Bridge On The Brazos

Waco Tx
August 1-3, 2008

Click here for Masterpoint Winners List


Fri Aft Strat Pairs - 20.5 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1
1

Betty Goolsby, Temple TX; Genie Kaplan, Georgetown TX61.28%
3.88
2
2

David Buck - Juanita Buck, Temple TX58.56%
2.91
3
3
1
Peggi Kenny, Marlin TX; Bill Parrish, Woodway TX57.95%
2.18
4
4

Jack Goldhammer - Robert Pollsen, Georgetown TX57.38%
1.46
5/6
5/6
2
Charles Truby - Ann Truby, Stephenville TX57.18%
1.44
5/6
5/6

Julia Bales - Walter Winters, Waco TX57.18%
1.10

3
Valarie Chapman, Athens TX; Jean Roach, Kaufman TX53.58%
0.82

4
Sharon Clark, Waco TX; G Nell Carpenter, Woodway TX53.37%
0.62

5
Lynn Sykes, Belton TX; Tom Denson, Temple TX51.00%

Fri Eve Strat Pairs - 13.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.83
1


James Bauer, Dallas TX; Mike Miller, Temple TX72.16%
2.87
2


Beth Coker, Bryan TX; Nancy Stanton, Frisco TX66.29%
2.15
3


Martha Young - Bob Scallan, Dallas TX64.02%
1.62
4


Puddin Barnes, Brenham TX; J Bachman Nabors III, Kempner TX59.28%
2.67
5
1

Kerry Goldsmith - Dan Goldsmith, Jr, Weatherford TX58.14%
2.00
6
2

Caroline Baumann - Cynthia Strahm, Georgetown TX57.58%
1.50
3

Phil Merkel, Frisco TX; Linda Thomas, Dallas TX57.39%
1.62
4
1
Don Grider - Inez Grider, Georgetown TX50.95%
1.22
5
2
Valarie Chapman, Athens TX; Jean Roach, Kaufman TX49.24%
0.91

3
Susan Breeding - Diana Whitfield, Austin TX48.67%
0.81

4
Van Ziegler - Joseph Ziegler, Georgetown TX48.48%

Friday KO Bracket 1 - 7 Tables

MPsRankNames
10.77
1
Mark Bumgardner, Carrollton TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Mike Bukala, Waco TX; Bill Staats, Southlake TX
5.71
2
Melody Euler - James La Fountain, Temple TX; James Thurtell, Dallas TX; Jon Richard Ware, New Braunfels TX

Friday KO Bracket 2 - 6 Tables

MPsRankNames
3.74
1
Barbara McMinn - Jane Jordan - Lois Griffith, Waxahachie TX; J White, Mount Carmel IL
1.98
2
Gary Carey, Coppell TX; Mary Lou Collins, Denton TX; T Jean Kidd, Double Oak TX; Thomas Miyake, Corinth TX

Sat Aft Strat Pairs - 20.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Puddin Barnes, Brenham TX; J Bachman Nabors III, Kempner TX65.19%
3.75
2


Mike Miller, Temple TX; James Bauer, Dallas TX61.92%
2.81
3


Lyndon Phelps - Peggy Phelps, Kosse TX61.35%
3.37
4
1

William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX60.68%
2.53
5
2

Elaine Wood, Southlake TX; David Pearlman, Trophy Club TX60.54%
1.90
6
3

Caroline Baumann - Beverly Larsen, Georgetown TX60.42%
1.84
4
1
Judy Taylor Dayton, Moody TX; Robert Smith, Lorena TX59.63%
1.67
5
2
Lynn Sykes, Belton TX; Tom Denson, Temple TX58.80%
1.17
6

Richard Cunningham - David Pennington, Temple TX56.71%
1.04

3
Elizabeth Hutchison, Aledo TX; Joseph Kingcade, Brenham TX47.45%
0.78

4
Valarie Chapman, Athens TX; Jean Roach, Kaufman TX46.99%
0.70

5
Evelyn Smith - Beverly Bonnet, Temple TX45.63%

Saturday KO Bracket 1 - 6 Tables

MPsRankNames
10.47
1
Mark Bumgardner, Carrollton TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Bill Staats, Southlake TX; Mike Bukala, Waco TX
5.55
2
Melody Euler, Temple TX; Jack Lacy, Lago Vista TX; James Thurtell, Dallas TX; Nagy Kamel, Plano TX

Saturday KO Bracket 2 - 8 Tables

MPsRankNames
5.15
1
Barbara McMinn - Jane Jordan - Lois Griffith, Waxahachie TX; J White, Mount Carmel IL
2.73
2
T Jean Kidd, Double Oak TX; Mary Lou Collins, Denton TX; Thomas Miyake, Corinth TX; Gary Carey, Coppell TX

Sat Eve Strat Pairs - 12.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.67
1


Marilou Powell - Pam LaShelle, Round Rock TX60.88%
2.41
2/3
1/2

William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX59.03%
2.41
2/3
1/2

David Pearlman, Trophy Club TX; Elaine Wood, Southlake TX59.03%
1.55
4
3

Kerry Goldsmith - Dan Goldsmith, Jr, Weatherford TX57.18%
1.16
5


Nancy Kornegay - Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX56.71%
0.87
6


