Birdge On The Brazos

Waco TX
August 12-14, 2011

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Aft Open Pairs - 22.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.33
1


Jeff McKee, Dale TX; Pam LaShelle, Round Rock TX71.99%
4.00
2


Jeanne Davis - Thomas Davis, Waco TX68.98%
3.00
3


John Bromberg, Dallas TX; Bryan Storey, Frisco TX64.58%
2.25
4


Mary Hoger - Millie Williams, Fort Worth TX64.35%
1.75
5


Bettie Ingram, Farmers Branch TX; Dewitt Hudson Jr, Arlington TX62.50%
1.26
6


James La Fountain, Temple TX; Genie Kaplan, Georgetown TX61.11%
3.65
1

Kerry Goldsmith - Dan Goldsmith, Jr, Weatherford TX58.33%
2.74
2
1
Nancy Pinkerton - Bette Messelt, Georgetown TX58.10%
2.05
3
2
James Goodwin - Paul Rothaus, Temple TX57.64%
1.54
4

Dale Allen, Temple TX; Cynthia Strahm, Georgetown TX55.56%
1.28
5
3
Dorothy Dvorsky - Rosemary Neubert, Waco TX55.32%
0.96
6
4
Betty Haas - Ann Moran, Waco TX53.94%
0.89

5
Ronnie Ives - Marcia Ives, Waco TX51.85%
0.64

6
G Nell Carpenter, Woodway TX; Sharon Clark, Waco TX51.16%

Friday KO Bracket 1 - 9 Tables

MPsRankNames
11.56
1
Nancy Kornegay - Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX; Melody Euler, Temple TX; James Thurtell, Dallas TX
6.13
2
Jan Hart, Temple TX; Bobbie Perley, Waco TX; Harry Kenny - Peggi Kenny, Marlin TX
2.60
3
Belva Barrington, Belton TX; Ila Bates, Waco TX; Joe Nance, Bryan TX; Gene Thompson, Troy TX

Fri Eve Open Pairs - 18.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX67.36%
3.62
2


John Bromberg, Dallas TX; Bryan Storey, Frisco TX65.54%
2.72
3


Beth Coker, Bryan TX; Nancy Stanton, Frisco TX61.54%
2.04
4


Mary Hoger - Millie Williams, Fort Worth TX58.65%
1.53
5


Virgil Massey, Driftwood TX; Charlene Sands, Pflugerville TX58.01%
1.21
6


Margot Hirsch, Arlington TX; J'Neane Huey, Fort Worth TX57.53%
3.23
1

Paula Justice - Jimmy Justice, Waxahachie TX56.57%
2.42
2

Kay Lynch, Georgetown TX; Barbara Lyons, Harker Heights TX56.09%
1.82
3

Stephen Olson, Temple TX; Pamela Thaut, Tucson AZ56.08%
1.36
4

Sara Bossert - Michael Bossert, Pflugerville TX54.81%
1.13
5

Dale Allen, Temple TX; Cynthia Strahm, Georgetown TX54.34%
2.06
6
1
Marcia Jameson - Diana Whitfield, Austin TX52.24%
1.55

2
Nancy Pinkerton - Bette Messelt, Georgetown TX50.96%
1.16

3
Paul Flynn, Woodway TX; Leeanne Glass, Waco TX50.80%
0.87

4
Earl Cutler - Betty Cutler, San Antonio TX50.17%
0.65

5
Alicia Smith, Lorena TX; Norma Lea McAdams, Waco TX48.96%

Sat Eve Open Pairs - 19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1
1

Larry Franz, Georgetown TX; Joe Harbour, Burleson TX68.75%
3.62
2
2
1
Penny Hawkins, Dallas TX; Delilah Perkinson, Addison TX66.37%
2.72
3


Linda Spangler, Ft Worth TX; Billy Leeper, Fort Worth TX65.77%
2.04
4


Paul Kelley Jr - Rosemary Kelley, Austin TX65.18%
1.82
5
3

William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX64.88%
1.58
6


Jeff McKee, Dale TX; Greg Resz, Weatherford TX63.39%
1.36
4

W Turner - Jane Turner, College Station TX61.90%
1.02
5

Mickie Damon - Caroline Baumann, Georgetown TX59.23%
0.77
6

Kerry Goldsmith - Dan Goldsmith, Jr, Weatherford TX52.68%
1.55

2
Shailesh Gupta, Alison Viejo CA; Raymond Borrego, Austin TX51.49%
1.16

3
Nancy Pinkerton - Bette Messelt, Georgetown TX47.02%
0.87

4
James Goodwin - Paul Rothaus, Temple TX46.13%
0.65

5
Catherine Valentine, China Spring TX; Marilyn Miller, Temple TX44.94%

Saturday Knockout Bkt 1 - 6 Tables

MPsRankNames
11.65
1
Nancy Kornegay - Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX; Melody Euler, Temple TX; James Thurtell, Dallas TX
6.17
2
Bryan Storey, Frisco TX; Mike Bukala, Waco TX; John Bromberg, Dallas TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX

