Beaumont 499er Sectional

Beaumont, TX
August 24 - 26, 2012

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Morn 499er Pairs - 15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.71
1
1

Cynthia Blanchard - Ginger Hebert, Lafayette LA68.18%
2.03
2


Richard White - Robert Cooper, Lake Charles LA65.53%
1.74
3
2
1
Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX64.39%
1.31
4
3
2
Lynda Jones, Port Arthur TX; Jenny Neichoy, Beaumont TX59.50%
0.98
5
4
3
Karen Jones, Seabrook TX; Judith Boyce, Pasadena TX58.47%
0.73
6
5
4
Henry Skaggs - Edith Skaggs, Baytown TX57.85%
0.58
6
5
Lucille Armintor, Port Arthur TX; Patricia Woods, Port Neches TX56.06%

Friday Aft. 499er Prs - 15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.37
1/2
1/2
1/2
Martha Oliver - Joe Payne, Orange TX64.77%
2.37
1/2
1/2
1/2
Edith Skaggs - Henry Skaggs, Baytown TX64.77%
1.52
3
3

Julia Hooper, Pt Neches TX; Sylvia Street, Port Neches TX61.74%
1.15
4/5
4/5

Tommie Sue Enlow - Janice Wagster, Lake Charles LA57.58%
1.15
4/5
4/5

Susan Mandel, Pt Neches TX; Beverly Broussard, Port Authur TX57.58%
0.82
6
6
3
Judith Boyce, Pasadena TX; Karen Jones, Seabrook TX56.82%
0.68

4
Susan Nimmo, Bridge City TX; Lou Rising, Pt Authur TX55.68%
0.48

5
Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX52.84%

Saturday Morn. 499er - 15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.82
1
1
1
Martha Oliver - Joe Payne, Orange TX66.73%
2.12
2


Wayne Outlaw, Orange TX; Janice Niederstadt, Beaumont TX60.23%
1.74
3
2

Cynthia Blanchard - Ginger Hebert, Lafayette LA56.20%
1.19
4


Patricia Bell, Silsbee TX; Susan Mandel, Pt Neches TX55.49%
1.31
5
3
2
Barbara Giddens, Pearland TX; Sheila Forbes, Sugar Land TX53.79%
1.11
6
4

Ann Marie Ross - Rhonda Bryant, Houston TX53.22%
0.73
5

Helen Williams - Rudy Williams, Beaumont TX52.89%
0.86
6
3
Jo Ellen Lavergne - Phyllis Mann, Beaumont TX52.48%
0.65

4
Beverly Broussard, Port Authur TX; Lou Rising, Pt Authur TX51.65%
0.42

5/6
Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX51.52%
0.78

5/6
Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX51.52%

Saturday Aft. 499er - 14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.60
1


Patricia Bell, Silsbee TX; Susan Mandel, Pt Neches TX65.53%
1.95
2


Miriam Cooper, Houston TX; Dave Becker, Port Arthur TX62.69%
2.22
3
1

Julia Hooper, Pt Neches TX; Sylvia Street, Port Neches TX61.17%
1.10
4


Wayne Outlaw, Orange TX; Janice Niederstadt, Beaumont TX60.42%
1.67
5
2
1
Glenda Bass, Vidor TX; William Delboy, Beaumont TX57.77%
1.25
6
3

Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX56.25%
1.02
4
2
Lou Rising, Pt Authur TX; Beverly Broussard, Port Authur TX53.79%
0.62
5/6

Everett Sweeney, Port Neches TX; Marilyn Adams, Beaumont TX53.22%
0.77
5/6
3
Henry Skaggs - Edith Skaggs, Baytown TX53.22%
0.57

4
Sylvia McCreary - Esther Spring, Lufkin TX52.27%

499er Swiss Teams - 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.41
1


Patricia Bell, Silsbee TX; Janice Niederstadt, Beaumont TX; Susan Mandel, Pt Neches TX; Beverly Broussard, Port Authur TX130.00
2.56
2


Sarah Smith, Beaumont TX; Patricia Schiwart, Port Arthur TX; Raymond Trahan - Lynette Trahan, Port Neches TX120.00
2.57
3
1
1
Everett Sweeney, Port Neches TX; Paul Aguillard, Beaumont TX; Carolyn Worsham - Linda Briggs, Port Arthur TX119.00
1.93
4
2

Cynthia Blanchard - Ginger Hebert - Dee Daigle - Wanda Bergeron, Lafayette LA108.00
1.45
3

Donald Williams - Janis Williams, Sour Lake TX; Gretchen Elkins-Glass - Thomas Comte, Beaumont TX91.00

 


Total masterpoints: 167.86 earned by 66 players.
Total attendance:   82 tables.

