Beaumont 499/NLM Sectiona

Beaumont, TX
August 23-25, 2013

Click here for Masterpoint Winners List


Fri Morn 499er Pairs - 13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.49
1
1

Zach Townley-Smith, Lumberton TX; Dave Becker, Port Arthur TX64.77%
1.87
2
2

Courtney Coffman, The Woodlands TX; Anita Rothfuss, Willis TX57.58%
1.40
3
3
1
Virgia Walker - David Walker, Lufkin TX56.44%
0.92
4/5
4/5

Lou Rising, Pt Authur TX; Beverly Broussard, Port Authur TX54.92%
1.02
4/5
4/5
2
Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX54.92%
0.77
6
6
3
Pamela Barksdale, Houston TX; Marcia Lindsey, Bellaire TX53.79%
0.57

4
Susan Nimmo, Bridge City TX; Victoria Bennett, Port Neches TX53.41%

Fri Aft 499er Pairs - 15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.82
1
1
1
Parker Townley-Smith - Bob Townley-Smith, Lumberton TX66.75%
2.12
2
2

Courtney Coffman, The Woodlands TX; Anita Rothfuss, Willis TX65.55%
1.59
3
3

Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX65.22%
1.19
4


Katherine Fouts, Beaumont TX; Mary Fanette, Norfolk CT64.20%
1.02
5
4

Pat Colmer - Helen Roberts, Lufkin TX62.59%
1.02
6
5
2
Marcia Lindsey, Bellaire TX; Pamela Barksdale, Houston TX57.27%
0.61
6

Zach Townley-Smith, Lumberton TX; Dave Becker, Port Arthur TX56.69%
0.77

3
Sylvia McCreary - Esther Spring, Lufkin TX55.04%
0.57

4
Virgia Walker - David Walker, Lufkin TX48.76%

Sat Aft 499er Pairs - 15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.71
1


Paul Keedy, Beaumont TX; Susan Mandel, Montgomery TX68.94%
2.42
2
1

James Bradford Jr, Alexandria LA; Aleta McTamany, Ft Polk LA61.74%
1.59
3/4
2/3

Courtney Coffman, The Woodlands TX; Anita Rothfuss, Willis TX59.09%
1.59
3/4
2/3
1
Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX59.09%
1.02
5
4
2
Kenneth Hudson, Houston TX; Joseph Nichols, Seabrook TX56.63%
0.77
6
5

Martha Oliver - Joe Payne, Orange TX56.44%
1.16
6
3
Bruce Pierce - Carla Pierce, Daphne AL55.87%
0.57

4
Pamela Barksdale, Houston TX; Marcia Lindsey, Bellaire TX49.62%

Sat Morn 499er Pairs - 15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.82
1
1

Dave Becker, Port Arthur TX; Robert Kacher, Jr, Beaumont TX60.16%
2.12
2
2

Martha Oliver - Joe Payne, Orange TX59.20%
1.59
3
3

Lois Gail Griffith - Kris Cherry, Orange TX58.19%
1.19
4


Paul Keedy, Beaumont TX; Susan Mandel, Montgomery TX57.03%
1.02
5
4

Glenda Bass, Vidor TX; Jo Ellen Lavergne, Beaumont TX56.02%
0.99
6
5

James Bradford Jr, Alexandria LA; Aleta McTamany, Ft Polk LA55.58%
0.71
6

Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX55.27%
1.36

1
Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX54.73%
1.02

2
Richard Golmon - Doris Galloway, Alexandria LA51.13%
0.77

3
Carol Morgan, The Woodlands TX; James Meade, Spring TX50.17%
0.57

4
Virgia Walker - David Walker, Lufkin TX48.25%

Sunday 499er Swiss Teams - 8 Tables

MPsABCNamesScore
2.92
1
1

Everett Sweeney, Port Neches TX; Susan Nimmo, Bridge City TX; Paul Aguillard, Beaumont TX; Sandra Allison, Silsbee TX137.00
2.19
2
2

Linda Briggs - Carolyn Worsham, Port Arthur TX; Susan Mandel, Montgomery TX; Beverly Broussard, Port Authur TX115.00
1.64
3


Jerry Gore - Susan Gore, Silsbee TX; Paul Keedy - Harriet Garth, Beaumont TX108.00
1.53

1
Gail Wood - Jane Boozalis - Naomi Hewitt - Kathleen Pflueger, Houston TX82.00

 


Total masterpoints: 145.30 earned by 72 players.
Total attendance:   75 tables.

