Bridge On The Brazos

Waco TX
Aug 10-12, 2012

Click here for Masterpoint Winners List


Fri Aft Open Pairs - 11.0 Tables / Based on 15 Tables

MPsABCNamesScore
3.65
1/2
1/2
1
Malissa Baugh - Wanda Carter, Temple TX65.05%
3.65
1/2
1/2

Jan Hart - Mary Adams, Temple TX65.05%
2.35
3


Nancy Kornegay - Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX59.03%
1.76
4
3

William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX56.94%
1.32
5


Lyndon Phelps - Peggy Phelps, Kosse TX54.40%
1.13
6
4

Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX54.17%
1.24
5
2
Bobbie Perley - Joyce Lynn, Waco TX53.70%
0.93

3
Catherine Valentine, China Spring TX; Rosemary Neubert, Waco TX49.07%

Fri Aft 299er Pairs - 3.5 Tables

MPsABNamesScore
1.41
1

Sue Patton - Margie Dawley, Abilene TX58.75%
1.06
2

Sally McAnulty - Colleen O'Neal, Tyler TX57.29%
0.79
3

Ross Kammlah - Norma Lea McAdams, Waco TX56.25%

Fri Eve Open Pairs - 7.0 Tables / Based on 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1


Ira Hessel - Ellen Hessel, San Antonio TX69.05%
2.63
2


Marion Gebhardt, Richardson TX; Roy Baughman, Pantego TX64.58%
1.97
3


Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX62.80%
1.83
4
1

Ila Bates, Waco TX; Belva Barrington, Belton TX54.76%
1.11
5


Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX53.27%
1.37
2

William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX47.02%

Fri Eve 299er Pairs - 3.0 Tables

MPsABNamesScore
1.31
1
1
Sally McAnulty - Colleen O'Neal, Tyler TX62.00%
0.98
2
2
G Nell Carpenter, Woodway TX; Sharon Clark, Waco TX61.00%

Friday KO Bracket 1 - 4 Tables

MPsRankNames
8.86
1
Robert Patton - Jo Smith, Abilene TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX; Mark Lair, Canyon TX
4.70
2
James La Fountain, Temple TX; Jon Richard Ware, New Braunfels TX; J Bagwell, Paris TX; Neal Perlman, San Angelo TX

Friday KO Bracket 2 - 6 Tables

MPsRankNames
3.82
1
Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX; Harry Kenny - Peggi Kenny, Marlin TX
2.02
2
Barbara Ann Kirstein - Pat Kelly - Marcia Ives - Ronnie Ives, Waco TX

Sat Aft Open Pairs - 8.0 Tables / Based on 13 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX65.77%
2.87
2


Jonathan Ernest, Lindale TX; Peter Hudson, Coppell TX65.48%
2.25
3
1

Charles Hampton, Woodway TX; Asa Waterman, Waco TX62.50%
1.62
4


Beth Coker, Bryan TX; Nancy Stanton, Frisco TX55.65%
1.21
5


Marion Gebhardt, Richardson TX; Roy Baughman, Pantego TX54.46%
1.69
2

Mary Adams - Jan Hart, Temple TX54.17%
1.27
3

William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX53.27%
0.95
4

David Pennington - Richard Cunningham, Temple TX50.00%
1.53

1
Joyce Lynn - Jan McLaughlin, Waco TX49.11%
1.15

2
Lennie Wilkins, Temple TX; Celeste Godfrey, Woodway TX45.24%

Sat Aft 299er Pairs - 5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1


Geneva Berg - Gwyn Petersen, Georgetown TX64.50%
1.43
2
1
1
Alicia Smith - Robert Smith, Lorena TX64.00%
1.07
3
2

Colleen O'Neal - Sally McAnulty, Tyler TX61.50%
0.80
4
3

Catherine Valentine, China Spring TX; Sharon Clark, Waco TX50.50%
0.69
4/5
2/3
Darlene Reynolds, Woodway TX; Mary Levy, Waco TX48.50%
0.69
4/5
2/3
George Holmes - Pamela Holmes, Woodway TX48.50%

Sat Eve Open Pairs - 7.0 Tables / Based on 11 Tables

MPsABCNamesScore
3.50
1


Ira Hessel - Ellen Hessel, San Antonio TX67.86%
2.63
2


Marion Gebhardt, Richardson TX; Roy Baughman, Pantego TX57.74%
2.19
3
1

William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX55.36%
1.74
4
2
1
Charles Hampton, Woodway TX; Asa Waterman, Waco TX53.57%
1.31
5/6
3/4
2
Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX52.98%
1.08
5/6
3/4

Jonathan Ernest, Lindale TX; Peter Hudson, Coppell TX52.98%

Sat Eve 299er Pairs - 4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.41
1
1
1
Sharon Clark, Waco TX; Catherine Valentine, China Spring TX59.72%
1.06
2
2

Sue Patton - Margie Dawley, Abilene TX56.94%
0.83
3
3
2
Alicia Smith, Lorena TX; Norma Lea McAdams, Waco TX54.86%

