Unit 242 October STaC

Clubs Unit 242
Oct 16-22, 2017


Tue Aft Open Pairs - 69.5 Tables

MPsABCNamesScore
13.91
1


Philip Grella - Howard Cohen; Shaaray Shalom72.54%
10.43
2


Geoffrey O'Connor - Ed Brennan; Water Mill72.32%
8.17
3
1
1
Peter Hertz - Mel Kravatz; Shaaray Shalom67.61%
5.87
4


Dorothy Feldmann - Herbert Feldmann; Mattituck66.63%
4.40
5


Paul Siegelman - Abbott Feren; Shaaray Shalom63.83%
3.30
6


Bill Dinner - Lesley Decker Lucas; Temple Judea63.69%
2.48
7


Bella Chiusano - Elaine De Shrage; Shaaray Shalom63.64%
6.13
8
2

Elizabeth Viola - Susan Reiter; Temple Judea63.35%
1.64
9


Lawrence Goodman - Judy Paul; Shaaray Shalom62.88%
4.60
10
3
2
Sheila Terens - Manny Kaplan; Temple Judea62.84%
3.45
11
4

Alvin Frohman - Debra LaMountain; Temple Judea62.50%
2.06
12


Barry Wilderman - Naomi Klosner; Temple Judea62.39%
2.28
13/14
5/6
3/4
David Kirschenbaum - Michael Pollack; Temple Judea60.71%
2.28
13/14
5/6
3/4
Donald Bedell - Lenore Widmark; Mattituck60.71%
2.06
7

Irving Katz - Natalie Katz; Temple Judea60.59%
2.06
8
5
Benita Durben - Claire Barron; Temple Judea60.12%
1.38
9

Jeri Golus - Constance Permut; Temple Judea59.70%
1.78
10
6
Norman Abell - Lee Dion; Water Mill59.44%
1.44
11

Burton Goodman - Barbara Rubin; Temple Judea58.53%
0.99

7
Laura Kopp - Diana Maniscalco; Mattituck58.42%

Tue Aft Invitational Prs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.70
1
1
1
Jodi Rosenthal - Karen Ruben; Long Island CC70.00%
2.03
2
2

Eppie Eagle - Phyllis Goldstein; Long Island CC57.92%
1.52
3
3
2
Marilyn Irwin - Felice Ostrow; Long Island CC57.50%
1.14
4
4

Marsha Katon - Barbara Emmer; Long Island CC57.08%
0.85
5
5
3
Gail Fine - Michelle Tarica; Long Island CC55.83%
0.95

4
Myrna Feinbloom - Michele Zuflacht; Long Island CC52.75%

Tue Aft Open Pairs Tuesday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.78
1
1
1
Norman Abell - Lee Dion; Water Mill59.44%
1.25
2


Susan Denenholz - Tanya Weitz; Water Mill59.10%
0.89
3
2
2
Larry Smith - Sara Gage; Water Mill57.44%
0.62
4
3

Toni Somerstein - Richard Schoen; Water Mill55.27%
0.42

3
Robert Heimann - Barbara Silverstone; Water Mill52.85%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.78
1


Geoffrey O'Connor - Ed Brennan; Water Mill72.32%
1.25
2


Hanneke Gold - Robert Gold; Water Mill58.85%
1.04
3
1
1
Howard Eisenman - Jerry Hackman; Water Mill55.02%
0.73
4
2

Laura O'Reilly - Matt Rewinski; Water Mill49.79%
0.52
3
2
Kathy Mullen - Jean Johnson; Water Mill48.64%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.97
1
1
1
Sheila Terens - Manny Kaplan; Temple Judea62.84%
1.38
2
2

Jeri Golus - Constance Permut; Temple Judea59.70%
0.99
3
3

Marvin Pomerantz - Marsha Gordon; Temple Judea55.57%
0.69
4
4

Linda Epstein - Adele Cohen; Temple Judea54.46%
0.48

2
Dorothy Singer - Shirley Rubenstein; Temple Judea44.94%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.97
1


Bill Dinner - Lesley Decker Lucas; Temple Judea63.69%
1.38
2
1

Elizabeth Viola - Susan Reiter; Temple Judea63.35%
0.99
3


David Popper - David Joseph; Temple Judea58.76%
0.81
4
2
1
Lawrence Helft - Eric Dattner; Temple Judea55.06%
0.58
3

Paul Pirro - Allen Greenbaum; Temple Judea51.27%
0.41
4

Jerome Bloom - William Hart; Temple Judea50.72%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
2.06
1
1

Irving Katz - Natalie Katz; Temple Judea60.59%
1.44
2


Lauren Block - Jeffrey Colton; Temple Judea60.58%
1.03
3


Nina Gottlieb - Lori Furst; Temple Judea58.19%
0.81
4
2

Anne Stuckler - Carol Reiss; Temple Judea53.99%
0.74
5
3
1
Jill Toshav - June Feinsod; Temple Judea52.90%
0.52
4
2
Helen Namm - Trudy Milo; Temple Judea52.82%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
2.06
1


