Beaumont Spindletop

Beaumont, Texas
March 6-9, 2014

Click here for Masterpoint Winners List


Thur. Morn Open Prs - 9.0 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Linda Adamchik, Beaumont TX; Carol Ann McGill, Orange TX65.97%
3.50
2


Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX60.42%
2.63
3
1

Tim Stelly - Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX58.80%
1.97
4


Edward Rasmussen, Lumberton TX; Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX58.33%
1.79
5
2

Steve Vaughn - Michael Novack, Humble TX56.94%
1.65
3
1
Dave Becker, Galveston TX; Donald Moss, Beaumont TX56.71%
1.01
4

Linda Briggs, Port Arthur TX; Betty Poindexter, Sour Lake TX53.24%
0.76
5

Jerry Heckman - Earl Johnson, Beaumont TX49.77%
1.24

2
Wayne Outlaw - Billie Carter, Orange TX46.99%
0.93

3
Lou Rising, Port Neches TX; Beverly Broussard, Port Authur TX46.53%

Thur. Morn 299er Prs - 8.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.92
1
1
1
Sharon Kirkland - Darlyn Dusek, Livingston TX64.63%
1.44
2
2

Sandra Allison, Silsbee TX; Susan Nimmo, Bridge City TX57.82%
1.08
3
3

Gayle Longmire - Edna Earle Mattei, Houston TX57.74%
0.81
4
4

Glenda Bass, Vidor TX; Bill Frank, Richmond TX55.49%
0.96
5
5
2
Marcia Lindsey, Bellaire TX; Nancy Shomette, Houston TX55.39%
0.72

3
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX53.78%
0.54

4
Joseph Nichols, Seabrook TX; Kenneth Hudson, Houston TX52.42%

Thur. Aft Open Prs - 11.5 Tables / Based on 20 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1
1
1
Bill Frank, Richmond TX; Jack Evans, Beaumont TX68.18%
3.75
2


Linda Adamchik, Beaumont TX; Carol Ann McGill, Orange TX67.21%
2.81
3
2

Sally Blewett, Beaumont TX; Patsy Pierce, Hardin TX58.80%
2.11
4


Martha Sigler, Beaumont TX; Beverly Leger, Sour Lake TX58.12%
1.58
5
3

Betty Poindexter, Sour Lake TX; Linda Briggs, Port Arthur TX55.71%
1.19
6
4

Marian Jones - Edwina Landrum, Beaumont TX55.18%
1.33
5
2
Dave Becker, Galveston TX; Donald Moss, Beaumont TX54.41%
0.67
6

Tim Stelly - Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX53.60%
1.00

3
Martha Oliver - Joe Payne, Orange TX53.02%
0.75

4
Juinez Moss, Beaumont TX; Everett Sweeney, Port Neches TX51.51%

Thur. Aft 299er Prs - 7.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1
1
1
Joseph Nichols, Seabrook TX; Kenneth Hudson, Houston TX67.46%
1.37
2
2

Gayle Longmire - Edna Earle Mattei, Houston TX63.89%
1.02
3
3

Mary Kirwin - Regina Cox, Beaumont TX56.35%
0.89
4
4
2
Sharon Kirkland - Darlyn Dusek, Livingston TX55.16%
0.59
5/6
5/6
3/4
Nancy Shomette, Houston TX; Marcia Lindsey, Bellaire TX52.43%
0.59
5/6
5/6
3/4
Lynda Jones, Port Arthur TX; Jerry Watts, Beaumont TX52.43%

Fri. Morn Open Prs - 14.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA62.82%
4.00
2
1

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX59.62%
3.00
3


Aiyanadar Bharathi - Nancy Smalley, Beaumont TX58.49%
2.25
4
2
1
Lou Rising, Port Neches TX; Beverly Broussard, Port Authur TX57.05%
1.69
5
3

Marian Jones, Beaumont TX; Kazue Bell, Sour Lake TX56.09%
1.41
6
4
2
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX55.29%
1.00
5

Mack Meigs - Mike Floyd, Baytown TX54.97%
1.06
6
3
Wayne Outlaw - Billie Carter, Orange TX54.17%
0.79

4
Julia Hooper, Pt Neches TX; Sylvia Street, Port Neches TX52.08%

Fri. Morn 299er Prs - 8.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1
1
1
Victoria Bennett - Donna Bryson, Port Neches TX65.48%
1.37
2
2

