Heart Of Texas Sectional

Temple, TX
February 21 - 23, 20

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Morn Open Pairs - 8.5 Tables / Based on 12 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1


Virgil Massey, Driftwood TX; Charlene Sands, Pflugerville TX66.96%
2.75
2
1
1
Rita Wiegenstein - William McIndoo, Georgetown TX61.90%
2.06
3
2

David Pennington - Richard Cunningham, Temple TX61.31%
1.55
4
3

Betty Cloud - Janice Walker, Temple TX59.26%
1.16
5
4

Janis McIntosh - Lanelle Boone, Waco TX54.50%
0.83
5

Dale Irish - Larry Franz, Georgetown TX51.19%
1.24

2
George Sullivan - Andrea Sullivan, Round Rock TX50.00%
0.93

3
Robert Burton - Dolline Burton, Georgetown TX48.94%

Friday Morn 299er Pairs - 2.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.31
1


Marilyn Miller - Rosemary Nichols, Temple TX62.50%
0.98
2


Joel Wagher - Glen Easterwood, Temple TX57.50%

Friday Aft Open Pairs - 10.5 Tables / Based on 13 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1


William Chan, Van Buren ME; Molan Chan, Grand Prairie TX63.78%
2.87
2
1
1
Robert Burton - Dolline Burton, Georgetown TX62.43%
2.15
3


Linda Spangler - Billy Leeper, Ft Worth TX60.56%
1.62
4


Charlene Sands, Pflugerville TX; Virgil Massey, Driftwood TX60.26%
1.21
5


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX57.79%
0.91
6


Lyndon Phelps - Peggy Phelps, Kosse TX57.42%
1.79
2

Stephen Olson, Temple TX; Trudi Lamendola, Waco TX55.68%
1.34
3

David Pennington - Richard Cunningham, Temple TX50.92%
1.33
4
2
Jacque Ekhoff, Salado TX; Ann Fulcher, Belton TX50.21%
1.00
5
3
George Sullivan - Andrea Sullivan, Round Rock TX49.81%
0.78

4
Rita Wiegenstein - William McIndoo, Georgetown TX47.87%

Friday Aft 299er Pairs - 2.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.31
1


Pamela Yandell, Belton TX; Ray Johnson, Harker Heights TX57.50%
0.98
2


John Mindock - Anne Mindock, Hot Sprgs Vlg AR50.00%

Friday Eve Open Pairs - 5.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.73
1


Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX62.50%
2.80
2


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX60.94%
2.10
3


Linda Spangler - Billy Leeper, Ft Worth TX53.65%
2.56
4
1

Stephen Olson, Temple TX; Trudi Lamendola, Waco TX53.13%
1.92
2

Peggy Ross, Bryan TX; Zo Granberry, College Station TX52.78%

Friday KO - 5 Tables

MPsRankNames
4.08
1
Gene Thompson - Belva Barrington, Belton TX; Joe Nance, Bryan TX; Judy Taylor Mathews, Moody TX
2.16
2
Roger Swaim - Norma Swaim, Temple TX; Lynn Sykes - Carolyn Parker, Belton TX

Saturday Aft Open Pairs - 13.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


James La Fountain, Temple TX; Jon Richard Ware, New Braunfels TX68.91%
3.25
2


William Chan, Van Buren ME; Molan Chan, Grand Prairie TX59.94%
2.44
3


Florence Beaird - Brady Allen, Dallas TX59.46%
2.67
4
1

Daniel Baker, Austin TX; Theda Cook, Daingerfield TX59.29%
2.00
5
2

B J Sanders - Terri O'Brien, Austin TX57.69%
1.50
6/7
3

Caroline Baumann - Donna Gerber, Georgetown TX57.37%
0.90
6/7


John McConnell - Carol McConnell, Cedar Hill TX57.37%
1.13
4

Stephen Olson, Temple TX; Helen Simonette, Salado TX56.73%
0.84
5

Esther Ellis - Sandy Potts, Austin TX52.56%
1.88

1
Jacque Ekhoff, Salado TX; Ann Fulcher, Belton TX51.60%
1.41

2
George Sullivan - Andrea Sullivan, Round Rock TX50.16%
1.06

3
Patricia Johnson - Lennie Wilkins, Temple TX45.83%
0.79

4
John Mindock - Anne Mindock, Hot Sprgs Vlg AR44.71%

Saturday Aft 299er Pairs - 3.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.31
1
1

