Northstars NLM Sectional

Denton, TX
5/8 - 5/9/2010

Click here for Masterpoint Winners List


Sat Morn NLM Strat Pairs - 8.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.92
1


Donna Rasmussen, McKinney TX; Joyce Holland, Mc Kinney TX56.90%
1.52
2
1
1
John Jaquish, Coppell TX; Gregory Sucec Sr, Lewisville TX56.74%
1.14
3
2
2
Lynda Bradley - Donna Rainey, Corinth TX55.77%
0.81
4


Mary Ann White, Arlington TX; Rosalee Hacker, Denton TX55.27%
0.86
5
3
3
Karen Brown - Gayle Lewis, Denton TX55.11%
0.71
4

Kim Brinkman, Flower Mound TX; Melanie Watson, Denton TX51.99%

Sat Aft NLM Strat Pairs - 10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1
1
Melba Lancaster, Mc Kinney TX; Janebell Crowe, McKinney TX65.77%
1.52
2


John Cisman, Carrollton TX; Jim Bufkins, Denton TX59.82%
1.22
3
2
2
Sandy Kristoferson - Craig Hunter, Denton TX59.52%
0.91
4
3

Jerrold Albom, Dalllas TX; James Cothran, Savannah TX59.23%
0.56
5/6


Rosalee Hacker, Denton TX; Mary Ann White, Arlington TX54.46%
0.68
5/6
4

David Luzzatto, Richardson TX; John Pelletti, Dallas TX54.46%
0.77
5
3
Tom O Grady - Pat O'Grady, Denton TX52.08%
0.57

4
John Jaquish, Coppell TX; Gregory Sucec Sr, Lewisville TX49.70%

Sat Eve NLM Strat Pairs - 7.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1
1
John Jaquish, Coppell TX; Gregory Sucec Sr, Lewisville TX68.05%
1.37
2


John Cisman, Carrollton TX; Jim Bufkins, Denton TX66.02%
1.02
3


Jeannie Schemensky - Judy Steffens, Arlington TX58.06%
1.07
4
2

Kim Brinkman, Flower Mound TX; Melanie Watson, Denton TX56.26%
0.64
5


Donna Rasmussen, McKinney TX; Joyce Holland, Mc Kinney TX56.10%
0.89
3
2
Melba Lancaster, Mc Kinney TX; Janebell Crowe, McKinney TX53.10%
0.67
4
3
Sandy Kristoferson - Craig Hunter, Denton TX47.47%

Sun Morn NLM Swiss Teams - 4 Tables

MPsRankNamesScore
1.24
1/2
Earl Mast, Arlington TX; John Robbins, Fort Worth TX; John Cisman, Carrollton TX; Richard Langland, Irving TX37.00
1.24
1/2
Kim Brinkman, Flower Mound TX; Jim Bufkins - Sandy Kristoferson - Melanie Watson, Denton TX37.00

Sun Aft NLM Swiss Teams - 6 Tables

MPsRankNamesScore
1.61
1
Tom O Grady - Alan Robson - Pat O'Grady - Bonnie Jan Robson, Denton TX85.00
1.21
2
Earl Mast, Arlington TX; Richard Langland, Irving TX; John Robbins, Fort Worth TX; John Cisman, Carrollton TX83.00

 


Total masterpoints: 76.40 earned by 44 players.
Total attendance:   36 tables.

   1   5.34 John Cisman, Carrollton TX
   2   4.27 Jim Bufkins, Denton TX
   3   4.25 John Jaquish, Coppell TX
   4   4.25 Gregory Sucec Sr, Lewisville TX
   5   3.55 Sandy Kristoferson, Denton TX
   6   3.46 Melba Lancaster, Mc Kinney TX
   7   3.46 Janebell Crowe, McKinney TX
   8   3.44 Melanie Watson, Denton TX
   9   3.44 Kim Brinkman, Flower Mound TX
  10   2.56 Joyce Holland, Mc Kinney TX
  11   2.56 Donna Rasmussen, McKinney TX
  12   2.45 Richard Langland, Irving TX
  13   2.45 John Robbins, Fort Worth TX
  14   2.45 Earl Mast, Arlington TX
  15   2.38 Tom O Grady, Denton TX
  16   2.38 Pat O'Grady, Denton TX
  17   2.31 Craig Hunter, Denton TX
  18   1.90 Lynda Bradley, Corinth TX
  19   1.61 Bonnie Jan Robson, Denton TX
  20   1.61 Alan Robson, Denton TX
  21   1.57 Rosalee Hacker, Denton TX
  22   1.56 Donna Rainey, Corinth TX
  23   1.37 Mary Ann White, Arlington TX
  24   1.02 Judy Steffens, Arlington TX
  25   1.02 Jeannie Schemensky, Arlington TX
  26   1.00 Karen Brown, Denton TX
  27   1.00 Gayle Lewis, Denton TX
  28   0.91 Jerrold Albom, Dalllas TX
  29   0.91 James Cothran, Savannah TX
  30   0.68 John Pelletti, Dallas TX
  31   0.68 David Luzzatto, Richardson TX
  32   0.48 Lynell Pinion, Frisco TX
  33   0.48 Elizabeth Donner, Frisco TX
  34   0.39 Sue Kay Reeder, Arlington TX
  35   0.39 Jo Ann Wheeler, Corinth TX
  36   0.39 Connie Napier, Aubrey TX
  37   0.39 Ben Benjamin, Arlington TX
  38   0.34 Richard Mauldin, Denton TX
  39   0.34 Queenie Love, Denton TX
  40   0.34 Margaret Browne, Denton TX
  41   0.34 Jerry Bradley, Corinth TX
  42   0.34 Diana Block, Denton TX
  43   0.20 Nancy Estes, Denton TX
  44   0.14 Jo Berman, Trophy Club TX