Unit 140 October STaC

Unit 140 Clubs
Oct 16-22, 2017


Mon Aft Open Pairs - 70.5 Tables

MPsABCNamesScore
13.98
1


William Esberg - Richard Ross; Tinton Woods74.94%
10.49
2


Julie Cohan - Doree Sobel; Essex65.05%
6.88
3/4


Lester Sokolower - Barbara Tepper; Shrine Center63.66%
6.88
3/4


Judy Rothstein - Jacek Leznicki; Essex63.66%
4.42
5


Sylvia Gindi - Sharon Gross; Tinton Woods63.44%
2.91
6/7


Burton Schlosberg - Ronald Panitch; Monroe Township63.19%
2.91
6/7


Dennis Thompson - Sam Borenstein; Shrine Center63.19%
1.87
8


Tiger LiLi Williams - Trina Frankel; Essex62.64%
2.06
9


Mary Demarco - Beverly Silien; Tinton Woods62.24%
1.88
10


Steve Cooper - Leonard Myers; BCCNJ62.06%
6.95
11
1

Irene Reiter - Susan Atteridge; Essex61.89%
1.25
12


Betty Cox - David Cox; Essex61.78%
5.21
13
2
1
Stephen Steel - Don Adamczyk; BCCNJ61.72%
1.88
14


Larry Pigula - Rena Pigula; BCCNJ61.29%
3.91
3
2
Deborah Sack - Debbe Pierson; BCCNJ60.42%
2.93
4
3
Michael Fried - David Goldstein; BCCNJ59.88%
2.20
5
4
Om Singh - Sheo Khetan; BCCNJ59.87%
1.97
6

Akshay Shah - Bhartkumar Shah; Monroe Township59.03%
1.25
7

Barbara Lowenstein - Susan Dobriner; Essex58.88%
1.16
8

David Long - Robert Brolin; Tinton Woods58.80%
1.38
9

Paul Fried - Robert Miller; Monroe Township58.56%
1.06

5
Mitchell Cayen - Bill Robinson; BCCNJ55.31%
0.98

6
Jeff Kaplowitz - Jerry Seasonwein; Monroe Township54.40%

Mon Aft 499er Pairs - 20.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.81
1


Richard Perlman - Maureen Lima; BCCNJ67.08%
2.11
2


Carole Chopin - Evelyn Survis; Essex65.82%
1.39
3/4


Lenore Paddock - Fred Malamet; Essex60.84%
1.75
3/4
1

Mary Jo Herr - Virginia Disch; Essex60.84%
1.31
5
2

Lori Lerner - Tehmtan 'Tom' Tehsildar; BCCNJ60.42%
1.35
6
3
1
Charles Clark - Cindy Clark; BCCNJ60.00%
1.01
4
2
Judy Lilien - Terry Fricker; BCCNJ57.92%
0.76
5
3
Cooki Gulkin - Lynn Goldberg; Essex56.75%
0.50
6

Betty O'Connor - Karlene Granger; Essex56.39%
0.57

4
Lonnie Hanauer - Penny Dinger; Essex53.25%
0.45

5
Sue Marcus - Lois Ann Kleiner; Essex48.61%

Mon Aft Invitational Prs - 3.5 Tables

MPsRankNamesScore
2.10
1
Ann Nelson - Renee Cowenhoven; Bay Head Yacht Club65.28%
1.58
2
Jeanne Guempel - Vera Jones; Bay Head Yacht Club56.94%
1.18
3
Louise Rafter - Tahti Carter; Bay Head Yacht Club52.78%

Mon Aft Open Pairs Monday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.97
1


Burton Schlosberg - Ronald Panitch; Monroe Township63.19%
1.38
2


Nathan Fein - Donald Fraser; Monroe Township61.11%
0.99
3


Ronald Kraft - Arnold Kohn; Monroe Township55.79%
0.98
4
1
1
Jeff Kaplowitz - Jerry Seasonwein; Monroe Township54.40%
0.69
2

Melvin Weinstein - Asish Sengupta; Monroe Township52.55%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.97
1
1

