Denton NLM Sectional

Denton, TX
12/19 - 12/20/2009

Click here for Masterpoint Winners List


Sat Morn NLM Strat Pairs - 11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1


Craig Hunter, Denton TX; John Hunter, St Augustine FL60.91%
1.59
2
1

Joyce Holland, Mc Kinney TX; Donna Rasmussen, McKinney TX57.73%
1.19
3


Sandra Hollon - Jerry Hollon, Argyle TX57.05%
1.14
4
2

Virginia Boudreau, Flower Mound TX; Jo Hammett, Corinth TX56.36%
0.67
5


John Cisman, Carrollton TX; Richard Langland, Irving TX55.23%
0.50
6


Elizabeth Donner - Lynell Pinion, Frisco TX55.00%
1.28
3
1
Kim Brinkman, Flower Mound TX; Melanie Watson, Denton TX53.41%
0.96
4
2
Penny Whytlaw, Little Elm TX; Sondra Phillips, Corinth TX51.59%
0.72

3
Gayle Lewis - Sandy Kristoferson, Denton TX50.68%
0.54

4
Gregory Sucec Sr, Denton TX; Anne Kyle, Sanger TX47.50%

Sat Aft NLM Strat Pairs - 14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1
1
1
Janebell Crowe, McKinney TX; Melba Lancaster, Mc Kinney TX64.53%
1.74
2


Elizabeth Donner - Lynell Pinion, Frisco TX60.52%
1.31
3


John Hunter, St Augustine FL; Craig Hunter, Denton TX57.41%
1.28
4
2

Jo Hammett, Corinth TX; Gayle Lewis, Denton TX57.27%
0.96
5
3

Jean Hoffman - Janet Folmar, Dallas TX56.66%
1.02
6
4
2
Sandy Kristoferson, Denton TX; Kris Kristoferson, 56.58%
0.77
5
3
Kim Brinkman, Flower Mound TX; Melanie Watson, Denton TX56.05%
0.57

4
James Hill - Fairlyon Hill, Denton TX50.50%

Sat Eve NLM Strat Pairs - 4.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.41
1
1
1
Gregory Sucec Sr, Denton TX; Anne Kyle, Sanger TX57.94%
1.06
2
2
2
Gayle Lewis, Denton TX; Kim Brinkman, Flower Mound TX57.14%
0.79
3


John Cisman, Carrollton TX; Richard Langland, Irving TX55.56%

Sun Morn NLM Strat Swiss - 12 Tables / Based on 11 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1

Richard Langland, Irving TX; John Cisman, Carrollton TX; Grace Ann Titone - Jay Titone, Denton TX85.00
1.59
2


Jim Bufkins - James Hammond Jr, Denton TX; David Sauder, Lewisville TX; Jane Clark, Stephenville TX80.00
1.36
3
2

Diane Quin, Grand Prairie TX; Judith Evans, Arlington TX; Norman Orthwein, Flower Mound TX; Roma Allison, Denton TX73.00
0.89
4


Jo Kuhn - Martin Schwartz, Denton TX; Jerry Hollon - Sandra Hollon, Argyle TX69.00
1.45
3
1
Louise Semones - Cathey Wilson, Lewisville TX; Pat Ramsey, Highland Vlg TX; Jean Galloway, 66.00
1.09
4
2
Janet Folmar - Jean Hoffman, Dallas TX; Penny Whytlaw, Little Elm TX; Sondra Phillips, Corinth TX59.00
0.82

3
Alan Robson - Vonnie Eggleston - George Eggleston, Jr - Bonnie Jan Robson, Denton TX51.00

Sun Aft NLM Strat Swiss - 12 Tables / Based on 11 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1
1
Louise Semones - Cathey Wilson, Lewisville TX; Pat Ramsey - Jean Galloway, 83.00
1.59
2
2
2
Barbara Barrett - G Wayne Campbell - Paula Pennington - Carlene Stewart, Granbury TX82.00
1.19
3
3
3
Virginia Boudreau - Kim Brinkman, Flower Mound TX; Jo Hammett, Corinth TX; Melanie Watson, Denton TX76.00
0.89
4


Jim Bufkins - James Hammond Jr, Denton TX; David Sauder, Lewisville TX; Jane Clark, Stephenville TX70.00
0.80
4

Israel Bar-Nir, Flower Mound TX; Gayle Lewis - James Hill - Fairlyon Hill, Denton TX57.00

 


Total masterpoints: 125.12 earned by 67 players.
Total attendance:   53 tables.

