Beaumont Spindletop

Beaumont, TX
Mar 03-06, 2016

Click here for Masterpoint Winners List


Stratified Open Pairs - 11.5 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
6.19
1
1

Jill Spence, The Woodlands TX; Joseph Volanski, Spring TX64.84%
4.64
2


Marian Jones - Nancy Smalley, Beaumont TX63.19%
3.48
3
2

Jerry Triggs - Billie Carter, Orange TX60.65%
2.61
4


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Sulphur LA59.95%
1.96
5
3
1
Jerry Heckman - Rajendra Dhamankar, Beaumont TX53.38%
1.47
6
4
2
Susan Gore - Patricia Bell, Silsbee TX52.34%
1.26
5
3
Martha Oliver - Wayne Outlaw, Orange TX52.08%
0.76

4
Everett Sweeney, Port Neches TX; Lynda Jones, Port Arthur TX51.39%

299er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.55
1
1

Judith Boyce, Pasadena TX; Marion McKernan, Pearland TX59.50%
1.16
2
2

Bebe Walker - Darlyn Dusek, Livingston TX56.50%
1.19
3
3
1
Bobbie Carson - Tidwell Kimberly, Orange TX53.50%
0.65
4
4

Michael Lemons - Carolyn Lemons, Orange TX52.00%
0.89

2
Frances Price, Hampshire TX; Fred Rice, Beaumont TX49.00%

Stratified Open Pairs - 15.5 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
6.88
1


Edward Rasmussen, Lumberton TX; Nancy Smalley, Beaumont TX66.81%
5.16
2


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Sulphur LA64.71%
3.87
3
1

Marian Jones - Edwina Landrum, Beaumont TX62.72%
2.90
4
2
1
Martha Oliver - Wayne Outlaw, Orange TX61.97%
2.18
5
3
2
Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX61.16%
1.63
6


Aiyanadar Bharathi - Martha Sigler, Beaumont TX60.13%
1.38
7
4

Linda Adamchik, Beaumont TX; Kazue Bell, Sour Lake TX58.49%
1.04
5

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX57.17%
0.82
6

Jill Spence, The Woodlands TX; Joseph Volanski, Spring TX54.17%
1.22

3
Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX52.82%
0.92

4
Carol Meade - James Meade, The Woodlands TX50.39%
0.69

5
Rajendra Dhamankar - Jerry Heckman, Beaumont TX50.26%

299er Pairs - 4.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.44
1
1
1
James Ferguson - Florence Ferguson, Beaumont TX61.81%
1.08
2
2

Judith Boyce, Pasadena TX; Marion McKernan, Pearland TX59.03%
0.92
3
3
2
B Clingo - W Clingo, Houston TX58.33%

Stratified Open Pairs - 14.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1
1

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX63.64%
5.50
2


Mildred Breed, Cypress TX; Phillip Grothus, Houston TX61.93%
4.12
3


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Sulphur LA60.98%
3.09
4
2
1
James Meade - Carol Meade, The Woodlands TX60.42%
2.03
5/6


Edward Rasmussen, Lumberton TX; Betty Poindexter, Sour Lake TX57.20%
2.03
5/6
3
2
Marianna Carpenter - Richard Carpenter, Jasper TX57.20%
1.30
7


Cynthia Stueber - Nancy Smalley, Beaumont TX56.63%
1.32
4
3
Susan Gore - Patricia Bell, Silsbee TX55.68%
0.99
5
4
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX53.41%
0.75
6

Doris Everette - Joe Everette, Montgomery TX52.08%

299er Pairs - 7.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.86
1
1
1
Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX64.24%
1.40
2
2
2
Joseph Kazmar - David Payne, Orange TX59.52%
1.05
3
3

Judith Boyce, Pasadena TX; Marion McKernan, Pearland TX55.56%
0.78
4


Karen Jennings, Lufkin TX; Susan Nimmo, Bridge City TX54.86%
0.70
5
4

W Clingo - B Clingo, Houston TX54.37%
0.78
5
3
Ferrel Ashby - Kate Mulhollan, Bridge City TX53.17%
0.58

4
Bobbie Carson - Tidwell Kimberly, Orange TX51.99%

Stratified Open Pairs - 15.0 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
7.10
1
1

Blanche Sibley - Mary Johnson, Beaumont TX64.26%
5.33
2


Phillip Grothus, Houston TX; Mildred Breed, Cypress TX61.22%
3.99
3


Tipton Golias - Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX60.58%
3.00
4


