MIDNIGHT SUN REGIONAL

ANCHORAGE, AK
JUNE 22-28, 2010

Click here for Masterpoint Winners List


149er OPEN PAIRS - 7.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.16
1
1

Jane Pettigrew - Bettyjane Luzietti, Anchorage AK66.27%
1.62
2
2

Frank McCollum, Johnson City TN; Bill McCarron, Ancorage AK65.08%
1.22
3
3

Lorna Hamil - Betty Davis, Anchorage AK61.11%
0.91
4
4

Rich Lipinski - Jan Lipinski, Anchorage AK57.14%
0.76
5


Connie Johnston - Madelynne Rentschler, Anchorage AK56.75%

WELCOME OPEN PAIRS - 18.0 Tables

MPsABCNamesScore
9.80
1
1

Doug Dorland, Palmer AK; Gordon Bower, Fairbanks AK63.24%
7.35
2


Tom Breed, Kingwood TX; Mary Knopf, Anchorage AK61.65%
5.51
3


Jackie Jarigese - Ross Rainwater, Vancouver WA60.15%
5.36
4
2
1
Ken Schoenberg - Fritz Pellum, Anchorage AK60.00%
3.43
5


Norm Holthouse - Rita Holthouse, Anchorage AK56.95%
3.67
6
3

Virginia Duffy, Anchorage AK; Terry Ibbs, Miami Beach FL56.67%
2.75
4

Ira Doty - Dennis Smith, Anchorage AK56.00%
2.71
5

John Williams - Don Ward, Anchorage AK53.69%
1.87
6

Terry Sappah, Anchorage AK; Marie Smerjac, Castle Rock CO53.24%
2.39

2
John Cacy - Jim Meinel, Anchorage AK51.88%
1.79

3
Ruth Robbins, Renton WA; Frances Still, Douglas AK46.95%
1.34

4
Lee Garrett - Phyllis Smith, Anchorage AK46.02%

LONGEST DAY OPEN PAIRS - 17.0 Tables / Based on 16 Tables

MPsABCNamesScore
9.10
1


Sally Fahland, Spokane Valley WA; Tom Ottley, Anchorage AK62.09%
6.83
2


Gordon Bower, Fairbanks AK; Robert Hill, Anchorage AK61.06%
5.12
3


Jim Lindemann, Spokane Valley WA; John Ashton, Portland OR60.34%
3.84
4


Linda Thies, Anchorage AK; Tom Breed, Kingwood TX59.64%
5.72
5
1

Marie Ashton, Portland OR; Fred Stevens, Henderson NV59.62%
3.61
6


Carol Coyle, Anchorage AK; della Palmer, Wasilla AK58.62%
4.29
2

Don Bladow - Mark Beaudin, Anchorage AK57.57%
4.24
3

Doug Dorland, Palmer AK; Marie Smerjac, Castle Rock CO55.93%
3.09
4
1
Todd Shipley - John Cacy, Anchorage AK55.13%
1.91
5

Virginia Duffy, Anchorage AK; Terry Ibbs, Miami Beach FL53.69%
1.63
6

Jack Ochs, Chugiak AK; Carolyn Sprague, Anchorage AK53.41%
2.23

2
Fritz Pellum - Ken Schoenberg, Anchorage AK53.04%
1.67

3
Phyllis Smith - Lee Garrett, Anchorage AK49.45%

149er OPEN PAIRS - 4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.78
1
1

Debra Mason - Kay Gajewski, Anchorage AK61.11%
1.34
2
2

Bill McCarron, Ancorage AK; Bettyjane Luzietti, Anchorage AK56.94%
1.00
3


Connie Johnston - Madelynne Rentschler, Anchorage AK53.47%

1st KO--BRACKET 1 - 5 Tables

MPsRankNames
12.72
1
Ross Rainwater - Jackie Jarigese - Shelley Housley - Don Housley, Vancouver WA; Walt Pease, Anchorage AK
8.90
2
Rick Oldford - Greg Svendsen - Marion Kelly - Robert Hill, Anchorage AK

1st KO--BRACKET 2 - 5 Tables

MPsRankNames
4.39
1
Shirley Carlson - Barbara Keller, Juneau AK; Frances Still, Douglas AK; Ruth Robbins, Renton WA
3.07
2
Elaine Pollock - Nancy Schafer, Anchorage AK; Sylvia Miller, Bethesda MD; Karen Hearn, Houston TX