James La Fountain, Temple TX; Genie Kaplan, Georgetown TX56.25%
0.95
4

Donald Varvel - Eleanor Sherwyn, Corpus Christi TX53.24%
1.41

1
Valarie Chapman, Athens TX; Jean Roach, Kaufman TX49.07%
1.06

2
Lynn Sykes, Belton TX; Tom Denson, Temple TX48.84%

Jeanne Davis A/X Swiss Tm - 8 Tables / Based on 21 Tables

MPsAXNamesScore
7.75
1

Mark Bumgardner, Carrollton TX; Hugh Hillaker, Grand Prairie TX; Bill Staats, Southlake TX; Mike Bukala, Waco TX134.00
5.81
2
1
Richard Strahm - Cynthia Strahm, Georgetown TX; Puddin Barnes, Brenham TX; J Bachman Nabors III, Kempner TX128.00
4.36
3

Thomas Corlett - Ethel Corlett, Waco TX; Nancy Stanton, Frisco TX; Beth Coker, Bryan TX120.00

Jeanne Davis B/C/D Swiss - 13 Tables

MPsBCDNamesScore
5.03
1


Bryan Morgan, Dallas TX; William Garrard Jr - Donna Garrard, Irving TX; Edward Yetter, Garland TX142.00
3.77
2


Donald Varvel - Eleanor Sherwyn, Corpus Christi TX; Patrick Long, Austin TX; Charles Hampton, Hewitt TX131.00
3.89
3
1
1
Barbara McMinn - Lois Griffith - Jane Jordan, Waxahachie TX; J White, Mount Carmel IL106.00
2.12
4


C McCauley - Minta McCauley - Walter Winters, Waco TX; Peggi Kenny, Marlin TX101.00
2.92
5
2

Stephen Olson - Juanita Buck - David Buck, Temple TX; Helen Simonette, Salado TX90.00
1.92
3/4
2/3
Mary Lou Collins, Denton TX; Gary Carey, Coppell TX; T Jean Kidd, Double Oak TX; Thomas Miyake, Corinth TX85.00
1.92
3/4
2/3
Jan Hart - Kathleen Midkiff - Tom Denson, Temple TX; Lynn Sykes, Belton TX85.00

 


Total masterpoints: 606.36 earned by 134 players.
Total attendance:  159 tables.

