Beaumont Spindletop Sect

Beaumont, Texas
March 5-8, 2015

Click here for Masterpoint Winners List


Thur Aft Open Pairs - 16.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
7.79
1
1

Tim Stelly - Robert Kacher, Jr, Beaumont TX59.62%
5.84
2


Edward Rasmussen, Lumberton TX; Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX59.13%
4.38
3


Martha Sigler, Beaumont TX; Beverly Leger, Sour Lake TX56.89%
3.29
4
2

Betty Poindexter, Sour Lake TX; Mary Johnson, Beaumont TX56.57%
2.46
5
3

Birendra BK Singh - Brent McDaniel, Seabrook TX56.41%
2.05
6
4
1
Liz Karnicki - Bill Lucas, Beaumont TX55.93%
1.25
7/8
5

Irene Parker, Austin TX; June Eddingston, Beaumont TX54.97%
1.22
7/8


Carol Ann McGill, Orange TX; Linda Adamchik, Beaumont TX54.97%
1.54

2
Martha Oliver - Wayne Outlaw, Orange TX52.08%
1.15

3
Joseph Kazmar - Robert Hood, Orange TX51.92%
0.86

4
Beverly Broussard, Port Arthur TX; Lou Rising, Port Neches TX51.60%
0.65

5
Gertrude Cherry, Summerville SC; Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX50.32%

Thur Aft 299er Pairs - 8.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.86
1


Melva Jane Kalkbrenner - Jo Woody, Beaumont TX66.07%
1.56
2
1
1
W Clingo - B Clingo, Houston TX57.74%
1.05
3


James Meade - Carol Meade, The Woodlands TX57.44%
1.17
4
2
2
Rogie Peyton - Marion Shortle, Houston TX55.65%
0.59
5


Richard Carpenter - Marianna Carpenter, Jasper TX53.87%
0.88
3
3
Jim Walker - Fred Rice, Beaumont TX52.68%
0.66
4

Dena Bright, Katy TX; Patricia Dunnell, Houston TX52.08%

Thur Morn Open Pairs - 14.5 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
7.33
1
1

Anna Smith, Silsbee TX; Mary Johnson, Beaumont TX62.21%
5.50
2


Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX59.78%
4.12
3
2

Betty Poindexter, Sour Lake TX; Marian Jones, Beaumont TX58.62%
3.09
4
3

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX56.35%
2.32
5
4

Doris Everette - Joe Everette, Montgomery TX56.12%
1.74
6
5

Tim Stelly - Robert Kacher, Jr, Beaumont TX55.79%
1.43
7


Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX; Edward Rasmussen, Lumberton TX55.50%
1.93

1
Paul Keedy, Beaumont TX; Sandra Allison, Silsbee TX53.94%
1.45

2
Everett Sweeney, Port Neches TX; Paul Aguillard, Beaumont TX51.91%
1.09

3
Martha Oliver - Wayne Outlaw, Orange TX51.57%
0.81

4
Beverly Broussard, Port Arthur TX; Lou Rising, Port Neches TX50.58%

Thur Morn 299er Pairs - 7.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.53
1/2


Richard Carpenter - Marianna Carpenter, Jasper TX55.83%
1.53
1/2
1
1
Joseph Kazmar - Robert Hood, Orange TX55.83%
0.98
3


Susan Nimmo, Bridge City TX; Jean Hammer, Beaumont TX55.42%
1.10
4
2
2
Joe Payne - Joann Pledger, Orange TX55.00%
0.82
5
3
3
Ferrel Ashby, Bridge City TX; Lois Harrison-Mcnees, Orange TX54.58%
0.62
4

Bonnie Zeran - Sterling Zeran, Lakefield ON52.92%

Fri Aft Open Pairs - 17.5 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
8.48
1
1

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX60.42%
6.36
2


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA59.95%
4.77
3
2
1
Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX58.80%
3.58
4
3

