Buffalo Spring Sectional

North Tonawanda (Buffalo) NY
April 3-4, 2009

Click here for Masterpoint Winners List


Friday Morning Stratified Pairs - 20.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1
1

Inge Gallant, US; Paul Libby, Tonawanda NY67.86%
3.75
2


Sharon Benz - Judith Marshall, Buffalo NY65.58%
2.46
3/4


Beverly Cohen - Jim Mathis, Buffalo NY63.94%
2.46
3/4


Jay Levy, Amherst NY; Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY63.94%
1.58
5


Jerry Geiger, Hamburg NY; Dian Petrov, Buffalo NY58.82%
1.19
6


John Kilmer, Niagara Falls NY; Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY58.06%
2.42
2

Claire Gareleck, Snyder NY; Patricia Burns, Buffalo NY57.08%
1.82
3

Judith Bailey, East Amherst NY; Dale Anderson, Buffalo NY52.18%
1.95
4
1
Gordon Crone, West Seneca NY; George Donsky, Orchard Park NY51.85%
1.12
5

Paula Kotowski, Williamsville NY; Carlton Stone, N Tonawanda NY51.63%
1.46
6
2
Marietta Kalman, E Amherst NY; Carol Bedell, Williamsville NY51.53%
1.10

3
Ruth Kozower, Getzville NY; Judy Kaprove, Williamsville NY50.76%
0.82

4
Ken Meier, Orchard Park NY; Dorothy May, Cheektowaga NY50.65%
0.62

5
Franklin Kidd, Depew NY; Joe Miranda, Hamburg NY49.13%

Friday Afternoon Stratified Pairs - 20.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Beverly Cohen - Jim Mathis, Buffalo NY65.47%
3.88
2
1

William Rushmore, Buffalo NY; Arthur Morth, Grand Island NY64.83%
2.91
3


Jay Levy, Amherst NY; Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY63.60%
2.18
4


John Toy - Dan Gerstman, Buffalo NY62.20%
2.42
5
2

Bernardine Czarnecki - Richard Czarnecki, Sanborn NY60.02%
1.23
6


Stanley Kozlowski, Clarence NY; Alberta Brown, Clarence Center NY59.59%
1.82
3

Elaine Universal, Derby NY; Judith Padgug, Amherst NY53.59%
1.84
4
1
Gordon Crone, West Seneca NY; George Donsky, Orchard Park NY52.94%
1.12
5

Judith Bailey, East Amherst NY; Dale Anderson, Buffalo NY51.09%
1.21
6/7
2/3
Barbara Landree, Lewiston NY; Diane Jeffrey, West Seneca NY50.76%
1.21
6/7
2/3
Dorothy Soong - Larry Soong, East Amherst NY50.76%
0.78

4
Joyce Greenspan, East Amherst NY; Marilyn Sultz, Snyder NY48.80%
0.51

5/6
Ruth Kozower, Getzville NY; Judy Kaprove, Williamsville NY46.08%
0.51

5/6
Carol Bedell, Williamsville NY; Marietta Kalman, E Amherst NY46.08%

Saturday Morning Stratified Pairs - 22.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.50
1


John Toy - Dan Gerstman, Buffalo NY71.13%
4.13
2


James Gullo, Silver Creek NY; Eugene Harvey, Lackawanna NY67.32%
3.09
3


John Kilmer, Niagara Falls NY; Dian Petrov, Buffalo NY63.94%
3.65
4
1

Jane Guan - Xiao (Joe) Zhao, Hamilton ON58.58%
1.75
5


Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY57.63%
2.74
6
2
1
Gary Schmitt, Tonawanda NY; George Donsky, Orchard Park NY57.52%
2.05
3

Judith Padgug, Amherst NY; Kathy Pollock, Tonawanda NY56.64%
1.63
4
2
Ross Markello - Shirley Cassety, Amherst NY54.58%
1.15
5

Janet Gibbons - Thomas Gibbons, Tonawanda NY53.81%
1.27
6

Chongmin Zhang, Getzville NY; Inge Gallant, US51.85%
1.22

3
Shakeel Ahmad - Manju Ceylony, Clarence Center NY51.84%
0.92

4
Helen Panza, Grand Island NY; Mike Silverman, Williamsville NY51.59%
0.69

5
David Whitt, Lewiston NY; Carl McMurtry, Youngstown NY51.20%
0.83

6
Ruth Kozower, Getzville NY; Judy Kaprove, Williamsville NY50.76%

Saturday Afternoon Stratified Pairs - 20.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


Martin Hunter, Mississauga ON; Andy Stark, Toronto ON66.45%
3.88
2


Saleh Fetouh - Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY65.14%
2.91
3


Judith Marshall - Sharon Benz, Buffalo NY64.95%
2.18
4


James Sakr, Pittsford NY; William Foster, Rochester NY64.09%
1.64
5


Jay Levy, Amherst NY; William Rushmore, Buffalo NY63.94%
3.37
6
1

Judith Padgug, Amherst NY; Kathy Pollock, Tonawanda NY61.33%
2.53
2
1
Florence Boyd, Amherst NY; Faith Perry, Lancaster NY55.88%
1.90
3
2
Ruth Kozower, Getzville NY; Robert Padgug, Amherst NY54.68%
1.42
4

