Heart Of Texas Sectional

Temple, Tx
Feb 27 - Mar 1, 2009

Click here for Masterpoint Winners List


Fri Aft Strat Open Pairs - 27.0 Tables

MPsABCNamesScore
6.17
1


Puddin Barnes, Brenham TX; Pam LaShelle, Round Rock TX73.81%
4.63
2


Jerry Bigler, Austin TX; George Pisk, Manchaca TX64.88%
4.42
3
1

Becky Mosely - Fran Vanecko, San Antonio TX63.39%
3.32
4
2
1
Paul Rothaus - James Goodwin, Temple TX61.90%
2.49
5
3

Helen Levy, Temple TX; Eiko King, Killeen TX60.71%
1.28
6/7


James La Fountain, Temple TX; Genie Kaplan, Georgetown TX60.12%
1.58
6/7


Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX60.12%
1.63
4/5

Ross Sams Jr - Minta McCauley, Waco TX59.23%
1.95
4/5
2
Susan Lambert - James Brown, Georgetown TX59.23%
1.20
6

Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX58.93%
1.46

3
Leonard Benton - Arlo Patterson, Temple TX56.25%
1.10

4
Betty Zelisko - Rosemary Nichols, Temple TX53.27%
0.82

5
Wanda Carter, Temple TX; Bennie Hansson, Gatesville TX51.19%
0.62

6
Jacque Ekhoff, Salado TX; Dorris Black, Temple TX50.60%

Fri Eve Strat Open Pairs - 18.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.67
1


Jerry Bigler, Austin TX; George Pisk, Manchaca TX62.50%
3.50
2


Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX60.71%
2.63
3


Puddin Barnes, Brenham TX; Pam LaShelle, Round Rock TX60.42%
3.08
4
1

Belva Barrington, Belton TX; Ila Bates, Waco TX59.52%
1.48
5


Carolyn Pinto, Fort Worth TX; Jack Lacy, Lago Vista TX57.44%
1.58
6


Jon Richard Ware, New Braunfels TX; Janice Walker, Temple TX55.95%
2.31
2
1
Suzann Patterson - Annette Ruth, Georgetown TX55.06%
1.73
3
2
Barbara Lyons, Harker Heights TX; Malissa Baugh, Temple TX54.46%
1.30
4
3
Bobbie Gruhlkey - Wanda Kuehler, Austin TX53.27%
0.97
5
4
Paul Rothaus - James Goodwin, Temple TX52.08%
0.91
6/7
5/6
Roger Swaim - Norma Swaim, Temple TX51.79%
0.91
6/7
5/6
Terri O'Brien - Lucerne Bunch, Austin TX51.79%

Friday KO - Bracket 1 - 6 Tables

MPsRankNames
10.07
1
Jo Smith, Abilene TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX; Alan Copeland, Fort Worth TX; Linda Spangler, Duncanville TX
5.34
2
Dale Irish - Cynthia Strahm, Georgetown TX; Dale Allen, Temple TX; Helen Simonette, Salado TX

Friday KO - Bracket 2 - 8 Tables

MPsRankNames
5.60
1
Michael Dileo - Laura Delfeld - Hal DeShong, Austin TX; Clint Schuhmacher, Dallas TX
2.97
2
Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX; Peggi Kenny, Marlin TX; C McCauley, Waco TX

Sat Aft Strat Open Pairs - 19.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.83
1


Rosemary Kelley - Paul Kelley Jr, Austin TX70.83%
3.62
2


Linda Spangler, Duncanville TX; Alan Copeland, Fort Worth TX64.84%
2.72
3


Jo Smith, Abilene TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX64.69%
2.04
4


Carolyn Pinto, Fort Worth TX; Jack Lacy, Lago Vista TX62.24%
1.53
5


Melody Gann, Arlington TX; Billy Leeper, Fort Worth TX60.78%
1.17
6


Charles Hampton, Hewitt TX; Asa Waterman, Waco TX59.49%
2.95
1

Caroline Baumann - Beverly Larsen, Georgetown TX54.79%
2.21
2
1
Edna Tuerck - Dennis Laxton, Temple TX53.94%
1.66
3