Akshay Shah - Bhartkumar Shah; Monroe Township59.03%
1.38
2
2

Paul Fried - Robert Miller; Monroe Township58.56%
0.99
3


Karen Cane - Ronald Cane; Monroe Township56.48%
0.69
4
3

Gordon Cable Jr - Gene Kassan; Monroe Township55.32%
0.69
4
1
Kathy Arshan - Merle Barnett; Monroe Township52.08%
0.48

2
Richard Gurak - JoAnn Moynihan; Monroe Township48.84%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
2.06
1


William Esberg - Richard Ross; Tinton Woods74.94%
1.44
2


Sylvia Gindi - Sharon Gross; Tinton Woods63.44%
1.04
3
1
1
Wendy Sands - Lewis Tompkins; Tinton Woods52.53%
0.72
4


Judy Wirtenberg - Bernard Mechlowitz; Tinton Woods50.29%
0.73
5
2

Roy Samitt - Charles Hage; Tinton Woods49.05%
0.52
3

John Shotliff - David Mayer; Tinton Woods45.88%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
2.06
1


Mary Demarco - Beverly Silien; Tinton Woods62.24%
1.44
2


Lisa Walsh - Renee Dondero; Tinton Woods60.96%
1.16
3
1

David Long - Robert Brolin; Tinton Woods58.80%
0.81
4
2

Evelyn Hedaya - Sheryl Kessler; Tinton Woods54.97%
0.58
5
3

Joan Appleby - Jane Bassett; Tinton Woods51.40%
0.41
4

Maureen Kachinski - Adrienne Ern; Tinton Woods47.96%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.97
1


Lester Sokolower - Barbara Tepper; Shrine Center63.66%
1.38
2


Adeline Some - Sandy Manshel; Shrine Center59.26%
0.99
3


Terrence Havican - Ottilie Bello; Shrine Center58.10%
0.69
4


Marian Cocubinsky - Elizabeth Marks; Shrine Center53.24%
0.85
1

Laura Gisser - Marjorie Grossbarth; Shrine Center47.22%
0.60
2

Jane Grad-Antupit - Eileen Becker; Shrine Center44.91%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.97
1


Dennis Thompson - Sam Borenstein; Shrine Center63.19%
1.38
2


Cheryl Angel - Jesse Reisman; Shrine Center59.38%
0.99
3
1

Terry Zuckerman - Barbara Stein; Shrine Center54.69%
0.69
4


Peggy Schwartz - Barbara Clark; Shrine Center54.43%
0.60
2

Harold Small - Ruth Steckelman; Shrine Center48.96%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.78
1


Judy Rothstein - Jacek Leznicki; Essex63.66%
1.25
2


George Jones - Sumner Freedman; Essex53.94%
0.91
3
1
1
Phyllis Kearse - Cindy Dratch; Essex53.47%
0.62
4


Joseph Gold - Jerry Glaser; Essex52.55%
0.64
2

Susan Philips - Katherine Smith; Essex48.84%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.78
1


Julie Cohan - Doree Sobel; Essex65.05%
1.25
2


Lawrence Lerner - James Metzger; Essex58.33%
0.98
3
1
1
Ruth Wirth - Evelyn Bernstein; Essex53.01%
0.69
4
2

George Browne - Philip Berman; Essex50.46%
0.48

2
Suzanne Kleiner - Marlene Grasso; Essex49.77%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
1.78
1
1

Irene Reiter - Susan Atteridge; Essex61.89%
1.25
2
2

Barbara Lowenstein - Susan Dobriner; Essex58.88%
0.89
3


Dori Byrnes - Joan Brody; Essex57.29%
0.62
4


Colin Couchman - M Landman; Essex52.52%
0.64
3
1
Joan K. Vrba - Arleen Goldman; Essex50.96%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
1.78
1


