Spindletop Sectional

Beaumont, Tx
Feb 21-24, 2013

Click here for Masterpoint Winners List


Thur. AM Open Pairs - 9.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1
1
1
Jimmy Landrum - Edwina Landrum, Beaumont TX66.67%
3.13
2


Don Holst - Flora Gillispie, Beaumont TX64.29%
2.35
3


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA63.99%
1.76
4


Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX61.61%
1.32
5


Aiyanadar Bharathi - Tipton Golias, Beaumont TX58.63%
1.79
2

Betty Poindexter, Sour Lake TX; Marian Jones, Beaumont TX52.68%
1.34
3

Henry Deutsch, Dobbs Ferry NY; Liz Karnicki, Beaumont TX50.30%
1.01
4

Billie Carter - Jerry Triggs, Orange TX49.70%
0.67
5/6

Tim Stelly, Beaumont TX; Patricia Bell, Silsbee TX47.62%
0.67
5/6

Linda Adamchik, Beaumont TX; Carol Ann McGill, Orange TX47.62%
1.15

2
Jerry Heckman, Beaumont TX; Dave Becker, Port Arthur TX47.32%

Thur. AM 299er Pairs - 5.5 Tables

MPsDEFNamesScore
1.61
1


John Mindock - Anne Mindock, Hot Sprgs Vlg AR60.11%
1.43
2
1

Sylvia Street, Port Neches TX; Julia Hooper, Pt Neches TX59.52%
0.91
3


Janis Williams - Donald Williams, Sour Lake TX54.76%
1.07
4
2

Susan Nimmo, Bridge City TX; Paul Aguillard, Beaumont TX53.65%
0.80
3

Robert Shanley - Suzanne Shanley, Montgomery TX51.19%
0.60
4

Everett Sweeney, Port Neches TX; Donna Mcferrin, Port Authur TX50.52%
0.98

1
Mabel Matthews - Helen Scurlock, Beaumont TX48.44%
0.74

2
Sandra Allison, Silsbee TX; Lynda Jones, Port Arthur TX46.43%

Thur. Aft Open Pairs - 14.0 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Cynthia Stueber - Nancy Smalley, Beaumont TX64.10%
4.00
2
1

Mary Nix - Loretta Gary, Beaumont TX59.94%
3.00
3


Aiyanadar Bharathi - Tipton Golias, Beaumont TX59.62%
2.32
4
2

June Eddingston, Beaumont TX; Juanita Dean, Grove TX58.81%
1.48
5/6


Martha Sigler, Beaumont TX; Beverly Leger, Sour Lake TX55.93%
1.74
5/6
3

Billie Carter - Jerry Triggs, Orange TX55.93%
1.88
4
1
Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX54.17%
1.09
5

Betty Poindexter, Sour Lake TX; Marian Jones, Beaumont TX52.40%
1.41
6
2
Patricia Bell, Silsbee TX; Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX52.24%
1.06

3
Jerry Heckman, Beaumont TX; Dave Becker, Port Arthur TX51.28%
0.79

4
Ann Montgomery - Earl Johnson, Beaumont TX49.52%

Thur. Aft 299er Pairs - 8.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.82
1
1
1
Darlyn Dusek, Livingston TX; Bebe Walker, Leggett TX70.83%
1.37
2
2

Robert Shanley - Suzanne Shanley, Montgomery TX63.69%
1.02
3
3

Susan Nimmo, Bridge City TX; Paul Aguillard, Beaumont TX59.23%
0.79
4
4
2
Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX58.33%
0.58
5


Jo Woody - Melva Jane Kalkbrenner, Beaumont TX51.79%
0.64
5

Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX51.49%
0.59

3
Sandra Allison, Silsbee TX; Lynda Jones, Port Arthur TX49.70%

Fri. AM Open Pairs - 10.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1
1

William Brending - Linda Brending, Baytown TX62.80%
3.13
2
2

Patricia Bell, Silsbee TX; Linda Adamchik, Beaumont TX61.61%
2.35
3
3

Marian Jones - Edwina Landrum, Beaumont TX59.82%
1.76
4


Beverly Leger, Sour Lake TX; Don Holst, Beaumont TX57.74%
1.65
5
4
1
Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX56.85%
1.24
6
5
2
Patricia Schiwart, Port Arthur TX; Lou Rising, Pt Authur TX56.25%
0.93

3
Annette Harlow, Lake Charles LA; Ruth Unkel, Kinder LA55.06%

Fri. AM 299er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.51
1
1

Sylvia Street, Port Neches TX; Julia Hooper, Pt Neches TX61.11%
1.13
2
2
1
Sandra Allison, Silsbee TX; Susan Nimmo, Bridge City TX58.33%
0.75
3/4
3/4
2/3
Darlyn Dusek, Livingston TX; Bebe Walker, Leggett TX56.94%
0.75
3/4
3/4
2/3
Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX56.94%