   1  28.99 Mike Bukala, Waco TX
   2  28.99 Mark Bumgardner, Carrollton TX
   3  28.99 Hugh Hillaker, Grand Prairie TX
   4  28.99 Bill Staats, Southlake TX
   5  12.78 Lois Griffith, Waxahachie TX
   6  12.78 Jane Jordan, Waxahachie TX
   7  12.78 J White, Mount Carmel IL
   8  12.78 Barbara McMinn, Waxahachie TX
   9  12.43 Puddin Barnes, Brenham TX
  10  12.43 J Bachman Nabors III, Kempner TX
  11  12.34 Melody Euler, Temple TX
  12  12.34 James Thurtell, Dallas TX
  13  10.81 William Garrard Jr, Irving TX
  14  10.81 Donna Garrard, Irving TX
  15   9.30 Cynthia Strahm, Georgetown TX
  16   8.68 Nancy Stanton, Frisco TX
  17   8.68 Beth Coker, Bryan TX
  18   8.14 James La Fountain, Temple TX
  19   7.99 Mike Miller, Temple TX
  20   7.99 James Bauer, Dallas TX
  21   7.63 David Buck, Temple TX
  22   6.88 Genie Kaplan, Georgetown TX
  23   6.80 Juanita Buck, Temple TX
  24   6.78 Thomas Corlett, Waco TX
  25   6.78 Ethel Corlett, Waco TX
  26   6.63 Thomas Miyake, Corinth TX
  27   6.63 T Jean Kidd, Double Oak TX
  28   6.63 Nagy Kamel, Plano TX
  29   6.63 Mary Lou Collins, Denton TX
  30   6.63 Jack Lacy, Lago Vista TX
  31   6.63 Gary Carey, Coppell TX
  32   6.43 Jon Richard Ware, New Braunfels TX
  33   6.41 Richard Strahm, Georgetown TX
  34   6.38 Elaine Wood, Southlake TX
  35   6.23 Peggi Kenny, Marlin TX
  36   5.69 Caroline Baumann, Georgetown TX
  37   5.54 Tom Denson, Temple TX
  38   5.54 Lynn Sykes, Belton TX
  39   5.53 Eleanor Sherwyn, Corpus Christi TX
  40   5.53 Donald Varvel, Corpus Christi TX
  41   5.34 Peggy Phelps, Kosse TX
  42   5.34 Lyndon Phelps, Kosse TX
  43   5.18 Pam LaShelle, Round Rock TX
  44   5.18 Marilou Powell, Round Rock TX
  45   5.17 Betty Goolsby, Temple TX
  46   5.05 Kerry Goldsmith, Weatherford TX
  47   5.05 Dan Goldsmith, Jr, Weatherford TX
  48   5.03 Edward Yetter, Garland TX
  49   5.03 Bryan Morgan, Dallas TX
  50   4.94 David Pearlman, Trophy Club TX
  51   4.66 Minta McCauley, Waco TX
  52   4.58 Charles Hampton, Hewitt TX
  53   4.54 Martha Young, Dallas TX
  54   4.54 Bob Scallan, Dallas TX
  55   4.51 Valarie Chapman, Athens TX
  56   4.51 Jean Roach, Kaufman TX
  57   4.35 Walter Winters, Waco TX
  58   3.79 C McCauley, Waco TX
  59   3.77 Patrick Long, Austin TX
  60   3.59 Stephen Olson, Temple TX
  61   3.59 Helen Simonette, Salado TX
  62   3.48 Phil Merkel, Frisco TX
  63   3.48 Linda Thomas, Dallas TX
  64   3.41 Stephen Kornegay, N Richlnd Hls TX
  65   3.41 Nancy Kornegay, N Richlnd Hls TX
  66   3.32 Bill Parrish, Woodway TX
  67   2.72 Robert Pollsen, Georgetown TX
  68   2.72 Jack Goldhammer, Georgetown TX
  69   2.62 Beverly Larsen, Georgetown TX
  70   2.56 Kathleen Midkiff, Temple TX
  71   2.43 Inez Grider, Georgetown TX
  72   2.43 Don Grider, Georgetown TX
  73   2.35 Garnell Cunningham, Waco TX
  74   2.04 Julia Bales, Waco TX
  75   1.92 Jan Hart, Temple TX
  76   1.84 Robert Smith, Lorena TX
  77   1.84 Judy Taylor Dayton, Moody TX
  78   1.77 David Pennington, Temple TX
  79   1.66 R Segerlind, Dallas TX
  80   1.66 Linda Spangler, Duncanville TX
  81   1.61 Joseph Kingcade, Brenham TX
  82   1.60 Thomas Davis, Waco TX
  83   1.60 Jeanne Davis, Waco TX
  84   1.46 Charles Truby, Stephenville TX
  85   1.46 Ann Truby, Stephenville TX
  86   1.45 M McLennan, Waco TX
  87   1.44 Suresh Agrawal, Rowlett TX
  88   1.34 Van Ziegler, Georgetown TX
  89   1.34 Joseph Ziegler, Georgetown TX
  90   1.24 Lanelle Boone, Gatesville TX
  91   1.17 Richard Cunningham, Temple TX
  92   1.04 Elizabeth Hutchison, Aledo TX
  93   0.91 Susan Breeding, Austin TX
  94   0.91 Diana Whitfield, Austin TX
  95   0.90 Ross Sams Jr, Waco TX
  96   0.90 Jim Greeney, Georgetown TX
  97   0.90 Jean Townsend, Georgetown TX
  98   0.90 Ila Bates, Waco TX
  99   0.90 Glenda Marshall, Georgetown TX
 100   0.88 Lenora Parrish, Woodway TX
 101   0.85 Billie Moses, Waco TX
 102   0.83 Jo McDaniel, Georgetown TX
 103   0.82 Sharon Clark, Waco TX
 104   0.82 G Nell Carpenter, Woodway TX
 105   0.81 Robert Stout, Austin TX
 106   0.81 Kay Lynch, Georgetown TX
 107   0.81 Barbara Lyons, Harker Heights TX
 108   0.76 Linda Anderson, Waco TX
 109   0.76 Janet Anderson, Waco TX
 110   0.72 Richard Wall, Harker Heights TX
 111   0.70 Evelyn Smith, Temple TX
 112   0.70 Beverly Bonnet, Temple TX
 113   0.60 Verna Smalley, Gatesville TX
 114   0.60 Rich Brandenburg, Coppell TX
 115   0.60 Max Frey, Dallas TX
 116   0.60 Mary McCarron, Austin TX
 117   0.60 Janis McIntosh, Waco TX
 118   0.60 Janette Mathias, Waco TX
 119   0.60 James Wueste, Austin TX
 120   0.60 Harvey Browning, Georgetown TX
 121   0.60 David McCarron, Austin TX
 122   0.60 Bobbie Perley, Waco TX
 123   0.60 Andrew Smalley, Gatesville TX
 124   0.57 Martha McKinney, Waco TX
 125   0.54 Frank Hefley, Kempner TX
 126   0.54 Edna Lassetter, Temple TX
 127   0.37 Scott Humphrey, Pflugerville TX
 128   0.37 Kathleen Bumgardner, Carrollton TX
 129   0.30 Lucy Wilson, Temple TX
 130   0.30 Belva Barrington, Belton TX
 131   0.27 Paul Rothaus, Temple TX
 132   0.27 M Christina Francis, Belton TX
 133   0.27 James Goodwin, Temple TX
 134   0.27 David Francis, Belton TX