Liz Karnicki, Beaumont TX; Anna Smith, Silsbee TX57.94%
2.68
5
4

Mack Meigs - Mike Floyd, Baytown TX57.64%
2.01
6


Anton (Tony) Haddad, Houston TX; Marilyn Adams, Beaumont TX57.18%
1.53
7
5

Irene Parker, Austin TX; June Eddingston, Beaumont TX56.88%
1.45
8

2
Lisa Zummo, Houston TX; Cheryl Mathias, Sugar Land TX56.25%
1.09

3
Martha Oliver - Wayne Outlaw, Orange TX51.39%
1.09

4
Jo Woody - Paul Aguillard, Beaumont TX50.89%

Fri Aft 299er Pairs - 9.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.96
1


James Meade - Carol Meade, The Woodlands TX65.18%
1.47
2


Tonya McNabb, Houston TX; Odis Nolte, Conroe TX59.82%
1.10
3


Jill Spence - Toni Roesler, The Woodlands TX58.63%
1.75
4
1
1
Rogie Peyton - Marion Shortle, Houston TX56.85%
1.31
5
2
2
Mary Briggs - Leland Briggs, Livingston TX54.76%
0.98
3
3
W Clingo - B Clingo, Houston TX52.98%
0.74
4
4
Joe Payne, Orange TX; Fred Rice, Beaumont TX52.68%
0.58
5

Michael Lemons - Carolyn Lemons, Orange TX51.79%

Fri Morn Open Pairs - 16.0 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
8.48
1


Nancy Smalley - Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX65.89%
6.36
2


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA62.77%
4.77
3
1

Mike Floyd - Mack Meigs, Baytown TX60.87%
3.58
4
2

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX59.90%
2.68
5
3

Elizabeth Mackenzie - Jack Evans, Beaumont TX56.40%
2.01
6
4

Betty Poindexter, Sour Lake TX; Marian Jones, Beaumont TX55.96%
1.51
7
5

Bill Beaushaw, Pearl River LA; Bruno Dellamea, Richwood TX55.50%
1.80
8

1
Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX55.29%
1.35

2
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX54.38%
1.01

3
Paul Keedy, Beaumont TX; Sandra Allison, Silsbee TX54.19%
0.76

4
Everett Sweeney, Port Neches TX; Paul Aguillard, Beaumont TX48.72%

Fri Morn 299er Pairs - 11.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.17
1
1

Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX63.69%
1.63
2
2
1
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX63.39%
1.22
3


Toni Roesler - Jill Spence, The Woodlands TX62.80%
1.17
4
3
2
Rogie Peyton - Marion Shortle, Houston TX60.42%
0.88
5
4
3
Ferrel Ashby - Kate Mulhollan, Bridge City TX58.63%
0.59
5

Karen Jennings, Lufkin TX; Susan Nimmo, Bridge City TX56.25%
0.66

4
Sheila Odell - Annette Ehrhardt, Katy TX50.60%
0.55

5
Joe Payne, Orange TX; Fred Rice, Beaumont TX49.40%

Sat Aft Open Pairs - 18.5 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
8.48
1


Marilyn Adams, Beaumont TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX68.32%
6.36
2
1
1
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX66.77%
4.77
3
2

Roy Read - Gay Roach, Nacogdoches TX62.73%
3.58
4
3
2
Bob Townley-Smith - Zach Townley-Smith, Lumberton TX62.50%
2.68
5
4
3
Jody Henry - Ronald Randleman, Huntsville TX59.95%
2.01
6


Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX58.56%
1.60
7


Carol Ann McGill - Robert McGill, Orange TX56.51%
1.27
8
5

Lynn Gamblin, Houston TX; Edward Rasmussen, Lumberton TX56.13%
0.89

4
Janis Williams - Donald Williams, Sour Lake TX52.55%
0.65

5
Sylvia Street - Julia Hooper, Port Neches TX51.39%

Sat Aft 299er Pairs - 7.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.86
1
1
1
Darlyn Dusek, Livingston TX; Bebe Walker, Leggett TX57.92%
1.40
2


