Waco Sectional

Waco, TX
Aug 12-14, 2016

Click here for Masterpoint Winners List


Fri Morning Open Pairs - 4.5 Tables / Based on 9 Tables

MPsABCNamesScore
4.35
1


Bill Staats, Southlake TX; Mike Bukala, Waco TX63.19%
3.26
2
1
1
Betty Robinson, Woodway TX; Catherine Valentine, China Spring TX60.42%
2.45
3
2
2
Thomas Smith - Julie McKenna, Austin TX52.78%
1.84
4
3
3
Sue Morgan - Nancy Clements, Belton TX52.08%

Friday Morning 299er Pair - 4.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.44
1


Joyce Taylor, Mansfield TX; Cheryl Hare, Grand Prairie TX68.75%
1.08
2


Alicia Smith, Lorena TX; Norma Lea McAdams, Waco TX60.42%
1.19
3
1

Mary Ellen Little - Joyce Anderson, Trophy Club TX54.17%
0.89
2

Patricia Santini - James Nees, Waco TX51.39%

Friday Aft Open Pairs - 6.0 Tables / Based on 10 Tables

MPsABCNamesScore
4.58
1


Lyndon Phelps - Peggy Phelps, Kosse TX57.39%
3.01
2/3
1/2

Ann Fulcher, Belton TX; Dale Allen, Temple TX56.83%
3.01
2/3
1/2
1
Thomas Smith - Julie McKenna, Austin TX56.83%
1.93
4
3
2
Diana Drenner - Don Mahoney, San Antonio TX56.08%
1.00
4
3
Wayne Tindall, San Juan TX; Margaret McLennan, Waco TX55.65%

Friday Aft 299er Pairs - 4.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.44
1
1

Bobby McLellan - Sharon McLellan, Granbury TX63.19%
1.08
2
2

William Garner - Hal Spottswood, Granbury TX59.03%
0.81
3


Patricia Santini, ; James Nees, Waco TX54.17%

Friday Evening Stratified - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.38
1


Steve Shirey, Fort Worth TX; Robert Adams, Oklahoma City OK64.06%
3.29
2
1
1
Judy Taylor Mathews, Moody TX; Laura Fair, Waco TX58.33%
2.46
3
2
2
Thomas Smith - Julie McKenna, Austin TX48.44%
1.85
4
3
3
Alicia Smith, Lorena TX; Lavona Carter, Waco TX47.92%

Friday Afternoon Swiss Te - 7 Tables

MPsABCNamesScore
3.12
1
1

Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX; Harry Kenny - Peggi Kenny, Marlin TX63.00
2.34
2


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Richard Ware, New Braunfels TX; James La Fountain, Temple TX58.00
1.76
3


Bill Staats, Southlake TX; Mike Bukala, Waco TX; Steve Shirey, Fort Worth TX; Robert Adams, Oklahoma City OK47.00
1.34
2

Belva Barrington - Gene Thompson, Belton TX; Helen Simonette, Salado TX; Ila Bates, Waco TX42.00

Friday Morning Swiss Team - 6 Tables

MPsABCNamesScore
2.93
1


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Richard Ware, New Braunfels TX; James La Fountain, Temple TX63.00
2.20
2
1

Mary Adams - Jan Hart - Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX50.00
1.34
2

Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX; Harry Kenny - Peggi Kenny, Marlin TX42.00

Saturday Morn Open Pairs - 6.0 Tables / Based on 11 Tables

MPsABCNamesScore
4.81
1
1

Mark Craig - Brett Leach, Austin TX65.83%
3.61
2
2

David Pennington - Richard Cunningham, Temple TX58.75%
2.71
3
3
1
Sharon Clark, Waco TX; G Nell Carpenter, Woodway TX57.50%
2.03
4
4
2
Catherine Valentine, China Spring TX; Betty Robinson, Woodway TX54.17%
1.28

3
Thomas Smith - Julie McKenna, Austin TX52.08%
0.76

4
Jan Mogged - Charles Mogged Jr, Colleyville TX51.67%

Saturday Morning 299er Pa - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.55
1


