Unit 140 October STaC

Unit 140 Clubs
Oct 16-22, 2017


Tue Aft Open Pairs - 45.0 Tables

MPsABCNamesScore
10.31
1
1

Dottie Koernig - David Sutton; Essex66.83%
7.73
2


Steve Cooper - Leonard Myers; Princeton66.75%
5.80
3


Judy Rothstein - Jin-Ming Liao; Essex66.51%
4.35
4


Joseph Gold - Lawrence Lerner; Essex64.10%
3.26
5


Arnold Kohn - Fredric Weiner; Princeton60.58%
3.47
6
2
1
Karen Cane - Ron Cane; Princeton59.79%
2.06
7


Brett Kunin - Henry Gibson; Shrine Center59.38%
2.06
8


Jane Grad-Antupit - Mani Gupta; Shrine Center58.60%
1.44
9


Vijay Ahuja - Robert Zeckhauser; Shrine Center58.15%
2.60
10
3

Eli Duttman - Paul Fried; Princeton57.91%
1.95
4

Leonard Chazanoff - Nathan Petschenik; Princeton56.31%
1.92
5
2
Judy Arshan - Joan Sandstedt; Princeton56.20%
1.10
6

Deborah Sack - Barbara Schlosser; Princeton55.51%
1.44

3
Ginny Mason - Robert Willig; Princeton54.65%
1.08

4
Arnold Levitt - Marlene Levitt; Essex53.69%
0.94

5
Rochelle Schack - Ira Tarnow; Essex53.04%
0.67

6
Sherry Lieb - Enid Smith-Helck; Essex52.56%

Tue Aft 0-850 Pairs - 10.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.11
1


Fred Straus - Adrienne Straus; Jersey Bridge66.58%
1.69
2
1
1
Wendy Sands - Arnold Fox; Jersey Bridge59.61%
1.27
3
2
2
Tracey Moreno - Barbara Sasson; Jersey Bridge56.08%
0.89
4


William Stolgitis - Patricia D'Adamo; Jersey Bridge55.90%
0.95
5
3

Robert Lightburn - Fran Meyer; Jersey Bridge55.00%
0.50
6


Olga Lawrence - Barbara Kirk; Jersey Bridge54.84%
0.72
4
3
Gloria Gribin - Tony Gribin; Jersey Bridge53.54%
0.54
5
4
Martin Eisenberg - Esther Eisenberg; Jersey Bridge52.63%

Tue Aft 499er Pairs - 23.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.19
1
1

Ed Lyons - Jean Lyons; Princeton63.01%
2.39
2


Carol Biel - Phyllis Sibilia; Essex62.50%
1.79
3


Lucinda Porter - Francis Gupta; Princeton59.75%
1.49
4
2
1
Linda Blumberg - Susan Strober; Princeton59.17%
1.01
5


Phil Hoch - Richard Bindelglass; Essex58.64%
1.12
6
3

Madhu Das - Lisa Gartner; Princeton58.35%
1.07
4
2
Debra Shelkowitz - Sherry Kovacs; Essex57.27%
0.98
5

Stefanie Steidley - Ellen Friedman; Essex55.68%
0.80
6
3
Harris Ruben - Laurie Ruben; Essex55.45%
0.60

4
Phyllis Chase - Maryann Whitman; Princeton53.96%
0.48

5
Barbara Felton - Helene Staller; Princeton52.99%

Tue Aft Invitational Prs - 12.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.45
1


Robert McClanahan - Sarah McClanahan; Canoe Brook CC67.50%
2.59
2


Roger Matthews - Foster Osborne; Canoe Brook CC65.36%
1.94
3


Dick Loynd - Jackie Loynd; Canoe Brook CC63.35%
1.46
4


Carolyn Laible - Ruth Macpherson; Canoe Brook CC59.00%
1.22
5
1

Mary Lou Weisser - Jeanne Gartland; Canoe Brook CC55.70%
0.82
6


Dodi Peron - Virginia Disch; Canoe Brook CC55.60%
0.92
2

Rita Lee - Lynn McLaughlin; Canoe Brook CC51.67%
0.69
3

Barbara Pagos - Lisa Temple; Canoe Brook CC51.33%
0.51
4

Pat Filippo - Jane Shallcross; Canoe Brook CC51.06%
0.57
5

Cynthia Phelan - Susan Lemkau; Canoe Brook CC49.65%
0.78

1
Joan Frey - Barbara Ramsay; Canoe Brook CC47.74%
0.59

2
Myung Bondy - Sarah Leonard; Canoe Brook CC46.31%

Tue Aft Open Pairs Tuesday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
2.53
1