Fri. Aft Open Pairs - 15.5 Tables / Based on 22 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


K Boagni Jr - Lois Boagni, Opelousas LA64.57%
4.00
2
1

Arline Meyers - Joan Hataway, Beaumont TX59.55%
3.00
3
2

Kazue Bell, Sour Lake TX; June Eddingston, Beaumont TX58.19%
2.25
4


Nancy Smalley - Cynthia Stueber, Beaumont TX57.93%
1.82
5
3

Loretta Gary - Mary Nix, Beaumont TX57.29%
1.36
6
4

Jack Evans - Steve Gerhard, Beaumont TX57.06%
1.13
5

Linda Sutton, Conroe TX; Joseph Volanski, Spring TX53.48%
0.81
6

Anna Smith, Silsbee TX; Mary Johnson, Beaumont TX52.76%
1.77

1
Robert Kacher, Jr - Tim Stelly, Beaumont TX52.11%
1.33

2
Elizabeth Mackenzie - Gertrude Cherry, Beaumont TX51.13%
1.00

3
Sarah Smith - Helen Williams, Beaumont TX47.51%
0.75

4
Annette Harlow, Lake Charles LA; Ruth Unkel, Kinder LA47.35%

Fri Aft 299er Pairs - 6.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.61
1
1

Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX70.83%
1.21
2
2

Suzanne Shanley - Robert Shanley, Montgomery TX61.81%
0.91
3


Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX60.42%
0.98
4
3
1
Susan Nimmo, Bridge City TX; Sandra Allison, Silsbee TX59.72%
0.46
4/6

Everett Sweeney, Port Neches TX; Paul Aguillard, Beaumont TX49.31%
0.74
4/6
2
Darlyn Dusek, Livingston TX; Bebe Walker, Leggett TX49.31%
0.47
4/6

Sylvia Street, Port Neches TX; Julia Hooper, Pt Neches TX49.31%

Sat. AM Open Pairs - 12.0 Tables / Based on 17 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Tom Clarke, Lake Charles LA; Joe Quinn, Sugar Land TX63.43%
3.38
2


Martha Sigler - Flora Gillispie, Beaumont TX60.42%
2.53
3
1

Loretta Gary - Martha Bookman, Beaumont TX60.19%
1.90
4
2

Dee Payne - Ruby Collins, Orange TX59.49%
1.42
5


Wilbur Dahlquist - Verna Dahlquist, Lake Charles LA59.26%
1.42
6
3

Marian Jones - Edwina Landrum, Beaumont TX58.33%
1.07
4

Linda Sutton, Conroe TX; Joseph Volanski, Spring TX56.71%
0.89
5

Billie Carter - Jerry Triggs, Orange TX47.45%
1.53

1
Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX47.22%
1.15

2
Annette Harlow - Fred Sahlmann, Lake Charles LA45.60%

Sat. AM 299er Pairs - 5.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.51
1
1

Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX57.97%
1.13
2
2

Kris Cherry - Joe Payne, Orange TX57.25%
0.85
3


Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX56.29%
0.64
4


Sarah Smith - Mary Kirwin, Beaumont TX56.03%
0.75
3

Jean Hammer - Bernard Hammer, Beaumont TX49.77%

Sat. Aft Open Pairs - 14.5 Tables / Based on 18 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Nancy Smalley - Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX67.41%
3.50
2


Bill Riley - Nancy Riley, Kingwood TX65.25%
2.63
3


Cynthia Stueber - June Eddingston, Beaumont TX64.48%
1.97
4


Martha Sigler - Flora Gillispie, Beaumont TX63.60%
2.95
5
1

Don Holst, Beaumont TX; Dave Becker, Port Arthur TX59.79%
2.21
6
2
1
Earl Johnson - Jerry Heckman, Beaumont TX57.17%
1.66
3

Joan Hataway - Janice Niederstadt, Beaumont TX54.01%
1.33
4
2
Marilyn Adams - Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX52.66%
1.04
5

Betty Poindexter, Sour Lake TX; Arline Meyers, Beaumont TX52.51%
0.70
6

Carol Ann McGill, Orange TX; Linda Adamchik, Beaumont TX51.37%
1.00

3
Sarah Smith - Helen Williams, Beaumont TX41.68%
0.75

4
Annette Harlow - Fred Sahlmann, Lake Charles LA41.60%

Sat. Aft 299er Pairs - 3.0 Tables

MPsDEFNamesScore
1.31
1
1

Julia Hooper, Pt Neches TX; Sylvia Street, Port Neches TX61.00%
0.98
2
2

Joe Payne - Kris Cherry, Orange TX60.00%

Sun Stratified Swiss Team - 20 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Sally Wheeler - Buddy Hanby, The Woodlands TX; Joe Quinn, Sugar Land TX; Tom Clarke, Lake Charles LA152.00
5.63
2


