Heart of Texas

Temple, TX
Feb 20-22, 2015

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Morn Open Pairs - 4.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.44
1
1

Jane Collins - Bonnie Dennis, Georgetown TX65.97%
2.58
2


Puddin Barnes, Brenham TX; J Bachman Nabors III, Longview TX56.94%
1.94
3


Stephen Olson, Temple TX; Trudi Lamendola, Waco TX56.25%
1.45
4
2

Norma Lea McAdams, Waco TX; Darlene Reynolds, Woodway TX55.56%
1.04
3

Michael Edwards - Sherlene Edwards, Georgetown TX50.00%

Friday Morn Swiss Teams - 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.85
1


Pam LaShelle - Marilou Powell, Round Rock TX; James La Fountain, Temple TX; Jon Richard Ware, New Braunfels TX60.00
2.89
2


James Thurtell, Dallas TX; Karen Snyder, Spicewood TX; John Schwartz, Plano TX; Gerry McKim, Garland TX52.00
2.26
3
1

Mary Adams - David Pennington - Richard Cunningham - Jan Hart, Temple TX51.00
1.70
4
2
1
Amy Wilson, Salado TX; Norma Swaim - Lennie Wilkins, Temple TX; Lynn Sykes, Belton TX46.00
1.27
3
2
George Sullivan - Andrea Sullivan, Round Rock TX; William McIndoo - Rita Wiegenstein, Georgetown TX45.00
0.95
4

Gene Thompson - Belva Barrington, Belton TX; Helen Simonette, Salado TX; Judy Taylor Mathews, Moody TX43.00

Friday Aft Open Pairs - 8.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.13
1
1
1
Robert Burton - Dolline Burton, Georgetown TX60.42%
3.10
2
2
2
Jane Collins - Bonnie Dennis, Georgetown TX58.33%
2.32
3


J Bachman Nabors III, Longview TX; Puddin Barnes, Brenham TX56.85%
1.74
4


Molan Chan, Grand Prairie TX; William Chan, Van Buren ME55.95%
1.25
5/6
3

Wanda Carter - Malissa Baugh, Temple TX52.68%
1.15
5/6


Pat McMullin - Nancy Boothe, Houston TX52.68%
0.94
4

Sandra Dayton - Gary Dayton, Austin TX49.11%

Friday Aft 299er Pairs - 2.5 Tables

MPsDENamesScore
1.34
1

Norma Lea McAdams, Waco TX; Darlene Reynolds, Woodway TX67.50%
1.01
2

Joan Cation, Eddy TX; Carole Hardeman, Waco TX57.50%

Friday Aft Swiss Teams - 8 Tables

MPsABCNamesScore
3.30
1


James Thurtell, Dallas TX; Karen Snyder, Spicewood TX; Gerry McKim, Garland TX; John Schwartz, Plano TX57.00
2.48
2
1

Judy Taylor Mathews, Moody TX; Belva Barrington - Gene Thompson, Belton TX; Edna Tuerck, Temple TX54.00
1.86
3
2
1
George Sullivan - Andrea Sullivan, Round Rock TX; William McIndoo - Rita Wiegenstein, Georgetown TX49.00
1.14
3

Mary Adams - Richard Cunningham - David Pennington - Jan Hart, Temple TX47.00

Friday Eve Open Pairs - 8.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.54
1


Nancy Boothe - Pat McMullin, Houston TX63.72%
4.16
2
1

Stephen Olson - Juanita Butler, Temple TX63.19%
3.12
3


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX56.25%
2.34
4


Jodie McMahon, San Antonio TX; Nell Morgan, New Braunfels TX55.97%
2.13
5
2
1
Sunny Laird - David Collins, Horseshoe Bay TX54.72%
1.60
3

Jeanette Hughes, Marble Falls TX; Inger Lise Eide, Horseshoe Bay TX53.36%
1.20
4

Theda Cook, Daingerfield TX; Linda Griffith, Austin TX52.12%
1.49

2
Lynn Sykes, Belton TX; Lennie Wilkins, Temple TX45.31%

Saturday Eve Open Pairs - 8.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.35
1


