Temple Spring Sectional

Temple TX
Feb 26-28, 2010

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Knockout Bracket 1 - 4 Tables

MPsRankNames
9.65
1
Mike Miller, Temple TX; Roy Baughman, Pantego TX; Marion Gebhardt, Richardson TX; Pat Cassidy, Arlington TX
5.11
2
Richard Frankeny - Diana Frankeny, Cedar Park TX; Rosemary Kelley - Paul Kelley Jr, Austin TX

Friday Knockout Bracket 3 - 7 Tables

MPsRankNames
4.37
1
Wanda Carter - Malissa Baugh, Temple TX; Robert Burton - Dolline Burton, Georgetown TX
2.32
2
Patricia Johnson - Kathleen Midkiff - Tom Denson, Temple TX; Lynn Sykes, Belton TX

Friday Eve Open Pairs - 16.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Melody Euler, Temple TX; Phillip Grothus, San Antonio TX64.74%
3.25
2


James La Fountain, Temple TX; Genie Kaplan, Georgetown TX64.42%
2.44
3


Jon Richard Ware, New Braunfels TX; Jeffrey McKee, Dale TX62.66%
2.67
4
1

Stephen Olson, Temple TX; Susan Lambert, Georgetown TX61.06%
1.52
5


Pam LaShelle - Marilou Powell, Round Rock TX59.13%
1.03
6


Mike Bukala, Waco TX; George Pisk, Manchaca TX58.33%
2.00
2
1
Kenneth MacMorran - Sharon MacMorran, Austin TX55.61%
1.50
3

Puddin Barnes, Brenham TX; J Bachman Nabors III, Kempner TX54.17%
1.34
4

Mary Adams - Jan Hart, Temple TX51.60%
0.94
5

Dale Allen, Temple TX; Carol Hall, Horseshoe Bay TX50.16%
1.30

2
Edna Tuerck - Dennis Laxton, Temple TX49.52%
0.97

3
Sharon Gassman, Burnet TX; Janis Koenig, Kingsland TX48.40%
0.73

4
Trudi Lamendola - Robert Gardere MD, Waco TX46.79%

Friday Aft Open Pairs - 24.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.67
1


Jon Richard Ware, New Braunfels TX; Jeffrey McKee, Dale TX63.43%
4.25
2


Linda Spangler, Ft Worth TX; George Pisk, Manchaca TX62.85%
3.19
3


James La Fountain, Temple TX; Genie Kaplan, Georgetown TX62.62%
3.94
4
1

Danny Krebs - Carolyn Krebs, Essexville MI61.02%
2.96
5
2

Jim Greeney - Caroline Baumann, Georgetown TX60.53%
1.35
6


Beth Coker, Bryan TX; Nancy Stanton, Frisco TX60.30%
2.22
3
1
Trudi Lamendola - Robert Gardere MD, Waco TX59.72%
1.66
4

Carol Hall, Horseshoe Bay TX; Dale Allen, Temple TX58.80%
1.25
5

Puddin Barnes, Brenham TX; J Bachman Nabors III, Kempner TX58.22%
1.63
6
2
Suzann Patterson - Annette Ruth, Georgetown TX55.79%
1.22

3
Jacque Ekhoff, Salado TX; Bennie Hansson, Gatesville TX54.63%
0.92

4
Norma Swaim - Roger Swaim, Temple TX52.78%
0.76

5
Kenneth MacMorran - Sharon MacMorran, Austin TX51.94%
0.51

6
F Peter Szafran - Penelope Szafran, Georgetown TX50.69%

Friday Knockout Bracket 2 - 6 Tables

MPsRankNames
5.13
1
Donna Gerber - Beverly Greer - Jo McDaniel - Dale Irish, Georgetown TX
2.72
2
Joe Nance, Bryan TX; Belva Barrington, Belton TX; Gene Thompson, Troy TX; Ila Bates, Waco TX

Sat Aft Open Pairs - 19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Jeffrey McKee, Dale TX; Greg Resz, Weatherford TX66.63%
3.62
2