Dale Irish, Georgetown TX; Helen Simonette, Salado TX53.70%
1.24
4

Winford Boyd - Janice Boyd, Kemp TX51.16%
1.07
5

Linda Thomas, Dallas TX; Phil Merkel, Frisco TX50.23%
1.07
6

Ann Wallace, Temple TX; Lanelle Boone, Gatesville TX50.00%
1.30

2
Susan Lambert - James Brown, Georgetown TX49.65%
0.97

3
Robert Burton - Dolline Burton, Georgetown TX48.15%
0.73

4
Jane Collins - Geneva Berg, Georgetown TX45.83%

Saturday KO - Bracket 1 - 7 Tables

MPsRankNames
15.21
1
Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX
8.06
2
Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX; Bill Staats, Southlake TX; George Pisk, Manchaca TX; Mike Bukala, Waco TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX

Saturday KO - Bracket 2 - 7 Tables

MPsRankNames
5.67
1
Mary Adams - Jan Hart - David Pennington, Temple TX; M McLennan, Waco TX
3.01
2
Bill Parrish - Lenora Parrish, Woodway TX; Peggi Kenny, Marlin TX; C McCauley, Waco TX

Saturday KO - Bracket 3 - 6 Tables

MPsRankNames
2.04
1
Marcy Cochran - Lee Ellis - Diane Smith - John Smith, Georgetown TX
1.08
2
Wanda Carter - Dorris Black, Temple TX; Jacque Ekhoff, Salado TX; Bennie Hansson, Gatesville TX

Sat Eve Strat Open Pairs - 14.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.17
1


Jerry Bigler - Thomas Clark, Austin TX68.18%
3.13
2


Melody Gann, Arlington TX; Billy Leeper, Fort Worth TX68.11%
2.35
3


Jo Smith, Abilene TX; Anton (Tony) Haddad, Houston TX64.96%
2.41
4
1

Becky Mosely - Fran Vanecko, San Antonio TX59.68%
1.32
5


P Burka - R Boner, Austin TX59.41%
1.81
6
2
1
Bobbie Gruhlkey - Wanda Kuehler, Austin TX57.78%
1.36
3

Kathleen Midkiff, Temple TX; Gene Thompson, Brenham TX57.17%
1.06
4
2
Barbara Lyons, Harker Heights TX; Malissa Baugh, Temple TX53.49%
0.76
5

Ross Sams Jr - Minta McCauley, Waco TX50.16%

Sunday B/C/D Swiss Teams - 29 Tables

MPsBCDNamesScore
8.22
1


Jim Greeney - Glenda Marshall - Arlene Freeman - Jean Townsend, Georgetown TX153.00
6.17
2


James Wueste - Kyong Shuey, Austin TX; Helen Kirby, Granite Shoals TX; Doris Howard, Llano TX128.00
4.62
3
1

Joyce Cooper - Jennifer Stocker - Ginger Lake - Carol Nelson, Austin TX126.00
3.47
4


Dianne Decker - Evelyn Cloninger - Phyllis Tate - Beverly Geurin, Austin TX119.00
2.74
5


Peter Hudson, Coppell TX; David Farris, Austin TX; Pamela Wiegmann - J Wiegmann, Lewisville TX; Betty Goolsby, Temple TX117.00
2.35
6


Belva Barrington, Belton TX; Ila Bates - Ross Sams Jr - Minta McCauley, Waco TX113.00
2.06
7


Joe Black - Lawton Hutchison - George Richards - Linda Anthony, Austin TX111.00
3.05
8
2
1
Jane Collins - Geneva Berg - Genevieve Lockley - Shirley Griffith, Georgetown TX109.00
2.28
3

Wanda Carter - Dorris Black, Temple TX; Jacque Ekhoff, Salado TX; Bennie Hansson, Gatesville TX99.00
1.71
4

