Unit 242 October STaC

Clubs Unit 242
Oct 16-22, 2017


Thu AM Open Pairs - 53.0 Tables

MPsABCNamesScore
11.81
1


Leon Yu - James Schneider; Sagamore67.87%
8.86
2
1
1
Libby Frantz - Joanne Rodney; Temple Judea Manhasset65.61%
6.64
3
2
2
Virginia Messina - Carol Kamp; Bridge School LI63.98%
4.98
4
3

Linda Diamond - Rochelle Watnick; Bridge School LI62.84%
3.74
5
4
3
Norma Mauro - Rhea Wiener; Temple Judea Manhasset61.26%
2.80
6
5
4
Judith Siegel - Joyce Muller; Temple Judea Manhasset61.14%
2.10
7
6
5
Harriet Studness - Janet Kroll; Temple Judea Manhasset59.97%
1.78
8
7

Phyllis Feiner - Joyce Lotters; Bridge School LI59.18%
1.32
9
8

Agota Adler - Lucie Steinhagen; Temple Judea Manhasset58.62%
2.34
10


Stephen Lucas - Bart Cirker; Sagamore58.43%
1.64
11


Arnold Young - Morton Case; Sagamore58.12%
1.38
9
6
Joseph Gregson - Linda Leonardi; Temple Judea Manhasset57.57%

Thu AM 0-750 Pairs - 9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.87
1


Robin Brendell - Carol Fishman; Sagamore63.99%
1.50
2
1

Milton Alschuler - Sharon Melville; Sagamore59.52%
1.13
3
2

Elizabeth Shapiro - Glenda Kaufman; Sagamore58.04%
0.84
4
3

Arlene Stein - Judy Good; Sagamore56.85%
1.04
5
4
1
Robert Belovin - Bob Rosenblatt; Sagamore55.06%
0.78

2
Martin Block - Ann Block; Sagamore49.11%

Thu AM Open Pairs Thursday Morn Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
2.34
1


Leon Yu - James Schneider; Sagamore67.87%
1.64
2


Carl Gueli - Leslie Sarf; Sagamore57.30%
1.17
3
1

Lily Davis - Elayne Fastenberg; Sagamore57.22%
0.82
4
2

Eppie Maidenbaum - Holly Roseman; Sagamore53.63%
0.47
5


Linda Pollina - Lynne Zeiter; Sagamore53.62%
0.39
6


Rona Reingold - Alan Goldstein; Sagamore51.98%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
2.34
1


Stephen Lucas - Bart Cirker; Sagamore58.43%
1.64
2


Arnold Young - Morton Case; Sagamore58.12%
1.17
3


Risa Grossman - Carolyn Carlin; Sagamore56.63%
0.82
4


John Berry - Martin Feldman; Sagamore56.30%
0.47
5


Frank Anshen - Patrick Ross; Sagamore52.22%
0.39
6


Philip Grella - Mark Leibowitz; Sagamore51.62%
0.98
1

Andrew Bodony - Stanley Fox; Sagamore50.34%
0.69
2

Mark Krinsky - Gary Feuer; Sagamore48.46%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.78
1
1

Jan Kornreich - Lynne Roth; Bridge School LI57.14%
1.25
2


Marvin Lilienthal - Richard Waters; Bridge School LI54.76%
0.89
3
2

Cecelia Sherman - Toby Fishman; Bridge School LI54.17%
0.62
4
3

Sandy Monosson - Morton Ray; Bridge School LI52.08%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.78
1
1

Sondra Nachbar - Norman Nachbar; Bridge School LI55.06%
1.07
2/3
2/3
1
Marilyn Mc Grath - Ray Mc Grath; Bridge School LI54.76%
1.07
2/3
2/3

Kenneth Simon - Gisela Von Zedlitz; Bridge School LI54.76%
0.62
4


Marcia Zabronsky - Helen Bader; Bridge School LI53.87%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
1.78
1
1

