Sabine Neches Sectional

Beaumont, Texas
October 16-19

Click here for Masterpoint Winners List


Thurs Morn Open Pairs - 14.0 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Aiyanadar Bharathi - Nancy Smalley, Beaumont TX62.88%
3.28
2/3


Carol Ann McGill, Orange TX; Linda Adamchik, Beaumont TX61.93%
3.28
2/3
1

Mack Meigs - Mike Floyd, Baytown TX61.93%
2.11
4


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA59.28%
2.21
5
2

Edward Rasmussen, Lumberton TX; Marilyn Adams, Beaumont TX58.71%
1.66
6
3

Arline Meyers - Joan Hataway, Beaumont TX57.95%
1.65
4/5
1/2
Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX56.06%
1.65
4/5
1/2
Sandra Allison, Silsbee TX; Paul Keedy, Beaumont TX56.06%
1.06
6
3
Courtney Coffman - Wes Peirce, The Woodlands TX55.68%
0.79

4
Helen Williams - Norma Crane, Beaumont TX53.98%

Thurs Morn 299er Pairs - 5.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.61
1
1
1
Jim Walker - Fred Rice, Beaumont TX63.12%
1.21
2
2

Kris Cherry - Joe Payne, Orange TX62.50%
0.91
3


Marianna Carpenter - Richard Carpenter, Jasper TX56.25%
0.89
4
3
2
Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX54.37%
0.67
4
3
Florence Ferguson - Jim Ferguson, Beaumont TX53.65%

Thurs Aft Open Pairs - 17.5 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Pat McMullin - Nancy Boothe, Houston TX68.53%
4.25
2
1

Mack Meigs - Mike Floyd, Baytown TX61.37%
3.19
3
2
1
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX60.64%
2.39
4
3
2
Courtney Coffman - Wes Peirce, The Woodlands TX60.06%
1.79
5
4

Arline Meyers - Joan Hataway, Beaumont TX59.77%
1.35
6


Aiyanadar Bharathi - Nancy Smalley, Beaumont TX59.40%
1.07
5

Phyllis Ryan - Jerry Triggs, Orange TX58.95%
1.13
6
3
Paul Keedy, Beaumont TX; Sandra Allison, Silsbee TX54.66%
0.94

4
Billie Carter, Orange TX; Ferrel Ashby, Bridge City TX50.05%
0.66

5
Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX49.61%

Thurs Aft 299er Pairs - 5.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.41
1/2
1/2
1
Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX63.12%
1.41
1/2
1/2

Susan Nimmo, Bridge City TX; Paul Aguillard, Beaumont TX63.12%
0.91
3


Marianna Carpenter - Richard Carpenter, Jasper TX61.46%
0.89
4
3
2
Bernard Hammer - Ernest Schluter, Beaumont TX59.90%
0.60
4

Lynda Jones, Port Arthur TX; Everett Sweeney, Port Neches TX56.25%
0.67

3
Jim Walker - Fred Rice, Beaumont TX50.52%

Fri Morn Open Pairs - 16.5 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Pat McMullin - Nancy Boothe, Houston TX65.34%
4.00
2


Julia Hirsch - B Paul Hirsch, Garland TX62.60%
3.00
3


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA61.78%
3.23
4
1
1
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX58.33%
2.12
5/6
2/3

June Eddingston - Blanche Sibley, Beaumont TX58.14%
2.12
5/6
2/3

Norma Dotson - Frank Dotson, Flowood MS58.14%
1.36
4

Beverly Hulsey, Orange TX; Vivian Breedlove, Beaumont TX57.77%
1.02
5

Edward Rasmussen, Lumberton TX; Janice Niederstadt, Beaumont TX56.20%
1.50
6
2
Andrew Remson - Ian Remson, Spring TX55.87%
1.13

3
Sarah Smith, Beaumont TX; Everett Sweeney, Port Neches TX51.14%
0.84

4
Nixie Lynch - Gloria Ayres, Beaumont TX47.94%
0.63

5
Sandra Allison, Silsbee TX; Paul Keedy, Beaumont TX46.97%

Fri Morn 299er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.51
1
1
1
Robert Hood - Joseph Kazmar, Orange TX66.50%
1.13
2
2
2
Michael Lemons - Carolyn Lemons, Orange TX61.00%
0.85
3
3

Marcia Lindsey, Bellaire TX; Nancy Shomette, Houston TX51.00%
0.64
4
4

Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX50.50%

Fri Aft Open Pairs - 19.0 Tables / Based on 23 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1