James Meade - Carol Meade, The Woodlands TX57.50%
1.25
3
2

Karen Jennings, Lufkin TX; Susan Nimmo, Bridge City TX56.50%
1.04
4
3
2
Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX55.00%
0.78
5
4
3
Sterling Zeran - Bonnie Zeran, Lakefield ON53.33%
0.58
5
4
Leland Briggs - Mary Briggs, Livingston TX53.00%

Sat Morn Open Pairs - 15.0 Tables / Based on 25 Tables

MPsABCNamesScore
8.02
1
1

Tim Stelly - Robert Kacher, Jr, Beaumont TX64.77%
6.02
2


Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX61.35%
4.51
3


Martha Sigler - Flora Gillispie, Beaumont TX59.68%
3.38
4


Loretta Gary - Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX58.94%
2.57
5
2

Everett Sweeney, Port Neches TX; Edward Rasmussen, Lumberton TX56.57%
1.93
6
3
1
Janis Williams - Donald Williams, Sour Lake TX55.93%
1.45
7
4

June Eddingston, Beaumont TX; Irene Parker, Austin TX55.54%
1.09
8
5

Mike Floyd - Mack Meigs, Baytown TX54.25%
1.35

2
Bob Townley-Smith - Zach Townley-Smith, Lumberton TX50.84%
1.01

3
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX49.21%
0.76

4
Linda Briggs, Port Arthur TX; Janice Niederstadt, Beaumont TX48.16%

Sat Morn 299er Pairs - 10.0 Tables

MPsDEFNamesScore
2.06
1
1
1
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX62.80%
1.55
2
2

Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX60.42%
1.16
3
3
2
Sheila Odell - Annette Ehrhardt, Katy TX59.52%
1.03
4
4
3
W Clingo - B Clingo, Houston TX55.36%
0.72
5
5
4
Dena Bright, Katy TX; Patricia Dunnell, Houston TX54.76%

Sunday Swiss Teams - 13 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist - Judy Robertson - Joyce Clarke, Lake Charles LA138.00
4.75
2


Carolyne Fox - George Fox, Manvel TX; Vic Sowers - Phillip Grothus, Houston TX131.00
3.56
3


David Goldfarb - Harry Elliott, Houston TX; Lily Andre - James Andre, Sugar Land TX130.00
3.58
4
1
1
Zach Townley-Smith - Bob Townley-Smith, Lumberton TX; Dave Becker, Galveston TX; Betty Poindexter, Sour Lake TX110.00
2.69
5
2

Ashok Shingavi - Edwin Zwald, Houston TX; Nandlal Khatri, Sugar Land TX; Birendra BK Singh, Seabrook TX109.00
2.01
3

Jerry Heckman - Paul Keedy - Marilyn Adams, Beaumont TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX103.00
1.51
4

Karen Dittert - Judith Stark - Lynn Gamblin, Houston TX; Jo Anne Knodel, Pearland TX101.00

 


Total masterpoints: 655.12 earned by 149 players.
Total attendance:  176 tables.