Puddin Barnes, Brenham TX; J Bachman Nabors III, Longview TX63.10%
3.26
2


Molan Chan, Grand Prairie TX; William Chan, Van Buren ME60.85%
2.45
3


Jodie McMahon, San Antonio TX; Nell Morgan, New Braunfels TX55.95%
2.53
4
1
1
Amy Wilson, Salado TX; Norma Swaim, Temple TX55.82%
1.38
5


Jon Richard Ware, New Braunfels TX; James La Fountain, Temple TX54.76%
1.90
2
2
George Sullivan - Andrea Sullivan, Round Rock TX53.87%
1.42
3
3
Lynn Sykes, Belton TX; Lennie Wilkins, Temple TX52.38%
1.07
4

Juanita Butler - Roy Butler, Temple TX50.79%
0.80
5
4
Darlene Reynolds, Woodway TX; Barbara Ann Kirstein, Waco TX50.00%

Saturday Aft Swiss Teams - 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.85
1
1
1
Joan Cation, Eddy TX; Carole Hardeman - Sharon Clark, Waco TX; G Nell Carpenter, Woodway TX55.00
2.89
2
2
2
Bob Maske - Mary Levy - M Elaine Lyles, Waco TX; Robert Smith, Lorena TX51.00
2.17
3
3

Gene Thompson - Belva Barrington, Belton TX; Helen Simonette, Salado TX; Judy Taylor Mathews, Moody TX50.00
1.62
4


Lyndon Phelps - Peggy Phelps, Kosse TX; Nancy Boothe - Pat McMullin, Houston TX49.00
0.95
4

Mary Adams - Richard Cunningham - Jan Hart - David Pennington, Temple TX42.00

Saturday Morn Open Pairs - 11.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.04
1


J Bachman Nabors III, Longview TX; Puddin Barnes, Brenham TX69.79%
3.78
2


Pat McMullin - Nancy Boothe, Houston TX66.11%
2.98
3
1

Bonnie Keough - Shirley Watts Edmiston, College Station TX64.37%
2.24
4/5
2
1
Joan Cation, Eddy TX; Carole Hardeman, Waco TX55.93%
1.86
4/5


Jodie McMahon, San Antonio TX; Nell Morgan, New Braunfels TX55.93%
1.68
6
3
2
Rita Wiegenstein - William McIndoo, Georgetown TX54.26%
1.26
4

Juanita Butler - Roy Butler, Temple TX53.15%
1.22
5
3
Barbara Ann Kirstein, Waco TX; Darlene Reynolds, Woodway TX52.41%
0.92

4
Jean Durocher, Austin TX; Earnestine Broyles, Lakeway TX52.22%
0.88

5
Gail Banet - Tom Banet, Georgetown TX51.04%

Saturday Eve Open Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.38
1
1

Jeanette Hughes, Marble Falls TX; Inger Lise Eide, Horseshoe Bay TX61.11%
3.29
2


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX56.02%
2.16
3/4
2/3

David Collins - Sunny Laird, Horseshoe Bay TX52.31%
2.16
3/4
2/3

Juanita Butler - Roy Butler, Temple TX52.31%

Saturday KO Bracket 1 - 7 Tables

MPsRankNames
11.91
1
Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX; Barry Schaffer, Frisco TX; John Bromberg, Dallas TX
8.34
2
Daniel Baker - Alick Einav - Linda Griffith, Austin TX; Theda Cook, Daingerfield TX

Sunday AM A/X Swiss Team - 6 Tables / Based on 19 Tables

MPsAXNamesScore
5.32
1

Jack Lacy, Lago Vista TX; Jeff McKee, Nevada TX; Charlene Sands, Pflugerville TX; Virgil Massey, Driftwood TX44.00
3.99
2

Barry Schaffer, Frisco TX; John Bromberg, Dallas TX; Mike Bukala, Waco TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX39.00
2.88
1
William Chan, Van Buren ME; Molan Chan, Grand Prairie TX; Stephen Olson, Temple TX; Trudi Lamendola, Waco TX38.00

Sunday B/C/D Swiss Teams - 13 Tables

MPsBCDNamesScore
4.11
1
1
1
Rachell Jackson - Diane Davis - Gerald Barrett - Gary Anderson, Austin TX92.00
3.08
2