Cynthia Stueber - Nancy Smalley, Beaumont TX58.65%
2.46
5
2
1
Marianna Carpenter - Richard Carpenter, Jasper TX57.53%
2.00
6
3
2
James Meade - Carol Meade, The Woodlands TX56.41%
1.43
7/8
4/5

Anna Smith, Silsbee TX; June Eddingston, Beaumont TX55.13%
1.21
7/8
4/5

Vivian Breedlove - Janice Niederstadt, Beaumont TX55.13%
0.82
6

Elizabeth Mackenzie - Jack Evans, Beaumont TX53.53%
1.09

3
Zach Townley-Smith, Lumberton TX; Dave Becker, Beaumont TX53.21%
0.81

4
Martha Oliver - Wayne Outlaw, Orange TX51.44%

299er Pairs - 6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.65
1
1

W Clingo - B Clingo, Houston TX63.75%
1.24
2
2

Michael Lemons - Carolyn Lemons, Orange TX58.75%
0.88
3/4
3

Bebe Walker - Darlyn Dusek, Livingston TX57.08%
0.82
3/4


Karen Jennings, Lufkin TX; Susan Nimmo, Bridge City TX57.08%
1.19
4
1
David Payne - Joseph Kazmar, Orange TX55.42%
0.89

2
Fred Rice, Beaumont TX; Frances Price, Hampshire TX47.08%

Stratified Open Pairs - 14.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
6.88
1


Flora Gillispie - Robert Kacher, Jr, Beaumont TX61.55%
5.16
2


Phillip Grothus, Houston TX; Mildred Breed, Cypress TX60.80%
3.87
3
1

Doris Everette - Joe Everette, Montgomery TX58.52%
2.90
4


Betty Poindexter, Sour Lake TX; Arline Meyers, Beaumont TX56.25%
2.35
5
2
1
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX55.30%
1.76
6
3

Joan Hataway - Janice Niederstadt, Beaumont TX54.92%
1.22
7


Patsy Pierce, Hardin TX; Cynthia Stueber, Beaumont TX54.36%
1.32
4

Sandra Allison, Silsbee TX; Tim Stelly, Beaumont TX53.79%
0.99
5

June Eddingston - Blanche Sibley, Beaumont TX53.60%
0.65
6/7

Donald Moss - Juinez Moss, Beaumont TX52.46%
1.54
6/7
2
Richard Carpenter - Marianna Carpenter, Jasper TX52.46%
1.15

3
Ronald Randleman - Jody Henry, Huntsville TX50.57%
0.86

4
Dave Becker, Beaumont TX; Zach Townley-Smith, Lumberton TX50.38%
0.96

5
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX50.19%

299er Pairs - 6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.65
1
1

Virginia Mayhew - Sharon Kirkland, Livingston TX68.75%
1.24
2
2
1
Edith Purgason - Bonnie Loudin, Houston TX59.58%
0.93
3
3

Bebe Walker - Darlyn Dusek, Livingston TX56.67%
0.90
4
4
2
Leland Briggs - Mary Briggs, Livingston TX54.58%

Stratified Open Pairs - 14.5 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
7.10
1


Mildred Breed, Cypress TX; Phillip Grothus, Houston TX66.41%
5.33
2
1

June Eddingston - Blanche Sibley, Beaumont TX60.92%
3.99
3
2

Gerry Earnest - Mary Felton, Montgomery TX60.74%
3.00
4


Tipton Golias - Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX59.31%
2.25
5
3
1
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX58.13%
1.68
6


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Sulphur LA55.77%
1.26
7


Nancy Smalley - Dave Becker, Beaumont TX55.57%
1.35
4
2
Ronald Randleman - Jody Henry, Huntsville TX54.45%
1.00
5

Linda Briggs, Port Arthur TX; Jack Evans, Beaumont TX54.01%
0.75
6

Robin Johnson, Humble TX; Robert Arnett, Houston TX53.93%
1.01

3
Marianna Carpenter - Richard Carpenter, Jasper TX49.58%
0.76

4
James Meade - Carol Meade, The Woodlands TX48.83%

299er Pairs - 6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.65
1
1
1
Leland Briggs - Mary Briggs, Livingston TX68.75%
1.24
2


Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX57.50%
1.10
3
2
2
Bebe Walker - Darlyn Dusek, Livingston TX55.83%
0.70
4