Ann Malpass - Lavona Carter, Waco TX65.00%
0.98
2
2

June Mattila - Sally Hillis, Georgetown TX56.00%

Saturday Morn Open Pairs - 8.0 Tables / Based on 12 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1


James La Fountain, Temple TX; Jon Richard Ware, New Braunfels TX66.96%
2.75
2


Melody Euler, Temple TX; James Thurtell, Dallas TX63.69%
2.39
3
1
1
Lennie Wilkins - Patricia Johnson, Temple TX60.42%
1.79
4
2

Stephen Olson - Dale Allen, Temple TX58.63%
1.34
5
3

David Pennington - Richard Cunningham, Temple TX55.95%
1.33
4
2
Catherine Valentine, China Spring TX; Betty Robinson, Woodway TX53.57%
0.78
5

Daniel Baker, Austin TX; Theda Cook, Daingerfield TX51.49%
1.00

3
Jean Sebastian - Kay Lynch, Georgetown TX46.73%
0.75

4
Roxann Klugman - Jane Collins, Georgetown TX45.54%

Saturday Morn 299er Pairs - 4.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.41
1
1

Ann Malpass - Lavona Carter, Waco TX59.03%
1.06
2
2

G Nell Carpenter, Woodway TX; Sharon Clark, Waco TX55.56%
0.79
3
3

Joan Cation, Eddy TX; Carole Hardeman, Waco TX50.69%

Saturday Eve Open Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1


Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX68.98%
2.63
2


Linda Spangler - Billy Leeper, Ft Worth TX60.19%
1.97
3


Jay Gibson, Richardson TX; Martha Young, Dallas TX58.33%
2.56
4
1

Daniel Baker, Austin TX; Theda Cook, Daingerfield TX50.93%
1.92
2

Peggy Ross, Bryan TX; Zo Granberry, College Station TX48.15%

Saturday KO - 9 Tables

MPsRankNames
14.63
1
David Pearlman - David Farris, Austin TX; Karen Snyder, Spicewood TX; Jonathan Ernest, Lindale TX
7.75
2
Stephen Bruce - C G Bell, Austin TX; Virgil Massey, Driftwood TX; Charlene Sands, Pflugerville TX
3.29
3
Asa Waterman, Waco TX; Juanita Butler, Temple TX; Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX

Sunday Swiss Teams - 22 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


Jack Lacy, Lago Vista TX; Jeff McKee, Nevada TX; Charlene Sands, Pflugerville TX; Virgil Massey, Driftwood TX139.00
6.00
2
1

Dennis McAdams - Caroline Baumann - Jean Townsend - Glenda Marshall, Georgetown TX136.00
4.50
3
2

Richard Frankeny - Diana Frankeny, Cedar Park TX; Trudi Lamendola, Waco TX; Stephen Olson, Temple TX132.00
3.38
4
3

Dale Irish - Rita Wiegenstein - Donna Gerber - Arlene Freeman, Georgetown TX121.00
3.36
5/6
4
1
Charles Brown - Sue Gilbreath - Virginia Farley, Arlington TX; Mike Peiffer, Colleyville TX113.00
2.48
5/6


Linda Spangler - Billy Leeper, Ft Worth TX; Mike Bukala, Waco TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX113.00
2.00
7


Florence Beaird - Brady Allen - Martha Young, Dallas TX; Jay Gibson, Richardson TX107.00
2.52
5
2
Stephen Daigle - Arlene Daigle - Sue Olstad - Paul Olstad, Georgetown TX97.00
1.89

3
Lennie Wilkins - Roy Butler - Patricia Johnson, Temple TX; Rowland Bartoo, Bartlett TX94.00
1.42

4
G Nell Carpenter - Betty Robinson, Woodway TX; Sharon Clark, Waco TX; Catherine Valentine, China Spring TX79.00

 


Total masterpoints: 541.58 earned by 130 players.
Total attendance:  136 tables.