Pam LaShelle - Marilou Powell, Round Rock TX65.48%
3.23
3
1

Cynthia Strahm - Caroline Baumann, Georgetown TX63.82%
2.42
4
2

Jonathan Ernest, Lindale TX; David Farris, Austin TX62.80%
1.53
5


Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX62.20%
1.58
6


Linda Spangler, Ft Worth TX; George Pisk, Manchaca TX60.12%
1.82
3

Joy Cogburn, Livingston TX; Bert Dempsey, Sherman TX56.85%
1.36
4

Pamela Wiegmann - J R Wiegmann, Lewisville TX55.65%
1.02
5

Richard Frankeny - Diana Frankeny, Cedar Park TX54.76%
1.19
6

Stephen Olson, Temple TX; Susan Lambert, Georgetown TX53.27%
1.95

1
David Francis, Belton TX; Paul Rothaus, Temple TX50.08%
1.46

2
Barbara Worley - Nancy Pinkerton, Georgetown TX50.00%
1.10

3
Linda Griffith - Sandy Potts, Austin TX49.92%
0.82

4
Jason Daming - Ankur Rathi, Austin TX47.92%
0.76

5
Gail Banet - Tom Banet, Georgetown TX47.32%

Saturday KO Bracket 1 - 7 Tables

MPsRankNames
15.83
1
Melody Euler, Temple TX; Carolyn Pinto, Fort Worth TX; James Thurtell, Dallas TX; Jack Lacy, Lago Vista TX
8.39
2
Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX

Saturday KO Bracket 2 - 8 Tables

MPsRankNames
7.08
1
Mary Adams - Richard Cunningham - David Pennington - Jan Hart, Temple TX
3.75
2
Joe Nance, Bryan TX; Gene Thompson, Troy TX; Belva Barrington, Belton TX; Ila Bates, Waco TX

Saturday KO Bracket 3 - 7 Tables

MPsRankNames
4.27
1
Janis Koenig, Kingsland TX; Billie Ward, Marble Falls TX; Sharon Gassman, Burnet TX; Ginger McPhail, Georgetown TX
2.26
2
Wanda Carter - Malissa Baugh, Temple TX; Robert Burton - Dolline Burton, Georgetown TX

Sat Eve Open Pairs - 15.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Linda Spangler, Ft Worth TX; George Pisk, Manchaca TX66.32%
3.25
2


Mary Anne Laier, Round Rock TX; Karen Snyder, Spicewood TX63.38%
2.44
3


Nancy Kornegay - Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX63.34%
1.83
4


Ellen Hessel - Ira Hessel, San Antonio TX61.04%
1.37
5


Phillip Grothus, San Antonio TX; L Snyder, Richardson TX59.82%
2.17
6


Patty Hinze - Greg Hinze, San Antonio TX59.80%
2.53
1
1
Ankur Rathi - Jason Daming, Austin TX55.91%
1.90
2

Phillip Jaeger, Austin TX; Thomas Hackenberg, Round Rock TX54.51%
1.42
3

Puddin Barnes, Brenham TX; Genie Kaplan, Georgetown TX53.65%
1.22
4
2
Barbara Worley - Nancy Pinkerton, Georgetown TX51.53%
0.80
5

Jonathan Ernest, Lindale TX; David Farris, Austin TX48.78%
0.91

3
Sara Branch - Freddye Thompson, Bryan TX47.32%
0.68

4
Gail Banet - Tom Banet, Georgetown TX45.76%

David Buck Flight A Swiss - 11 Tables / Based on 34 Tables

MPsAXNamesScore
11.00
1

Ellen Hessel - Ira Hessel, San Antonio TX; Nancy Kornegay - Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX120.00
8.25
2

Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX; George Pisk, Manchaca TX; Linda Spangler, Ft Worth TX118.00
6.19
3

Mike Miller, Temple TX; Marion Gebhardt, Richardson TX; Roy Baughman, Pantego TX; Pat Cassidy, Arlington TX114.00
7.31
4
1
Janet Clark - Thomas Clark, Austin TX; Jack Lacy, Lago Vista TX; Melody Euler, Temple TX; Charlene Sands, Pflugerville TX; Virgil Massey, Driftwood TX106.00
5.48
2
Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX104.00
4.11
3
Jonathan Ernest, Lindale TX; David Farris, Austin TX; Pamela Wiegmann - J R Wiegmann, Lewisville TX97.00