Jane Guan - Xiao (Joe) Zhao, Hamilton ON52.61%
1.22
5
3
Gary Schmitt, Tonawanda NY; George Donsky, Orchard Park NY51.74%
1.12
6
4
Helen Panza, Grand Island NY; Mike Silverman, Williamsville NY50.76%
0.78

5
Tova Reinhorn, Williamsville NY; Fred Yellen, Buffalo NY50.44%
0.61

6
Judy Kaprove - Robert Kaprove, Williamsville NY49.67%

Sunday Stratified Swiss - 20 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Andy Stark, Toronto ON; Martin Hunter, Mississauga ON; Ranald Davidson, North York ON; Andrew Russell, Whitby ON; Susan Cooper, Thornhill ON164.00
5.63
2
1

Kathy Pollock, Tonawanda NY; David Hemmer, East Amherst NY; James Reineck, N Tonawanda NY; Judith Padgug, Amherst NY145.00
4.22
3


Jay Costello - Donna Steffan, East Amherst NY; Powhatan Wooldridge - Jill Wooldridge, Buffalo NY132.00
3.64
4
2

Richard Czarnecki, Sanborn NY; Margaret Schomers, Lockport NY; Robert Olin, Tonawanda NY; Carolyn Siracuse, E Amherst NY130.00
2.32
5/6


Jay Levy, Amherst NY; Saleh Fetouh - Jim Mathis - Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY129.00
2.32
5/6


Dian Petrov - Michael Ryan, Buffalo NY; Eugene Harvey, Lackawanna NY; James Gullo, Silver Creek NY129.00
2.73
3
1
Elizabeth Metz, Grand Island NY; Franklin Kidd, Depew NY; Peter Shui - Penny Shui, Clarence NY107.00
2.05
4
2
Peter Patterson - Linda Burroughsford, Fort Erie ON; Dorothy Soong, East Amherst NY; Carol Bedell, Williamsville NY101.00
1.62
5

Wilson McClaren, Clarence NY; Lana Creal - Mark Pascale, Warren PA; Carlton Stone, N Tonawanda NY99.00

 


Total masterpoints: 452.83 earned by 128 players.
Total attendance:  124 tables.