Saturday Knockout Bkt 2 - 5 Tables

MPsRankNames
4.69
1
Ila Bates, Waco TX; Joe Nance, Bryan TX; Gene Thompson, Troy TX; Belva Barrington, Belton TX
2.49
2
Michael Bossert - Sara Bossert, Pflugerville TX; Diana Whitfield - Marcia Jameson, Austin TX

Saturday Knockout Bkt 3 - 5 Tables

MPsRankNames
3.18
1
Clara Wood - Linda Griffith - Esther Ellis - Sandy Potts, Austin TX
1.69
2
Wanda Carter - Malissa Baugh, Temple TX; Jerrilynn Brown - Carolyn Parker, Belton TX

Saturday Aft Open Pr - 20.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX69.34%
3.88
2


Rosemary Kelley - Paul Kelley Jr, Austin TX68.29%
2.91
3


Linda Spangler, Ft Worth TX; Billy Leeper, Fort Worth TX64.69%
3.80
4
1

Larry Franz, Georgetown TX; Joe Harbour, Burleson TX64.58%
2.85
5
2

Paula Justice - Jimmy Justice, Waxahachie TX63.43%
1.23
6


Lyndon Phelps - Peggy Phelps, Kosse TX62.81%
2.14
3

Daniel Baker - Theda Cook, Austin TX61.24%
1.60
4

Jane Turner - W Turner, College Station TX58.41%
2.17
5
1
David Francis - Christina Francis, Belton TX55.50%
1.63
6
2
G Nell Carpenter, Woodway TX; Rosemary Neubert, Waco TX54.12%
1.22

3
Shailesh Gupta, Alison Viejo CA; Raymond Borrego, Austin TX53.47%
0.92

4
Pat Kelly - Barbara Ann Kirstein, Waco TX51.39%
0.69

5
Mary Levy - Lavona Carter, Waco TX51.16%
0.64

6
Penny Hawkins, Dallas TX; Delilah Perkinson, Addison TX49.54%

M Bukala Stratiflighted - 20 Tables

MPsBCDNamesScore
6.33
1
1

Asa Waterman, Waco TX; Juanita Butler - Stephen Olson, Temple TX; Pamela Thaut, Tucson AZ138.00
4.75
2


Joe Nance, Bryan TX; Gene Thompson, Troy TX; Belva Barrington, Belton TX; Ila Bates, Waco TX129.00
3.56
3
2

Daniel Baker - Theda Cook - Marcia Jameson - Diana Whitfield, Austin TX122.00
2.67
4
3

Cheryl Clark - Sharon Tomnitz, Dallas TX; David Luzzatto, Richardson TX; N Tripode, Frisco TX112.00
2.11
5
4

Rita Wiegenstein - Dale Irish - Shirley Griffith - Genevieve Lockley, Georgetown TX108.00
1.81
6
5

Francis Chang - Jacqueline Montgomery, Fort Worth TX; Diane Washabaugh, Aledo TX; Chen Wang, Keller TX107.00
2.14

1
Pat Kelly - Barbara Ann Kirstein - Ronald Elliott - Russel Kliebert, Waco TX89.00
1.61

2
George Holmes - Pamela Holmes, Woodway TX; Ronald Provencher - Marie Provencher, Waco TX79.00

Mike Bukala Stratiflightd - 9 Tables / Based on 29 Tables

MPsAXNamesScore
9.75
1
1
David Pearlman, Trophy Club TX; Jonathan Ernest, Lindale TX; David Farris, Austin TX; Henry Muzzio Jr, Arlington TX145.00
7.31
2

Linda Spangler, Ft Worth TX; Michael Murphy - S Kohan, Dallas TX; Billy Leeper, Fort Worth TX139.00
5.48
3

Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX; John Bromberg, Dallas TX; Bryan Storey, Frisco TX117.00
4.11
4

Rosemary Kelley - Paul Kelley Jr, Austin TX; Virgil Massey, Driftwood TX; Charlene Sands, Pflugerville TX106.00

 


Total masterpoints: 747.84 earned by 174 players.
Total attendance:  190 tables.

