Lutz FL
 556   2.05 Deborah Gregory, Ocala FL
 557   2.04 Michael Scher, Tampa FL
 558   2.01 Sheri Kuhn, Oldsmar FL
 559   2.01 Ruth Srulevitch, Lady Lake FL
 560   2.01 John Montgomery, Tomball TX
 561   2.01 Beverly Yankee, Lady Lake FL
 562   1.99 Pam Gallegos, Lutz FL
 563   1.98 Claudia Tritabaugh, Sun City Center FL
 564   1.96 Diann Mulroy, Belleair FL
 565   1.86 Nancy Baer, Fort Myers FL
 566   1.86 Marina Kotch, Fort Myers FL
 567   1.85 Craig Hemphill, Jacksonville FL
 568   1.84 Nancy Schauer, St Petersburg FL
 569   1.84 Matthew Nigro, St Petersburg FL
 570   1.84 J Williams Jr, St Petersburg FL
 571   1.82 Brian Howard, Bradenton FL
 572   1.81 Tony Schmidt, Fletcher NC
 573   1.81 Grace Schmidt, Fletcher NC
 574   1.79 Ruth Giordano, Tampa FL
 575   1.79 Roger Flickinger, The Villages FL
 576   1.79 Marilyn Hubbard, The Villages FL
 577   1.76 Johanna Hazlett, The Villages FL
 578   1.75 Howard Smith, Tampa FL
 579   1.74 Rosemary Seaman, Dunedin FL
 580   1.74 Leslee Deckard, Sarasota FL
 581   1.74 Janet Rogers, Sarasota FL
 582   1.71 Pat Samuels, Sarasota FL
 583   1.70 Lita Burke, Tampa FL
 584   1.68 Raymond Wise, Tampa FL
 585   1.65 Norma McNulty, Venice FL
 586   1.65 Linda Mason, Sarasota FL
 587   1.65 Keith Falkner, Sarasota FL
 588   1.63 Anita Altman, Tampa FL
 589   1.61 Ron Newcomer, Land O Lakes FL
 590   1.61 Martin Fleischman, Tampa FL
 591   1.61 Herbert Gould, St Petersburg FL
 592   1.61 Carolyn Donovan, Savannah GA
 593   1.61 Camille Searcy, Savannah GA
 594   1.58 Stephanie Stevens, Boerne TX
 595   1.58 John Gossard, S Padre Island TX
 596   1.58 Homer Stevens, Boerne TX
 597   1.57 J Roger Pryor, Madeira Beach FL
 598   1.57 Dianne Pryor, Madeira Beach FL
 599   1.55 Marlene Jordan, Apollo Beach FL
 600   1.55 Gail Motala, Lithia FL
 601   1.54 Sharron Brunk, Apollo Beach FL
 602   1.54 Cheryl Macphee, Sun City Center FL
 603   1.54 Charles Brunk, Apollo Beach FL
 604   1.52 Jane Dulieu, The Villages FL
 605   1.52 Bob Matthews, The Villages FL
 606   1.50 Goentje Wright, The Villages FL
 607   1.49 Raymond Thornhill, Sarasota FL
 608   1.49 Cynthia Joseph, Sarasota FL
 609   1.44 Mary Gallagher, Winter Park FL
 610   1.44 Brenda Lord, Winter Park FL
 611   1.40 Michael Williams, Bradenton FL
 612   1.38 Jane Brannan, Tampa FL
 613   1.36 Patricia Dovell, Gainesville FL
 614   1.36 Adrian Dovell, Gainesville FL
 615   1.35 Aurelia Huffman, Sun City Center FL
 616   1.32 Susan Stechschulte, Ocala FL
 617   1.32 Phil Reilly, Ocala FL
 618   1.31 Tom Richard, Dover FL
 619   1.30 David Loeb, Lake Mary FL
 620   1.27 Steven Vance, Clearwater FL
 621   1.27 Robert Lorenzen, Clearwater FL
