Beaumont Fall 499er

Beaumont, Texas
August 22 - 24, 201

Click here for Masterpoint Winners List


Fri Morn 499er Pairs - 13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.49
1
1

Carol Meade - James Meade, The Woodlands TX60.61%
1.87
2
2

Jo Woody - Melva Jane Kalkbrenner, Beaumont TX59.66%
1.40
3
3

Wayne Outlaw - Kris Cherry, Orange TX59.28%
1.05
4
4

Bruce Pierce - Carla Pierce, Daphne AL55.49%
0.79
5


Marilyn Adams, Beaumont TX; Linda Briggs, Port Arthur TX52.65%
1.19
6
5
1
Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX52.27%
0.50
6

Beverly Broussard, Port Authur TX; Lou Rising, Port Neches TX51.70%
0.78

2/3
Joseph Kazmar - Robert Hood, Orange TX50.76%
0.78

2/3
Earl Pittman - James Walker, Beaumont TX50.76%

Fri Aft 499er Pairs - 14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.60
1
1

Donald Snelling - Richard Crosby, Kingwood TX62.88%
1.95
2
2

Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX61.55%
1.46
3


Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX56.82%
1.25
4
3

Lynn Gamblin - Suzanne Noerager, Houston TX55.87%
0.91
5


Sandra Allison, Silsbee TX; Paul Keedy, Beaumont TX55.30%
0.94
6
4

Bruce Pierce - Carla Pierce, Daphne AL54.55%
1.19
5/6
1
Michael Lemons - Carolyn Lemons, Orange TX54.36%
0.64
5/6

Sylvia Street, Port Neches TX; Julia Hooper, Pt Neches TX54.36%
0.89

2
Joseph Kazmar - Robert Hood, Orange TX49.81%
0.67

3
Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX49.62%

Sat Morn 499er Pairs - 12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.49
1


Sandra Allison, Silsbee TX; Paul Keedy, Beaumont TX65.77%
1.87
2


Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX58.93%
1.77
3/4
1/2
1/2
Joseph Kazmar - Robert Hood, Orange TX58.63%
1.77
3/4
1/2
1/2
Darlyn Dusek, Livingston TX; Bebe Walker, Leggett TX58.63%
1.25
5


Dave Becker, Galveston TX; Linda Briggs, Port Arthur TX58.33%
1.14
6
3
3
Gloria Ayres - Nixie Lynch, Beaumont TX57.48%
0.85
4

Bruce Pierce - Carla Pierce, Daphne AL56.80%
0.64
5

Carol Meade - James Meade, The Woodlands TX54.46%
0.51
6

Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX52.98%

Sat Aft 499er Pairs - 12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.49
1
1
1
Donna Bryson - Victoria Bennett, Port Neches TX63.99%
1.87
2
2

Wayne Outlaw - Kris Cherry, Orange TX63.69%
1.40
3
3
2
Joseph Kazmar - Robert Hood, Orange TX63.10%
1.05
4


Marilyn Adams, Beaumont TX; Martha Oliver, Orange TX59.52%
0.88
5


Dave Becker, Galveston TX; Linda Briggs, Port Arthur TX58.16%
0.85
6
4

Marion McKernan, Pearland TX; Mary Ellen Vail, Friendswood TX55.65%
0.71
5
3
Darlyn Dusek, Livingston TX; Bebe Walker, Leggett TX52.38%
0.51
6

Patricia Woods, Port Neches TX; Fred Rice, Beaumont TX51.36%

Sunday Swiss Teams - 12 Tables

MPsABCNamesScore
3.57
1


Wayne Outlaw - Kris Cherry - Martha Oliver, Orange TX; Marilyn Adams, Beaumont TX137.00
2.68
2
1
1
Bruce Pierce - Carla Pierce, Daphne AL; James Meade - Carol Meade, The Woodlands TX134.00
2.01
3
2

Darlyn Dusek - Sharon Kirkland - Jannis Duncan, Livingston TX; Bebe Walker, Leggett TX112.00
1.51
4


Barbara Giddens, Pearland TX; Sheila Forbes, Sugar Land TX; Carolyn Lemons - Michael Lemons, Orange TX99.00

 


Total masterpoints: 157.16 earned by 65 players.
Total attendance:   76 tables.