Gayle Longmire - Edna Earle Mattei, Houston TX63.99%
1.02
3
3
2
Dale Miller - Ann Trammell, Houston TX58.33%
0.77
4
4

Susan Domsalla, The Woodlands TX; Susan Mandel, Montgomery TX55.95%
0.64
5
5

Otilia Magee, Houston TX; Judith Boyce, Pasadena TX51.49%
0.72

3
Marion Shortle - Rogie Peyton, Houston TX50.89%
0.54

4
Marcia Lindsey, Bellaire TX; Nancy Shomette, Houston TX49.40%

Fri. Aft Open Prs - 16.0 Tables / Based on 24 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Martha Sigler - Cynthia Stueber, Beaumont TX63.46%
4.25
2
1

Marian Jones - Edwina Landrum, Beaumont TX63.30%
3.19
3


Linda Adamchik, Beaumont TX; Carol Ann McGill, Orange TX61.86%
2.53
4
2
1
Dave Becker, Galveston TX; Zach Townley-Smith, Lumberton TX60.26%
1.90
5
3

Loretta Gary - Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX58.33%
1.42
6
4

Arline Meyers - Joan Hataway, Beaumont TX55.77%
1.07
5

Steve Vaughn - Michael Novack, Humble TX54.33%
1.50
6
2
Tim Stelly, Beaumont TX; Bill Frank, Richmond TX53.53%
1.13

3
Linda Briggs, Port Arthur TX; Jack Evans, Beaumont TX52.24%
0.84

4
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX51.28%
0.63

5
Julia Hooper, Pt Neches TX; Sylvia Street, Port Neches TX50.32%

Fri. Aft 299er Prs - 8.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1
1

Susan Mandel, Montgomery TX; Susan Domsalla, The Woodlands TX62.80%
1.37
2
2
1
Rogie Peyton - Marion Shortle, Houston TX60.71%
1.02
3
3
2
Regina Cox - Florence Ferguson, Beaumont TX60.42%
0.77
4
4

Sandra Allison, Silsbee TX; Susan Nimmo, Bridge City TX58.33%
0.67
5
5
3
Dale Miller - Ann Trammell, Houston TX54.76%

Sat. Morn Open Prs - 15.5 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Flora Gillispie - Martha Sigler, Beaumont TX72.54%
4.00
2


Edward Rasmussen, Lumberton TX; Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX64.52%
3.00
3


Phillip Grothus, Houston TX; Carolyne Fox, Manvel TX61.87%
3.23
4
1

Michael Estep - Barbara Estep, Hurst TX59.69%
2.42
5
2

Beverly Leger, Sour Lake TX; Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX58.73%
1.26
6


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA58.50%
2.00
3
1
Bob Townley-Smith - Zach Townley-Smith, Lumberton TX57.55%
1.36
4

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX56.61%
1.13
5

Joan Hataway - Janice Niederstadt, Beaumont TX53.13%
0.77
6

Patricia Bell, Silsbee TX; Linda Adamchik, Beaumont TX52.27%
1.50

2
Evelyn James, Houston TX; Mary Felton, Montgomery TX51.91%
1.13

3
Tim Stelly, Beaumont TX; Bill Frank, Richmond TX51.09%
0.84

4
Wayne Outlaw - Martha Oliver, Orange TX50.05%
0.63

5
Henry Skaggs - Edith Skaggs, Baytown TX49.04%

Sat. Morn 299er Prs - 6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.61
1
1

Everett Sweeney, Port Neches TX; Lynda Jones, Port Arthur TX60.83%
1.36
2
2
1
Kris Cherry, Orange TX; Donna Mcferrin, Port Authur TX55.00%
0.91
3
3

Barbara Giddens, Pearland TX; Jackie Fakhouri, Houston TX54.58%
1.02
4
4
2
Otilia Magee, Houston TX; Judith Boyce, Pasadena TX53.33%
0.67

3/4
Tonya McNabb - Lynn Gamblin, Houston TX52.92%
0.67

3/4
Rogie Peyton - Marion Shortle, Houston TX52.92%

Sat. Aft Open Prs - 18.0 Tables / Based on 26 Tables

MPsABCNamesScore
6.00
1


Carolyne Fox, Manvel TX; Phillip Grothus, Houston TX66.90%
4.50
2


Nancy Riley - Bill Riley, Kingwood TX62.73%
3.38
3
1

Janice Niederstadt - Joan Hataway, Beaumont TX60.88%
2.53
4


Verna Dahlquist - Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA58.56%
1.66
5/6