 622   1.27 Diane Fitzgibbon, Clearwater FL
 623   1.26 Toni Schultz, New Port Richey FL
 624   1.26 Stephen Saker, Longwood FL
 625   1.26 Nanette Meyer, Bradenton FL
 626   1.26 Jeffrey Nunes, Longboat Key FL
 627   1.26 Jack Longman, Dunedin FL
 628   1.26 George Syme, Altamonte Spg FL
 629   1.26 Eugenia Niedorf, Tampa FL
 630   1.26 Arlyn Hoefer, Tampa FL
 631   1.24 Trudy Bell, Fort Lauderdale FL
 632   1.24 Theresa Hernandez, Hillsboro Beach FL
 633   1.24 Sylvia Oliver, Boca Raton FL
 634   1.24 Kevin Kurtz, Boca Raton FL
 635   1.23 Linda Kneeburg, St Petersburg FL
 636   1.23 Catherine Cohan, Tampa FL
 637   1.22 Vernard Adams, Tampa FL
 638   1.22 Mary Lee De Koch, Lady Lake FL
 639   1.22 John Giordano, Tampa FL
 640   1.22 Ellen Miller, Lady Lake FL
 641   1.22 Alice Adams, Tampa FL
 642   1.20 Phyllis Bernstein, Bradenton FL
 643   1.19 Kittie Schwichtenberg, Oldsmar FL
 644   1.19 Anne Petterson, Oldsmar FL
 645   1.18 Loughlin Black, Lakeland FL
 646   1.18 Ardean Black, Lakeland FL
 647   1.17 Joy Bradley, St Petersburg FL
 648   1.14 Papineni Rao, Tampa FL
 649   1.13 Skip Bendig, St Petersburg FL
 650   1.13 Paul Eberman, Sarasota FL
 651   1.12 Marie Skop, New Port Richey FL
 652   1.12 Donna Brigman, Lakeland FL
 653   1.11 Denise Rasmussen, Tampa FL
 654   1.10 Anne Runyan, Venice FL
 655   1.05 Nancy Davis, Dunedin FL
 656   1.02 Sandra Sanborn, Sarasota FL
 657   1.02 Roger McCartney, Bradenton FL
 658   1.02 Rita Pennino, Tampa FL
 659   1.02 Debbie Thomas, Tampa FL
 660   1.00 Phillip Nolen, Tampa FL
 661   1.00 Julie Stein, Tampa FL
 662   0.98 Rosalie Murphy, Sun City Center FL
 663   0.98 Nancy Caplinger, Wimauma FL
 664   0.98 Kathleen Silverman, Naples FL
 665   0.98 Carrie Mitsch, Naples FL
 666   0.95 Marilyn Farber, Lutz FL
 667   0.95 Dale Zell, Tampa FL
 668   0.92 Pamela Rubinstein, Tampa FL
 669   0.92 Harriet Olesen, St Pete Beach FL
 670   0.92 Carla Satterfield, St Pete Beach FL
 671   0.90 James Plecas, St Petersburg FL
 672   0.87 Stephanie Josefsberg, Tampa FL
 673   0.87 Betsy Nyes, Tampa FL
 674   0.85 Dorothy Harris, Orlando FL
 675   0.85 Barbara Martin, Orlando FL
 676   0.84 Henry Ennis, Englewood FL
 677   0.84 Fay Ennis, Englewood FL
 678   0.84 Della Maracle-Reinke, Seminole FL
 679   0.84 Barbara Frazier, St Pete Beach FL
 680   0.80 Marietta Huggard, Sarasota FL
 681   0.78 Ted Dicorpo, Lady Lake FL
 682   0.78 Peter Van Gaasbeek, New Port Richey FL
 683   0.78 Josephine Dicorpo, Lady Lake FL
 684   0.78 Frank Faldetta, Tallahassee FL
 685   0.76 Susan Rowley, Orlando FL
 686   0.76 Phyllis Prager, Sarasota FL
 687   0.76 Millie Larkin, Saint Cloud FL