Dennis McAdams - Glenda Marshall - Caroline Baumann - Jean Townsend, Georgetown TX77.00
2.31
3


Mary Adams - Jan Hart - Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX72.00
1.95
4/5
2

Karen Logan, Georgetown TX; Barbara Werth - Vivian Thompson, Austin TX; Jan McLaurin, Cedar Park TX67.00
1.55
4/5


Jeanette Hughes, Marble Falls TX; Inger Lise Eide - Sunny Laird - David Collins, Horseshoe Bay TX67.00
1.46
3

Sharon Clark - M Elaine Lyles, Waco TX; Darlene Reynolds - G Nell Carpenter, Woodway TX66.00

Sunday Aft A/X Swiss Team - 6 Tables / Based on 19 Tables

MPsAXNamesScore
5.32
1

Barry Schaffer, Frisco TX; John Bromberg, Dallas TX; Mike Bukala, Waco TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX38.00
3.99
2
1
Karen Snyder, Spicewood TX; James Thurtell, Dallas TX; Gerry McKim, Garland TX; John Schwartz, Plano TX37.00

 


Total masterpoints: 621.00 earned by 129 players.
Total attendance:  130 tables.

   1  21.22 Mike Bukala, Waco TX
   2  21.22 John Bromberg, Dallas TX
   3  21.22 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
   4  21.22 Barry Schaffer, Frisco TX
   5  14.29 Puddin Barnes, Brenham TX
   6  14.29 J Bachman Nabors III, Longview TX
   7  12.09 Pat McMullin, Houston TX
   8  12.09 Nancy Boothe, Houston TX
   9  12.09 Karen Snyder, Spicewood TX
  10  12.09 John Schwartz, Plano TX
  11  12.09 James Thurtell, Dallas TX
  12  12.09 Gerry McKim, Garland TX
  13   9.71 Juanita Butler, Temple TX
  14   9.54 Theda Cook, Daingerfield TX
  15   9.54 Linda Griffith, Austin TX
  16   9.34 Stephen Olson, Temple TX
  17   8.95 Jeanette Hughes, Marble Falls TX
  18   8.95 Inger Lise Eide, Horseshoe Bay TX
  19   8.34 Daniel Baker, Austin TX
  20   8.34 Alick Einav, Austin TX
  21   8.24 William Chan, Van Buren ME
  22   8.24 Molan Chan, Grand Prairie TX
  23   8.18 Thomas Corlett, Waco TX
  24   8.18 Ethel Corlett, Waco TX
  25   7.26 Sunny Laird, Horseshoe Bay TX
  26   7.26 David Collins, Horseshoe Bay TX
  27   7.22 Joan Cation, Eddy TX
  28   7.22 Carole Hardeman, Waco TX
  29   7.14 Jane Collins, Georgetown TX
  30   7.14 Bonnie Dennis, Georgetown TX
  31   6.66 Richard Cunningham, Temple TX
  32   6.66 Mary Adams, Temple TX
  33   6.66 Jan Hart, Temple TX
  34   6.66 David Pennington, Temple TX
  35   6.65 Nell Morgan, New Braunfels TX
  36   6.65 Jodie McMahon, San Antonio TX
  37   6.27 Darlene Reynolds, Woodway TX
  38   6.26 Jon Richard Ware, New Braunfels TX
  39   6.26 James La Fountain, Temple TX
  40   6.20 Judy Taylor Mathews, Moody TX
  41   6.20 Gene Thompson, Belton TX
  42   6.20 Belva Barrington, Belton TX
  43   5.50 Virgil Massey, Driftwood TX
  44   5.50 Jeff McKee, Nevada TX
  45   5.50 Jack Lacy, Lago Vista TX
  46   5.50 Charlene Sands, Pflugerville TX
  47   5.37 Lynn Sykes, Belton TX
  48   5.37 Lennie Wilkins, Temple TX
  49   5.31 Sharon Clark, Waco TX
  50   5.31 G Nell Carpenter, Woodway TX
  51   5.18 Trudi Lamendola, Waco TX
  52   5.09 Roy Butler, Temple TX
  53   5.04 William McIndoo, Georgetown TX