   1  23.57 Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX
   2  23.57 Nancy Kornegay, N Richlnd Hls TX
   3  23.57 Melody Euler, Temple TX
   4  23.57 James Thurtell, Dallas TX
   5  18.27 John Bromberg, Dallas TX
   6  18.27 Bryan Storey, Frisco TX
   7  16.48 Mike Bukala, Waco TX
   8  16.48 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
   9  12.94 Linda Spangler, Ft Worth TX
  10  12.94 Billy Leeper, Fort Worth TX
  11  12.04 Joe Nance, Bryan TX
  12  12.04 Ila Bates, Waco TX
  13  12.04 Gene Thompson, Troy TX
  14  12.04 Belva Barrington, Belton TX
  15  11.14 Jonathan Ernest, Lindale TX
  16  11.14 David Farris, Austin TX
  17  10.03 Rosemary Kelley, Austin TX
  18  10.03 Paul Kelley Jr, Austin TX
  19   9.75 Henry Muzzio Jr, Arlington TX
  20   9.75 David Pearlman, Trophy Club TX
  21   9.48 Stephen Olson, Temple TX
  22   9.48 Pamela Thaut, Tucson AZ
  23   9.13 Larry Franz, Georgetown TX
  24   9.13 Joe Harbour, Burleson TX
  25   8.11 Marcia Jameson, Austin TX
  26   8.11 Diana Whitfield, Austin TX
  27   8.08 Jeff McKee, Dale TX
  28   7.74 Juanita Butler, Temple TX
  29   7.74 Asa Waterman, Waco TX
  30   7.31 S Kohan, Dallas TX
  31   7.31 Michael Murphy, Dallas TX
  32   7.03 Virgil Massey, Driftwood TX
  33   7.03 Jan Hart, Temple TX
  34   7.03 Charlene Sands, Pflugerville TX
  35   6.74 Nancy Pinkerton, Georgetown TX
  36   6.74 Bette Messelt, Georgetown TX
  37   6.65 Peggi Kenny, Marlin TX
  38   6.65 Harry Kenny, Marlin TX
  39   6.50 Thomas Corlett, Waco TX
  40   6.50 Ethel Corlett, Waco TX
  41   6.44 Paula Justice, Waxahachie TX
  42   6.44 Jimmy Justice, Waxahachie TX
  43   6.40 Bobbie Perley, Waco TX
  44   6.36 Nancy Stanton, Frisco TX
  45   6.36 Beth Coker, Bryan TX
  46   6.24 Millie Williams, Fort Worth TX
  47   6.24 Mary Hoger, Fort Worth TX
  48   5.70 Theda Cook, Austin TX
  49   5.70 Daniel Baker, Austin TX
  50   5.63 Pam LaShelle, Round Rock TX
  51   4.42 Kerry Goldsmith, Weatherford TX
  52   4.42 Dan Goldsmith, Jr, Weatherford TX
  53   4.26 Penny Hawkins, Dallas TX
  54   4.26 Delilah Perkinson, Addison TX
  55   4.00 Thomas Davis, Waco TX
  56   4.00 Jeanne Davis, Waco TX
  57   3.95 Kay Lynch, Georgetown TX
  58   3.95 Barbara Lyons, Harker Heights TX
  59   3.85 Sara Bossert, Pflugerville TX
  60   3.85 Michael Bossert, Pflugerville TX
  61   3.22 James La Fountain, Temple TX
  62   3.18 Sandy Potts, Austin TX
  63   3.18 Linda Griffith, Austin TX
  64   3.18 Esther Ellis, Austin TX
  65   3.18 Clara Wood, Austin TX
  66   3.06 Pat Kelly, Waco TX
  67   3.06 David Francis, Belton TX
  68   3.06 Christina Francis, Belton TX
  69   3.06 Barbara Ann Kirstein, Waco TX
  70   3.02 G Nell Carpenter, Woodway TX
  71   2.97 Richard Cunningham, Temple TX
  72   2.97 Mary Adams, Temple TX
  73   2.96 W Turner, College Station TX
  74   2.96 Jane Turner, College Station TX
  75   2.92 Paul Rothaus, Temple TX
  76   2.92 James Goodwin, Temple TX
  77   2.91 Rosemary Neubert, Waco TX
  78   2.90 Pamela Holmes, Woodway TX
  79   2.90 George Holmes, Woodway TX
  80   2.77 Shailesh Gupta, Alison Viejo CA
  81   2.77 Raymond Borrego, Austin TX
  82   2.75 Greg Resz, Weatherford TX
  83   2.75 Dorothy Dvorsky, Waco TX
  84   2.73 Margot Hirsch, Arlington TX
  85   2.73 J'Neane Huey, Fort Worth TX
  86   2.71 William Garrard Jr, Irving TX
  87   2.71 Donna Garrard, Irving TX