 688   0.76 Leon Zaczek, The Villages FL
 689   0.76 David Harris, The Villages FL
 690   0.76 Carole Stone, St Petersburg FL
 691   0.75 Mary Jo Yates, Tampa FL
 692   0.74 Sharon Blum, Tampa FL
 693   0.74 Nona Rae Franson, Vero Beach FL
 694   0.74 Joyce Jackson, The Villages FL
 695   0.74 Diane Goldfeder, Tampa FL
 696   0.74 Carol Moseman, The Villages FL
 697   0.74 Barbara Harty, Vero Beach FL
 698   0.73 Martha Stuart, Palm Harbor FL
 699   0.73 Donald Bosley, Satellite Beach FL
 700   0.72 Sam Phillips, Saint Augustine FL
 701   0.72 Mary Lou Turner, Bradenton FL
 702   0.72 James Turner, Bradenton FL
 703   0.72 Gael Westall, Bradenton FL
 704   0.71 Wendy Katz, Tampa FL
 705   0.70 Nancy Holmes, Pinellas Park FL
 706   0.70 Linda Weaver, Crane Hill AL
 707   0.70 Judy Hanson, Dade City FL
 708   0.70 Gene Holmes, Pinellas Park FL
 709   0.70 Fred Hanson, Dade City FL
 710   0.70 Bob Weaver, Crane Hill AL
 711   0.66 Penny Lounsberry, Clearwater FL
 712   0.66 Marlene Flament, Oldsmar FL
 713   0.66 Babs Thacker, Clearwater FL
 714   0.65 Paul Westervelt, Asheville NC
 715   0.65 Michael Moses, New York NY
 716   0.65 Liza Moses, New York NY
 717   0.65 Howard Berkowitz, Biltmore Lake NC
 718   0.64 Helen Iermiero, Ormond Beach FL
 719   0.64 Girolomo Iermiero, Ormond Beach FL
 720   0.63 Zada Moyer, Homosassa FL
 721   0.63 Shirley Entis, Tampa FL
 722   0.63 Lois Fortunato, Spring Hill FL
 723   0.63 Gerry Panos, Hudson FL
 724   0.63 Darlene Drietz, Trinity FL
 725   0.62 Mark Birenbaum, Clearwater FL
 726   0.61 Dottie Baxter, Clearwater FL
 727   0.58 Joan Healy, Leesburg FL
 728   0.58 Don Healy, Leesburg FL
 729   0.57 Eryn Hodge, Tampa FL
 730   0.57 Delene Crown, Belleair FL
 731   0.57 Allyn Clayman, University Park FL
 732   0.51 William Seawall, Gulfport FL
 733   0.51 Samuel Allan Schwartzenfeld, Largo FL
 734   0.51 Rose Marie Paulette, San Antonio FL
 735   0.51 Richard Rose, Clearwater FL
 736   0.51 Michael Peleck, The Villages FL
 737   0.51 Jane Rowe, The Villages FL
 738   0.50 Michael Jordan, Apollo Beach FL
 739   0.50 Ed Schulte, Tampa FL
 740   0.50 Barbara Newberger, Lutz FL
 741   0.45 Patricia Franklin, Bradenton FL
 742   0.45 Ann Friedman, Sarasota FL
 743   0.41 Mike Sheehy, Wimauma FL
 744   0.25 Patricia Thompson, Marietta GA
 745   0.25 Lee Lewis, Valrico FL
 746   0.25 John McLain, Valrico FL
 747   0.20 Tauna Durand, Lakewood Ranch FL
 748   0.20 Susan Schrand, The Villages FL
 749   0.20 Jayne Cage, Sarasota FL
 750   0.20 Carol Meier, The Villages FL
 751   0.19 Patricia Filliater, Sun City Center FL
 752   0.19 Claes Harde, Orangevale CA
 753   0.19 Carolyn Gulick, Sun City Center FL