FLIGHT A PAIRS - 6.0 Tables / Based on 19 Tables

MPsAXNamesScore
10.15
1

John Ashton, Portland OR; Doug Scott, Anchorage AK69.02%
7.61
2
1
Don Ward, Anchorage AK; Marie Smerjac, Castle Rock CO57.06%
5.71
3

Splinter Smith, Homer AK; Tom Ottley, Anchorage AK56.86%
4.93
4
2
Doug Dorland, Palmer AK; Gordon Bower, Fairbanks AK55.69%
3.70
3
della Palmer, Wasilla AK; Carol Coyle, Anchorage AK53.33%

FLIGHT B PAIRS - 13.0 Tables

MPsBCDNamesScore
6.26
1


Mary Carle - John Cacy, Anchorage AK58.85%
4.70
2
1
1
Lee Garrett - Phyllis Smith, Anchorage AK57.06%
3.52
3


Ellen Cordes - Kay Bartlett, Anchorage AK56.34%
3.41
4
2

Carolyn Sprague, Anchorage AK; Terry Ibbs, Miami Beach FL55.59%
2.56
5
3

Karen Hearn, Houston TX; Linda Vernon, Anchorage AK55.46%
2.19
6


Nancy Schafer - Chris Ward, Anchorage AK55.13%
1.97
4

Elaine Pollock, Anchorage AK; Sylvia Miller, Bethesda MD54.46%
2.54
5
2
Ken Schoenberg - Fritz Pellum, Anchorage AK52.56%
1.91
6
3
Kathie Hoehne - Yvonne Folan, Anchorage AK50.50%
1.43

4
Betty Chavez - Julie Werda, Fairbanks AK49.48%

THURSDAY-FRIDAY SWISS - 24 Tables

MPsABCNamesScore
11.90
1


John Ashton - Marie Ashton, Portland OR; Robert Hill, Anchorage AK; Fred Stevens, Henderson NV83.00
8.93
2


Ira Doty - Wonnie Duncan - Norm Holthouse - Rita Holthouse, Anchorage AK82.00
6.69
3


Jim Lindemann - Sally Fahland, Spokane Valley WA; Doug Scott - Tom Ottley, Anchorage AK81.00
5.02
4


Ed Rais - Rick Oldford - Neal Martin - Steve Tucker, Anchorage AK77.00
3.97
5


John Williams - Sandra Singleton, Anchorage AK; Linda Mamula - Don Mamula, Mill Creek WA76.00
3.19
6/7


Tom Breed, Kingwood TX; Brenda Glaze - Todd Shipley - Mary Knopf, Anchorage AK75.00
3.19
6/7


Ross Rainwater - Don Housley - Shelley Housley - Jackie Jarigese, Vancouver WA; Walt Pease, Anchorage AK75.00
6.20
1/2

Pat Schwerin - Jerry Wade - Mark Fisher, Anchorage AK; Nadine McDowell, Green Valley AZ70.00
6.20
1/2
1
Ken Schoenberg - Fritz Pellum - Ron Stanek - Jane Hillyer, Anchorage AK70.00
3.98
3
2
Greg Oczkus - Jane Pettigrew - Virginia Duffy, Anchorage AK; Terry Ibbs, Miami Beach FL63.00
2.99
4

Evelyn Hazelton, Juneau AK; Splinter Smith, Homer AK; Gerald Hitt - Joe Russell, Anchorage AK61.00
2.36
5

Jack Ochs, Chugiak AK; Carolyn Sprague - Marion Kelly - Sylvia Wade, Anchorage AK60.00

149er OPEN PAIRS - 3.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.45
1/2
1/2

Terry Henderson, Anchorage AK; Bill McCarron, Ancorage AK64.00%
1.45
1/2
1/2

Stasia Wierzbicki, Palmer AK; Catherine Dwinnell, Anchorage AK64.00%

2nd KNOCKOUT TEAMS - 5 Tables

MPsRankNames
7.90
1
John Ashton, Portland OR; Doug Scott - Tom Ottley, Anchorage AK; Don Mamula, Mill Creek WA
5.53
2
Don Bladow - Terry Sappah, Anchorage AK; Sheila Macdougall - Daphne Dunbar, Victoria BC