Barry Wilderman - Naomi Klosner; Temple Judea62.39%
1.44
2
1

Burton Goodman - Barbara Rubin; Temple Judea58.53%
1.03
3


Robert Hurley - Barry Nish; Temple Judea56.04%
0.81
4
2
1
Barbara Frank - Bonnie Gibgot; Temple Judea53.43%
0.58
5
3
2
Thomas Schwarz - Stanley Freundlich; Temple Judea52.13%
0.41
4

Bonnie Salkind - Vera Mandell; Temple Judea47.28%

Section C North-South

MPsABCNamesScore
2.06
1
1
1
Benita Durben - Claire Barron; Temple Judea60.12%
1.44
2
2

Rhoda Haimson - Naomi Korobow; Temple Judea55.36%
1.03
3


Carol Penn - Marilyn Leiter; Temple Judea54.17%
0.72
4
3

Ann Gardner - Wendy Sue Gelman; Temple Judea53.27%
0.41
5


Ruth Rockmore - Marilyn Daley; Temple Judea51.79%
0.59
4
2
Harriet Studness - Bobby Schwartz; Temple Judea50.60%
0.42

3
Sara Weiner - Judy Shevrin; Temple Judea50.30%

Section C East-West

MPsABCNamesScore
2.06
1
1

Alvin Frohman - Debra LaMountain; Temple Judea62.50%
1.44
2
2
1
David Kirschenbaum - Michael Pollack; Temple Judea60.71%
1.03
3
3
2
Agota Adler - Elisabeth Herman; Temple Judea53.87%
0.57
4/5


Herbert Landau - Ravinder Ohri; Temple Judea52.68%
0.57
4/5
4
3
Phyllis Goodman - Joan Silverman; Temple Judea52.68%
0.33

4
Florence Gosset - Stuart Siegel; Temple Judea52.38%

Section CC North-South

MPsABCNamesScore
2.34
1
1
1
Peter Hertz - Mel Kravatz; Shaaray Shalom67.61%
1.64
2


Lawrence Goodman - Judy Paul; Shaaray Shalom62.88%
1.17
3


Phyllis Goldin - Lillian Weissman; Shaaray Shalom54.73%
0.90
4
2

Edie Mellace - Elizabeth Aylmer; Shaaray Shalom53.79%
0.64
5
3

Bernard Chorney - Ira Barnett; Shaaray Shalom51.89%
0.52
6/7
4
2
Joseph Goldberg - Barbara Weinburg; Shaaray Shalom50.57%
0.36
6/7


Lisa Yellis - Georgia Altman; Shaaray Shalom50.57%

Section CC East-West

MPsABCNamesScore
2.34
1


Philip Grella - Howard Cohen; Shaaray Shalom72.54%
1.64
2


Paul Siegelman - Abbott Feren; Shaaray Shalom63.83%
1.17
3


Bella Chiusano - Elaine De Shrage; Shaaray Shalom63.64%
1.22
4
1

Jocelyn Simon - Helen Shutkind; Shaaray Shalom53.79%
0.85
5
2

Joan Levy - Norm Levy; Shaaray Shalom53.22%
0.61
6
3

Lillian Kufs - Carol Benes; Shaaray Shalom52.46%
0.74
4
1
Ina Bellaff - Sue Ahn; Shaaray Shalom45.45%
0.45

2/3
Florence Steckel - Edna Dzigas; Shaaray Shalom40.91%
0.45

2/3
Ann Glickman - Ellen Singer; Shaaray Shalom40.91%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.97
1
1
1
Kathryn Fibkins - Claire Boody; Mattituck58.21%
1.38
2
2

Fran Gillespie - Jane Sitzmann; Mattituck58.04%
0.99
3
3
2
Elaine Friedman - Patricia Lessard; Mattituck57.06%
0.69
4
4
3
Barbara Cuenin - Joan Kalinousky; Mattituck53.19%
0.33

4
Fred Cammann - Arlene Marvin; Mattituck48.93%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.97
1


Dorothy Feldmann - Herbert Feldmann; Mattituck66.63%
1.38
2
1
1
Donald Bedell - Lenore Widmark; Mattituck60.71%
0.99
3
2
2
Laura Kopp - Diana Maniscalco; Mattituck58.42%
0.69
4
3
3
Charles Michel - Sari Mainzer; Mattituck51.19%
0.43
4

Vincent Fitzgerald - Cal Rafuse; Mattituck50.77%
0.33

4
Brian McCaffrey - Robert Frentzel; Mattituck50.21%

Tue Aft Invitational Prs Tuesday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.35
1
1

Eppie Eagle - Phyllis Goldstein; Long Island CC57.92%
0.95
2
2
1
Marilyn Irwin - Felice Ostrow; Long Island CC57.50%
0.68
3
3

Marsha Katon - Barbara Emmer; Long Island CC57.08%
0.39

2
Gail Fine - Michelle Tarica; Long Island CC55.83%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.35
1
1
1
Jodi Rosenthal - Karen Ruben; Long Island CC70.00%
0.95
2
2
2
Myrna Feinbloom - Michele Zuflacht; Long Island CC52.75%
0.68
3
3

Sheryl Haberman - Bonnie Rich; Long Island CC50.83%