John Butler - Cindy Butler, Garland TX64.58%
1.16
2


Joan Cation, Eddy TX; Carole Hardeman, Waco TX57.29%
1.19
3
1

Sherry Harris - Wayne Corbett, Arlington TX53.65%
0.89
4
2

Bobby McLellan - Sharon McLellan, Granbury TX53.12%

Saturday Afternoon Strati - 11.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
5.96
1
1
1
Nancy Clements - Sue Morgan, Belton TX61.11%
4.47
2


Steve Shirey, Fort Worth TX; Robert Adams, Oklahoma City OK58.80%
3.35
3
2
2
Jan Mogged - Charles Mogged Jr, Colleyville TX56.97%
2.51
4
3
3
Judy Taylor Mathews, Moody TX; Gerald Nelson, Cranfills Gap TX56.73%
1.89
5
4

Mark Craig - Brett Leach, Austin TX56.60%
1.41
6
5

Andrew Smalley - Walter Winters, Waco TX54.57%
0.84
6

Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX53.47%
0.86

4
Charles Wimberley, Hewitt TX; Celeste Godfrey, Woodway TX53.27%
0.65

5
Catherine Valentine, China Spring TX; Betty Robinson, Woodway TX51.36%

Saturday Afternoon 299er - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.55
1


Bob Maske - Mary Levy, Waco TX59.90%
1.19
2
1

Alicia Smith - Janis Bodin, Lorena TX55.21%
0.89
3/4
2

Bobby McLellan - Sharon McLellan, Granbury TX53.65%
0.76
3/4


Joan Cation, Eddy TX; Carole Hardeman, Waco TX53.65%

Saturday Bracketed KO -1 - 5 Tables

MPsRankNames
9.46
1
Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; James La Fountain, Temple TX; Richard Ware, New Braunfels TX
6.62
2
Pat Cassidy, Arlington TX; Mike Bukala, Waco TX; Jerry Derby, Dallas TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX

Sunday Stratified Swiss - 12 Tables

MPsABCNamesScore
6.05
1


Robert Adams, Oklahoma City OK; Steve Shirey, Fort Worth TX; La Quitta Talbot - Herbert Fallin Jr, Keller TX100.00
4.54
2


Pat Cassidy, Arlington TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX; Jerry Derby, Dallas TX79.00
3.40
3


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Richard Ware, New Braunfels TX; James La Fountain, Temple TX75.00
3.40
4
1
1
Robert Burton - Dolline Burton - William McIndoo - Rita Wiegenstein, Georgetown TX69.00
2.55
2

Belva Barrington - Gene Thompson - Pat Jodoin, Belton TX; Ila Bates, Waco TX64.00
1.91
3
2
Catherine Valentine, China Spring TX; Betty Robinson, Woodway TX; Thomas Smith - Julie McKenna, Austin TX58.00
1.43
4

Andrew Smalley - Pat Kelly - Janis McIntosh - Lanelle Boone, Waco TX56.00

 


Total masterpoints: 430.32 earned by 91 players.
Total attendance:   98 tables.