  54   5.04 Rita Wiegenstein, Georgetown TX
  55   5.03 George Sullivan, Round Rock TX
  56   5.03 Andrea Sullivan, Round Rock TX
  57   4.99 Amy Wilson, Salado TX
  58   4.69 Norma Swaim, Temple TX
  59   4.63 Robert Burton, Georgetown TX
  60   4.63 Dolline Burton, Georgetown TX
  61   4.35 M Elaine Lyles, Waco TX
  62   4.11 Rachell Jackson, Austin TX
  63   4.11 Gerald Barrett, Austin TX
  64   4.11 Gary Anderson, Austin TX
  65   4.11 Diane Davis, Austin TX
  66   3.85 Pam LaShelle, Round Rock TX
  67   3.85 Marilou Powell, Round Rock TX
  68   3.58 Robert Smith, Lorena TX
  69   3.58 Mary Levy, Waco TX
  70   3.58 Bob Maske, Waco TX
  71   3.44 Shirley Watts Edmiston, College Station TX
  72   3.44 Bonnie Keough, College Station TX
  73   3.33 Norma Lea McAdams, Waco TX
  74   3.30 Helen Simonette, Salado TX
  75   3.08 Jean Townsend, Georgetown TX
  76   3.08 Glenda Marshall, Georgetown TX
  77   3.08 Dennis McAdams, Georgetown TX
  78   3.08 Caroline Baumann, Georgetown TX
  79   2.59 Peggy Phelps, Kosse TX
  80   2.59 Lyndon Phelps, Kosse TX
  81   2.48 Edna Tuerck, Temple TX
  82   2.02 Barbara Ann Kirstein, Waco TX
  83   2.01 Wanda Carter, Temple TX
  84   2.01 Malissa Baugh, Temple TX
  85   1.95 Vivian Thompson, Austin TX
  86   1.95 Karen Logan, Georgetown TX
  87   1.95 Jan McLaurin, Cedar Park TX
  88   1.95 Barbara Werth, Austin TX
  89   1.77 Melody Gann, Arlington TX
  90   1.77 Claybourne Waldrop Jr, Fort Worth TX
  91   1.61 Tom Banet, Georgetown TX
  92   1.61 Gail Banet, Georgetown TX
  93   1.23 Alicia Smith, Lorena TX
  94   1.06 Sandra Dayton, Austin TX
  95   1.06 Lenora Parrish, Woodway TX
  96   1.06 Gary Dayton, Austin TX
  97   1.06 Bill Parrish, Woodway TX
  98   1.06 Asa Waterman, Waco TX
  99   1.04 Sherlene Edwards, Georgetown TX
 100   1.04 Michael Edwards, Georgetown TX
 101   0.92 Jean Durocher, Austin TX
 102   0.92 Earnestine Broyles, Lakeway TX
 103   0.73 Margaret McLennan, Waco TX
 104   0.73 Andrew Smalley, Waco TX
 105   0.63 Marilyn Vallario, Georgetown TX
 106   0.63 Geneva Berg, Georgetown TX
 107   0.60 William Garner, Granbury TX
 108   0.60 Virginia Farley, Arlington TX
 109   0.60 Sue Olstad, Georgetown TX
 110   0.60 Sue Gilbreath, Arlington TX
 111   0.60 Paul Olstad, Georgetown TX
 112   0.60 Larry Dick, Granbury TX
 113   0.60 Joyce Armstrong, Arlington TX
 114   0.60 Charles Brown, Arlington TX
 115   0.58 Betty Cloud, Temple TX
 116   0.46 Josephine Williamson, Bryan TX
 117   0.46 Annette Fleischer, Bryan TX
 118   0.35 Oscar Beard, College Station TX
 119   0.35 Nancy Beard, College Station TX
 120   0.35 Marie Stinnett, Bryan TX
 121   0.35 Janice Walker, Temple TX
 122   0.35 Jade Ngai, College Station TX
 123   0.30 Jacque Ekhoff, Salado TX
 124   0.23 Suzann Patterson, Georgetown TX
 125   0.23 Shirley Griffith, Georgetown TX
 126   0.23 Patricia Johnson, Temple TX
 127   0.23 Genevieve Lockley, Georgetown TX
 128   0.23 Annette Ruth, Georgetown TX
 129   0.18 Ann Fulcher, Belton TX