Unit 242 October STaC

Clubs Unit 242
Oct 16-22, 2017


Mon Aft Open Pairs - 60.5 Tables

MPsABCNamesScore
13.31
1


Bill Dinner - Ruth Stober; Temple Judea72.73%
9.98
2
1

Robert Vogel - Estelle Vogel; Shaaray Shalom66.29%
7.49
3
2

Sidney Schwartz - Helen Bader; Shaaray Shalom64.02%
5.62
4


Lauren Block - Naomi Klosner; Temple Judea63.28%
4.21
5


Tanya Weitz - Laura O'Reilly; Water Mill63.00%
3.98
6/8
3

Steven Gelman - Wendy Sue Gelman; Temple Judea62.50%
2.44
6/8


Ed Brennan - Amy Treitel; Water Mill62.50%
2.44
6/8


Barry Plotkin - Lisa Yellis; Shaaray Shalom62.50%
2.98
9/10
4

Alice Rubinstein - Florence Lewis; Temple Judea61.17%
1.92
9/10


Ruth Rockmore - Zehava Secker; Temple Judea61.17%
2.16
11


Marion Yonke - Debra LaMountain; Temple Judea60.61%
2.25
12
5

Barbara Ostrick - Joanne Goldstein; Temple Judea60.03%
1.68
13
6

William Hart - Ellie Brook; Temple Judea59.90%
1.26
7

Susan Champlin - Saundra Meisel; Shaaray Shalom59.66%
1.13
8

Susan Reiter - Elizabeth Viola; Temple Judea59.44%
1.08
9

Ruth Fox - Naomi Korobow; Temple Judea58.14%
1.58
10

Barbara Emmer - Lynette Rosenblum; Temple Judea57.44%
3.35

1
Micki Michelman - Wendi Levitt; Temple Judea56.82%
2.51

2
Abby Heyligers - Sharon Weinstein; Temple Judea56.25%
1.88

3
Dorothy Singer - Shirley Rubenstein; Temple Judea54.73%
1.41

4
Ann Glickman - Gail Bleifer; Shaaray Shalom54.36%
1.06

5
Jeannette Bregman - Harvey Schachter; Temple Judea54.14%
0.82

6
Elizabeth Marett - Florence Steckel; Shaaray Shalom53.79%

Mon Aft Open Pairs Monday Aft Session

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.92
1/2
1

Alice Rubinstein - Florence Lewis; Temple Judea61.17%
1.92
1/2


Ruth Rockmore - Zehava Secker; Temple Judea61.17%
1.13
3
2
1
Abby Heyligers - Sharon Weinstein; Temple Judea56.25%
0.79
4
3

Eppie Eagle - Phyllis Goldstein; Temple Judea55.87%
0.52
5
4
2
Dorothy Singer - Shirley Rubenstein; Temple Judea54.73%
0.38
6


Alvin Frohman - Andrea Hershan; Temple Judea53.98%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
2.25
1


Ann Gardner - Herbert Landau; Temple Judea57.39%
1.58
2
1
1
Micki Michelman - Wendi Levitt; Temple Judea56.82%
1.13
3
2

Joan Cohen - Barry Elberg; Temple Judea55.87%
0.79
4


Joan Berman - Barbara Mendelsohn; Temple Judea54.92%
0.67
5
3

Miriam Hack - Carol Penn; Temple Judea53.22%
0.52
6
4
2
Beverly Boris - Joan Fruchter; Temple Judea52.65%
0.27
5

Anat Kravel - Helen Solomon; Temple Judea52.46%

Section B North-South

MPsABCNamesScore
2.25
1


Lauren Block - Naomi Klosner; Temple Judea63.28%
1.58
2
1

Barbara Emmer - Lynette Rosenblum; Temple Judea57.44%
1.13
3
2

Marsha Gordon - Allan Schwartz; Temple Judea54.36%
0.84
4
3
1
Robin Brendell - Carol Fishman; Temple Judea53.71%
0.59
5
4
2
Barbara L Schuman - Valerie Link; Temple Judea52.99%
0.38
6