Phyllis Feiner - Joyce Lotters; Bridge School LI59.18%
1.25
2
2

Howard Flaxbaum - Alan Hyman; Bridge School LI55.48%
0.89
3
3

Frances Slavin - John Abrenica; Bridge School LI53.53%
0.74
4
4
1
Michael Weinberg - Edith Weinberg; Bridge School LI53.40%
0.52

2
Lawrence Solow - Leah Chodes; Bridge School LI52.64%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
1.78
1
1
1
Virginia Messina - Carol Kamp; Bridge School LI63.98%
1.25
2
2

Linda Diamond - Rochelle Watnick; Bridge School LI62.84%
0.89
3
3

Norm Levy - Joan Levy; Bridge School LI57.48%
0.62
4
4
2
Judy Finn - Rhoda Agulnek; Bridge School LI57.32%
0.42

3
Stephen Solomon - Melvin Rosenberg; Bridge School LI48.47%

Section W North-South

MPsABCNamesScore
1.88
1
1
1
Harriet Studness - Janet Kroll; Temple Judea Manhasset59.97%
1.32
2
2
2
Carolyn Klimpl - Marilyn Friedlander; Temple Judea Manhasset57.24%
0.94
3
3
3
Linda Neuwirth - Arlene Harlib; Temple Judea Manhasset54.71%
0.66
4
4

Janine Buss - Erika Silver; Temple Judea Manhasset54.63%
0.33

4
Nancy Rabbach - Joan Ratner; Temple Judea Manhasset48.94%

Section W East-West

MPsABCNamesScore
1.88
1
1
1
Libby Frantz - Joanne Rodney; Temple Judea Manhasset65.61%
1.32
2
2

Agota Adler - Lucie Steinhagen; Temple Judea Manhasset58.62%
0.94
3
3
2
Lee Stern - Morton Feder; Temple Judea Manhasset54.33%
0.66
4
4
3
Sue Nathanson - Leslie Giffords; Temple Judea Manhasset53.65%

Section Y North-South

MPsABCNamesScore
1.97
1
1
1
Judith Siegel - Joyce Muller; Temple Judea Manhasset61.14%
1.38
2
2
2
Joseph Gregson - Linda Leonardi; Temple Judea Manhasset57.57%
0.99
3


Nina Gottlieb - Vera Mandell; Temple Judea Manhasset57.24%
0.69
4
3

Michael Herman - Jocelyn Simon; Temple Judea Manhasset55.11%
0.43
4

Lillian McCormick - Adrian Sokoloff; Temple Judea Manhasset54.45%
0.42

3
Micki Michelman - Arline Isaacs; Temple Judea Manhasset51.65%

Section Y East-West

MPsABCNamesScore
1.97
1
1
1
Norma Mauro - Rhea Wiener; Temple Judea Manhasset61.26%
1.38
2
2

Burton Goodman - Barbara Rubin; Temple Judea Manhasset57.19%
0.99
3
3
2
Harvey Schachter - Barry Elberg; Temple Judea Manhasset54.34%
0.69
4
4
3
Barbara Hachmann - Jackie Pierangelo; Temple Judea Manhasset53.46%
0.34

4
Jack Endee - Beverly Channon; Temple Judea Manhasset52.80%

Thu AM 0-750 Pairs Thursday Morn Session

Section B North-South

MPsABCNamesScore
0.94
1


Robin Brendell - Carol Fishman; Sagamore63.99%
0.70
2
1

Elizabeth Shapiro - Glenda Kaufman; Sagamore58.04%
0.56
3
2
1
Robert Belovin - Bob Rosenblatt; Sagamore55.06%
0.33
4


Gail Johnson - Jennifer Villiger; Sagamore51.19%
0.39

2
Patricia Fasciano - Mark Baskir; Sagamore46.13%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
0.94
1
1

Milton Alschuler - Sharon Melville; Sagamore59.52%
0.66
2
2

Arlene Stein - Judy Good; Sagamore56.85%
0.47
3


Beverly Lefkowitz - Joanne Chalifoux; Sagamore50.30%
0.48
4/5

1
Martin Block - Ann Block; Sagamore49.11%
0.26
4/5


Elaine Gargano - Myron Zitt; Sagamore49.11%