Saturday KO Bracket 2 - 7 Tables

MPsRankNames
5.10
1
Christine Williamson, Temple TX; Nancy Clements - Sue Morgan, Belton TX; Jacque Ekhoff, Salado TX
2.70
2
Harry Kenny - Peggi Kenny, Marlin TX; Malissa Baugh - Wanda Carter, Temple TX

Saturday KO Bracket 1 - 5 Tables

MPsRankNames
12.93
1
Robert Patton - Jo Smith, Abilene TX; Mark Lair, Canyon TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX
6.85
2
Pat Cassidy, Arlington TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Jerry Derby, Dallas TX; Mike Bukala, Waco TX

Sunday Flight A Swiss Tm - 9 Tables / Based on 25 Tables

MPsAXNamesScore
8.75
1

Bill Staats, Southlake TX; Barry Schaffer, Frisco TX; John Bromberg, Dallas TX; Nagy Kamel, Plano TX131.00
6.56
2

Ira Hessel - Ellen Hessel, San Antonio TX; Stephen Kornegay - Nancy Kornegay, N Richlnd Hls TX129.00
4.92
3

Jerry Derby, Dallas TX; Pat Cassidy, Arlington TX; Mike Bukala, Waco TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX107.00
3.69
4

Robert Patton - Jo Smith, Abilene TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX; Mark Lair, Canyon TX94.00
5.75
1
David Pearlman, Trophy Club TX; Henry Muzzio Jr, Arlington TX; Jonathan Ernest, Lindale TX; David Farris, Austin TX75.00

Sunday Flight B Swiss Tm - 16 Tables

MPsBCDNamesScore
5.48
1


Jeff Dater - Stephen Birnbaum - Vernon Earl Hodge, Dallas TX; Eric Ho, Irving TX138.00
4.11
2


Joe Nance, Bryan TX; Stephen Olson, Temple TX; Belva Barrington, Belton TX; Ila Bates, Waco TX130.00
3.08
3


Jerrold Albom, Dallas TX; Ricardo Azevedo, Ennis TX; Theresa Ann Brantley, Mabank TX; Malcolm Barnebey, Plano TX120.00
2.31
4


Charles Burke - Caron Peck - Karen Caton, Arlington TX; Richard Langland, Irving TX119.00
3.53
5
1

Gene Thompson, Belton TX; Janet Lavoncher - Suzann Patterson, Georgetown TX; Barbara Freilich, Bryan TX111.00
2.65
2

Gail Banet - Tom Banet - Jack Goldhammer - Harvey Browning, Georgetown TX109.00
1.74
3/4

Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX; Harry Kenny - Peggi Kenny, Marlin TX79.00
1.74
3/4

Sharon Clark - Lanelle Boone - Janis McIntosh, Waco TX; G Nell Carpenter, Woodway TX79.00
1.66

1
Catherine Valentine, China Spring TX; Barbara Ann Kirstein - Russel Kliebert - Ronald Elliott, Waco TX78.00

 


Total masterpoints: 611.54 earned by 130 players.
Total attendance:  144 tables.

