Great Lakes Sectional

Erie, PA
Sept 14-15, 2013

Click here for Masterpoint Winners List


Saturday Morning Open - 12.5 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Marc Sylvester, Edinboro PA; Shirley Irish, Waterford PA69.32%
3.88
2


Steven Grzegorzewski, Meadville PA; William Lea Jr, Evansville IN67.05%
2.91
3


Stephanie Alexander - Robert Alexander, Mentor OH62.06%
2.54
4
1
1
Chester Mott - Lois Mott, Linesville PA58.71%
1.64
5


Judie Lamberton - Lori Benacci, Erie PA57.39%
1.23
6


Robert Rizzo - Rose Jaskiewicz, Erie PA56.06%
1.91
2

Jim Davis - Francis Tseng, Erie PA53.67%
1.43
3

Kathleen Dammeyer - Tonia Barbaro, Erie PA52.45%
1.38
4
2
Charles Vicary, Carefree AZ; Al Richardson, Erie PA52.10%
0.84
5

Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA; Peggy Weibel, Erie PA51.90%
1.04

3
Thomas Yusavage - Jane Yusavage, Edinboro PA51.40%
0.78

4
Wayne Wagamon, Linesville PA; Roland Mariani, Conneaut Lake PA50.35%
0.64

5
Joanne Ende - Barbara Spencer, Meadville PA49.24%

Saturday Morning Novice - 7.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.71
1
1
1
Judy George, Naples FL; Bill Slater, Erie PA63.89%
1.28
2
2

Earl Sharrow, Cuyahoga Falls OH; Beverly Ganim, Solon OH61.77%
0.96
3
3

Mary Jarosik - Betsy Sceiford, North East PA59.78%
0.72
4


C Conoboy, Conneaut OH; Louise Barton, Conneaut Lake PA56.41%
0.79
5
4
2
Eileen Nill - Gretchen Brugger, Erie PA54.11%
0.59

3
Maureen Bradley - Betty Watts, Erie PA53.77%

Saturday Afternoon Open - 12.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Doris Kirsch, E Springfield PA; Lois DiPlacido, Erie PA62.79%
3.25
2
1

Barbara Grzegorzewski, Meadville PA; Frank Grzegorzewski, Erie PA62.52%
2.44
3
2

Jim Davis - Francis Tseng, Erie PA61.00%
1.83
4


Marc Sylvester, Edinboro PA; Shirley Irish, Waterford PA60.77%
1.37
5


Stephanie Alexander - Robert Alexander, Mentor OH59.73%
1.84
6
3
1
Judith Lyons - Nancy Sisinni, Erie PA59.27%
1.07
4

Charles Vicary, Carefree AZ; Richard Barton, Fairview PA57.29%
0.80
5

Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA; Peggy Weibel, Erie PA52.96%
1.38

2
Jane Yusavage - Thomas Yusavage, Edinboro PA51.65%
1.04

3
Wayne Wagamon, Linesville PA; Roland Mariani, Conneaut Lake PA49.19%
0.68

4/5
Kay Kramer, Mayville NY; Mary Avery, Ashville NY47.50%
0.68

4/5
Joanne Ende - Barbara Spencer, Meadville PA47.50%

Saturday Afternoon 199er - 4.0 Tables

MPsABNamesScore
1.33
1

Louise Barton, Conneaut Lake PA; C Conoboy, Conneaut OH64.58%
1.11
2
1
Edward Leonhard - Raymond Keyes, Ashtabula OH63.19%
0.83
3
2
Mary Jarosik - Betsy Sceiford, North East PA52.78%

Sunday Swiss Teams - 11 Tables

MPsABCNamesScore
5.25
1


Shirley Irish, Waterford PA; Marc Sylvester, Edinboro PA; Judie Lamberton - Francis Tseng, Erie PA159.00
3.94
2/3
1/2
1
Stephen Dylewski - Tonia Barbaro, Erie PA; Thomas Yusavage - Jane Yusavage, Edinboro PA145.00
3.94
2/3
1/2

Jim Davis, Erie PA; William Lea Jr, Evansville IN; Barbara Grzegorzewski - Steven Grzegorzewski, Meadville PA145.00
2.53
4
3

Doris Kirsch, E Springfield PA; Lois DiPlacido - Elaina Dylewski - Peggy Weibel, Erie PA135.00
1.90
4

Patricia Young, Erie PA; Sharon Fairchild - Barbara Bacon, Rocky River OH; Charles Ladiha, Vermilion OH118.00
2.10

2
William Orr - Stephen Faluszczak, Erie PA; Chester Mott - Lois Mott, Linesville PA75.00

 


Total masterpoints: 206.76 earned by 73 players.
Total attendance:   58 tables.