   1   8.35 Susan Mandel, Pt Neches TX
   2   8.14 Patricia Bell, Silsbee TX
   3   7.57 Janice Niederstadt, Beaumont TX
   4   6.60 Ginger Hebert, Lafayette LA
   5   6.60 Cynthia Blanchard, Lafayette LA
   6   6.23 Beverly Broussard, Port Authur TX
   7   6.08 Martha Oliver, Orange TX
   8   6.08 Joe Payne, Orange TX
   9   4.73 Linda Briggs, Port Arthur TX
  10   4.73 Carolyn Worsham, Port Arthur TX
  11   4.54 Sylvia Street, Port Neches TX
  12   4.54 Julia Hooper, Pt Neches TX
  13   3.87 Henry Skaggs, Baytown TX
  14   3.87 Edith Skaggs, Baytown TX
  15   3.79 Wayne Outlaw, Orange TX
  16   3.63 Everett Sweeney, Port Neches TX
  17   3.17 Janis Williams, Sour Lake TX
  18   3.17 Donald Williams, Sour Lake TX
  19   2.99 Miriam Cooper, Houston TX
  20   2.99 Dave Becker, Port Arthur TX
  21   2.93 William Delboy, Beaumont TX
  22   2.93 Glenda Bass, Vidor TX
  23   2.74 Robert Cooper, Lake Charles LA
  24   2.57 Paul Aguillard, Beaumont TX
  25   2.56 Sarah Smith, Beaumont TX
  26   2.56 Raymond Trahan, Port Neches TX
  27   2.56 Patricia Schiwart, Port Arthur TX
  28   2.56 Lynette Trahan, Port Neches TX
  29   2.35 Lou Rising, Pt Authur TX
  30   2.26 Richard White, Lake Charles LA
  31   2.17 Wanda Bergeron, Lafayette LA
  32   2.17 Dee Daigle, Lafayette LA
  33   1.88 Lynda Jones, Port Arthur TX
  34   1.80 Karen Jones, Seabrook TX
  35   1.80 Judith Boyce, Pasadena TX
  36   1.45 Thomas Comte, Beaumont TX
  37   1.45 Gretchen Elkins-Glass, Beaumont TX
  38   1.31 Sheila Forbes, Sugar Land TX
  39   1.31 Jenny Neichoy, Beaumont TX
  40   1.31 Barbara Giddens, Pearland TX
  41   1.29 La Verne Harris, San Augustine TX
  42   1.29 Hilda Hahn, Center TX
  43   1.21 Rudy Williams, Beaumont TX
  44   1.21 Kris Cherry, Orange TX
  45   1.21 Helen Williams, Beaumont TX
  46   1.21 Donna Mcferrin, Port Authur TX
  47   1.15 Tommie Sue Enlow, Lake Charles LA
  48   1.15 Janice Wagster, Lake Charles LA
  49   1.11 Rhonda Bryant, Houston TX
  50   1.11 Ann Marie Ross, Houston TX
  51   1.06 Susan Nimmo, Bridge City TX
  52   1.06 Marilyn Adams, Beaumont TX
  53   0.96 Sylvia McCreary, Lufkin TX
  54   0.96 Patricia Woods, Port Neches TX
  55   0.96 Lucille Armintor, Port Arthur TX
  56   0.96 Esther Spring, Lufkin TX
  57   0.86 Phyllis Mann, Beaumont TX
  58   0.86 Jo Ellen Lavergne, Beaumont TX
  59   0.56 Victoria Bennett, Port Neches TX
  60   0.56 Donna Bryson, Port Neches TX
  61   0.48 Shirley Perkins, Lake Charles LA
  62   0.48 Jean Hammer, Beaumont TX
  63   0.48 Donna Cooper, Lake Charles LA
  64   0.48 Buddy Perkins, Lake Charles LA
  65   0.48 Bernard Hammer, Beaumont TX
  66   0.38 Nixie Lynch, Beaumont TX