Tiger LiLi Williams - Trina Frankel; Essex62.64%
1.25
2


Betty Cox - David Cox; Essex61.78%
1.04
3
1

Ming Li - Foster Osborne; Essex54.66%
0.73
4
2

Susan Goldberg - Jane Fuller; Essex53.36%
0.52
3

Elayne Pollet - Fred Partridge; Essex51.27%
0.69

1
Vaishali Jategaonkar - Cherry Liloia; Essex48.52%
0.48

2
Janet Chernus - Carol Kaufman; Essex41.69%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.88
1


Larry Pigula - Rena Pigula; BCCNJ61.29%
1.32
2


Jim McCarroll - Elizabeth Evans; BCCNJ60.29%
0.98
3
1

R. Wayne Schmittberger - Erica Wolin; BCCNJ57.27%
0.69
4
2

Judith Kagan - Reuben Kagan; BCCNJ54.52%
0.69

1
Jacqueline Hewlett - Michael Hewlett; BCCNJ50.04%
0.48

2
Dan Robinovitz - Alan Helfman; BCCNJ40.20%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.88
1
1
1
Deborah Sack - Debbe Pierson; BCCNJ60.42%
1.32
2
2
2
Michael Fried - David Goldstein; BCCNJ59.88%
0.94
3
3
3
Mitchell Cayen - Bill Robinson; BCCNJ55.31%
0.66
4


Alexander Allen - Richard Bare; BCCNJ51.70%

Section C North-South

MPsABCNamesScore
1.88
1


Steve Cooper - Leonard Myers; BCCNJ62.06%
1.32
2
1
1
Om Singh - Sheo Khetan; BCCNJ59.87%
0.94
3


Susan E G Slusky - William Ehlers; BCCNJ59.00%
0.66
4


Pauline Caldwell - Stephen Arshan; BCCNJ53.13%
0.69
2

Nancy Robins - Patricia Taylor; BCCNJ49.74%

Section C East-West

MPsABCNamesScore
1.88
1
1
1
Stephen Steel - Don Adamczyk; BCCNJ61.72%
1.32
2


Peter Stein - Ashok Agarwala; BCCNJ55.53%
0.94
3
2
2
Nick Manocha - Sam Singhvi; BCCNJ53.85%
0.66
4
3

David Moore - Robert Boikess; BCCNJ53.27%
0.41
4

Kathleen Nodzak - Roland Bechade; BCCNJ51.19%
0.42

3
William Nichols - Carol Nichols; BCCNJ47.22%

Mon Aft 499er Pairs Monday Aft Session

Section B North-South

MPsABCNamesScore
0.80
1
1

Lori Lerner - Tehmtan 'Tom' Tehsildar; BCCNJ60.42%
0.56
2
2
1
Judy Lilien - Terry Fricker; BCCNJ57.92%
0.39
3/4

2
Nancy Holmberg - Carmen Federici; BCCNJ48.33%
0.34
3/4


Mary Ann Clayton - Carolyn Schaefer; BCCNJ48.33%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
0.80
1


Richard Perlman - Maureen Lima; BCCNJ67.08%
0.56
2
1
1
Charles Clark - Cindy Clark; BCCNJ60.00%
0.40
3


Barbara Lathrop - Helen Hollingsworth; BCCNJ53.75%
0.39
2
2
Sanford Vogel - Isa Vogel; BCCNJ46.67%

Section F North-South

MPsABCNamesScore
1.08
1


Lenore Paddock - Fred Malamet; Essex60.84%
0.76
2


Jay Eisenberg - James Francoeur; Essex59.39%
0.54
3


Patricia Filippo - Roberta Mooney; Essex57.23%
0.64
4
1
1
Cooki Gulkin - Lynn Goldberg; Essex56.75%
0.22
5


Elliot Sommer - Deb Wyman; Essex52.32%
0.45
2

Sue Marcus - Lois Ann Kleiner; Essex48.61%

Section F East-West

MPsABCNamesScore
1.08
1


Carole Chopin - Evelyn Survis; Essex65.82%
0.76
2
1

Mary Jo Herr - Virginia Disch; Essex60.84%
0.54
3


Barbara Pagos - Lisa Temple; Essex56.64%
0.50
4
2

Betty O'Connor - Karlene Granger; Essex56.39%
0.22
5


Sherry Exon - Blanche Goldstein; Essex56.14%
0.53
3
1
Lonnie Hanauer - Penny Dinger; Essex53.25%
0.37

2
Frances Miller - Marcia Aman; Essex44.34%

Mon Aft Invitational Prs Monday Aft Session

Section A

MPsRankNamesScore
1.28
1
Ann Nelson - Renee Cowenhoven; Bay Head Yacht Club65.28%
0.90
2
Jeanne Guempel - Vera Jones; Bay Head Yacht Club56.94%
0.64
3
Louise Rafter - Tahti Carter; Bay Head Yacht Club52.78%