Laura Delfeld - Hal DeShong - Mark McAllister, Austin TX; Clint Schuhmacher, Dallas TX94.00
1.70
5
2
Carolyn Gilmore - Dee Els - Nancy Pinkerton - Marilyn Holmes, Georgetown TX84.00

Sunday A/X Swiss Teams - 8 Tables / Based on 37 Tables

MPsAXNamesScore
11.75
1

Rosemary Kelley - Paul Kelley Jr - Elizabeth Tobias - Paul Tobias, Austin TX130.00
8.81
2
1
Mike Miller, Temple TX; James Bauer, Dallas TX; Pat Cassidy, Arlington TX; Roy Baughman, Pantego TX97.00
6.61
3

Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX95.00

 


Total masterpoints: 852.66 earned by 204 players.
Total attendance:  217 tables.

   1  26.90 Nancy Stanton, Frisco TX
   2  26.90 Beth Coker, Bryan TX
   3  23.72 Thomas Corlett, Waco TX
   4  23.72 Ethel Corlett, Waco TX
   5  18.08 George Pisk, Manchaca TX
   6  16.58 Rosemary Kelley, Austin TX
   7  16.58 Paul Kelley Jr, Austin TX
   8  15.86 Jo Smith, Abilene TX
   9  15.86 Anton (Tony) Haddad, Houston TX
  10  15.14 Linda Spangler, Duncanville TX
  11  15.14 Jerry Bigler, Austin TX
  12  15.14 Alan Copeland, Fort Worth TX
  13  11.75 Paul Tobias, Austin TX
  14  11.75 Elizabeth Tobias, Austin TX
  15  11.12 Mike Miller, Temple TX
  16  11.12 James Bauer, Dallas TX
  17  10.33 Roy Baughman, Pantego TX
  18  10.33 Pat Cassidy, Arlington TX
  19   9.22 Puddin Barnes, Brenham TX
  20   9.22 Pam LaShelle, Round Rock TX
  21   9.14 Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX
  22   9.14 Bill Staats, Southlake TX
  23   8.78 Mike Bukala, Waco TX
  24   8.78 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
  25   8.37 David Pennington, Temple TX
  26   8.22 Jim Greeney, Georgetown TX
  27   8.22 Jean Townsend, Georgetown TX
  28   8.22 Glenda Marshall, Georgetown TX
  29   8.22 Arlene Freeman, Georgetown TX
  30   8.06 Hal DeShong, Austin TX
  31   8.06 Clint Schuhmacher, Dallas TX
  32   7.75 Helen Simonette, Salado TX
  33   7.75 Dale Irish, Georgetown TX
  34   7.56 Mary Adams, Temple TX
  35   7.56 Jan Hart, Temple TX
  36   7.37 Fran Vanecko, San Antonio TX
  37   7.37 Becky Mosely, San Antonio TX
  38   7.31 Laura Delfeld, Austin TX
  39   7.20 Dale Allen, Temple TX
  40   7.20 Cynthia Strahm, Georgetown TX
  41   6.73 Peggi Kenny, Marlin TX
  42   6.73 C McCauley, Waco TX
  43   6.44 Helen Kirby, Granite Shoals TX
  44   6.44 Doris Howard, Llano TX
  45   6.17 Kyong Shuey, Austin TX
  46   6.17 James Wueste, Austin TX
  47   6.03 Ila Bates, Waco TX
  48   6.03 Belva Barrington, Belton TX
  49   5.98 Lenora Parrish, Woodway TX
  50   5.98 Bill Parrish, Woodway TX
  51   5.84 Thomas Clark, Austin TX
  52   5.67 M McLennan, Waco TX
  53   5.60 Michael Dileo, Austin TX
  54   5.42 Jack Lacy, Lago Vista TX
  55   5.42 Carolyn Pinto, Fort Worth TX
  56   5.39 Ross Sams Jr, Waco TX
  57   5.39 Minta McCauley, Waco TX
