Unit 242 October STaC

Clubs Unit 242
Oct 16-22, 2017


Thu Aft Open Pairs - 53.0 Tables

MPsABCNamesScore
11.81
1
1

Carol Penn - Martin Saiman; BRIDGExpress69.76%
8.86
2


Roberta Magnus - Naomi Klosner; BRIDGExpress69.13%
5.81
3/4


Elaine Kahn - Phyllis Goldin; Shaaray Shalom66.67%
5.81
3/4


Lester Goldman - Nancy Defren; Shaaray Shalom66.67%
3.74
5


Tanya Weitz - Susan Denenholz; Water Mill65.50%
4.48
6
2

Jane Sitzmann - Gair Betts; Riverhead64.58%
3.36
7
3

David Schwartz - Barry Wilderman; BRIDGExpress64.44%
2.52
8
4

David Popper - Sydel Chernoff; BRIDGExpress63.14%
2.95
9
5
1
Carole Feldman - Donna Epstein; Shaaray Shalom61.31%
2.16
10
6

Edgar Schwartz - Leila Schwartz; BRIDGExpress61.28%
1.88
11


Mark Blanchard - Geoffrey O'Connor; Riverhead61.11%
2.16
7

Wendy Gelman - Steven Gelman; BRIDGExpress58.52%
2.21
8
2
Charles Baker - Patricia Lessard; Riverhead58.33%
1.66

3
Rosamond Weir - Eliza Werner; Water Mill58.00%
1.24

4
Gloria Riina - Edward Perlberg; Water Mill57.00%
0.99

5
Susan Champlin - Phyllis Schiff; Shaaray Shalom56.55%
0.85

6
Paul Develet - David Bass; BRIDGExpress53.03%

Thu Aft Open Pairs Thursday Aft Session

Section A

MPsABCNamesScore
2.16
1


Tanya Weitz - Susan Denenholz; Water Mill65.50%
1.51
2
1
1
Rosamond Weir - Eliza Werner; Water Mill58.00%
1.08
3
2
2
Gloria Riina - Edward Perlberg; Water Mill57.00%
0.76
4
3

Susan Birdsall - Matt Rewinski; Water Mill55.50%
0.43
5
4
3
Frank Nelson - Jerry Hackman; Water Mill52.00%

Section D North-South

MPsABCNamesScore
1.97
1


Elaine Kahn - Phyllis Goldin; Shaaray Shalom66.67%
1.38
2
1
1
Carole Feldman - Donna Epstein; Shaaray Shalom61.31%
0.99
3
2

Susan Champlin - Phyllis Schiff; Shaaray Shalom56.55%
0.69
4
3

Richard Sturm - Barry Reiber; Shaaray Shalom52.68%

Section D East-West

MPsABCNamesScore
1.97
1


Lester Goldman - Nancy Defren; Shaaray Shalom66.67%
1.38
2


Mitchell Pollenz - Howard Cohen; Shaaray Shalom61.01%
1.04
3
1

Saundra Meisel - Debbie Boockvar; Shaaray Shalom52.98%
0.69
4


Lisa Yellis - Michael Fishman; Shaaray Shalom52.38%
0.73
2
1
Susan Port - Barry Port; Shaaray Shalom48.81%
0.52
3

Elizabeth Marett - Dolores Furey; Shaaray Shalom47.62%

Section P North-South

MPsABCNamesScore
2.16
1
1

Edgar Schwartz - Leila Schwartz; BRIDGExpress61.28%
1.51
2


Charlotte Herdman - Ruth Stober; BRIDGExpress60.81%
1.08
3


Helen Topkis - Bonnie Salkind; BRIDGExpress55.84%
0.76
4


Diana Schuld - Susan Panzer; BRIDGExpress55.16%
0.81
5
2

Larry Helft - Constance Permut; BRIDGExpress55.08%
0.58
3

Rhoda Haimson - Naomi Korobow; BRIDGExpress52.81%
0.74
4
1
Shelley Safran - Roberta Resnick; BRIDGExpress48.41%
0.52

2
Lynette Rosenblum - Marilyn Solomon; BRIDGExpress46.75%

Section P East-West

MPsABCNamesScore
2.16
1


Roberta Magnus - Naomi Klosner; BRIDGExpress69.13%
1.51
2
1

David Schwartz - Barry Wilderman; BRIDGExpress64.44%
1.08
3
2

David Popper - Sydel Chernoff; BRIDGExpress63.14%
0.76
4


Gary Helman - David Joseph; BRIDGExpress54.64%
0.43
5


Ann Gardner - Herbert Landau; BRIDGExpress54.13%
0.74
3
1
Judith Simon - Joan Fruchter; BRIDGExpress50.09%
0.52
4
2
Mark Goldberg - Marie Franzoni; BRIDGExpress47.40%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
2.16
1
1

Wendy Gelman - Steven Gelman; BRIDGExpress58.52%
1.51
2


Ruth Rockmore - Zehava Secker; BRIDGExpress58.28%
1.08
3
2

Manny Kaplan - Irving Lederman; BRIDGExpress57.47%
0.76
4
3

Dina Arker - Eppie Eagle; BRIDGExpress57.08%
0.45
5
4

Irene Levi - Martin Levine; BRIDGExpress54.61%
0.64

1
Roberta Simon - Hildegard Schropp; BRIDGExpress46.11%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
2.16
1
1

Carol Penn - Martin Saiman; BRIDGExpress69.76%
1.51
2


Honey Ellis - Barry Nish; BRIDGExpress55.72%
1.08
3


Marilyn Brescia - Lawrence Goodman; BRIDGExpress53.20%
0.85
4
2
1
Paul Develet - David Bass; BRIDGExpress53.03%
0.61
5
3

Rita Wagner - Teri Lawrence; BRIDGExpress52.67%
0.43
4

Anat Kravel - Jeff Colton; BRIDGExpress51.62%
0.55

2
Stacee Bernstein - Susan Nettler; BRIDGExpress51.24%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.88
1


Mark Blanchard - Geoffrey O'Connor; Riverhead61.11%
1.32
2
1
1
Charles Baker - Patricia Lessard; Riverhead58.33%
0.94
3
2

Joseph Fitt - Robert Feger; Riverhead57.41%
0.66
4


Dorothy Feldmann - Trina Waldron; Riverhead53.94%
0.48

2
Liz Siddons - Lil Schwarzschild; Riverhead52.31%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.88
1
1

Jane Sitzmann - Gair Betts; Riverhead64.58%
1.32
2


John Gibbs - Elaine Friedman; Riverhead56.48%
0.80
3/4
2/3
1/2
Carol Quist - Christiane Castel; Riverhead53.01%
0.80
3/4
2/3
1/2
Laura Kopp - Howard Collins; Riverhead53.01%