Martha Sigler - Flora Gillispie, Beaumont TX58.10%
1.66
5/6


Sally Wheeler - Buddy Hanby, The Woodlands TX58.10%
2.53
2
1
Bill Frank, Richmond TX; Tim Stelly, Beaumont TX57.64%
1.90
3

Loretta Gary, Beaumont TX; Kazue Bell, Sour Lake TX56.25%
1.42
4

Gerry Earnest - Marguerite Crowl, Montgomery TX55.79%
1.07
5

Juanell Jones - Blanche Sibley, Beaumont TX55.56%
0.83
6

Irene Parker, Austin TX; June Eddingston, Beaumont TX55.09%
1.41

2
Sandra Allison, Silsbee TX; Paul Keedy, Beaumont TX54.86%
1.06

3
Sarah Smith - Helen Williams, Beaumont TX53.70%
0.79

4
Martha Oliver - Wayne Outlaw, Orange TX52.78%

Sat. Aft 299er Prs - 7.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1
1
1
W Clingo - B Clingo, Houston TX59.03%
1.37
2


Everett Sweeney, Port Neches TX; Paul Aguillard, Beaumont TX58.33%
1.22
3
2

Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX54.37%
0.91
4
3

Bernard Hammer - Rudy Williams, Beaumont TX53.12%
0.73
5/6
4/5
2/3
Susan Gore - Jerry Gore, Silsbee TX51.59%
0.73
5/6
4/5
2/3
Rogie Peyton - Marion Shortle, Houston TX51.59%

Sunday Swiss Teams - 24 Tables

MPsABCNamesScore
8.50
1


Sally Wheeler - Buddy Hanby, The Woodlands TX; Tom Clarke, Lake Charles LA; Joe Quinn, Sugar Land TX148.00
6.38
2


Carolyne Fox, Manvel TX; Mike Doyle - Stephen Schwall - Ann Brinker Schwall, Houston TX134.00
5.69
3
1
1
Gerry Earnest - Mary Felton - Marguerite Crowl, Montgomery TX; Evelyn James, Houston TX123.00
3.59
4


Barbara La Vigne - Jack La Vigne, Houston TX; Betsy Dubose, Bellaire TX; Victor Sitton, Sugar Land TX115.00
2.63
5/6


Eric Snow - Vic Sowers - Toni Snow, Houston TX; George Fox, Manvel TX114.00
2.63
5/6


Joyce Ryan - David Henke, Houston TX; Bill Riley - Nancy Riley, Kingwood TX114.00
2.13
7


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA; Mike Floyd - Mack Meigs, Baytown TX111.00
4.27
2

Harry Elliott - Stephen Reichek, Houston TX; Lily Andre - James Andre, Sugar Land TX110.00
3.20
3

William Kibikas, Friendswood TX; Dale Grady - Val Grady, Pearland TX; Vern Schmidt, Dickinson TX107.00
2.78
4
2
Lynn Gamblin - Tonya McNabb, Houston TX; Zach Townley-Smith - Bob Townley-Smith, Lumberton TX98.00
1.77
5/6

Judith Ensor - Charles Ensor, Seabrook TX; Joyce Wormser, Pearland TX; Julia Blancet, League City TX84.00
2.09
5/6
3
Charo Barnette - Bobbie Benson, Houston TX; Jack Evans, Beaumont TX; Lynda Jones, Port Arthur TX84.00
1.57

4
Sharon Kirkland - Perry Pace - Darlyn Dusek - W Koperna, Livingston TX83.00

 


Total masterpoints: 619.50 earned by 165 players.
Total attendance:  178 tables.

