Unit 140 October STaC

Unit 140 Clubs
Oct 16-22, 2017


Wed Aft Open Pairs - 41.5 Tables

MPsABCNamesScore
9.56
1
1

Elaine Wingfield - Donald Prior; Atlantic Bridge71.79%
7.17
2
2

Janis Charkow - Joyce Shaffer; Capital City63.33%
5.38
3


Ray Zonana - Beverly Silien; Jersey Bridge63.31%
4.03
4


George Jones - M Landman; Essex62.06%
3.02
5


Jesse Reisman - Cheryl Angel; Shrine Center61.61%
2.60
6
3

Linda Alterman - Barbara Lowenstein; Essex61.36%
1.70
7


Ronald Kraft - Clifford Wilson Jr; Capital City60.00%
2.16
8
4

Martha Van Allen - Peter Davis; Essex59.85%
1.69
9
5

Michael Wildstein - Susan Braun; Shrine Center59.23%
1.10
6

Mark Hedson - Philip Lebovitz; Capital City58.75%
2.56

1
Robert Martin - Tim Mahoney; Atlantic Bridge58.54%
1.92

2
Carolyn Rosenberg - Lawrence Rosenberg; Atlantic Bridge58.14%
1.44

3
Anne Lightburn - Robert Lightburn; Atlantic Bridge57.86%
1.08

4
Maureen Leach - Karin Sclafani; Atlantic Bridge57.24%
0.94

5
Janet Doliner - Alice Decosta; Atlantic Bridge55.77%
0.76

6
Chuck Dvorkin - Ed Fisher; Capital City53.75%

Wed Aft 499er Swiss - 9 Tables

MPsABCNamesScore
1.43
1


Fred Malamet - Eileen Rosen - Cindy Dratch - Phyllis Kearse; Essex63.00
1.07
2
1

Judy Bjorklund - Mary Ella Wells - Janet Schwartzbard - Judy Feldman; Essex51.00
0.80
3


Bob Olesky - Deb Wyman - Bernice Haimson - Elliot Sommer; Essex48.00
0.78
4
2
1
Sharon Feinsod - Gloria Slass - C Quinn - Sima Rosenberg; Essex46.00

Wed Aft Open Pairs Wednesday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
2.16
1


George Jones - M Landman; Essex62.06%
1.51
2
1

Linda Alterman - Barbara Lowenstein; Essex61.36%
1.08
3
2

Phoebe Corwin - Leonard Corwin; Essex56.47%
0.76
4


Elizabeth Evans - Peter Jones; Essex55.07%
0.58
5
3

Tom Kaufmann - Martin Lesh; Essex52.97%
0.41
4

Susan Dobriner - Rochelle Schack; Essex51.40%
0.59

1
Phyllis Steinhart - Miriam Sochor; Essex40.73%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
2.16
1
1

Martha Van Allen - Peter Davis; Essex59.85%
1.51
2


Betty Cox - David Cox; Essex57.95%
1.08
3
2

Trina Frankel - Austin Fitzgerald; Essex55.30%
0.60
4/5


Steve Ehrenworth - Doree Sobel; Essex52.84%
0.79
4/5
3
1
Paul Miller - Carol P Miller; Essex52.84%
0.55
4
2
Mitchell Cayen - W Robinson; Essex50.38%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.69
1


Jesse Reisman - Cheryl Angel; Shrine Center61.61%
1.18
2


Ina Becker - Joan Brody; Shrine Center55.65%
0.85
3
1

Roberta Salovitch - David Sutton; Shrine Center54.17%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.69
1
1

Michael Wildstein - Susan Braun; Shrine Center59.23%
1.18
2


Mani Gupta - Ruth Steckelman; Shrine Center58.93%
0.85
3


Lester Sokolower - Mark Mohr; Shrine Center56.25%

Section A

MPsABCNamesScore
1.88
1


Ray Zonana - Beverly Silien; Jersey Bridge63.31%
1.32
2


William Esberg - Donna Dulet; Jersey Bridge58.23%
0.94
3


Sonia Kaplan - Karen Chera; Jersey Bridge54.33%
0.98
4
1
1
Ellen Robinson - Rochelle Castellano; Jersey Bridge52.52%
0.69
2

Adrienne Ern - Sheryl Kessler; Jersey Bridge52.50%
0.48

2
Waltraud Hieslmair - Hans Hieslmair; Jersey Bridge49.40%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.88
1
1
1
Robert Martin - Tim Mahoney; Atlantic Bridge58.54%
1.32
2
2
2
Anne Lightburn - Robert Lightburn; Atlantic Bridge57.86%
0.94
3
3
3
Janet Doliner - Alice Decosta; Atlantic Bridge55.77%
0.66
4
4

Mary Ann Wagner - Jackie Goodrich; Atlantic Bridge54.17%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.88
1
1

Elaine Wingfield - Donald Prior; Atlantic Bridge71.79%
1.32
2
2
1
Carolyn Rosenberg - Lawrence Rosenberg; Atlantic Bridge58.14%
0.94
3
3
2
Maureen Leach - Karin Sclafani; Atlantic Bridge57.24%
0.66
4


Richard Levendusky - Helen Nugent; Atlantic Bridge50.64%

Section A

MPsABCNamesScore
2.16
1
1

Janis Charkow - Joyce Shaffer; Capital City63.33%
1.51
2


Ronald Kraft - Clifford Wilson Jr; Capital City60.00%
1.08
3
2

Mark Hedson - Philip Lebovitz; Capital City58.75%
0.76
4
3
1
Chuck Dvorkin - Ed Fisher; Capital City53.75%
0.40
5/6


Tess Papp - Barbara Schlosser; Capital City51.67%
0.52
5/6

2
Ginny Mason - Robert Willig; Capital City51.67%