3rd KNOCKOUT TEAMS - 3 Tables

MPsRankNames
6.61
1
Shirley Carlson - Barbara Keller, Juneau AK; Frances Still, Douglas AK; Ruth Robbins, Renton WA

149ER OPEN PAIRS - 4.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.91
1


Lorna Hamil - Betty Davis, Anchorage AK63.49%
1.64
2
1

Bill McCarron, Ancorage AK; Terry Henderson, Anchorage AK58.74%
1.07
3


Connie Johnston - Madelynne Rentschler, Anchorage AK54.76%
1.08
4/5
2/3

Tim Marx - Becky Hutchens, Anchorage AK50.79%
1.08
4/5
2/3

Don Dent - Grace Dent, Anchorage AK50.79%

RAY WILLIAMS MEM OPEN - 19.5 Tables

MPsABCNamesScore
10.50
1


Ed Rais - Marion Kelly, Anchorage AK64.51%
7.88
2


Tom Ottley - Doug Scott, Anchorage AK60.25%
5.91
3


Ross Rainwater - Jackie Jarigese, Vancouver WA58.78%
6.53
4
1
1
Glenn Wright - Virginia Duffy, Anchorage AK58.26%
3.50
5


Kay Gatlin, Anchorage AK; Tom Breed, Kingwood TX57.17%
3.50
6


Gordon Bower, Fairbanks AK; Robert Hill, Anchorage AK57.00%
4.90
2
2
Fritz Pellum - Ken Schoenberg, Anchorage AK55.60%
3.67
3

Terry Sappah - Rick Coyle, Anchorage AK55.35%
2.75
4

Ira Doty - John Williams, Anchorage AK55.22%
2.18
5
3
Greg Oczkus - Jane Pettigrew, Anchorage AK54.21%
1.87
6

Rick Oldford, Anchorage AK; Splinter Smith, Homer AK51.45%
1.48

4
Todd Shipley - Mary Knopf, Anchorage AK49.03%

SUNDAY SWISS - 28 Tables

MPsABCNamesScore
13.30
1


Robert Hill - John Williams - Paul Brotherton - Brenda Glaze, Anchorage AK94.00
9.98
2


Walt Pease - Doug Scott - Tom Ottley, Anchorage AK; Linda Mamula, Mill Creek WA89.00
7.48
3


Ed Rais - Rick Oldford - Marion Kelly - Steve Tucker, Anchorage AK86.00
5.61
4


Ross Rainwater - Jackie Jarigese - Don Housley - Shelley Housley, Vancouver WA80.00
4.43
5


Dorothy Case - Teresa Mielke - Debra Mason, Anchorage AK; Tom Breed, Kingwood TX77.00
8.17
6/7
1

Marie Smerjac, Castle Rock CO; Doug Dorland, Palmer AK; Robert Walters, New Westminster BC; Ellen Cordes, Anchorage AK75.00
3.57
6/7


Ira Doty - Wonnie Duncan - Norm Holthouse - Rita Holthouse, Anchorage AK75.00
6.13
8
2

Sandra Singleton - Kathryn Centoni - Chris Ward - Don Ward, Anchorage AK73.00
4.60
3

Fred Stevens, Henderson NV; Donald Stevens - Kay Stevens - Jule Seale, Anchorage AK70.00
3.60
4
1
Mary Knopf - Todd Shipley - John Cacy - Jim Meinel, Anchorage AK69.00
2.72
5
2
Kay Gatlin - Phil Morrow - Mark Fisher - Shirley Follett, Anchorage AK65.00
2.19
6/7
3
George Holcombe - Carol Holcombe - Jan Lipinski - Rich Lipinski, Anchorage AK60.00
2.19
6/7

Kay Bartlett - Jack Buschman, Anchorage AK; Win Bromley, Langley BC; Evelyn Hazelton, Juneau AK60.00

 


Total masterpoints: 1511.15 earned by 150 players.
Total attendance:  311 tables.