Cheryl Rosenzweig - Barbara Rubin; Temple Judea52.44%
0.42

3
Marion Cohen - Roberta Simon; Temple Judea51.20%

Section B East-West

MPsABCNamesScore
2.25
1
1

Barbara Ostrick - Joanne Goldstein; Temple Judea60.03%
1.58
2
2

William Hart - Ellie Brook; Temple Judea59.90%
1.13
3
3

Susan Reiter - Elizabeth Viola; Temple Judea59.44%
0.79
4


David Joseph - David Popper; Temple Judea56.56%
0.89
5
4
1
Jeannette Bregman - Harvey Schachter; Temple Judea54.14%
0.38
6
5

Burton Goodman - Jerome Bloom; Temple Judea54.03%
0.62

2
Roberta Nassau - Linda Weber; Temple Judea49.97%
0.45

3
Patricia Brownridge - Beverly Kaufman; Temple Judea45.08%

Section C North-South

MPsABCNamesScore
2.16
1


Bill Dinner - Ruth Stober; Temple Judea72.73%
1.51
2
1

Steven Gelman - Wendy Sue Gelman; Temple Judea62.50%
1.08
3
2

Ruth Fox - Naomi Korobow; Temple Judea58.14%
0.79
4
3
1
Milton Alschuler - Maxine Shapiro; Temple Judea52.46%
0.40
5/6


Anne Stuckler - Susan Weiss; Temple Judea49.81%
0.40
5/6


Helen Topkis - Bonnie Salkind; Temple Judea49.81%
0.43
4

Rhoda Haimson - Sam Brenner; Temple Judea48.67%
0.55

2
Sharon Segall - Elaine Gordon; Temple Judea48.11%

Section C East-West

MPsABCNamesScore
2.16
1


Marion Yonke - Debra LaMountain; Temple Judea60.61%
1.51
2
1

Martin Saiman - Harold Hack; Temple Judea53.60%
1.08
3
2

Stephen Posner - Stephen Hazelkorn; Temple Judea53.03%
0.76
4
3

Arlene Krasnoff - Phyllis Meltzer; Temple Judea52.08%
0.43
5
4

Agota Adler - Lucie Steinhagen; Temple Judea51.70%
0.69

1
Gail Sussman - Lori Berse; Temple Judea50.38%
0.48

2
Bobette Bergstein - Barbara Ackerman; Temple Judea49.43%

Section A North-South

MPsABCNamesScore
1.41
1


Tanya Weitz - Laura O'Reilly; Water Mill63.00%
0.99
2


Geoffrey O'Connor - Joseph Fitt; Water Mill55.50%
0.79
1
1
Jean Johnson - Lee Dion; Water Mill49.00%

Section A East-West

MPsABCNamesScore
1.41
1


Ed Brennan - Amy Treitel; Water Mill62.50%
0.99
2


Susan Denenholz - Matt Rewinski; Water Mill59.50%
0.79
1

Ecaterina Cioca - Diana Pillsworth; Water Mill49.00%

Section C North-South

MPsABCNamesScore
2.34
1
1

Robert Vogel - Estelle Vogel; Shaaray Shalom66.29%
1.64
2
2

Sidney Schwartz - Helen Bader; Shaaray Shalom64.02%
1.17
3
3

Susan Champlin - Saundra Meisel; Shaaray Shalom59.66%
0.82
4
4

Judy Pressner - Florence Gross; Shaaray Shalom56.63%
0.69
5

1
Diane Lipman - Carole Feldman; Shaaray Shalom53.60%
0.39
6


Mel Colchamiro - Phyllis Schiff; Shaaray Shalom52.84%
0.48

2
Jane Garver - Donna Epstein; Shaaray Shalom43.18%

Section C East-West

MPsABCNamesScore
2.34
1


Barry Plotkin - Lisa Yellis; Shaaray Shalom62.50%
1.64
2
1

Joyce Hirsch - Kenneth Davidoff; Shaaray Shalom54.92%
1.17
3
2
1
Ann Glickman - Gail Bleifer; Shaaray Shalom54.36%
0.82
4
3
2
Elizabeth Marett - Florence Steckel; Shaaray Shalom53.79%
0.47
5
4

Susan Laitmon - Susan Gehn; Shaaray Shalom51.14%
0.39
6


Judy Paul - Elaine De Shrage; Shaaray Shalom50.00%
0.27
5

Jeri Rueben - Susan Weiss; Shaaray Shalom49.81%