   1   6.09 Susan Mandel, Montgomery TX
   2   5.92 Dave Becker, Port Arthur TX
   3   5.82 Courtney Coffman, The Woodlands TX
   4   5.82 Anita Rothfuss, Willis TX
   5   5.54 Paul Keedy, Beaumont TX
   6   4.27 Linda Briggs, Port Arthur TX
   7   4.27 Carolyn Worsham, Port Arthur TX
   8   4.25 Susan Gore, Silsbee TX
   9   4.25 Jerry Gore, Silsbee TX
  10   3.49 Susan Nimmo, Bridge City TX
  11   3.41 James Bradford Jr, Alexandria LA
  12   3.41 Aleta McTamany, Ft Polk LA
  13   3.40 Everett Sweeney, Port Neches TX
  14   3.35 Beverly Broussard, Port Authur TX
  15   3.10 Zach Townley-Smith, Lumberton TX
  16   2.92 Sandra Allison, Silsbee TX
  17   2.92 Paul Aguillard, Beaumont TX
  18   2.89 Martha Oliver, Orange TX
  19   2.89 Joe Payne, Orange TX
  20   2.82 Robert Kacher, Jr, Beaumont TX
  21   2.82 Parker Townley-Smith, Lumberton TX
  22   2.82 Bob Townley-Smith, Lumberton TX
  23   2.65 Kris Cherry, Orange TX
  24   2.60 Glenda Bass, Vidor TX
  25   2.54 Virgia Walker, Lufkin TX
  26   2.54 David Walker, Lufkin TX
  27   2.36 Pamela Barksdale, Houston TX
  28   2.36 Marcia Lindsey, Bellaire TX
  29   2.09 Pat Colmer, Lufkin TX
  30   2.09 Helen Roberts, Lufkin TX
  31   2.08 Lois Gail Griffith, Orange TX
  32   1.64 Harriet Garth, Beaumont TX
  33   1.58 Janis Williams, Sour Lake TX
  34   1.58 Donald Williams, Sour Lake TX
  35   1.53 Naomi Hewitt, Houston TX
  36   1.53 Kathleen Pflueger, Houston TX
  37   1.53 Jane Boozalis, Houston TX
  38   1.53 Gail Wood, Houston TX
  39   1.36 Patricia Woods, Port Neches TX
  40   1.36 Lucille Armintor, Port Arthur TX
  41   1.25 Helen Williams, Beaumont TX
  42   1.19 Mary Fanette, Norfolk CT
  43   1.19 Katherine Fouts, Beaumont TX
  44   1.16 Lou Rising, Pt Authur TX
  45   1.16 Carla Pierce, Daphne AL
  46   1.16 Bruce Pierce, Daphne AL
  47   1.02 Richard Golmon, Alexandria LA
  48   1.02 Kenneth Hudson, Houston TX
  49   1.02 Joseph Nichols, Seabrook TX
  50   1.02 Jo Ellen Lavergne, Beaumont TX
  51   1.02 Doris Galloway, Alexandria LA
  52   1.01 William Delboy, Beaumont TX
  53   0.85 Jean Hammer, Beaumont TX
  54   0.77 Sylvia McCreary, Lufkin TX
  55   0.77 James Meade, Spring TX
  56   0.77 Esther Spring, Lufkin TX
  57   0.77 Carol Morgan, The Woodlands TX
  58   0.68 Sarah Smith, Beaumont TX
  59   0.65 Sylvia Street, Port Neches TX
  60   0.65 Julia Hooper, Pt Neches TX
  61   0.57 Victoria Bennett, Port Neches TX
  62   0.57 Rudy Williams, Beaumont TX
  63   0.57 Jerry Watts, Beaumont TX
  64   0.57 Donna Mcferrin, Port Authur TX
  65   0.57 Bernard Hammer, Beaumont TX
  66   0.48 Lynda Jones, Port Arthur TX
  67   0.47 Frances Price, Hampshire TX
  68   0.19 Norma Crane, Beaumont TX
  69   0.19 Nixie Lynch, Beaumont TX
  70   0.19 Nathalie Hallmark, Beaumont TX
  71   0.19 Mary Kirwin, Beaumont TX
  72   0.19 Gloria Ayres, Beaumont TX