   1  50.11 Tom Ottley, Anchorage AK
   2  47.70 Doug Scott, Anchorage AK
   3  44.43 Robert Hill, Anchorage AK
   4  39.39 John Ashton, Portland OR
   5  33.44 Ross Rainwater, Vancouver WA
   6  31.85 Jackie Jarigese, Vancouver WA
   7  30.76 Marion Kelly, Anchorage AK
   8  27.98 Doug Dorland, Palmer AK
   9  27.10 Don Housley, Vancouver WA
  10  26.57 Shelley Housley, Vancouver WA
  11  26.03 Walt Pease, Anchorage AK
  12  25.69 John Williams, Anchorage AK
  13  25.14 Fred Stevens, Henderson NV
  14  25.06 Gordon Bower, Fairbanks AK
  15  24.79 Rick Oldford, Anchorage AK
  16  23.00 Ed Rais, Anchorage AK
  17  22.73 Marie Smerjac, Castle Rock CO
  18  22.31 Tom Breed, Kingwood TX
  19  22.22 Sally Fahland, Spokane Valley WA
  20  22.07 Ken Schoenberg, Anchorage AK
  21  22.07 Fritz Pellum, Anchorage AK
  22  21.28 Norm Holthouse, Anchorage AK
  23  20.14 Marie Ashton, Portland OR
  24  18.51 Ira Doty, Anchorage AK
  25  18.39 Ruth Robbins, Renton WA
  26  18.39 Frances Still, Douglas AK
  27  17.69 John Cacy, Anchorage AK
  28  17.48 Wonnie Duncan, Anchorage AK
  29  17.04 Jim Lindemann, Spokane Valley WA
  30  16.87 Linda Mamula, Mill Creek WA
  31  16.82 Virginia Duffy, Anchorage AK
  32  16.49 Brenda Glaze, Anchorage AK
  33  16.45 Don Ward, Anchorage AK
  34  15.93 Rita Holthouse, Anchorage AK
  35  15.73 Terry Sappah, Anchorage AK
  36  15.62 Mary Knopf, Anchorage AK
  37  15.56 Terry Ibbs, Miami Beach FL
  38  15.13 Shirley Carlson, Juneau AK
  39  15.13 Barbara Keller, Juneau AK
  40  14.97 Don Bladow, Anchorage AK
  41  14.79 Don Mamula, Mill Creek WA
  42  14.02 Ellen Cordes, Anchorage AK
  43  13.30 Paul Brotherton, Anchorage AK
  44  12.54 Sandra Singleton, Anchorage AK
  45  12.50 Steve Tucker, Anchorage AK
  46  11.96 Todd Shipley, Anchorage AK
  47  11.14 della Palmer, Wasilla AK
  48  10.67 Carol Coyle, Anchorage AK
  49  10.57 Splinter Smith, Homer AK
  50  10.07 Nadine McDowell, Green Valley AZ
  51  10.00 Ron Stanek, Anchorage AK
  52  10.00 Jane Hillyer, Anchorage AK
  53   9.81 Carolyn Sprague, Anchorage AK
  54   9.58 Jane Pettigrew, Anchorage AK
  55   9.41 Chris Ward, Anchorage AK
  56   9.37 Robert Walters, New Westminster BC
  57   8.92 Mark Fisher, Anchorage AK
  58   8.90 Greg Svendsen, Anchorage AK
  59   8.65 Karen Hearn, Houston TX
  60   8.58 Sheila Macdougall, Victoria BC
  61   8.58 Daphne Dunbar, Victoria BC
  62   8.55 Lee Garrett, Anchorage AK
  63   8.31 Linda Thies, Anchorage AK
  64   8.22 Jerry Wade, Anchorage AK
  65   8.17 Greg Oczkus, Anchorage AK
  66   7.71 Phyllis Smith, Anchorage AK
  67   7.71 Eunice Parent, Reno NV
  68   7.68 Sylvia Miller, Bethesda MD
  69   7.68 Elaine Pollock, Anchorage AK
  70   7.57 Mary Carle, Anchorage AK
  71   7.52 Kay Stevens, Anchorage AK
  72   7.51 Dorothy Case, Anchorage AK
  73   7.44 Nancy Schafer, Anchorage AK
  74   7.15 Teresa Mielke, Anchorage AK
  75   7.03 Shannon Jones, Houston TX
  76   7.03 Rick Coyle, Anchorage AK