Joseph Gold - Lawrence Lerner; Essex64.10%
1.77
2


George Jones - Kenneth Powell; Essex56.09%
1.34
3
1

Barbara Lowenstein - David Cox; Essex54.33%
0.94
4
2
1
Rochelle Schack - Ira Tarnow; Essex53.04%
0.67
5
3
2
Sherry Lieb - Enid Smith-Helck; Essex52.56%
0.47
6
4
3
Susan Goldberg - Toby Simon; Essex52.40%
0.36
7
5

Susan Sussman - Martha Van Allen; Essex51.44%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
2.53
1
1

Dottie Koernig - David Sutton; Essex66.83%
1.77
2


Judy Rothstein - Jin-Ming Liao; Essex66.51%
1.27
3


Colin Couchman - Zenon Komar; Essex54.97%
0.98
4
2

Molly Ball - Neeta Mone; Essex54.49%
0.89
5
3
1
Arnold Levitt - Marlene Levitt; Essex53.69%
0.42
6


Joyce Menezes - Cynthia Schneider; Essex52.40%
0.36
7


Trina Frankel - Al Schwarz; Essex51.92%
0.62
4
2
Barbara Scammell - Susan Craig; Essex50.64%
0.45
5
3
Dorothy Nutkis - Jerry Glaser; Essex49.20%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
2.06
1


Jane Grad-Antupit - Mani Gupta; Shrine Center58.60%
1.44
2


Larry Youell - Sandy Manshel; Shrine Center56.95%
1.03
3


E Freeman Bunn - Don Snow Jr; Shrine Center56.36%
0.72
4


Jesse Reisman - Kathy Bassin; Shrine Center56.21%
0.41
5


Terrence Havican - Joan Brody; Shrine Center50.37%
0.79
1
1
Frank Davis - Hannah Abeles; Shrine Center49.05%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
2.06
1


Brett Kunin - Henry Gibson; Shrine Center59.38%
1.44
2


Vijay Ahuja - Robert Zeckhauser; Shrine Center58.15%
1.03
3


Ann Huber - David Harris; Shrine Center57.39%
0.91
4
1

Marjorie Becker - Ruth Steckelman; Shrine Center52.45%
0.64
5
2

Joseph Aronson - Harry Hollander; Shrine Center51.27%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
2.53
1


Steve Cooper - Leonard Myers; Princeton66.75%
1.77
2


Arnold Kohn - Fredric Weiner; Princeton60.58%
1.27
3
1

Eli Duttman - Paul Fried; Princeton57.91%
0.89
4


Tess Papp - Joe Coult; Princeton56.64%
0.85
5
2

Deborah Sack - Barbara Schlosser; Princeton55.51%
0.69
6
3
1
Ginny Mason - Robert Willig; Princeton54.65%
0.43
7
4

Jan De Boer - Elly De Boer; Princeton51.47%
0.48

2
Laura Khachadurian - Avedis Khachadurian; Princeton45.09%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
2.53
1
1
1
Karen Cane - Ron Cane; Princeton59.79%
1.77
2
2

Leonard Chazanoff - Nathan Petschenik; Princeton56.31%
1.27
3
3
2
Judy Arshan - Joan Sandstedt; Princeton56.20%
0.89
4
4

Patricia Taylor - John Schmidt; Princeton54.84%
0.51
5


Alexander Allen - Richard Ross; Princeton54.75%
0.42
6
5

Robert S. Miller - Gerald Essig; Princeton53.20%
0.45
7

3
Denise Canner - Mike Canner; Princeton51.53%

Tue Aft 0-850 Pairs Tuesday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.05
1
1
1
Wendy Sands - Arnold Fox; Jersey Bridge59.61%
0.74
2
2