Nancy Boothe - Pat McMullin, Houston TX68.75%
4.13
2
1

Juinez Moss, Beaumont TX; Frankie Hall, Groves TX63.29%
3.09
3


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA61.20%
2.32
4


Aiyanadar Bharathi - Martha Sigler, Beaumont TX59.72%
2.63
5
2

Patsy Pierce, Hardin TX; Sally Blewett, Beaumont TX58.56%
1.97
6
3

Arline Meyers - Joan Hataway, Beaumont TX56.06%
1.48
4

Beverly Hulsey, Orange TX; Vivian Breedlove, Beaumont TX55.56%
1.27
5

Ruby Collins - Violet Branch, Orange TX55.32%
2.12
6
1
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX55.19%
1.59

2
Hugh Smith, Silsbee TX; C Dana Burnett, Beaumont TX51.02%
1.19

3
Robert Hood - Joseph Kazmar, Orange TX50.69%
0.89

4
Linda Briggs, Port Arthur TX; Lou Rising, Port Neches TX50.46%
0.67

5
Helen Williams - Sarah Smith, Beaumont TX48.84%

Fri Aft 299er Pairs - 4.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.41
1
1
1
Michael Lemons - Carolyn Lemons, Orange TX61.11%
1.06
2
2
2
Marcia Lindsey, Bellaire TX; Nancy Shomette, Houston TX59.03%
0.79
3
3

Paul Aguillard, Beaumont TX; Donna Mcferrin, Port Authur TX52.78%

Sat Morn 299er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.51
1


Paul Aguillard - Melva Jane Kalkbrenner, Beaumont TX58.50%
1.43
2
1
1
Darlyn Dusek - Sharon Kirkland, Livingston TX57.00%
1.07
3
2

Kris Cherry - Joe Payne, Orange TX53.00%
0.86
4
3
2
Karen Jennings, Lufkin TX; Richard Golmon, Alexandria LA51.50%
0.60
4

Michael Lemons - Carolyn Lemons, Orange TX50.00%

Sat Morn Open Pairs - 14.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1
1
1
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX63.64%
3.62
2
2
2
Sandra Allison, Silsbee TX; Paul Keedy, Beaumont TX60.23%
2.72
3


Cynthia Stueber - Nancy Smalley, Beaumont TX57.58%
1.79
4/5
3

June Eddingston, Beaumont TX; Kazue Bell, Sour Lake TX56.82%
1.79
4/5


Tipton Golias - Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX56.82%
1.15
6


Edward Rasmussen, Lumberton TX; Betty Poindexter, Sour Lake TX56.63%
1.19
4

Beverly Leger, Sour Lake TX; Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX54.55%
1.06
5
3
Marianna Carpenter - Richard Carpenter, Jasper TX53.79%
0.71
6

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX52.84%
0.79

4
Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX50.00%

Sat Aft Open Pairs - 16.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1
1

Mack Meigs - Mike Floyd, Baytown TX72.28%
3.25
2


Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX70.83%
2.44
3


Pat McMullin - Nancy Boothe, Houston TX60.26%
1.83
4


Carol Ann McGill - Robert McGill, Orange TX58.33%
1.37
5


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA58.17%
2.42
6
2

Patricia Bell, Silsbee TX; Linda Adamchik, Beaumont TX56.73%
1.82
3

Kazue Bell, Sour Lake TX; June Eddingston, Beaumont TX55.29%
1.36
4

Marian Jones - Blanche Sibley, Beaumont TX54.97%
0.97
5/6

Gerry Earnest - Marguerite Crowl, Montgomery TX53.04%
0.97
5/6

Billie Carter - Jerry Triggs, Orange TX53.04%
1.88

1
Jody Henry - Harold Cameron, Huntsville TX51.92%
1.41

2
Sarah Smith, Beaumont TX; Patricia Schiwart, Port Arthur TX47.76%
1.06

3
Sandra Allison, Silsbee TX; Paul Keedy, Beaumont TX46.15%
0.79

4
Norma Crane - Mary Kirwin, Beaumont TX45.99%

Sat Aft 299er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.51
1
1

Karen Jennings, Lufkin TX; Richard Golmon, Alexandria LA57.50%
0.99
2/3
2/3

Regina Cox, Beaumont TX; Susan Nimmo, Bridge City TX55.00%
0.99
2/3
2/3

Kris Cherry - Joe Payne, Orange TX55.00%
0.64
4
4

Marcia Lindsey, Bellaire TX; Nancy Shomette, Houston TX53.50%

Sunday Swiss Teams - 18 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Tom Clarke - Joyce Clarke - Jim Barrow - Judy Robertson, Lake Charles LA148.00
5.25
2


James Breihan - Mike Doyle - Gary King, Houston TX; Carolyne Fox, Manvel TX146.00
4.85
3
1
1
Paul Keedy - Juinez Moss - Jack Evans, Beaumont TX; Sandra Allison, Silsbee TX109.00
3.64
4
2

Harry Elliott - David Goldfarb, Houston TX; Lily Andre - James Andre, Sugar Land TX108.00
2.33
5