   1  16.12 Martha Sigler, Beaumont TX
   2  15.38 Carolyne Fox, Manvel TX
   3  13.28 Linda Adamchik, Beaumont TX
   4  11.87 Cynthia Stueber, Beaumont TX
   5  11.61 Carol Ann McGill, Orange TX
   6  11.57 Bill Frank, Richmond TX
   7  11.25 Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA
   8  11.25 Verna Dahlquist, Lake Charles LA
   9  11.18 Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX
  10  10.16 Sally Wheeler, The Woodlands TX
  11  10.16 Buddy Hanby, The Woodlands TX
  12   9.56 Nancy Smalley, Beaumont TX
  13   9.06 Tim Stelly, Beaumont TX
  14   9.00 Phillip Grothus, Houston TX
  15   8.92 Jack Evans, Beaumont TX
  16   8.50 Tom Clarke, Lake Charles LA
  17   8.50 Joe Quinn, Sugar Land TX
  18   8.32 Marian Jones, Beaumont TX
  19   8.08 Zach Townley-Smith, Lumberton TX
  20   7.68 Marguerite Crowl, Montgomery TX
  21   7.68 Gerry Earnest, Montgomery TX
  22   7.62 Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX
  23   7.49 Stephen Schwall, Houston TX
  24   7.49 Ann Brinker Schwall, Houston TX
  25   7.19 Mary Felton, Montgomery TX
  26   7.19 Evelyn James, Houston TX
  27   7.13 Nancy Riley, Kingwood TX
  28   7.13 Bill Riley, Kingwood TX
  29   6.99 Flora Gillispie, Beaumont TX
  30   6.92 Ruby Collins, Orange TX
  31   6.92 Dee Payne, Orange TX
  32   6.85 Edward Rasmussen, Lumberton TX
  33   6.71 Beverly Leger, Sour Lake TX
  34   6.63 Edwina Landrum, Beaumont TX
  35   6.38 Mike Doyle, Houston TX
  36   5.93 Joan Hataway, Beaumont TX
  37   5.55 Bob Townley-Smith, Lumberton TX
  38   5.51 Dave Becker, Galveston TX
  39   5.05 Janice Niederstadt, Beaumont TX
  40   4.70 Loretta Gary, Beaumont TX
  41   4.69 Martha Oliver, Orange TX
  42   4.53 Wayne Outlaw, Orange TX
  43   4.42 Linda Briggs, Port Arthur TX
  44   4.38 Sharon Kirkland, Livingston TX
  45   4.38 Darlyn Dusek, Livingston TX
  46   4.33 Everett Sweeney, Port Neches TX
  47   4.29 Lynda Jones, Port Arthur TX
  48   4.27 Stephen Reichek, Houston TX
  49   4.27 Lily Andre, Sugar Land TX
  50   4.27 James Andre, Sugar Land TX
  51   4.27 Harry Elliott, Houston TX
  52   4.24 Sally Blewett, Beaumont TX
  53   4.24 Patsy Pierce, Hardin TX
  54   4.22 Sandra Allison, Silsbee TX
  55   3.82 Gayle Longmire, Houston TX
  56   3.82 Edna Earle Mattei, Houston TX
  57   3.70 Susan Gore, Silsbee TX
  58   3.70 Jerry Gore, Silsbee TX
  59   3.59 Victor Sitton, Sugar Land TX
  60   3.59 Kazue Bell, Sour Lake TX
  61   3.59 Jack La Vigne, Houston TX
  62   3.59 Betsy Dubose, Bellaire TX
  63   3.59 Barbara La Vigne, Houston TX
  64   3.49 Rogie Peyton, Houston TX
  65   3.49 Marion Shortle, Houston TX
  66   3.45 Tonya McNabb, Houston TX
  67   3.45 Lynn Gamblin, Houston TX
  68   3.23 Michael Estep, Hurst TX
  69   3.23 Barbara Estep, Hurst TX
  70   3.20 William Kibikas, Friendswood TX
  71   3.20 Vern Schmidt, Dickinson TX
  72   3.20 Val Grady, Pearland TX
  73   3.20 Dale Grady, Pearland TX
  74   3.18 Lou Rising, Port Neches TX
  75   3.18 Beverly Broussard, Port Authur TX
  76   3.13 Mike Floyd, Baytown TX
  77   3.13 Mack Meigs, Baytown TX
  78   2.98 Donald Moss, Beaumont TX
  79   2.86 Steve Vaughn, Humble TX
  80   2.86 Michael Novack, Humble TX
  81   2.63 Vic Sowers, Houston TX