   1  18.13 Thomas Corlett, Waco TX
   2  18.13 Richard Ware, New Braunfels TX
   3  18.13 James La Fountain, Temple TX
   4  18.13 Ethel Corlett, Waco TX
   5  17.27 Mike Bukala, Waco TX
   6  16.66 Steve Shirey, Fort Worth TX
   7  16.66 Robert Adams, Oklahoma City OK
   8  11.16 Pat Cassidy, Arlington TX
   9  11.16 Jerry Derby, Dallas TX
  10  11.16 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
  11  11.11 Thomas Smith, Austin TX
  12  11.11 Julie McKenna, Austin TX
  13   8.39 Sue Morgan, Belton TX
  14   8.39 Nancy Clements, Belton TX
  15   7.85 Catherine Valentine, China Spring TX
  16   7.85 Betty Robinson, Woodway TX
  17   7.81 David Pennington, Temple TX
  18   7.15 Richard Cunningham, Temple TX
  19   6.70 Mark Craig, Austin TX
  20   6.70 Brett Leach, Austin TX
  21   6.58 Judy Taylor Mathews, Moody TX
  22   6.11 Bill Staats, Southlake TX
  23   6.05 La Quitta Talbot, Keller TX
  24   6.05 Herbert Fallin Jr, Keller TX
  25   5.45 Peggi Kenny, Marlin TX
  26   5.45 Lenora Parrish, Woodway TX
  27   5.45 Harry Kenny, Marlin TX
  28   5.45 Bill Parrish, Woodway TX
  29   4.58 Peggy Phelps, Kosse TX
  30   4.58 Lyndon Phelps, Kosse TX
  31   4.39 Ila Bates, Waco TX
  32   4.39 Gene Thompson, Belton TX
  33   4.39 Belva Barrington, Belton TX
  34   4.12 Alicia Smith, Lorena TX
  35   4.11 Jan Mogged, Colleyville TX
  36   4.11 Charles Mogged Jr, Colleyville TX
  37   3.65 Robert Burton, Georgetown TX
  38   3.65 Dolline Burton, Georgetown TX
  39   3.40 William McIndoo, Georgetown TX
  40   3.40 Rita Wiegenstein, Georgetown TX
  41   3.36 Mary Adams, Temple TX
  42   3.36 Jan Hart, Temple TX
  43   3.29 Laura Fair, Waco TX
  44   3.29 Gerald Nelson, Cranfills Gap TX
  45   3.22 Sharon McLellan, Granbury TX
  46   3.22 Bobby McLellan, Granbury TX
  47   3.16 Joan Cation, Eddy TX
  48   3.09 Andrew Smalley, Waco TX
  49   3.01 Dale Allen, Temple TX
  50   3.01 Ann Fulcher, Belton TX
  51   2.84 Lavona Carter, Waco TX
  52   2.79 Mary Levy, Waco TX
  53   2.79 Bob Maske, Waco TX
  54   2.71 Sharon Clark, Waco TX
  55   2.71 G Nell Carpenter, Woodway TX
  56   2.55 Pat Jodoin, Belton TX
  57   2.17 Carole Hardeman, Waco TX
  58   2.09 Tom Banet, Georgetown TX
  59   2.09 Stephen Olson, Temple TX
  60   2.09 Gail Banet, Georgetown TX
  61   2.09 Billie Ogens, Georgetown TX
  62   1.93 Don Mahoney, San Antonio TX
  63   1.93 Diana Drenner, San Antonio TX
  64   1.84 Helen Simonette, Salado TX
  65   1.70 Patricia Santini, Waco TX
  66   1.70 James Nees, Waco TX
  67   1.68 Lanelle Boone, Waco TX
  68   1.68 Janis McIntosh, Waco TX
  69   1.55 John Butler, Garland TX
  70   1.55 Cindy Butler, Garland TX
  71   1.44 Joyce Taylor, Mansfield TX
  72   1.44 Cheryl Hare, Grand Prairie TX
  73   1.43 Pat Kelly, Waco TX
  74   1.41 Walter Winters, Waco TX
  75   1.25 Margaret McLennan, Waco TX
  76   1.19 Wayne Corbett, Arlington TX
  77   1.19 Sherry Harris, Arlington TX
  78   1.19 Mary Ellen Little, Trophy Club TX
  79   1.19 Joyce Anderson, Fort Worth TX
  80   1.19 Janis Bodin, Woodway TX
  81   1.08 William Garner, Granbury TX
  82   1.08 Norma Lea McAdams, Waco TX
  83   1.08 Hal Spottswood, Granbury TX
  84   1.00 Wayne Tindall, San Juan TX
  85   0.86 Charles Wimberley, Hewitt TX
  86   0.86 Celeste Godfrey, Woodway TX
  87   0.66 Wanda Carter, Temple TX
  88   0.39 John Twardowski, Waco TX
  89   0.39 Annette Burns, Waco TX
  90   0.25 Lynn Sykes, Belton TX
  91   0.25 Lennie Wilkins, Temple TX