Austin NLM Sectional

Austin, TX
02/13 - 02/14/2016

Click here for Masterpoint Winners List


Saturday NLM Pairs - 13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.75
1


Laura Craft, Leander TX; Sharon Dameron, Cedar Park TX66.35%
2.06
2


Robert Tyler, Austin TX; Mark Anderson, Cedar Park TX63.68%
1.55
3


Sheila Milner - Anu Chhabra, Austin TX60.94%
1.16
4


Robert Caldwell III - Bill Kalmbach, Austin TX57.83%
0.87
5


Dwight Silver - Martha McLain, Austin TX56.81%
0.65
6


Charles Eanes - Arthur Roberts, Austin TX56.79%
1.56
1

Julie Johnson, Cedar Park TX; Karen Gonsoulin, Austin TX56.14%
1.17
2

Preston Olivent - Carolyn Olivent, Georgetown TX55.50%
0.88
3

David Goodwin - Rose Goodwin, Austin TX54.79%
1.19
4
1
Marie Russiello - Emil Russiello, Austin TX51.89%
0.89

2
Ralph Brettschneider - Cynthia Brettschneider, San Marcos TX46.81%

Sunday NLM Pairs - 11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1


Sheila Milner - Anu Chhabra, Austin TX67.40%
1.89
2
1
1
Judy Alpert - Mark Alpert, Austin TX60.76%
1.42
3


Laura Craft, Leander TX; Thomas Smith, Austin TX60.42%
1.06
4


Costa Triantaphilides - Lazaro Brener, Austin TX57.57%
0.80
5


Dixie Richardson - Gayle McCarron, Austin TX57.54%
0.60
6


Robert Tyler - Tracy Bruce, Austin TX57.19%
1.10
2

David Goodwin - Rose Goodwin, Austin TX52.63%
0.96
3
2
Marie Russiello - Emil Russiello, Austin TX51.65%
0.72
4
3
Earnestine Broyles, Lakeway TX; Jean Durocher, Austin TX51.06%

 


Total masterpoints: 56.70 earned by 43 players.
Total attendance:   25 tables.

   1   4.17 Laura Craft, Leander TX
   2   4.07 Sheila Milner, Austin TX
   3   4.07 Anu Chhabra, Austin TX
   4   3.00 Sharon Dameron, Cedar Park TX
   5   2.66 Robert Tyler, Austin TX
   6   2.15 Marie Russiello, Austin TX
   7   2.15 Emil Russiello, Austin TX
   8   2.06 Mark Anderson, Cedar Park TX
   9   1.98 Rose Goodwin, Austin TX
  10   1.98 David Goodwin, Austin TX
  11   1.89 Mark Alpert, Austin TX
  12   1.89 Judy Alpert, Austin TX
  13   1.56 Karen Gonsoulin, Austin TX
  14   1.56 Julie Johnson, Cedar Park TX
  15   1.42 Thomas Smith, Austin TX
  16   1.17 Preston Olivent, Georgetown TX
  17   1.17 Carolyn Olivent, Georgetown TX
  18   1.16 Robert Caldwell III, Austin TX
  19   1.16 Bill Kalmbach, Austin TX
  20   1.06 Lazaro Brener, Austin TX
  21   1.06 Costa Triantaphilides, Austin TX
  22   0.89 Ralph Brettschneider, San Marcos TX
  23   0.89 Cynthia Brettschneider, San Marcos TX
  24   0.87 Martha McLain, Austin TX
  25   0.87 Dwight Silver, Austin TX
  26   0.80 Gayle McCarron, Austin TX
  27   0.80 Dixie Richardson, Austin TX
  28   0.72 Jean Durocher, Austin TX
  29   0.72 Earnestine Broyles, Lakeway TX
  30   0.69 Sharon Brown, Durango CO
  31   0.69 Billy Cummins, Lakewood CO
  32   0.65 Charles Eanes, Austin TX
  33   0.65 Arthur Roberts, Austin TX
  34   0.63 Jerry Barrett, Austin TX
  35   0.63 Gary Anderson, Austin TX
  36   0.60 Tracy Bruce, Austin TX
  37   0.45 Paul Dawson, Austin TX
  38   0.45 Linda Dawson, Austin TX
  39   0.28 Judith Parken, Austin TX
  40   0.28 Edward Parken, Austin TX
  41   0.25 Karen Dameron, Cedar Park TX
  42   0.25 Julie McKenna, Austin TX
  43   0.25 Bruce Mansbridge, Austin TX