   1  21.04 Virgil Massey, Driftwood TX
   2  21.04 Charlene Sands, Pflugerville TX
   3  15.83 Karen Snyder, Spicewood TX
   4  15.83 Jonathan Ernest, Lindale TX
   5  15.83 David Pearlman, Austin TX
   6  15.83 David Farris, Austin TX
   7  11.77 Stephen Olson, Temple TX
   8  10.26 Mike Bukala, Waco TX
   9  10.26 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
  10   9.91 Linda Spangler, Ft Worth TX
  11   9.91 Billy Leeper, Ft Worth TX
  12   9.51 Jon Richard Ware, New Braunfels TX
  13   9.51 James La Fountain, Temple TX
  14   8.85 Trudi Lamendola, Waco TX
  15   8.00 Jeff McKee, Nevada TX
  16   8.00 Jack Lacy, Lago Vista TX
  17   7.83 William Chan, Van Buren ME
  18   7.83 Molan Chan, Grand Prairie TX
  19   7.75 Stephen Bruce, Austin TX
  20   7.75 C G Bell, Austin TX
  21   7.50 Caroline Baumann, Georgetown TX
  22   6.91 Rita Wiegenstein, Georgetown TX
  23   6.15 Patricia Johnson, Temple TX
  24   6.15 Lennie Wilkins, Temple TX
  25   6.08 Judy Taylor Mathews, Moody TX
  26   6.08 Joe Nance, Bryan TX
  27   6.08 Gene Thompson, Belton TX
  28   6.08 Belva Barrington, Belton TX
  29   6.01 Theda Cook, Daingerfield TX
  30   6.01 Daniel Baker, Austin TX
  31   6.00 Jean Townsend, Georgetown TX
  32   6.00 Glenda Marshall, Georgetown TX
  33   6.00 Dennis McAdams, Georgetown TX
  34   5.96 Richard Cunningham, Temple TX
  35   5.96 David Pennington, Temple TX
  36   4.88 Donna Gerber, Georgetown TX
  37   4.50 Richard Frankeny, Cedar Park TX
  38   4.50 Diana Frankeny, Cedar Park TX
  39   4.46 Lenora Parrish, Woodway TX
  40   4.46 Juanita Butler, Temple TX
  41   4.46 Bill Parrish, Woodway TX
  42   4.46 Asa Waterman, Waco TX
  43   4.44 Florence Beaird, Dallas TX
  44   4.44 Brady Allen, Dallas TX
  45   4.21 Dale Irish, Georgetown TX
  46   4.01 Thomas Corlett, Waco TX
  47   4.01 Ethel Corlett, Waco TX
  48   3.97 Martha Young, Dallas TX
  49   3.97 Jay Gibson, Richardson TX
  50   3.95 Jacque Ekhoff, Salado TX
  51   3.84 Zo Granberry, College Station TX
  52   3.84 Peggy Ross, Bryan TX
  53   3.80 Robert Burton, Georgetown TX
  54   3.80 Dolline Burton, Georgetown TX
  55   3.65 George Sullivan, Round Rock TX
  56   3.65 Andrea Sullivan, Round Rock TX
  57   3.53 William McIndoo, Georgetown TX
  58   3.38 Arlene Freeman, Georgetown TX
  59   3.36 Virginia Farley, Arlington TX
  60   3.36 Sue Gilbreath, Arlington TX
  61   3.36 Mike Peiffer, Colleyville TX
  62   3.36 Charles Brown, Arlington TX
  63   3.35 Ann Fulcher, Belton TX
  64   2.91 Lynn Sykes, Belton TX