  58   5.04 James Goodwin, Temple TX
  59   4.66 Melody Gann, Arlington TX
  60   4.66 Billy Leeper, Fort Worth TX
  61   4.62 Joyce Cooper, Austin TX
  62   4.62 Jennifer Stocker, Austin TX
  63   4.62 Ginger Lake, Austin TX
  64   4.62 Carol Nelson, Austin TX
  65   4.33 Wanda Kuehler, Austin TX
  66   4.33 Bobbie Gruhlkey, Austin TX
  67   4.29 Paul Rothaus, Temple TX
  68   4.18 Wanda Carter, Temple TX
  69   4.18 Bennie Hansson, Gatesville TX
  70   3.98 Jacque Ekhoff, Salado TX
  71   3.98 Dorris Black, Temple TX
  72   3.78 Jane Collins, Georgetown TX
  73   3.78 Geneva Berg, Georgetown TX
  74   3.70 Caroline Baumann, Georgetown TX
  75   3.61 Melody Euler, Temple TX
  76   3.61 James Thurtell, Dallas TX
  77   3.58 Kathleen Midkiff, Temple TX
  78   3.58 Gene Thompson, Brenham TX
  79   3.47 Phyllis Tate, Austin TX
  80   3.47 Evelyn Cloninger, Austin TX
  81   3.47 Dianne Decker, Austin TX
  82   3.47 Beverly Geurin, Austin TX
  83   3.33 Marcy Cochran, Georgetown TX
  84   3.33 Lee Ellis, Georgetown TX
  85   3.31 Peter Hudson, Coppell TX
  86   3.31 Pamela Wiegmann, Lewisville TX
  87   3.31 J Wiegmann, Lewisville TX
  88   3.25 Susan Lambert, Georgetown TX
  89   3.25 James Brown, Georgetown TX
  90   3.05 Shirley Griffith, Georgetown TX
  91   3.05 Genevieve Lockley, Georgetown TX
  92   2.95 Beverly Larsen, Georgetown TX
  93   2.79 Malissa Baugh, Temple TX
  94   2.79 Barbara Lyons, Harker Heights TX
  95   2.74 Helen Levy, Temple TX
  96   2.74 Eiko King, Killeen TX
  97   2.71 Charles Hampton, Hewitt TX
  98   2.70 Richard Cunningham, Temple TX
  99   2.67 Genie Kaplan, Georgetown TX
 100   2.58 John Smith, Georgetown TX
 101   2.58 Diane Smith, Georgetown TX
 102   2.48 Jon Richard Ware, New Braunfels TX
 103   2.46 Asa Waterman, Waco TX
 104   2.31 Suzann Patterson, Georgetown TX
 105   2.31 Annette Ruth, Georgetown TX
 106   2.28 Terri O'Brien, Austin TX
 107   2.28 Lucerne Bunch, Austin TX
 108   2.21 Edna Tuerck, Temple TX
 109   2.21 Dennis Laxton, Temple TX
 110   2.21 Betty Goolsby, Temple TX
 111   2.18 James La Fountain, Temple TX
 112   2.13 Janice Walker, Temple TX
 113   2.10 Joan Cation, Eddy TX
 114   2.06 Linda Anthony, Austin TX
 115   2.06 Lawton Hutchison, Austin TX
 116   2.06 Joe Black, Austin TX
 117   2.06 George Richards, Austin TX
 118   1.94 David Farris, Austin TX
 119   1.88 Vivian Thompson, Austin TX
 120   1.88 Jan McLaurin, Cedar Park TX
 121   1.82 Lanelle Boone, Gatesville TX
 122   1.71 Mark McAllister, Austin TX
 123   1.70 Nancy Pinkerton, Georgetown TX
 124   1.70 Marilyn Holmes, Georgetown TX
 125   1.70 Dee Els, Georgetown TX
 126   1.70 Carolyn Gilmore, Georgetown TX
 127   1.69 Juanita Buck, Temple TX
 128   1.61 Roger Swaim, Temple TX
 129   1.61 Norma Swaim, Temple TX
 130   1.56 Martha McKinney, Waco TX