   1  23.54 Nancy Smalley, Beaumont TX
   2  21.46 Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX
   3  20.65 Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA
   4  20.65 Verna Dahlquist, Lake Charles LA
   5  17.55 Tim Stelly, Beaumont TX
   6  17.55 Robert Kacher, Jr, Beaumont TX
   7  16.30 Ruby Collins, Orange TX
   8  16.30 Dee Payne, Orange TX
   9  13.82 Betty Poindexter, Sour Lake TX
  10  13.67 Marilyn Adams, Beaumont TX
  11  13.67 Anton (Tony) Haddad, Houston TX
  12  13.53 Cynthia Stueber, Beaumont TX
  13  12.44 Wayne Outlaw, Orange TX
  14  12.44 Martha Oliver, Orange TX
  15  11.95 Anna Smith, Silsbee TX
  16  11.77 Mary Johnson, Beaumont TX
  17  11.51 Martha Sigler, Beaumont TX
  18  11.11 Edward Rasmussen, Lumberton TX
  19   9.30 Mike Floyd, Baytown TX
  20   9.30 Mack Meigs, Baytown TX
  21   9.22 Carolyn Worsham, Port Arthur TX
  22   8.51 Zach Townley-Smith, Lumberton TX
  23   8.51 Bob Townley-Smith, Lumberton TX
  24   7.42 Judy Robertson, Lake Charles LA
  25   7.42 Joyce Clarke, Lake Charles LA
  26   7.33 Linda Briggs, Port Arthur TX
  27   7.13 Flora Gillispie, Beaumont TX
  28   7.03 Marian Jones, Beaumont TX
  29   6.22 Liz Karnicki, Beaumont TX
  30   5.71 Paul Keedy, Beaumont TX
  31   5.15 Birendra BK Singh, Seabrook TX
  32   5.08 Loretta Gary, Beaumont TX
  33   5.08 Everett Sweeney, Port Neches TX
  34   4.77 Roy Read, Nacogdoches TX
  35   4.77 Gay Roach, Nacogdoches TX
  36   4.75 Vic Sowers, Houston TX
  37   4.75 Phillip Grothus, Houston TX
  38   4.75 George Fox, Manvel TX
  39   4.75 Carolyne Fox, Manvel TX
  40   4.73 Jack Evans, Beaumont TX
  41   4.41 James Meade, The Woodlands TX
  42   4.41 Carol Meade, The Woodlands TX
  43   4.38 Beverly Leger, Sour Lake TX
  44   4.23 June Eddingston, Beaumont TX
  45   4.23 Irene Parker, Austin TX
  46   4.11 Susan Gore, Silsbee TX
  47   4.11 Jerry Gore, Silsbee TX
  48   4.09 Rogie Peyton, Houston TX
  49   4.09 Marion Shortle, Houston TX
  50   3.91 Joe Everette, Montgomery TX
  51   3.91 Doris Everette, Montgomery TX
  52   3.90 Bruno Dellamea, Richwood TX
  53   3.90 Bill Beaushaw, Pearl River LA
  54   3.72 William Delboy, Beaumont TX
  55   3.72 Glenda Bass, Vidor TX
  56   3.70 Sandra Allison, Silsbee TX
  57   3.63 Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX
  58   3.58 Dave Becker, Galveston TX
  59   3.57 W Clingo, Houston TX
  60   3.57 B Clingo, Houston TX
  61   3.56 Lily Andre, Sugar Land TX
  62   3.56 James Andre, Sugar Land TX
  63   3.56 Harry Elliott, Houston TX
  64   3.56 David Goldfarb, Houston TX
  65   3.30 Paul Aguillard, Beaumont TX
  66   3.28 Darlyn Dusek, Livingston TX
  67   3.28 Bebe Walker, Leggett TX
  68   2.98 Ronald Randleman, Huntsville TX
  69   2.98 Jody Henry, Huntsville TX
  70   2.95 Jo Woody, Beaumont TX
  71   2.82 Susan Nimmo, Bridge City TX
  72   2.82 Janis Williams, Sour Lake TX
  73   2.82 Donald Williams, Sour Lake TX
  74   2.82 Carol Ann McGill, Orange TX