George Fox, Manvel TX; Stephen Schwall - Ann Brinker Schwall - Vic Sowers, Houston TX139.00
4.85
3/5
1

Julia Blancet, League City TX; Judith Ensor - Charles Ensor, Seabrook TX; Naomi Spicer, Dickinson TX120.00
3.29
3/5


Carolyne Fox, Manvel TX; James Breihan - John Erickson - Gary King, Houston TX120.00
3.29
3/5


Aiyanadar Bharathi - Tipton Golias, Beaumont TX; K Boagni Jr - Lois Boagni, Opelousas LA120.00
2.14
6


Nancy Smalley - Cynthia Stueber - Don Holst, Beaumont TX; Beverly Leger, Sour Lake TX115.00
3.64
2
1
Gerry Earnest - Nancy Carlson - Mary Felton, Montgomery TX; Evelyn James, Houston TX106.00
2.73
3

David Goldfarb - Harry Elliott, Houston TX; Lily Andre - James Andre, Sugar Land TX105.00
2.05
4

Loretta Gary - Tim Stelly - Mary Nix, Beaumont TX; Juanita Dean, Grove TX87.00
2.25
5
2
Everett Sweeney, Port Neches TX; Paul Aguillard, Beaumont TX; Janis Williams - Donald Williams, Sour Lake TX86.00
1.69

3
Karen Dittert - Judith Stark, Houston TX; Donald Moss, Beaumont TX; Dave Becker, Port Arthur TX85.00

 


Total masterpoints: 523.28 earned by 133 players.
Total attendance:  148 tables.