   1  13.59 Martin Hunter, Mississauga ON
   2  13.32 Randolph Seidenberg Jr, Buffalo NY
   3  12.87 Judith Padgug, Amherst NY
   4  12.52 Andy Stark, Toronto ON
   5  11.88 Kathy Pollock, Tonawanda NY
   6  11.79 Jim Mathis, Buffalo NY
   7   9.70 Jay Levy, Amherst NY
   8   8.88 Dian Petrov, Buffalo NY
   9   8.85 John Toy, Buffalo NY
  10   8.85 Dan Gerstman, Buffalo NY
  11   8.79 Saleh Fetouh, Buffalo NY
  12   8.27 George Donsky, Orchard Park NY
  13   7.82 Ranald Davidson, North York ON
  14   7.63 Beverly Cohen, Buffalo NY
  15   7.17 John Kilmer, Niagara Falls NY
  16   7.06 Eugene Harvey, Lackawanna NY
  17   7.03 James Gullo, Silver Creek NY
  18   6.66 Sharon Benz, Buffalo NY
  19   6.66 Judith Marshall, Buffalo NY
  20   6.27 Inge Gallant,    
  21   6.06 Richard Czarnecki, Sanborn NY
  22   6.04 Paul Libby, Tonawanda NY
  23   5.89 William Rushmore, Buffalo NY
  24   5.85 Xiao (Joe) Zhao, Hamilton ON
  25   5.71 Donna Steffan, East Amherst NY
  26   5.68 Andrew Russell, Whitby ON
  27   5.63 James Reineck, N Tonawanda NY
  28   5.63 David Hemmer, East Amherst NY
  29   5.36 Susan Cooper, Thornhill ON
  30   5.12 Ruth Kozower, Getzville NY
  31   5.10 Jay Costello, East Amherst NY
  32   5.07 Jane Guan, Hamilton ON
  33   4.99 Dale Anderson, Buffalo NY
  34   4.87 Harry Cheung, Buffalo NY
  35   4.81 Carolyn Siracuse, E Amherst NY
  36   4.66 Carol Bedell, Williamsville NY
  37   4.48 Gary Schmitt, Tonawanda NY
  38   4.24 Franklin Kidd, Depew NY
  39   4.22 Powhatan Wooldridge, Buffalo NY
  40   4.22 Jill Wooldridge, Buffalo NY
  41   3.88 Florence Boyd, Amherst NY
  42   3.88 Faith Perry, Lancaster NY
  43   3.88 Arthur Morth, Grand Island NY
  44   3.83 Judy Kaprove, Williamsville NY
  45   3.79 Gordon Crone, West Seneca NY
  46   3.72 Judith Bailey, East Amherst NY
  47   3.71 Elbert HargesheimerIII, Hamburg NY
  48   3.64 Robert Olin, Tonawanda NY
  49   3.64 Margaret Schomers, Lockport NY
  50   3.63 Mike Silverman, Williamsville NY
  51   3.63 Helen Panza, Grand Island NY
  52   3.41 William Foster, Rochester NY
  53   3.41 James Sakr, Pittsford NY
  54   3.37 Elizabeth Metz, Grand Island NY
  55   3.26 Dorothy Soong, East Amherst NY
  56   3.21 Marietta Kalman, E Amherst NY
  57   3.04 Mark Pascale, Warren PA
  58   2.88 Barbara Libby, Tonawanda NY
  59   2.75 Christy Kellogg, Buffalo NY
  60   2.74 Carlton Stone, N Tonawanda NY
  61   2.74 Barbara Landree, Lewiston NY
  62   2.73 Peter Shui, Clarence NY
  63   2.73 Penny Shui, Clarence NY
  64   2.59 Jerry Geiger, Hamburg NY
  65   2.55 Elizabeth Clark, East Aurora NY
  66   2.50 Dorothy Boyd, Amherst NY
  67   2.42 Patricia Burns, Buffalo NY
  68   2.42 Claire Gareleck, Snyder NY
  69   2.42 Bernardine Czarnecki, Sanborn NY
  70   2.32 Michael Ryan, Buffalo NY
  71   2.32 John Ziemer, Youngstown NY
  72   2.21 Patricia Rasmus, Hamburg NY
  73   2.10 Chongmin Zhang, Getzville NY
  74   2.05 Peter Patterson, Fort Erie ON
  75   2.05 Linda Burroughsford, Fort Erie ON
  76   2.00 Shakeel Ahmad, Clarence Center NY
  77   2.00 Manju Ceylony, Clarence Center NY
  78   1.90 Tova Reinhorn, Williamsville NY
  79   1.90 Robert Padgug, Amherst NY
  80   1.85 S Neubecker, Buffalo NY
  81   1.85 Joan Rose, Buffalo NY
  82   1.82 Elaine Universal, Derby NY
  83   1.63 Shirley Cassety, Amherst NY
  84   1.63 Ross Markello, Amherst NY
  85   1.62 Wilson McClaren, Clarence NY
  86   1.62 Lana Creal, Warren PA
  87   1.61 Dorothy May, Cheektowaga NY
  88   1.47 David Whitt, Lewiston NY
  89   1.41 Thomas Gibbons, Tonawanda NY
  90   1.39 Robert Kaprove, Williamsville NY
  91   1.38 Paula Kotowski, Williamsville NY
  92   1.35 Ken Meier, Orchard Park NY
  93   1.30 Fred Yellen, Buffalo NY
  94   1.27 Thelma Daughtry, Buffalo NY
  95   1.23 Stanley Kozlowski, Clarence NY
  96   1.23 Alberta Brown, Clarence Center NY
  97   1.21 Larry Soong, East Amherst NY
  98   1.21 Diane Jeffrey, West Seneca NY
  99   1.15 Janet Gibbons, Tonawanda NY
 100   1.04 S Luke Danielson, Buffalo NY
 101   1.04 Robert Andersen, Clarence NY
 102   0.89 Robert Feasley, Eden NY
 103   0.89 Alice Lind, Tonawanda NY
 104   0.78 Peter Moore, Hamilton ON
 105   0.78 Mercedes Reinbolt, Lockport NY
 106   0.78 Marilyn Sultz, Snyder NY
 107   0.78 Marie Suprinick, Williamsville NY
 108   0.78 Joyce Greenspan, East Amherst NY
 109   0.78 Joanne Kelley, Fredonia NY
 110   0.78 Janice Butler, Tonawanda NY
 111   0.78 Janet Frisch, Snyder NY
 112   0.78 Ann-Marie McMinniman, Stoney Creek ON
 113   0.78 Andrew Deby, Hamilton ON
 114   0.78 Allen Beroza, East Amherst NY
 115   0.78 Alexander Kowal, Buffalo NY
 116   0.76 Jane Romal, Brockport NY
 117   0.76 Elizabeth Vanhorn, Webster NY
 118   0.75 Patti Lee, Toronto ON
 119   0.75 Martin Miller, Rochester NY
 120   0.69 Carl McMurtry, Youngstown NY
 121   0.62 Joe Miranda, Hamburg NY
 122   0.61 Paul Cronin, Niagara Falls ON
 123   0.61 Mary Jo Crone, East Aurora NY
 124   0.52 Willard Sanscrainte, Tonawanda NY
 125   0.52 Lee Gordon, Tonawanda NY
 126   0.52 Franklin Belz, Kenmore NY
 127   0.52 Adam Dzimian, Tonawanda NY
 128   0.26 John Kirsits, East Amherst NY