Eric Snow - Toni Snow - Vic Sowers, Houston TX; George Fox, Manvel TX105.00
2.73
3

Edwin Zwald - Ashok Shingavi, Houston TX; Julian Barr, Missouri City TX; Nandlal Khatri, Sugar Land TX101.00
2.21
4/5
2/3
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX; Linda Briggs, Port Arthur TX; Carolyn Worsham, US96.00
2.21
4/5
2/3
Jody Henry - Harold Cameron, Huntsville TX; Gerry Earnest - Marguerite Crowl, Montgomery TX96.00
1.42

4
Patricia Bell, Silsbee TX; Patricia Schiwart, Port Arthur TX; Sarah Smith - Linda Adamchik, Beaumont TX95.00

 


Total masterpoints: 546.08 earned by 152 players.
Total attendance:  163 tables.

   1  19.34 Pat McMullin, Houston TX
   2  19.34 Nancy Boothe, Houston TX
   3  16.77 Wayne Outlaw, Orange TX
   4  16.77 Martha Oliver, Orange TX
   5  14.76 Nancy Smalley, Beaumont TX
   6  12.94 Sandra Allison, Silsbee TX
   7  12.94 Paul Keedy, Beaumont TX
   8  12.18 Mike Floyd, Baytown TX
   9  12.18 Mack Meigs, Baytown TX
  10  12.05 Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX
  11  11.29 Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA
  12  11.29 Verna Dahlquist, Lake Charles LA
  13   8.98 Juinez Moss, Beaumont TX
  14   8.41 Cynthia Stueber, Beaumont TX
  15   8.00 Judy Robertson, Lake Charles LA
  16   7.55 Tom Clarke, Lake Charles LA
  17   7.55 Joyce Clarke, Lake Charles LA
  18   7.12 Linda Adamchik, Beaumont TX
  19   7.00 Jim Barrow, Lake Charles LA
  20   6.33 June Eddingston, Beaumont TX
  21   5.79 Jack Evans, Beaumont TX
  22   5.42 Joan Hataway, Beaumont TX
  23   5.42 Arline Meyers, Beaumont TX
  24   5.40 Edward Rasmussen, Lumberton TX
  25   5.28 Julia Hirsch, Garland TX
  26   5.28 B Paul Hirsch, Garland TX
  27   5.25 Mike Doyle, Houston TX
  28   5.25 James Breihan, Houston TX
  29   5.25 Gary King, Houston TX
  30   5.25 Carolyne Fox, Manvel TX
  31   5.11 Carol Ann McGill, Orange TX
  32   4.91 Sarah Smith, Beaumont TX
  33   4.13 Frankie Hall, Groves TX
  34   4.09 Jody Henry, Huntsville TX
  35   4.09 Harold Cameron, Huntsville TX
  36   4.07 Susan Nimmo, Bridge City TX
  37   4.04 Carolyn Worsham,    
  38   4.02 Courtney Coffman, The Woodlands TX
  39   4.01 Paul Aguillard, Beaumont TX
  40   3.95 Kazue Bell, Sour Lake TX
  41   3.85 Martha Sigler, Beaumont TX
  42   3.84 Patricia Bell, Silsbee TX
  43   3.84 Joe Payne, Orange TX
  44   3.65 Michael Lemons, Orange TX
  45   3.65 Carolyn Lemons, Orange TX
  46   3.64 Lily Andre, Sugar Land TX
  47   3.64 James Andre, Sugar Land TX
  48   3.64 Harry Elliott, Houston TX
  49   3.64 David Goldfarb, Houston TX
  50   3.55 Linda Briggs, Port Arthur TX
  51   3.48 Blanche Sibley, Beaumont TX
  52   3.45 Wes Peirce, The Woodlands TX
  53   3.30 Frank Dotson, Flowood MS
  54   3.28 Marian Jones, Beaumont TX
  55   3.27 Kris Cherry, Orange TX
  56   3.23 Sally Blewett, Beaumont TX
  57   3.23 Patsy Pierce, Hardin TX
  58   3.18 Marguerite Crowl, Montgomery TX
  59   3.18 Gerry Earnest, Montgomery TX
  60   3.00 Tipton Golias, Beaumont TX
  61   2.94 Patricia Woods, Port Neches TX
  62   2.94 Lucille Armintor, Port Arthur TX
  63   2.88 Richard Carpenter, Jasper TX
  64   2.88 Marianna Carpenter, Jasper TX
  65   2.86 Everett Sweeney, Port Neches TX
  66   2.84 Vivian Breedlove, Beaumont TX
  67   2.84 Beverly Hulsey, Orange TX
  68   2.83 Patricia Schiwart, Port Arthur TX