   1  16.15 Nancy Smalley, Beaumont TX
   2  14.48 Cynthia Stueber, Beaumont TX
   3  13.04 Tom Clarke, Lake Charles LA
   4  13.04 Joe Quinn, Sugar Land TX
   5  12.28 Aiyanadar Bharathi, Beaumont TX
   6  10.74 Don Holst, Beaumont TX
   7  10.40 Loretta Gary, Beaumont TX
   8   9.34 Lois Boagni, Opelousas LA
   9   9.34 K Boagni Jr, Opelousas LA
  10   9.21 Edwina Landrum, Beaumont TX
  11   8.48 Flora Gillispie, Beaumont TX
  12   8.32 June Eddingston, Beaumont TX
  13   7.87 Mary Nix, Beaumont TX
  14   7.61 Tipton Golias, Beaumont TX
  15   7.50 Sally Wheeler, The Woodlands TX
  16   7.50 Buddy Hanby, The Woodlands TX
  17   7.17 Marian Jones, Beaumont TX
  18   6.85 Dave Becker, Port Arthur TX
  19   6.83 Martha Sigler, Beaumont TX
  20   6.37 Linda Briggs, Port Arthur TX
  21   6.37 Carolyn Worsham, Port Arthur TX
  22   6.14 Beverly Leger, Sour Lake TX
  23   5.81 Patricia Bell, Silsbee TX
  24   5.77 Wilbur Dahlquist, Lake Charles LA
  25   5.77 Verna Dahlquist, Lake Charles LA
  26   5.66 Joan Hataway, Beaumont TX
  27   5.64 Linda Adamchik, Beaumont TX
  28   5.63 Vic Sowers, Houston TX
  29   5.63 Stephen Schwall, Houston TX
  30   5.63 George Fox, Manvel TX
  31   5.63 Ann Brinker Schwall, Houston TX
  32   5.49 Nancy Riley, Kingwood TX
  33   5.49 Jerry Heckman, Beaumont TX
  34   5.49 Bill Riley, Kingwood TX
  35   5.27 Tim Stelly, Beaumont TX
  36   5.04 Arline Meyers, Beaumont TX
  37   4.96 William Delboy, Beaumont TX
  38   4.96 Glenda Bass, Vidor TX
  39   4.92 Jimmy Landrum, Beaumont TX
  40   4.92 Janis Williams, Sour Lake TX
  41   4.92 Donald Williams, Sour Lake TX
  42   4.85 Naomi Spicer, Dickinson TX
  43   4.85 Julia Blancet, League City TX
  44   4.85 Judith Ensor, Seabrook TX
  45   4.85 Charles Ensor, Seabrook TX
  46   4.80 Paul Aguillard, Beaumont TX
  47   4.72 Sylvia Street, Port Neches TX
  48   4.72 Julia Hooper, Pt Neches TX
  49   4.65 Susan Nimmo, Bridge City TX
  50   4.37 Juanita Dean, Grove TX
  51   4.21 Jerry Triggs, Orange TX
  52   4.21 Billie Carter, Orange TX
  53   4.17 William Brending, Baytown TX
  54   4.17 Linda Brending, Baytown TX
  55   4.07 Elizabeth Mackenzie, Beaumont TX
  56   3.92 Betty Poindexter, Sour Lake TX
  57   3.89 Sandra Allison, Silsbee TX
  58   3.69 Sarah Smith, Beaumont TX
  59   3.64 Nancy Carlson, Montgomery TX
  60   3.64 Mary Felton, Montgomery TX
  61   3.64 Gerry Earnest, Montgomery TX
  62   3.64 Evelyn James, Houston TX
  63   3.60 Kazue Bell, Sour Lake TX
  64   3.58 Annette Harlow, Lake Charles LA
  65   3.38 Suzanne Shanley, Montgomery TX
  66   3.38 Robert Shanley, Montgomery TX
  67   3.31 Everett Sweeney, Port Neches TX
  68   3.31 Darlyn Dusek, Livingston TX
  69   3.31 Bebe Walker, Leggett TX
  70   3.30 Earl Johnson, Beaumont TX
  71   3.29 John Erickson, Houston TX
  72   3.29 James Breihan, Houston TX
  73   3.29 Gary King, Houston TX
  74   3.29 Carolyne Fox, Manvel TX
  75   2.84 Linda Sutton, Conroe TX
  76   2.84 Joseph Volanski, Spring TX
  77   2.81 Carol Ann McGill, Orange TX
  78   2.75 Helen Williams, Beaumont TX
  79   2.73 Lily Andre, Sugar Land TX
  80   2.73 James Andre, Sugar Land TX
  81   2.73 Harry Elliott, Houston TX
  82   2.73 David Goldfarb, Houston TX
  83   2.64 Ruby Collins, Orange TX
  84   2.64 Dee Payne, Orange TX
  85   2.53 Martha Bookman, Beaumont TX
  86   2.41 Lou Rising, Pt Authur TX
  87   2.26 Kris Cherry, Orange TX
  88   2.14 Jack Evans, Beaumont TX
  89   2.11 Patricia Schiwart, Port Arthur TX
  90   2.11 Joe Payne, Orange TX
  91   2.10 Marilyn Adams, Beaumont TX
  92   1.90 Fred Sahlmann, Lake Charles LA
  93   1.77 Robert Kacher, Jr, Beaumont TX
  94   1.76 John Mindock, Hot Sprgs Vlg AR
  95   1.76 Anne Mindock, Hot Sprgs Vlg AR
  96   1.69 Karen Dittert, Houston TX
  97   1.69 Judith Stark, Houston TX
  98   1.69 Donald Moss, Beaumont TX
  99   1.68 Ruth Unkel, Kinder LA
 100   1.66 Janice Niederstadt, Beaumont TX
 101   1.48 Lynda Jones, Port Arthur TX
 102   1.41 Mary Johnson, Beaumont TX
 103   1.36 Steve Gerhard, Beaumont TX
 104   1.35 Paul Cuneo, Houston TX
 105   1.35 Carmen Keys, Houston TX
 106   1.34 Liz Karnicki, Beaumont TX
 107   1.34 Henry Deutsch, Dobbs Ferry NY
 108   1.33 Gertrude Cherry, Beaumont TX
 109   0.98 Mabel Matthews, Beaumont TX
 110   0.98 Helen Scurlock, Beaumont TX
 111   0.90 Robert McGill, Orange TX
 112   0.81 Anna Smith, Silsbee TX
 113   0.79 Patricia Woods, Port Neches TX
 114   0.79 Lucille Armintor, Port Arthur TX
 115   0.79 Ann Montgomery, Beaumont TX
 116   0.75 Toni Latimer, Westlake LA
 117   0.75 Leah Miciotto, Lake Charles LA
 118   0.75 Judy Robertson, Lake Charles LA
 119   0.75 Jean Hammer, Beaumont TX
 120   0.75 Brenda Peavy, Lake Charles LA
 121   0.75 Bernard Hammer, Beaumont TX
 122   0.67 Thelma Stockdale, Soar Lake TX
 123   0.64 Mary Kirwin, Beaumont TX
 124   0.60 Susan Mandel, Pt Neches TX
 125   0.60 Donna Mcferrin, Port Authur TX
 126   0.58 Melva Jane Kalkbrenner, Beaumont TX
 127   0.58 Jo Woody, Beaumont TX
 128   0.36 Dolores Belton, Beaumont TX
 129   0.31 Hugh Smith, Silsbee TX
 130   0.30 Sally Blewett, Beaumont TX
 131   0.30 Patsy Pierce, Hardin TX
 132   0.30 Frankie Hall, Groves TX
 133   0.30 Connor Smith, Beaumont TX