  82   2.63 Toni Snow, Houston TX
  83   2.63 Joyce Ryan, Houston TX
  84   2.63 George Fox, Manvel TX
  85   2.63 Eric Snow, Houston TX
  86   2.63 David Henke, Houston TX
  87   2.59 Susan Mandel, Montgomery TX
  88   2.59 Susan Domsalla, The Woodlands TX
  89   2.59 Betty Poindexter, Sour Lake TX
  90   2.56 Sylvia Street, Port Neches TX
  91   2.55 Nancy Shomette, Houston TX
  92   2.55 Marcia Lindsey, Bellaire TX
  93   2.46 Joe Payne, Orange TX
  94   2.36 Kenneth Hudson, Houston TX
  95   2.36 Joseph Nichols, Seabrook TX
  96   2.33 Glenda Bass, Vidor TX
  97   2.30 Kris Cherry, Orange TX
  98   2.30 Donna Mcferrin, Port Authur TX
  99   2.30 Billie Carter, Orange TX
 100   2.21 Susan Nimmo, Bridge City TX
 101   2.09 Charo Barnette, Houston TX
 102   2.09 Bobbie Benson, Houston TX
 103   2.04 Regina Cox, Beaumont TX
 104   2.01 Paul Keedy, Beaumont TX
 105   1.99 Julia Hooper, Pt Neches TX
 106   1.97 Paul Aguillard, Beaumont TX
 107   1.96 Sarah Smith, Beaumont TX
 108   1.96 Jerry Heckman, Beaumont TX
 109   1.82 W Clingo, Houston TX
 110   1.82 Victoria Bennett, Port Neches TX
 111   1.82 Donna Bryson, Port Neches TX
 112   1.82 B Clingo, Houston TX
 113   1.77 Julia Blancet, League City TX
 114   1.77 Judith Ensor, Seabrook TX
 115   1.77 Joyce Wormser, Pearland TX
 116   1.77 Charles Ensor, Seabrook TX
 117   1.69 Dale Miller, Houston TX
 118   1.69 Ann Trammell, Houston TX
 119   1.68 Mary Nix, Beaumont TX
 120   1.67 Patricia Bell, Silsbee TX
 121   1.66 Otilia Magee, Houston TX
 122   1.66 Judith Boyce, Pasadena TX
 123   1.63 Helen Williams, Beaumont TX
 124   1.57 W Koperna, Livingston TX
 125   1.57 Perry Pace, Livingston TX
 126   1.52 William Delboy, Beaumont TX
 127   1.48 Mary Johnson, Beaumont TX
 128   1.42 Arline Meyers, Beaumont TX
 129   1.39 Blanche Sibley, Beaumont TX
 130   1.37 Bernard Hammer, Beaumont TX
 131   1.36 Earl Johnson, Beaumont TX
 132   1.11 June Eddingston, Beaumont TX
 133   1.11 Irene Parker, Austin TX
 134   1.07 Juanell Jones, Beaumont TX
 135   1.02 Mary Kirwin, Beaumont TX
 136   1.02 Florence Ferguson, Beaumont TX
 137   0.91 Rudy Williams, Beaumont TX
 138   0.91 Jackie Fakhouri, Houston TX
 139   0.91 Barbara Giddens, Pearland TX
 140   0.90 Raymond Trahan, Port Neches TX
 141   0.90 Patricia Schiwart, Port Arthur TX
 142   0.90 Lynette Trahan, Port Neches TX
 143   0.85 Phyllis Ryan, Orange TX
 144   0.85 Jerry Triggs, Orange TX
 145   0.75 Juinez Moss, Beaumont TX
 146   0.70 Juanita Dean, Grove TX
 147   0.63 Henry Skaggs, Baytown TX
 148   0.63 Edith Skaggs, Baytown TX
 149   0.60 Richard Polunsky, Houston TX
 150   0.60 Rajendra Dhamankar, Beaumont TX
 151   0.60 Miriam Cooper, Houston TX
 152   0.60 Liz Karnicki, Beaumont TX
 153   0.60 Kyle Lueders, Houston TX
 154   0.60 Kitty Wong, Pearland TX
 155   0.60 Gordon Yee, Stafford TX
 156   0.59 Jerry Watts, Beaumont TX
 157   0.54 Vivian Breedlove, Beaumont TX
 158   0.46 Jean Hammer, Beaumont TX
 159   0.32 Anna Smith, Silsbee TX
 160   0.30 Tomi Porterfield, Pearland TX
 161   0.30 Patricia Woods, Port Neches TX
 162   0.30 Lucille Armintor, Port Arthur TX
 163   0.30 Karen Dittert, Houston TX
 164   0.30 Judith Stark, Houston TX
 165   0.30 Jo Ann Pierce, Pearland TX