   1  12.25 Shirley Irish, Waterford PA
   2  12.25 Marc Sylvester, Edinboro PA
   3   9.60 Francis Tseng, Erie PA
   4   8.29 Jim Davis, Erie PA
   5   7.82 William Lea Jr, Evansville IN
   6   7.82 Steven Grzegorzewski, Meadville PA
   7   7.19 Barbara Grzegorzewski, Meadville PA
   8   6.89 Judie Lamberton, Erie PA
   9   6.86 Lois DiPlacido, Erie PA
  10   6.86 Doris Kirsch, E Springfield PA
  11   6.36 Thomas Yusavage, Edinboro PA
  12   6.36 Jane Yusavage, Edinboro PA
  13   5.37 Tonia Barbaro, Erie PA
  14   5.21 Lois Mott, Linesville PA
  15   5.21 Chester Mott, Linesville PA
  16   4.28 Stephanie Alexander, Mentor OH
  17   4.28 Robert Alexander, Mentor OH
  18   4.17 Peggy Weibel, Erie PA
  19   3.94 Stephen Dylewski, Erie PA
  20   3.77 Frank Grzegorzewski, Erie PA
  21   2.68 Lori Benacci, Erie PA
  22   2.57 Louise Barton, Conneaut Lake PA
  23   2.57 C Conoboy, Conneaut OH
  24   2.53 Elaina Dylewski, Erie PA
  25   2.45 Charles Vicary, Carefree AZ
  26   2.27 Rose Jaskiewicz, Erie PA
  27   2.27 Robert Rizzo, Erie PA
  28   2.24 Kathleen Horan, Erie PA
  29   2.24 Charles Smith, Erie PA
  30   2.10 William Orr, Erie PA
  31   2.10 Stephen Faluszczak, Erie PA
  32   1.90 Sharon Fairchild, Rocky River OH
  33   1.90 Patricia Young, Erie PA
  34   1.90 Charles Ladiha, Vermilion OH
  35   1.90 Barbara Bacon, Rocky River OH
  36   1.84 Nancy Sisinni, Erie PA
  37   1.84 Judith Lyons, Erie PA
  38   1.82 Wayne Wagamon, Linesville PA
  39   1.82 Roland Mariani, Conneaut Lake PA
  40   1.79 Mary Jarosik, North East PA
  41   1.79 Betsy Sceiford, North East PA
  42   1.71 Judy George, Naples FL
  43   1.71 Bill Slater, Erie PA
  44   1.64 Kathryn Dobrzynski, Erie PA
  45   1.63 Raymond Keyes, Ashtabula OH
  46   1.63 Edward Leonhard, Ashtabula OH
  47   1.43 Kathleen Dammeyer, Erie PA
  48   1.38 Al Richardson, Erie PA
  49   1.32 Joanne Ende, Meadville PA
  50   1.32 Barbara Spencer, Meadville PA
  51   1.28 Earl Sharrow, Cuyahoga Falls OH
  52   1.28 Beverly Ganim, Solon OH
  53   1.07 Richard Barton, Fairview PA
  54   1.04 Harvey Cohen, Seven Hills OH
  55   0.79 Gretchen Brugger, Erie PA
  56   0.79 Eileen Nill, Erie PA
  57   0.68 Mary Avery, Ashville NY
  58   0.68 Kay Kramer, Mayville NY
  59   0.59 Maureen Bradley, Erie PA
  60   0.59 Betty Watts, Erie PA
  61   0.52 Lois Lightt, Conneaut Lake PA
  62   0.52 Jean Hodge, Greenville PA
  63   0.52 Beverly Titzel, Greenville PA
  64   0.46 Maureen Koseff, Erie PA
  65   0.46 Alan Koseff, Erie PA
  66   0.43 Rita Schmitt, Erie PA
  67   0.43 Gretchen Stearns, Erie PA
  68   0.26 Vernon De Jong, Sharon PA
  69   0.26 Robert Greco, Tarentum PA
  70   0.26 Rick Klapthor, Erie PA
  71   0.26 Mary Gibson, Tionesta PA
  72   0.26 Dolores Bloom, Warren OH
  73   0.26 Betty Motsch, Erie PA