David Buck Flight B Swiss - 23 Tables

MPsBCDNamesScore
6.96
1


Lawton Hutchison - Dean Truair - Joe Black, Austin TX; Wiley McMinn III, Cedar Park TX133.00
5.22
2


Mary Adams - Jan Hart - Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX130.00
5.12
3
1

David Magee - Sally Magee, Cumberlnd Ctr ME; Stephen Daigle - Arlene Daigle, Austin TX123.00
3.84
4
2

Don Grider - Inez Grider - Kay Lynch, Georgetown TX; Barbara Lyons, Harker Heights TX119.00
2.88
5
3

Joyce Cooper - Carol Nelson - Jennifer Stocker - Dianne Ebert, Austin TX116.00
2.28
6
4
1
Malissa Baugh, Temple TX; Carolyn Parker, Belton TX; Dolline Burton - Robert Burton, Georgetown TX108.00
1.74
7
5

Asa Waterman, Waco TX; Lucy Wilson, Gatesville TX; Juanita Buck - Roy Butler, Temple TX107.00
1.46
6

Glenda Marshall - Arlene Freeman - Jean Townsend - Patsy Miller, Georgetown TX102.00
1.71

2
Annette Ruth - Suzann Patterson - Jane Collins - Shirley Griffith, Georgetown TX91.00

 


Total masterpoints: 920.56 earned by 195 players.
Total attendance:  217 tables.