Tracey Moreno - Barbara Sasson; Jersey Bridge56.08%
0.53
3


William Stolgitis - Patricia D'Adamo; Jersey Bridge55.90%
0.37
4


Olga Lawrence - Barbara Kirk; Jersey Bridge54.84%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.05
1


Fred Straus - Adrienne Straus; Jersey Bridge66.58%
0.89
2
1

Robert Lightburn - Fran Meyer; Jersey Bridge55.00%
0.72
3
2
1
Gloria Gribin - Tony Gribin; Jersey Bridge53.54%
0.50
4
3
2
Martin Eisenberg - Esther Eisenberg; Jersey Bridge52.63%
0.36
4
3
Marc Weil - Justine Robertson; Jersey Bridge52.00%

Tue Aft 499er Pairs Tuesday Aft Session

Section F North-South

MPsABCNamesScore
0.98
1


Carol Biel - Phyllis Sibilia; Essex62.50%
0.69
2


Phil Hoch - Richard Bindelglass; Essex58.64%
0.60
3
1
1
Debra Shelkowitz - Sherry Kovacs; Essex57.27%
0.34
4


Kathleen Crosta - Roberta Mooney; Essex56.82%
0.42
2

C Quinn - Judy Feldman; Essex53.18%
0.37

2
Lois Ann Kleiner - Judy Waller; Essex52.05%

Section F East-West

MPsABCNamesScore
0.98
1
1

Stefanie Steidley - Ellen Friedman; Essex55.68%
0.69
2
2

Harris Ruben - Laurie Ruben; Essex55.45%
0.49
3


Deb Wyman - Bernice Haimson; Essex54.77%
0.34
4


Grace Johnson - Bernadette Pilchman; Essex54.32%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
1.08
1
1

Ed Lyons - Jean Lyons; Princeton63.01%
0.76
2


Lucinda Porter - Francis Gupta; Princeton59.75%
0.54
3
2
1
Phyllis Chase - Maryann Whitman; Princeton53.96%
0.38
4
3
2
Russ White - Muriel Spencer; Princeton51.65%
0.22
5


Lori Lerner - Tehmtan 'Tom' Tehsildar; Princeton50.52%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
1.08
1
1
1
Linda Blumberg - Susan Strober; Princeton59.17%
0.76
2
2

Madhu Das - Lisa Gartner; Princeton58.35%
0.54
3
3

Henry Acselrod - David Atkin; Princeton55.21%
0.48
4
4
2
Barbara Felton - Helene Staller; Princeton52.99%
0.34
5
5
3
Jo Hochman - Sheila Albert; Princeton52.98%

Tue Aft Invitational Prs Tuesday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.73
1


Dick Loynd - Jackie Loynd; Canoe Brook CC63.35%
1.21
2


Carolyn Laible - Ruth Macpherson; Canoe Brook CC59.00%
0.87
3


Christel Dynes - Dorid Lamb; Canoe Brook CC55.43%
0.61
4


Wilhelmina Moyer - Lois Sheahan; Canoe Brook CC54.52%
0.35
5


Loretta Standing - Sue Rogers; Canoe Brook CC51.86%
0.57
1

Cynthia Phelan - Susan Lemkau; Canoe Brook CC49.65%
0.42
2
1
Joan Frey - Barbara Ramsay; Canoe Brook CC47.74%
0.29
3
2
Myung Bondy - Sarah Leonard; Canoe Brook CC46.31%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.73
1


Robert McClanahan - Sarah McClanahan; Canoe Brook CC67.50%
1.21
2


Roger Matthews - Foster Osborne; Canoe Brook CC65.36%
0.87
3
1

Mary Lou Weisser - Jeanne Gartland; Canoe Brook CC55.70%
0.61
4


Dodi Peron - Virginia Disch; Canoe Brook CC55.60%
0.45
5
2

Rita Lee - Lynn McLaughlin; Canoe Brook CC51.67%
0.32
3

Barbara Pagos - Lisa Temple; Canoe Brook CC51.33%
0.22
4

Pat Filippo - Jane Shallcross; Canoe Brook CC51.06%
0.36

1
Pamela Rinaldi - Maureen Kundtz; Canoe Brook CC39.86%