Karen Jennings, Lufkin TX; Susan Nimmo, Bridge City TX54.58%
0.82
3
3
W Clingo - B Clingo, Houston TX54.17%
0.62
4

Sharon Kirkland - Virginia Mayhew, Livingston TX52.08%

Stratified Swiss Teams - 14 Tables

MPsABCNamesScore
6.60
1


George Fox - Carolyne Fox, Manvel TX; Vic Sowers - Phillip Grothus, Houston TX153.00
4.95
2


Tom Clarke - Jim Barrow - Judy Robertson - Joyce Clarke, Lake Charles LA148.00
3.25
3/4


Carol Ann McGill - Robert McGill, Orange TX; Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Sulphur LA108.00
3.25
3/4


Patsy Pierce, Hardin TX; Kazue Bell, Sour Lake TX; Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX108.00
3.58
5
1
1
Frankie Hall, Groves TX; Patricia Schiwart, Port Arthur TX; Ann Montgomery - Connor Smith, Beaumont TX95.00
2.35
2/3

Lily Andre - James Andre, Sugar Land TX; John Heath - Edwin Zwald, Houston TX93.00
2.35
2/3
2
Dave Becker - Robert Kacher, Jr, Beaumont TX; Linda Briggs, Port Arthur TX; Zach Townley-Smith, Lumberton TX93.00
1.51
4

Tim Stelly - June Eddingston - Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX; Julia Hooper, Port Neches TX83.00

 


Total masterpoints: 566.24 earned by 126 players.
Total attendance:  147 tables.