  75   2.78 Lynn Gamblin, Houston TX
  76   2.72 Linda Adamchik, Beaumont TX
  77   2.69 Nandlal Khatri, Sugar Land TX
  78   2.69 Edwin Zwald, Houston TX
  79   2.69 Ashok Shingavi, Houston TX
  80   2.68 Robert Hood, Orange TX
  81   2.68 Joseph Kazmar, Orange TX
  82   2.51 Jerry Heckman, Beaumont TX
  83   2.46 Brent McDaniel, Seabrook TX
  84   2.39 Joe Payne, Orange TX
  85   2.37 Odis Nolte, Conroe TX
  86   2.32 Toni Roesler, The Woodlands TX
  87   2.32 Jill Spence, The Woodlands TX
  88   2.19 Blanche Sibley, Beaumont TX
  89   2.17 Fred Rice, Beaumont TX
  90   2.12 Richard Carpenter, Jasper TX
  91   2.12 Marianna Carpenter, Jasper TX
  92   2.05 Bill Lucas, Beaumont TX
  93   2.01 Tonya McNabb, Houston TX
  94   1.89 Virginia Mayhew, Livingston TX
  95   1.89 Sharon Kirkland, Livingston TX
  96   1.89 Mary Briggs, Livingston TX
  97   1.89 Leland Briggs, Livingston TX
  98   1.86 Melva Jane Kalkbrenner, Beaumont TX
  99   1.84 Karen Jennings, Lufkin TX
 100   1.82 Sheila Odell, Katy TX
 101   1.82 Annette Ehrhardt, Katy TX
 102   1.77 Patricia Dunnell, Houston TX
 103   1.77 Dena Bright, Katy TX
 104   1.70 Ferrel Ashby, Bridge City TX
 105   1.67 Lou Rising, Port Neches TX
 106   1.67 Beverly Broussard, Port Arthur TX
 107   1.60 Robert McGill, Orange TX
 108   1.58 Arline Meyers, Beaumont TX
 109   1.51 Karen Dittert, Houston TX
 110   1.51 Judith Stark, Houston TX
 111   1.51 Jo Anne Knodel, Pearland TX
 112   1.50 Patricia Bell, Silsbee TX
 113   1.45 Lisa Zummo, Houston TX
 114   1.45 Cheryl Mathias, Sugar Land TX
 115   1.40 Sterling Zeran, Lakefield ON
 116   1.40 Bonnie Zeran, Lakefield ON
 117   1.33 Janice Niederstadt, Beaumont TX
 118   1.19 Dolores Belton, Beaumont TX
 119   1.10 Joann Pledger, Orange TX
 120   1.04 Patricia Woods, Port Neches TX
 121   1.04 Lucille Armintor, Port Arthur TX
 122   0.98 Sylvia Street, Port Neches TX
 123   0.98 Julia Hooper, Port Neches TX
 124   0.98 Jean Hammer, Beaumont TX
 125   0.94 Michael Lemons, Orange TX
 126   0.94 Carolyn Lemons, Orange TX
 127   0.90 Edwina Landrum, Beaumont TX
 128   0.89 Frankie Hall, Groves TX
 129   0.88 Kate Mulhollan, Bridge City TX
 130   0.88 Jim Walker, Beaumont TX
 131   0.82 Lois Harrison-Mcnees, Orange TX
 132   0.76 Joan Hataway, Beaumont TX
 133   0.72 Sarah Smith, Beaumont TX
 134   0.72 Robert Crawford, Houston TX
 135   0.68 Kris Cherry, Orange TX
 136   0.68 Donna Mcferrin, Port Arthur TX
 137   0.65 Gertrude Cherry, Summerville SC
 138   0.63 Sally Blewett, Beaumont TX
 139   0.63 Patsy Pierce, Hardin TX
 140   0.60 Julia Blancet, League City TX
 141   0.60 Judith Ensor, Seabrook TX
 142   0.60 Charles Ensor, Seabrook TX
 143   0.60 Barbara Courtright, Houston TX
 144   0.59 Rajendra Dhamankar, Beaumont TX
 145   0.57 Vivian Breedlove, Beaumont TX
 146   0.50 Thelma Stockdale, Sour Lake TX
 147   0.47 Dale Miller, Houston TX
 148   0.47 Ann Trammell, Houston TX
 149   0.36 Scherry Sprague, Willis TX