  69   2.78 Beverly Leger, Sour Lake TX
  70   2.73 Nandlal Khatri, Sugar Land TX
  71   2.73 Julian Barr, Missouri City TX
  72   2.73 Edwin Zwald, Houston TX
  73   2.73 Ashok Shingavi, Houston TX
  74   2.72 Norma Dotson, Flowood MS
  75   2.70 Robert Hood, Orange TX
  76   2.70 Joseph Kazmar, Orange TX
  77   2.68 Nixie Lynch, Beaumont TX
  78   2.68 Billie Carter, Orange TX
  79   2.55 Ruby Collins, Orange TX
  80   2.55 Nancy Shomette, Houston TX
  81   2.55 Marcia Lindsey, Bellaire TX
  82   2.37 Richard Golmon, Alexandria LA
  83   2.37 Karen Jennings, Lufkin TX
  84   2.37 Don Holst, Beaumont TX
  85   2.33 Vic Sowers, Houston TX
  86   2.33 Toni Snow, Houston TX
  87   2.33 George Fox, Manvel TX
  88   2.33 Eric Snow, Houston TX
  89   2.31 Susan Gore, Silsbee TX
  90   2.31 Mary Kirwin, Beaumont TX
  91   2.31 Jerry Gore, Silsbee TX
  92   2.28 Jim Walker, Beaumont TX
  93   2.28 Fred Rice, Beaumont TX
  94   2.21 Marilyn Adams, Beaumont TX
  95   2.04 Jerry Triggs, Orange TX
  96   2.04 Betty Poindexter, Sour Lake TX
  97   1.92 Edwina Landrum, Beaumont TX
  98   1.88 Norma Crane, Beaumont TX
  99   1.83 Robert McGill, Orange TX
 100   1.59 Hugh Smith, Silsbee TX
 101   1.59 C Dana Burnett, Beaumont TX
 102   1.53 Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX
 103   1.51 Melva Jane Kalkbrenner, Beaumont TX
 104   1.50 Ian Remson, Spring TX
 105   1.50 Andrew Remson, Spring TX
 106   1.48 Barbara White, Beaumont TX
 107   1.46 Helen Williams, Beaumont TX
 108   1.43 Sharon Kirkland, Livingston TX
 109   1.43 Darlyn Dusek, Livingston TX
 110   1.41 Jerry Heckman, Beaumont TX
 111   1.41 Earl Johnson, Beaumont TX
 112   1.28 Dee Payne, Orange TX
 113   1.27 Violet Branch, Orange TX
 114   1.17 Tim Stelly, Beaumont TX
 115   1.13 Lynda Jones, Port Arthur TX
 116   1.10 Sylvia Street, Port Neches TX
 117   1.10 Julia Hooper, Pt Neches TX
 118   1.09 Flora Gillispie, Beaumont TX
 119   1.07 Phyllis Ryan, Orange TX
 120   1.02 Janice Niederstadt, Beaumont TX
 121   1.00 Leah Miciotto, Lake Charles LA
 122   0.99 Regina Cox, Beaumont TX
 123   0.94 Ferrel Ashby, Bridge City TX
 124   0.90 Nathalie Hallmark, Beaumont TX
 125   0.90 Frances Price, Hampshire TX
 126   0.89 Lou Rising, Port Neches TX
 127   0.89 Ernest Schluter, Beaumont TX
 128   0.89 Bernard Hammer, Beaumont TX
 129   0.84 Gloria Ayres, Beaumont TX
 130   0.79 Janis Williams, Sour Lake TX
 131   0.79 Donna Mcferrin, Port Authur TX
 132   0.79 Donald Williams, Sour Lake TX
 133   0.67 Jim Ferguson, Beaumont TX
 134   0.67 Florence Ferguson, Beaumont TX
 135   0.60 William Kibikas, Friendswood TX
 136   0.60 Rani Sachdev, The Woodlands TX
 137   0.60 Mary Terry, Beaumont TX
 138   0.60 Keith Dotson, Humble TX
 139   0.60 Katherine Fouts, Beaumont TX
 140   0.60 Karen Dittert, Houston TX
 141   0.60 Kailash Sachdev, The Woodlands TX
 142   0.60 Judith Stark, Houston TX
 143   0.60 Birendra BK Singh, Seabrook TX
 144   0.60 Barbara Nystrom, Houston TX
 145   0.60 Barbara Giddens, Pearland TX
 146   0.60 Ann Montgomery, Beaumont TX
 147   0.57 Joseph Volanski, Spring TX
 148   0.50 Victoria Bennett, Port Neches TX
 149   0.50 Donna Bryson, Port Neches TX
 150   0.47 Phyllis Mann, Beaumont TX
 151   0.47 Jo Ellen Lavergne, Beaumont TX
 152   0.33 Loretta Gary, Beaumont TX