  77   6.96 Kay Gatlin, Anchorage AK
  78   6.94 Pat Schwerin, Spring Grove MN
  79   6.91 William McCarron, Ancorage AK
  80   6.91 Kay Bartlett, Anchorage AK
  81   6.63 Debra Mason, Anchorage AK
  82   6.53 Glenn Wright, Anchorage AK
  83   6.47 Kathie Hoehne, Anchorage AK
  84   6.30 Carolyn Humphreys, Anchorage AK
  85   6.13 Kathryn Centoni, Anchorage AK
  86   6.11 Jack Buschman, Anchorage AK
  87   5.99 Jim Meinel, Anchorage AK
  88   5.45 Jack Ochs, Chugiak AK
  89   5.18 Evelyn Hazelton, Juneau AK
  90   5.02 Neal Martin, Anchorage AK
  91   4.83 Dennis Smith, Anchorage AK
  92   4.78 Carol Holcombe, Anchorage AK
  93   4.60 Jule Seale, Anchorage AK
  94   4.60 Donald Stevens, Anchorage AK
  95   4.49 Win Bromley, Langley BC
  96   4.38 Sylvia Wade, Anchorage AK
  97   4.29 Mark Beaudin, Anchorage AK
  98   4.03 Linda Vernon, Anchorage AK
  99   3.97 Lorna Hamil, Anchorage AK
 100   3.94 Rich Lipinski, Anchorage AK
 101   3.94 Jan Lipinski, Anchorage AK
 102   3.92 Bettyjane Luzietti, Anchorage AK
 103   3.63 Carolyn Lassiter, Anchorage AK
 104   3.51 Terry Henderson, Anchorage AK
 105   3.35 Shirley Follett, Anchorage AK
 106   3.35 Phil Morrow, Anchorage AK
 107   3.14 Janet Rauscher, Anchorage AK
 108   3.14 Alan Dennis, Anchorage AK
 109   3.13 Betty Davis, Anchorage AK
 110   3.03 George Holcombe, Anchorage AK
 111   2.99 Joe Russell, Anchorage AK
 112   2.99 Gerald Hitt, Anchorage AK
 113   2.88 Mary McManus, Houston TX
 114   2.85 Julie Werda, Fairbanks AK
 115   2.85 Betty Chavez, Fairbanks AK
 116   2.83 Madelynne Rentschler, Anchorage AK
 117   2.83 Constance Johnston, Anchorage AK
 118   2.75 Yvonne Folan, Anchorage AK
 119   2.62 Kay Gajewski, Anchorage AK
 120   2.08 M Lynne Smith, Anchorage AK
 121   1.80 Gail Buck, Anchorage AK
 122   1.76 Earl Jones, Anchorage AK
 123   1.71 Timothy Marx, Anchorage AK
 124   1.71 Rebecca Hutchens, Anchorage AK
 125   1.68 Flo Whinery, Anchorage AK
 126   1.62 Frank McCollum, Johnson City TN
 127   1.57 Sheila Phillips, Kenai AK
 128   1.57 Buck Steiner, Kenai AK
 129   1.47 Janice Tingler, Anchorage AK
 130   1.45 Stasia Wierzbicki, Palmer AK
 131   1.45 Catherine Dwinnell, Anchorage AK
 132   1.44 Randy Asendorf, Sun City AZ
 133   1.44 Nancy Asendorf, Sun City AZ
 134   1.34 Marjorie Sappah, Anchorage AK
 135   1.26 Vona Hall, Chugiak AK
 136   1.26 Sandra Miller, Soldotna AK
 137   1.26 Judith Holbert, Anchorage AK
 138   1.26 Jan Bromley, Langley BC
 139   1.08 Grace Dent, Anchorage AK
 140   1.08 Don Dent, Anchorage AK
 141   0.84 Albert Comiskey, Anchorage AK
 142   0.75 Gladys Meacock, Anchorage AK
 143   0.63 Rochelle Schwartz, Anchorage AK
 144   0.63 JoAnn Lipps, Anchorage AK
 145   0.63 Janice McDonald, Anchorage AK
 146   0.63 Gloria Krause, Anchorage AK
 147   0.52 Pam Engle, Anchorage AK
 148   0.52 Jeanne Keller, Anchorage AK
 149   0.42 Joan Taugher, Castro Valley CA
 150   0.42 Georgene Ference, Anchorage AK