  88   2.67 Sharon Tomnitz, Dallas TX
  89   2.67 N Tripode, Frisco TX
  90   2.67 David Luzzatto, Richardson TX
  91   2.67 Dale Allen, Temple TX
  92   2.67 Cynthia Strahm, Georgetown TX
  93   2.67 Cheryl Clark, Dallas TX
  94   2.41 Mickie Damon, Georgetown TX
  95   2.41 Caroline Baumann, Georgetown TX
  96   2.14 Russel Kliebert, Waco TX
  97   2.14 Ronald Elliott, Waco TX
  98   2.13 Wanda Carter, Temple TX
  99   2.13 Malissa Baugh, Temple TX
 100   2.13 Jerrilynn Brown, Belton TX
 101   2.13 Carolyn Parker, Belton TX
 102   2.11 Shirley Griffith, Georgetown TX
 103   2.11 Rita Wiegenstein, Georgetown TX
 104   2.11 Genevieve Lockley, Georgetown TX
 105   2.11 Dale Irish, Georgetown TX
 106   2.01 Jean Sebastian, Georgetown TX
 107   2.01 Janet Lavoncher, Georgetown TX
 108   1.91 Jon Richard Ware, New Braunfels TX
 109   1.91 David Pennington, Temple TX
 110   1.81 Jacqueline Montgomery, Fort Worth TX
 111   1.81 Francis Chang, Fort Worth TX
 112   1.81 Diane Washabaugh, Aledo TX
 113   1.81 Chen Wang, Keller TX
 114   1.75 Dewitt Hudson Jr, Arlington TX
 115   1.75 Bettie Ingram, Farmers Branch TX
 116   1.74 La Quitta Talbot, Keller TX
 117   1.74 Herbert Fallin Jr, Keller TX
 118   1.61 Ronald Provencher, Waco TX
 119   1.61 Marie Provencher, Waco TX
 120   1.61 Genie Kaplan, Georgetown TX
 121   1.58 Janis McIntosh, Waco TX
 122   1.47 Gladys Oliver, Waco TX
 123   1.39 Sharon Clark, Waco TX
 124   1.36 Tom Banet, Georgetown TX
 125   1.36 Gail Banet, Georgetown TX
 126   1.28 Margaret McLennan, Waco TX
 127   1.26 Catherine Valentine, China Spring TX
 128   1.23 Peggy Phelps, Kosse TX
 129   1.23 Lyndon Phelps, Kosse TX
 130   1.21 Robert Burton, Georgetown TX
 131   1.21 Dolline Burton, Georgetown TX
 132   1.16 Paul Flynn, Woodway TX
 133   1.16 Leeanne Glass, Waco TX
 134   1.01 Marilyn Miller, Temple TX
 135   0.96 Betty Haas, Waco TX
 136   0.96 Ann Moran, Waco TX
 137   0.94 Mary Levy, Waco TX
 138   0.90 Norma Lea McAdams, Waco TX
 139   0.90 Alicia Smith, Lorena TX
 140   0.89 Ronnie Ives, Waco TX
 141   0.89 Marcia Ives, Waco TX
 142   0.87 Earl Cutler, San Antonio TX
 143   0.87 Betty Cutler, San Antonio TX
 144   0.83 Jenna Franklin, Woodway TX
 145   0.82 Rowland Bartoo, Bartlett TX
 146   0.82 Lennie Wilkins, Temple TX
 147   0.75 Lanelle Boone, Waco TX
 148   0.75 Jean Townsend, Georgetown TX
 149   0.75 Glenda Marshall, Georgetown TX
 150   0.72 Roy Baughman, Pantego TX
 151   0.72 Pat Cassidy, Arlington TX
 152   0.72 Marion Gebhardt, Richardson TX
 153   0.72 Jerry Derby, Dallas TX
 154   0.71 Jacque Ekhoff, Salado TX
 155   0.71 Carol Wadley, Temple TX
 156   0.71 Bennie Hansson, Gatesville TX
 157   0.71 Ann Wallace, Temple TX
 158   0.69 Lavona Carter, Waco TX
 159   0.53 Edna Tuerck, Temple TX
 160   0.53 Dennis Laxton, Temple TX
 161   0.50 Treania Stegall, Lorena TX
 162   0.50 Suzann Patterson, Georgetown TX
 163   0.50 Joy Harbour, Burleson TX
 164   0.50 Joan Cation, Eddy TX
 165   0.50 Jane Collins, Georgetown TX
 166   0.50 Jackie Franz, Georgetown TX
 167   0.50 Geneva Berg, Georgetown TX
 168   0.50 Gary Stegall, Lorena TX
 169   0.50 Diane Mehaffey, Georgetown TX
 170   0.50 Carole Hardeman, Waco TX
 171   0.47 Jan McLaughlin, Waco TX
 172   0.47 Garnell Cunningham, Waco TX
 173   0.25 Robert Smith, Lorena TX
 174   0.25 Martha McKinney, Waco TX