   1  25.48 Robert Patton, Abilene TX
   2  25.48 Mark Lair, Canyon TX
   3  25.48 Jo Smith, Abilene TX
   4  25.48 Anton (Tony) Haddad, Houston TX
   5  14.17 Ira Hessel, San Antonio TX
   6  14.17 Ellen Hessel, San Antonio TX
   7  13.74 Mike Bukala, Waco TX
   8  13.74 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
   9  11.77 Pat Cassidy, Arlington TX
  10  11.77 Jerry Derby, Dallas TX
  11  10.23 Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX
  12  10.23 Nancy Kornegay, N Richlnd Hls TX
  13   9.70 Jonathan Ernest, Lindale TX
  14   8.75 Nagy Kamel, Plano TX
  15   8.75 John Bromberg, Dallas TX
  16   8.75 Bill Staats, Southlake TX
  17   8.75 Barry Schaffer, Frisco TX
  18   8.26 Peggi Kenny, Marlin TX
  19   8.26 Harry Kenny, Marlin TX
  20   7.99 Roy Baughman, Pantego TX
  21   7.99 Marion Gebhardt, Richardson TX
  22   6.70 Ila Bates, Waco TX
  23   6.70 Belva Barrington, Belton TX
  24   6.59 William Garrard Jr, Irving TX
  25   6.59 Donna Garrard, Irving TX
  26   6.35 Wanda Carter, Temple TX
  27   6.35 Malissa Baugh, Temple TX
  28   6.10 Lenora Parrish, Woodway TX
  29   6.10 Bill Parrish, Woodway TX
  30   5.85 Neal Perlman, San Angelo TX
  31   5.85 Jon Richard Ware, New Braunfels TX
  32   5.85 James La Fountain, Temple TX
  33   5.85 J Bagwell, Paris TX
  34   5.84 Mary Adams, Temple TX
  35   5.84 Jan Hart, Temple TX
  36   5.75 Henry Muzzio Jr, Arlington TX
  37   5.75 David Pearlman, Trophy Club TX
  38   5.75 David Farris, Austin TX
  39   5.64 Sue Morgan, Belton TX
  40   5.64 Nancy Clements, Belton TX
  41   5.64 Jacque Ekhoff, Salado TX
  42   5.64 Christine Williamson, Temple TX
  43   5.48 Vernon Earl Hodge, Dallas TX
  44   5.48 Stephen Birnbaum, Dallas TX
  45   5.48 Jeff Dater, Dallas TX
  46   5.48 Eric Ho, Irving TX
  47   5.20 Sharon Clark, Waco TX
  48   4.87 Stephen Olson, Temple TX
  49   4.87 Joe Nance, Bryan TX
  50   4.80 Catherine Valentine, China Spring TX
  51   4.71 Asa Waterman, Waco TX
  52   4.37 Thomas Corlett, Waco TX
  53   4.37 Ethel Corlett, Waco TX
  54   4.24 Suzann Patterson, Georgetown TX
  55   4.24 Janet Lavoncher, Georgetown TX
  56   3.99 Charles Hampton, Woodway TX
  57   3.95 Peter Hudson, Coppell TX
  58   3.89 Richard Cunningham, Temple TX
  59   3.89 David Pennington, Temple TX
  60   3.68 Barbara Ann Kirstein, Waco TX
  61   3.56 G Nell Carpenter, Woodway TX
  62   3.53 Gene Thompson, Belton TX
  63   3.53 Barbara Freilich, Bryan TX
  64   3.44 Sally McAnulty, Tyler TX
  65   3.44 Colleen O'Neal, Tyler TX
  66   3.27 Nancy Stanton, Frisco TX
  67   3.27 Beth Coker, Bryan TX
  68   3.08 Theresa Ann Brantley, Mabank TX
  69   3.08 Ricardo Azevedo, Ennis TX
  70   3.08 Malcolm Barnebey, Plano TX
  71   3.08 Jerrold Albom, Dallas TX
  72   2.93 Alicia Smith, Lorena TX
  73   2.77 Joyce Lynn, Waco TX
  74   2.75 Peggy Phelps, Kosse TX
  75   2.75 Lyndon Phelps, Kosse TX
  76   2.65 Tom Banet, Georgetown TX
  77   2.65 Jack Goldhammer, Georgetown TX
  78   2.65 Harvey Browning, Georgetown TX
  79   2.65 Gail Banet, Georgetown TX
  80   2.56 Ronnie Ives, Waco TX
  81   2.56 Marcia Ives, Waco TX
  82   2.47 Sue Patton, Abilene TX
  83   2.47 Margie Dawley, Abilene TX
  84   2.36 Lennie Wilkins, Temple TX
  85   2.36 Celeste Godfrey, Woodway TX
  86   2.31 Richard Langland, Irving TX
  87   2.31 Karen Caton, Arlington TX
  88   2.31 Charles Burke, Arlington TX
  89   2.31 Caron Peck, Arlington TX
  90   2.21 Janis McIntosh, Waco TX
  91   2.02 Pat Kelly, Waco TX
  92   1.85 Robert Smith, Lorena TX
  93   1.74 Lanelle Boone, Waco TX
  94   1.66 Russel Kliebert, Waco TX
  95   1.66 Ronald Elliott, Waco TX
  96   1.62 Norma Lea McAdams, Waco TX
  97   1.53 Jan McLaughlin, Waco TX
  98   1.52 Tomi FitzGerald, Frisco TX
  99   1.52 James Bauer, Dallas TX
 100   1.51 Gwyn Petersen, Georgetown TX
 101   1.51 Geneva Berg, Georgetown TX
 102   1.50 Rosemary Neubert, Waco TX
 103   1.44 Pamela Holmes, Woodway TX
 104   1.44 George Holmes, Woodway TX
 105   1.24 Bobbie Perley, Waco TX
 106   0.94 Mary Levy, Waco TX
 107   0.79 Ross Kammlah, Waco TX
 108   0.77 Carole Hardeman, Waco TX
 109   0.75 Ruth Bracken, Euless TX
 110   0.75 Ronald Provencher, Waco TX
 111   0.75 Marie Provencher, Waco TX
 112   0.75 Lorraine Little, Benbrook TX
 113   0.75 Jimmy Wright, Athens TX
 114   0.75 Chester Neel Jr, Red Oak TX
 115   0.72 Richard Wall, Harker Heights TX
 116   0.72 Joan Cation, Eddy TX
 117   0.69 Darlene Reynolds, Woodway TX
 118   0.50 Walter Winters, Waco TX
 119   0.50 Susan Patrick, Waco TX
 120   0.50 Sally McErlean, McGregor TX
 121   0.50 Rolinda Brindley, Temple TX
 122   0.50 Patricia Johnson, Temple TX
 123   0.50 Margaret McLennan, Waco TX
 124   0.50 Lavona Carter, Waco TX
 125   0.50 Gladys Oliver, Waco TX
 126   0.50 Georgia Tarver, Temple TX
 127   0.47 Jenna Franklin, Woodway TX
 128   0.47 James Maske, Waco TX
 129   0.27 Francis White, Waco TX
 130   0.25 Martha McKinney, Waco TX