   1  25.91 Melody Euler, Temple TX
   2  20.70 Jack Lacy, Lago Vista TX
   3  19.74 George Pisk, Manchaca TX
   4  19.47 Linda Spangler, Ft Worth TX
   5  18.25 Roy Baughman, Pantego TX
   6  18.25 Pat Cassidy, Arlington TX
   7  16.73 Mike Miller, Temple TX
   8  16.73 Marion Gebhardt, Richardson TX
   9  16.50 James Thurtell, Dallas TX
  10  16.50 Carolyn Pinto, Fort Worth TX
  11  16.25 Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX
  12  16.25 Nancy Kornegay, N Richlnd Hls TX
  13  15.58 Thomas Corlett, Waco TX
  14  15.58 Ethel Corlett, Waco TX
  15  15.22 Nancy Stanton, Frisco TX
  16  15.22 Beth Coker, Bryan TX
  17  13.91 Mary Adams, Temple TX
  18  13.91 Jan Hart, Temple TX
  19  12.94 Jeffrey McKee, Dale TX
  20  12.83 Ira Hessel, San Antonio TX
  21  12.83 Ellen Hessel, San Antonio TX
  22  12.57 Richard Cunningham, Temple TX
  23  12.57 David Pennington, Temple TX
  24  11.47 Mike Bukala, Waco TX
  25  10.44 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
  26   9.81 Jon Richard Ware, New Braunfels TX
  27   8.91 Robert Burton, Georgetown TX
  28   8.91 Malissa Baugh, Temple TX
  29   8.91 Dolline Burton, Georgetown TX
  30   8.14 James La Fountain, Temple TX
  31   7.86 Genie Kaplan, Georgetown TX
  32   7.42 Phillip Grothus, San Antonio TX
  33   7.33 Jonathan Ernest, Lindale TX
  34   7.33 David Farris, Austin TX
  35   7.22 Joe Nance, Bryan TX
  36   7.22 Ila Bates, Waco TX
  37   7.22 Gene Thompson, Troy TX
  38   7.22 Belva Barrington, Belton TX
  39   7.02 Richard Frankeny, Cedar Park TX
  40   7.02 Diana Frankeny, Cedar Park TX
  41   6.96 Wiley McMinn III, Cedar Park TX
  42   6.96 Lawton Hutchison, Austin TX
  43   6.96 Joe Black, Austin TX
  44   6.96 Dean Truair, Austin TX
  45   6.89 Virgil Massey, Driftwood TX
  46   6.89 Charlene Sands, Pflugerville TX
  47   6.63 Wanda Carter, Temple TX
  48   6.19 Caroline Baumann, Georgetown TX
  49   5.86 Pam LaShelle, Round Rock TX
  50   5.86 Marilou Powell, Round Rock TX
  51   5.77 Janis Koenig, Kingsland TX
  52   5.76 Jo McDaniel, Georgetown TX
  53   5.76 Donna Gerber, Georgetown TX
  54   5.76 Beverly Greer, Georgetown TX
  55   5.66 Dale Irish, Georgetown TX
  56   5.59 Thomas Clark, Austin TX
  57   5.59 Janet Clark, Austin TX
  58   5.47 Pamela Wiegmann, Lewisville TX
  59   5.47 J R Wiegmann, Lewisville TX
  60   5.24 Sharon Gassman, Burnet TX
  61   5.12 Stephen Daigle, Austin TX
  62   5.12 Sally Magee, Cumberlnd Ctr ME
  63   5.12 David Magee, Cumberlnd Ctr ME
  64   5.12 Arlene Daigle, Austin TX
  65   5.11 Rosemary Kelley, Austin TX
  66   5.11 Paul Kelley Jr, Austin TX
  67   4.96 Mary Anne Laier, Round Rock TX
  68   4.96 Karen Snyder, Spicewood TX
  69   4.88 Susan Lambert, Georgetown TX
  70   4.88 Stephen Olson, Temple TX
  71   4.83 Greg Resz, Weatherford TX
  72   4.80 Billie Ward, Marble Falls TX
  73   4.53 Puddin Barnes, Brenham TX
  74   4.44 Patty Hinze, San Antonio TX
  75   4.44 Greg Hinze, San Antonio TX
  76   4.41 Danny Krebs, Essexville MI
  77   4.41 Carolyn Krebs, Essexville MI
  78   4.38 Kay Lynch, Georgetown TX
  79   4.38 Inez Grider, Georgetown TX
  80   4.38 Don Grider, Georgetown TX
  81   4.38 Barbara Lyons, Harker Heights TX
  82   4.27 Ginger McPhail, Georgetown TX
  83   3.87 Suzann Patterson, Georgetown TX
  84   3.87 Annette Ruth, Georgetown TX
  85   3.59 Cynthia Strahm, Georgetown TX
  86   3.58 Trudi Lamendola, Waco TX
  87   3.44 Dale Allen, Temple TX
  88   3.44 Carol Hall, Horseshoe Bay TX
  89   3.35 Jason Daming, Austin TX
  90   3.35 Ankur Rathi, Austin TX
  91   3.31 Nancy Pinkerton, Georgetown TX
  92   3.31 Barbara Worley, Georgetown TX
  93   3.26 Sharon MacMorran, Austin TX
  94   3.26 Kenneth MacMorran, Austin TX
  95   3.11 J Bachman Nabors III, Kempner TX
  96   3.07 Tom Denson, Temple TX