   1   4.37 Kim Brinkman, Flower Mound TX
   2   4.28 Gayle Lewis, Denton TX
   3   4.04 Richard Langland, Irving TX
   4   4.04 John Cisman, Carrollton TX
   5   4.02 Pat Ramsey, Highland Vlg TX
   6   3.87 John Hunter, Saint Augustine FL
   7   3.87 Craig Hunter, Denton TX
   8   3.68 Jo Hammett, Corinth TX
   9   3.57 Louise Semones, Lewisville TX
  10   3.57 Cathey Wilson, Lewisville TX
  11   3.31 Melanie Watson, Denton TX
  12   2.72 David Sauder, Lewisville TX
  13   2.61 Sandra Hollon, Argyle TX
  14   2.61 Jerry Hollon, Lake Kiowa TX
  15   2.48 Jim Bufkins, Denton TX
  16   2.48 Jane Clark, Stephenville TX
  17   2.48 James Hammond Jr, Denton TX
  18   2.45 Gregory Sucec Sr, Denton TX
  19   2.45 Anne Kyle, Sanger TX
  20   2.40 Virginia Boudreau, Flower Mound TX
  21   2.34 Jay Titone, Denton TX
  22   2.34 Grace Ann Titone, Denton TX
  23   2.32 Melba Lancaster, Mc Kinney TX
  24   2.32 Janebell Crowe, McKinney TX
  25   2.24 Lynell Pinion, Frisco TX
  26   2.24 Elizabeth Donner, Frisco TX
  27   2.16 Sondra Phillips, Corinth TX
  28   2.16 Penny Whytlaw, Little Elm TX
  29   2.12 Jean Galloway,    
  30   2.05 Jean Hoffman, Dallas TX
  31   2.05 Janet Folmar, Dallas TX
  32   2.00 Judith Evans, Arlington TX
  33   2.00 G Wayne Campbell, Granbury TX
  34   2.00 Barbara Barrett, Granbury TX
  35   1.80 Paula Pennington, Granbury TX
  36   1.80 Carlene Stewart, Granbury TX
  37   1.74 Sandy Kristoferson, Denton TX
  38   1.59 Joyce Holland, Mc Kinney TX
  39   1.59 Donna Rasmussen, McKinney TX
  40   1.47 Roma Allison, Denton TX
  41   1.47 Norman Orthwein, Flower Mound TX
  42   1.47 Diane Quin, Grand Prairie TX
  43   1.45 Jean Galloway,    
  44   1.37 James Hill, Denton TX
  45   1.37 Fairlyon Hill, Denton TX
  46   1.22 Israel Bar-Nir, Flower Mound TX
  47   1.02 Kris Kristoferson,    
  48   1.00 Martin Schwartz, Denton TX
  49   1.00 Jo Kuhn, Denton TX
  50   0.93 Bonnie Jan Robson, Denton TX
  51   0.93 Alan Robson, Denton TX
  52   0.86 Helen Olechna, Aubrey TX
  53   0.82 Vonnie Eggleston, Denton TX
  54   0.82 George Eggleston, Jr, Denton TX
  55   0.53 Pamela Rowen, Arlington TX
  56   0.50 Terrance Tai, Sanger TX
  57   0.50 Linda Farish, Lewisville TX
  58   0.45 Jean Galloway,    
  59   0.44 Gary Carey, Coppell TX
  60   0.42 Nancy Horvat, Denton TX
  61   0.24 Lin Kirk Jones, Oak Point TX
  62   0.20 Susan Stell, Lewisville TX
  63   0.20 Philip Metz, Lewisville TX
  64   0.07 Sue Thompson, Denton TX
  65   0.07 Lynda Bradley, Corinth TX
  66   0.07 Jerry Bradley, Corinth TX
  67   0.07 Connie Napier, Aubrey TX