   1  29.69 Phillip Grothus, Houston TX
   2  23.09 Mildred Breed, Cypress TX
   3  20.33 Nancy Smalley, Beaumont TX
   4  17.30 Wilbur Dahlquist, Sulphur LA
   5  17.30 Verna Dahlquist, Sulphur LA
   6  13.42 Blanche Sibley, Beaumont TX
   7   9.63 Ruby Collins, Orange TX
   8   9.63 Dee Payne, Orange TX
   9   9.58 Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX
  10   9.26 June Eddingston, Beaumont TX
  11   9.23 Robert Kacher, Jr, Beaumont TX
  12   9.21 Wayne Outlaw, Orange TX
  13   9.21 Martha Oliver, Orange TX
  14   8.91 Edward Rasmussen, Lumberton TX
  15   8.77 Cynthia Stueber, Beaumont TX
  16   8.51 Marian Jones, Beaumont TX
  17   7.95 Tipton Golias, Beaumont TX
  18   7.44 James Meade, The Woodlands TX
  19   7.44 Carol Meade, The Woodlands TX
  20   7.10 Mary Johnson, Beaumont TX
  21   7.04 Richard Carpenter, Jasper TX
  22   7.04 Marianna Carpenter, Jasper TX
  23   7.01 Joseph Volanski, Spring TX
  24   7.01 Jill Spence, The Woodlands TX
  25   6.88 Flora Gillispie, Beaumont TX
  26   6.60 Vic Sowers, Houston TX
  27   6.60 Susan Gore, Silsbee TX
  28   6.60 George Fox, Manvel TX
  29   6.60 Carolyne Fox, Manvel TX
  30   5.87 Kazue Bell, Sour Lake TX
  31   5.56 Dave Becker, Beaumont TX
  32   5.26 Betty Poindexter, Sour Lake TX
  33   5.21 Carol Ann McGill, Orange TX
  34   5.02 Patsy Pierce, Hardin TX
  35   4.95 Tom Clarke, Lake Charles LA
  36   4.95 Judy Robertson, Lake Charles LA
  37   4.95 Joyce Clarke, Lake Charles LA
  38   4.95 Jim Barrow, Lake Charles LA
  39   4.71 Jerry Triggs, Orange TX
  40   4.62 Joe Everette, Montgomery TX
  41   4.62 Doris Everette, Montgomery TX
  42   4.59 Mary Felton, Montgomery TX
  43   4.59 Gerry Earnest, Montgomery TX
  44   4.43 Patricia Bell, Silsbee TX
  45   4.30 Zach Townley-Smith, Lumberton TX
  46   4.25 Robert McGill, Orange TX
  47   4.09 W Clingo, Houston TX
  48   4.09 B Clingo, Houston TX
  49   4.07 Darlyn Dusek, Livingston TX
  50   4.07 Bebe Walker, Livingston TX
  51   4.06 Connor Smith, Beaumont TX
  52   3.98 Linda Briggs, Port Arthur TX
  53   3.88 Rajendra Dhamankar, Beaumont TX
  54   3.87 Edwina Landrum, Beaumont TX
  55   3.81 Jerry Gore, Silsbee TX
  56   3.81 Billie Carter, Orange TX
  57   3.80 Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX
  58   3.73 Tim Stelly, Beaumont TX
  59   3.71 Linda Adamchik, Beaumont TX
  60   3.68 Marion McKernan, Pearland TX
  61   3.68 Judith Boyce, Pasadena TX
  62   3.58 Patricia Schiwart, Port Arthur TX
  63   3.58 Frankie Hall, Groves TX
  64   3.58 Ann Montgomery, Beaumont TX
  65   3.55 Jerry Heckman, Beaumont TX
  66   3.38 Arline Meyers, Beaumont TX
  67   3.10 Ronald Randleman, Huntsville TX
  68   3.10 Jody Henry, Huntsville TX
  69   3.06 Mary Briggs, Livingston TX
  70   3.06 Leland Briggs, Livingston TX
  71   2.98 William Delboy, Beaumont TX
  72   2.98 Glenda Bass, Vidor TX
  73   2.97 Janice Niederstadt, Beaumont TX
  74   2.59 Joseph Kazmar, Orange TX
  75   2.59 David Payne, Orange TX
  76   2.46 Patricia Woods, Port Neches TX
  77   2.46 Lucille Armintor, Port Arthur TX
  78   2.35 Lily Andre, Sugar Land TX
  79   2.35 John Heath, Houston TX
  80   2.35 James Andre, Sugar Land TX
  81   2.35 Edwin Zwald, Houston TX
  82   2.30 Susan Nimmo, Bridge City TX
  83   2.30 Karen Jennings, Lufkin TX
  84   2.27 Virginia Mayhew, Livingston TX
  85   2.27 Sharon Kirkland, Livingston TX
  86   2.24 Joan Hataway, Beaumont TX
  87   2.22 Sandra Allison, Silsbee TX
  88   2.18 Janis Williams, Sour Lake TX
  89   2.18 Donald Williams, Sour Lake TX
  90   2.12 Juinez Moss, Beaumont TX
  91   2.12 Donald Moss, Beaumont TX
  92   1.89 Michael Lemons, Orange TX
  93   1.89 Carolyn Lemons, Orange TX
  94   1.82 Jack Evans, Beaumont TX
  95   1.78 Fred Rice, Beaumont TX
  96   1.78 Frances Price, Hampshire TX
  97   1.77 Tidwell Kimberly, Orange TX
  98   1.77 Bobbie Carson, Orange TX
  99   1.72 Edith Purgason, Houston TX
 100   1.72 Bonnie Loudin, Houston TX
 101   1.63 Martha Sigler, Beaumont TX
 102   1.51 Julia Hooper, Port Neches TX
 103   1.44 James Ferguson, Beaumont TX
 104   1.44 Florence Ferguson, Beaumont TX
 105   1.43 Anna Smith, Silsbee TX
 106   1.35 Robin Johnson, Humble TX
 107   1.35 Robert Arnett, Houston TX
 108   1.21 Vivian Breedlove, Beaumont TX
 109   1.04 Birendra BK Singh, Seabrook TX
 110   1.04 Arthur Giovannangeli, Houston TX
 111   0.90 Lois Gail Griffith, Orange TX
 112   0.78 Kate Mulhollan, Bridge City TX
 113   0.78 Ferrel Ashby, Bridge City TX
 114   0.76 Lynda Jones, Port Arthur TX
 115   0.76 Everett Sweeney, Port Neches TX
 116   0.71 Donna Watkins, Houston TX
 117   0.71 Bobbie Benson, Houston TX
 118   0.63 Lou Rising, Port Neches TX
 119   0.60 Paul Cuneo, Houston TX
 120   0.60 Carmen Keys, Houston TX
 121   0.59 Victoria Bennett, Port Neches TX
 122   0.59 Donna Bryson, Port Neches TX
 123   0.55 Ruth Hancock, Orange TX
 124   0.55 Burton Paula, Orange TX
 125   0.51 Gertrude Cherry, Beaumont TX
 126   0.48 Dolores Belton, Beaumont TX