  97   3.07 Patricia Johnson, Temple TX
  98   3.07 Lynn Sykes, Belton TX
  99   3.07 Kathleen Midkiff, Temple TX
 100   2.99 Lucy Wilson, Gatesville TX
 101   2.99 Asa Waterman, Waco TX
 102   2.97 L Snyder, Richardson TX
 103   2.96 Jim Greeney, Georgetown TX
 104   2.95 Robert Gardere MD, Waco TX
 105   2.89 Carolyn Parker, Belton TX
 106   2.88 Joyce Cooper, Austin TX
 107   2.88 Jennifer Stocker, Austin TX
 108   2.88 Dianne Ebert, Austin TX
 109   2.88 Carol Nelson, Austin TX
 110   2.46 Tom Banet, Georgetown TX
 111   2.46 Gail Banet, Georgetown TX
 112   2.45 David Francis, Belton TX
 113   2.44 Thomas Hackenberg, Round Rock TX
 114   2.44 Phillip Jaeger, Austin TX
 115   2.41 Sandy Potts, Austin TX
 116   2.41 Linda Griffith, Austin TX
 117   2.29 Joy Cogburn, Livingston TX
 118   2.29 Bert Dempsey, Sherman TX
 119   2.28 Roy Butler, Temple TX
 120   2.28 Juanita Buck, Temple TX
 121   1.95 Paul Rothaus, Temple TX
 122   1.76 Jacque Ekhoff, Salado TX
 123   1.76 Bennie Hansson, Gatesville TX
 124   1.71 Shirley Griffith, Georgetown TX
 125   1.71 Jane Collins, Georgetown TX
 126   1.53 Roger Swaim, Temple TX
 127   1.53 Norma Swaim, Temple TX
 128   1.47 Virginia Bowling, Sherman TX
 129   1.47 Patricia McCleese, Sherman TX
 130   1.46 Patsy Miller, Georgetown TX
 131   1.46 Jean Townsend, Georgetown TX
 132   1.46 Glenda Marshall, Georgetown TX
 133   1.46 Arlene Freeman, Georgetown TX
 134   1.45 William Chan, Van Buren ME
 135   1.45 Molan Chan, Van Buren ME
 136   1.30 Edna Tuerck, Temple TX
 137   1.30 Dennis Laxton, Temple TX
 138   1.27 Lanelle Boone, Waco TX
 139   1.27 C McCauley, Waco TX
 140   1.18 Sara Branch, Bryan TX
 141   1.18 Freddye Thompson, Bryan TX
 142   1.17 Jim Miller, Dallas TX
 143   1.17 Brady Allen, Dallas TX
 144   1.16 Rita Wiegenstein, Georgetown TX
 145   1.11 Frank Hefley, Kempner TX
 146   1.11 Carol Wadley, Temple TX
 147   1.08 Nagy Kamel, Plano TX
 148   1.08 Kenneth Schutze, Austin TX
 149   1.04 Ruth Massey, Georgetown TX
 150   1.04 Dee Els, Georgetown TX
 151   1.04 Carolyn Gilmore, Georgetown TX
 152   1.02 Marilyn Holmes, Georgetown TX
 153   1.02 Larry Franz, Georgetown TX
 154   0.89 Elizabeth Hudson, Arlington TX
 155   0.89 Dewitt Hudson Jr, Arlington TX
 156   0.76 Robert Smith, Lorena TX
 157   0.76 Norma Chapman, Waco TX
 158   0.75 Sammie Gibson, Temple TX
 159   0.75 Helen Simonette, Salado TX
 160   0.75 Helen Levy, Temple TX
 161   0.75 Evelyn Smith, Temple TX
 162   0.75 Eiko King, Killeen TX
 163   0.75 Donna Anglin, Hamilton TX
 164   0.63 Wanda Kuehler, Austin TX
 165   0.63 Sandra Harris, Austin TX
 166   0.63 Michael Harris, Austin TX
 167   0.63 Marcy Cochran, Georgetown TX
 168   0.63 Joan Cation, Eddy TX
 169   0.63 Catherine Valentine, Hewitt TX
 170   0.63 Bobbie Gruhlkey, Austin TX
 171   0.63 Beverly Smith, Woodway TX
 172   0.63 Bette Messelt, Georgetown TX
 173   0.61 Lennie Wilkins, Temple TX
 174   0.58 Terry Riely, San Antonio TX
 175   0.58 Carolyn Riely, San Antonio TX
 176   0.54 Jean Sebastian, Georgetown TX
 177   0.53 Gwyn Petersen, Georgetown TX
 178   0.53 Geneva Berg, Georgetown TX
 179   0.51 Penelope Szafran, Georgetown TX
 180   0.51 F Peter Szafran, Georgetown TX
 181   0.50 Rita Mason, Georgetown TX
 182   0.50 Christina Francis, Belton TX
 183   0.50 Betty Zelisko, Temple TX
 184   0.50 Ann Wallace, Temple TX
 185   0.49 Verna Smalley, Gatesville TX
 186   0.49 Andrew Smalley, Gatesville TX
 187   0.37 Tricia Kane, Austin TX
 188   0.37 George Watkins, Austin TX
 189   0.36 Richard Strahm, Georgetown TX
 190   0.36 Francis Chang, Fort Worth TX
 191   0.36 Diane Washabaugh, Aledo TX
 192   0.27 Joyce Gorzycki, Bryan TX
 193   0.27 Joyce England, Bryan TX
 194   0.27 Jackie Franz, Georgetown TX
 195   0.27 Dennis McAdams, Georgetown TX