 131   1.46 Leonard Benton, Temple TX
 132   1.46 Arlo Patterson, Temple TX
 133   1.45 Ann Wallace, Temple TX
 134   1.34 Peggy Phelps, Kosse TX
 135   1.34 Lyndon Phelps, Kosse TX
 136   1.32 R Boner, Austin TX
 137   1.32 P Burka, Austin TX
 138   1.32 Evelyn Smith, Temple TX
 139   1.28 Rolinda Brindley, Temple TX
 140   1.28 Georgia Tarver, Temple TX
 141   1.24 Winford Boyd, Kemp TX
 142   1.24 Janice Boyd, Kemp TX
 143   1.22 Garnell Cunningham, Waco TX
 144   1.19 Stephen Olson, Temple TX
 145   1.10 Walter Winters, Waco TX
 146   1.10 Rosemary Nichols, Temple TX
 147   1.10 Betty Zelisko, Temple TX
 148   1.08 Patty Hinze, San Antonio TX
 149   1.08 Nagy Kamel, Plano TX
 150   1.08 Kevin Cline, Irving TX
 151   1.08 Greg Hinze, San Antonio TX
 152   1.07 Phil Merkel, Frisco TX
 153   1.07 Linda Thomas, Dallas TX
 154   1.02 Tom Denson, Temple TX
 155   1.00 Shirley Holland, Austin TX
 156   1.00 Mary McCarron, Austin TX
 157   1.00 Eugene Cavanaugh, Austin TX
 158   1.00 David McCarron, Austin TX
 159   0.97 Robert Burton, Georgetown TX
 160   0.97 Dolline Burton, Georgetown TX
 161   0.84 Larry Franz, Georgetown TX
 162   0.84 Janette Mathias, Waco TX
 163   0.84 Jackie Franz, Georgetown TX
 164   0.75 Patrick Long, Austin TX
 165   0.75 Mickie Damon, Georgetown TX
 166   0.75 Lynn Sykes, Belton TX
 167   0.75 Joe Nance, Bryan TX
 168   0.75 Harry Kenny, Marlin TX
 169   0.75 Gerald Oliphant, Urbandale IA
 170   0.75 Donna Gerber, Georgetown TX
 171   0.75 David Beam, Cedar Park TX
 172   0.75 Charlynn Casey, Temple TX
 173   0.75 Carolyn Parker, Belton TX
 174   0.75 Brenda Oliphant, Urbandale IA
 175   0.75 Beverly Greer, Georgetown TX
 176   0.60 Julia Bales, Waco TX
 177   0.58 Georgie Jaeger, Colleyville TX
 178   0.58 Bobby Jaeger, Colleyville TX
 179   0.57 Susie Olmsteaad, Temple TX
 180   0.57 Sharon Clark, Waco TX
 181   0.57 G Nell Carpenter, Woodway TX
 182   0.54 Trudi Lamendola, Waco TX
 183   0.54 Sandy Molander, Malakoff TX
 184   0.54 Gloria Rowland, Mabank TX
 185   0.54 Catherine Valentine, Hewitt TX
 186   0.54 Bonnie Magee, Mabank TX
 187   0.54 Billie Lewis, Plano TX
 188   0.54 Beverly Smith, Woodway TX
 189   0.52 M Christina Francis, Belton TX
 190   0.52 David Francis, Belton TX
 191   0.50 Verna Smalley, Gatesville TX
 192   0.50 Roy Butler, Temple TX
 193   0.50 Lucy Wilson, Gatesville TX
 194   0.50 Jo Pennington, Pflugerville TX
 195   0.50 James Hurst, Austin TX
 196   0.50 Bobbie Perley, Waco TX
 197   0.50 Andrew Smalley, Gatesville TX
 198   0.38 Tom Banet, Georgetown TX
 199   0.38 Gail Banet, Georgetown TX
 200   0.27 George Fowler, Belton TX
 201   0.25 Patricia Johnson, Temple TX
 202   0.25 Frank Hefley, Kempner TX
 203   0.25 Evelyn Keegan, Copperas Cove TX
 204   0.25 Dorothy White, Temple TX