   1   6.84 Wayne Outlaw, Orange TX
   2   6.84 Kris Cherry, Orange TX
   3   5.81 James Meade, The Woodlands TX
   4   5.81 Carol Meade, The Woodlands TX
   5   5.67 Marilyn Adams, Beaumont TX
   6   5.52 Carla Pierce, Daphne AL
   7   5.52 Bruce Pierce, Daphne AL
   8   4.84 Robert Hood, Orange TX
   9   4.84 Joseph Kazmar, Orange TX
  10   4.62 Martha Oliver, Orange TX
  11   4.60 Sandra Allison, Silsbee TX
  12   4.60 Paul Keedy, Beaumont TX
  13   4.49 Darlyn Dusek, Livingston TX
  14   4.49 Bebe Walker, Leggett TX
  15   3.77 Janis Williams, Sour Lake TX
  16   3.77 Donald Williams, Sour Lake TX
  17   3.56 Linda Briggs, Port Arthur TX
  18   2.87 Victoria Bennett, Port Neches TX
  19   2.87 Donna Bryson, Port Neches TX
  20   2.70 Michael Lemons, Orange TX
  21   2.70 Carolyn Lemons, Orange TX
  22   2.66 Sheila Forbes, Sugar Land TX
  23   2.66 Barbara Giddens, Pearland TX
  24   2.60 Richard Crosby, Kingwood TX
  25   2.60 Donald Snelling, Kingwood TX
  26   2.56 Susan Gore, Silsbee TX
  27   2.56 Jerry Gore, Silsbee TX
  28   2.52 William Delboy, Beaumont TX
  29   2.52 Glenda Bass, Vidor TX
  30   2.51 Dave Becker, Galveston TX
  31   2.48 Nixie Lynch, Beaumont TX
  32   2.48 Gloria Ayres, Beaumont TX
  33   2.26 Melva Jane Kalkbrenner, Beaumont TX
  34   2.01 Sharon Kirkland, Livingston TX
  35   2.01 Jannis Duncan, Livingston TX
  36   1.87 Jo Woody, Beaumont TX
  37   1.48 Everett Sweeney, Port Neches TX
  38   1.33 Susan Nimmo, Bridge City TX
  39   1.27 Paul Aguillard, Beaumont TX
  40   1.25 Suzanne Noerager, Houston TX
  41   1.25 Lynn Gamblin, Houston TX
  42   1.20 Mary Ellen Vail, Friendswood TX
  43   1.20 Marion McKernan, Pearland TX
  44   1.18 Sylvia Street, Port Neches TX
  45   1.18 Julia Hooper, Pt Neches TX
  46   1.08 Patricia Woods, Port Neches TX
  47   1.08 Fred Rice, Beaumont TX
  48   0.92 Gretchen Elkins-Glass, Beaumont TX
  49   0.78 James Walker, Beaumont TX
  50   0.78 Earl Pittman, Beaumont TX
  51   0.77 Yves Chartrand, Hebron NS
  52   0.75 Lynda Jones, Port Arthur TX
  53   0.63 Regina Cox, Beaumont TX
  54   0.60 Sarah Smith, Beaumont TX
  55   0.57 Rudy Williams, Beaumont TX
  56   0.57 Phyllis Mann, Beaumont TX
  57   0.57 Frances Price, Hampshire TX
  58   0.57 Donna Mcferrin, Port Authur TX
  59   0.57 Betty Favreau, Beaumont TX
  60   0.57 Bernard Hammer, Beaumont TX
  61   0.50 Lou Rising, Port Neches TX
  62   0.50 Beverly Broussard, Port Authur TX
  63   0.38 Mary Kirwin, Beaumont TX
  64   0.38 Jim Walker, Port Arthur TX
  65   0.22 Helen Williams, Beaumont TX