  65   2.91 Carolyn Parker, Belton TX
  66   2.88 John Mindock, Hot Sprgs Vlg AR
  67   2.88 Anne Mindock, Hot Sprgs Vlg AR
  68   2.75 Melody Euler, Temple TX
  69   2.75 James Thurtell, Dallas TX
  70   2.75 Catherine Valentine, China Spring TX
  71   2.75 Betty Robinson, Woodway TX
  72   2.72 Lavona Carter, Waco TX
  73   2.72 Ann Malpass, Waco TX
  74   2.52 Sue Olstad, Georgetown TX
  75   2.52 Stephen Daigle, Georgetown TX
  76   2.52 Paul Olstad, Georgetown TX
  77   2.52 Arlene Daigle, Georgetown TX
  78   2.48 Sharon Clark, Waco TX
  79   2.48 G Nell Carpenter, Woodway TX
  80   2.40 John McConnell, Cedar Hill TX
  81   2.40 Carol McConnell, Cedar Hill TX
  82   2.16 Roger Swaim, Temple TX
  83   2.16 Norma Swaim, Temple TX
  84   2.06 Pamela Yandell, Belton TX
  85   2.00 Terri O'Brien, Austin TX
  86   2.00 B J Sanders, Austin TX
  87   1.89 Roy Butler, Temple TX
  88   1.89 Rowland Bartoo, Bartlett TX
  89   1.79 Dale Allen, Temple TX
  90   1.66 Marilyn Miller, Temple TX
  91   1.63 Joel Wagher, Temple TX
  92   1.63 Glen Easterwood, Temple TX
  93   1.57 Mary Adams, Temple TX
  94   1.57 Jan Hart, Temple TX
  95   1.55 Janice Walker, Temple TX
  96   1.55 Betty Cloud, Temple TX
  97   1.44 Joan Cation, Eddy TX
  98   1.44 Carole Hardeman, Waco TX
  99   1.31 Rosemary Nichols, Temple TX
 100   1.31 Ray Johnson, Harker Heights TX
 101   1.16 Lanelle Boone, Waco TX
 102   1.16 Janis McIntosh, Waco TX
 103   1.13 Helen Simonette, Salado TX
 104   1.00 Kay Lynch, Georgetown TX
 105   1.00 Jean Sebastian, Georgetown TX
 106   0.98 Sally Hillis, Georgetown TX
 107   0.98 June Mattila, Georgetown TX
 108   0.91 Peggy Phelps, Kosse TX
 109   0.91 Lyndon Phelps, Kosse TX
 110   0.90 Sunny Laird, Horseshow Bay TX
 111   0.90 Harvey Browning, Georgetown TX
 112   0.87 Mary Levy, Waco TX
 113   0.84 Sandy Potts, Austin TX
 114   0.84 Esther Ellis, Austin TX
 115   0.83 Larry Franz, Georgetown TX
 116   0.82 Sue Morgan, Belton TX
 117   0.82 Nancy Clements, Belton TX
 118   0.75 Wiley McMinn III, Cedar Park TX
 119   0.75 Roxann Klugman, Georgetown TX
 120   0.75 Lawton Hutchison, Austin TX
 121   0.75 Jane Collins, Georgetown TX
 122   0.75 Ellen Meyer, Austin TX
 123   0.75 Bennett Neiman, Austin TX
 124   0.75 Barbara Hutchison, Austin TX
 125   0.74 Wanda Carter, Temple TX
 126   0.74 Malissa Baugh, Temple TX
 127   0.60 Bennie Hansson, Gatesville TX
 128   0.57 Susan Lafountain, Lott TX
 129   0.35 Robert Smith, Lorena TX
 130   0.30 James Maske, Waco TX