Seven Cities Sectional

Titusville,Pa
3/30-4/1,2007

Click here for Masterpoint Winners List


Womens Pair - 15.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1
1
Deborah Shoup, Mt Pleasant PA; Suzanne Shields, Connellsville PA62.59%
2.50
2
2

Rae Oltean - Laura Perry, Youngstown OH60.35%
1.87
3
3

Donna Guerra - Virginia Knox, Warren OH58.28%
1.40
4


Lynn Rafferty, Columbiana OH; Betty Owens, Struthers OH57.12%
1.05
5


Barbara Belardi, Pittsburgh PA; Cecilia Powell, Monroeville PA56.44%
1.04
6
4
2
Patricia Woodruff - Joan Debolt, Bradford PA56.24%
0.78
5

Cathy Marsteller, Niles OH; Julia Allen, Willoughby OH56.22%
0.59
6

Alieen Clay, New Salem PA; Charlotte Ludwig, Connellsville PA55.46%
0.73

3
Sheryl Hershock, Laughlintown PA; Lois Marietti, Lower Burrell PA52.46%
0.55

4
Janice Smith, Beaver Falls PA; Joane D'Antonio, Sewickley PA51.43%

Friday Aft Open Pair - 19.5 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1
1
1
Thomas Dillon - Susan Dillon, Pittsburgh PA65.97%
5.63
2
2

Sue Golier - Jacquelyn Skirboll, Pittsburgh PA64.81%
4.22
3
3

Harold Wagner, Titusville PA; Grant Shorts, Meadville PA60.50%
3.16
4
4
2
Donald Huber - Susan Huber, Canfield OH59.72%
2.37
5


Margery Tamres - Arlene Port, Pittsburgh PA58.54%
1.78
6
5

Steven Grzegorzewski - Barbara Grzegorzewski, Meadville PA58.45%
0.90
6

Francis Tseng - Lori Benacci, Erie PA56.48%
1.67

3
David Kresh - Cathi Kresh, Washington PA56.21%
0.73

4
Daniel Lerminiaux, Olean NY; Kenneth Freer, Cuba NY52.95%

Friday Eve Open Pair - 36.0 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Marjorie Baldwin, Akron OH; Pat Chisholm, Macedonia OH69.55%
5.75
2


James Klein - Barbara Klein, Pittsburgh PA66.44%
5.48
3
1

Annette Carrano, Greer SC; Maria Elena Turano, Sutherland VA65.86%
3.24
4


Arlene Port - Margery Tamres, Pittsburgh PA60.88%
4.11
5
2

Betty Carey, Leetonia OH; Aileen Keppler, Youngstown OH58.33%
1.82
6


Rae Oltean, Youngstown OH; Lynn Rafferty, Columbiana OH58.10%
3.08
3

Jean Brackett, Butler PA; Helen Brydon, Slippery Rock PA58.01%
2.31
4

Cathy Marsteller, Niles OH; Julia Allen, Willoughby OH57.18%
1.75
5

Robert Freemon - Lorraine Worsley, Butler PA56.48%
1.30
6

Donna Guerra - Virginia Knox, Warren OH56.41%
2.17

1
Herbert Heller, Pittsburgh PA; Sally Kellar, Willowdale ON54.17%
1.63

2
Thomas Dillon - Susan Dillon, Pittsburgh PA53.24%
1.22

3
Sarah Wozniak, Murrysville PA; Charlene Benedict, Latrobe PA53.20%
0.92

4
David Kresh - Cathi Kresh, Washington PA52.08%
0.70

5
Chester Mott - Lois Mott, Linesville PA51.85%
0.70

6
Sheryl Hershock, Laughlintown PA; Lois Marietti, Lower Burrell PA51.39%

Friday Late Zip Swiss - 8 Tables

MPsABNamesScore
1.95
1

Ronald Sain - Wayne Obitz - James Gray, Indiana PA; George Kury, Johnstown PA96.00
1.46
2

Chester Mott - Lois Mott, Linesville PA; Clifford Huffman, Rural Valley PA; Donald Toy, Kittanning PA80.00
1.10
3

N Carbone - Elizabeth Carbone, Crabtree PA; Bea Hackenberg - Leroy Hackenberg II, Pittsburgh PA; Angela Agnello, Indiana PA69.00
1.41
1
Patricia Woodruff - Joan Debolt - Bonnie Smith, Bradford PA; Maxine Davis, Westline PA45.00

Saturday Open Pair - 38.5 Tables

MPsABCNamesScore
12.00
1


Charlotte Baff - Martin Baff, Beachwood OH64.98%
9.07
2
1

Donna Guerra - Virginia Knox, Warren OH62.38%
6.80
3
2

Douglas Megill - Mark Pascale, Warren PA62.26%
5.10
4
3

Robert Freemon - Lorraine Worsley, Butler PA61.82%
3.83
5
4

Charles Smith, Erie PA; James Wise, Cambridge Spgs PA60.10%
3.63
6
5

Brenda Merkich, Kinsman OH; Diana Richards, Niles OH59.94%
2.15
7
6

Wayne Obitz - James Gray, Indiana PA58.51%
3.57

1
David Kresh - Cathi Kresh, Washington PA56.00%
2.68

2
Grant Shorts, Meadville PA; Paul Nettrour, Greenville PA55.09%
2.01

3
Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA; Elaina Dylewski, Erie PA53.37%
1.51

4
Herbert Heller, Pittsburgh PA; Sally Kellar, Willowdale ON53.31%
1.13

5
Donald Huber - Susan Huber, Canfield OH49.68%
0.85

6
Chester Mott - Lois Mott, Linesville PA49.38%

Saturday Zip Swiss - 10 Tables

MPsABCNamesScore
3.33
1
1

Ronald Sain - James Gray - Wayne Obitz, Indiana PA; George Kury, Johnstown PA97.00
2.50
2


Henry Nelson, Zelienople PA; Jane Crowley, Ellwood City PA; Iola Croner, Ambridge PA; Lorraine Worsley, Butler PA83.00
1.87
3


Barbara Belardi - James Klein, Pittsburgh PA; Charlotte Ludwig, Connellsville PA; Cecilia Powell, Monroeville PA82.00
1.40
4


Janice Smith, Beaver Falls PA; Joane D'Antonio, Sewickley PA; Stephanie Alexander - Robert Alexander, Mentor OH72.00
1.86
2

Yvonne Coursen, Lower Burrell PA; Steven Grzegorzewski - Barbara Grzegorzewski, Meadville PA; David Kresh, Washington PA59.00
1.74
3
1
Joan Debolt - Patricia Woodruff, Bradford PA; Elnora Morgan, Derrick City PA; Frank Wedekind, Shippenville PA51.00

Sunday Swiss Teams - 39 Tables

MPsABCNamesScore
12.25
1
1

Carol Bolen, Gibsonia PA; John Bernhard - Joseph Secka Sr, Pittsburgh PA; Paula Shrut, Oakdale PA163.00
9.19
2


Martin Baff - Charlotte Baff, Beachwood OH; Marjorie Baldwin, Akron OH; Pat Chisholm, Macedonia OH156.00
6.89
3
2

Steven Grzegorzewski - Barbara Grzegorzewski, Meadville PA; Francis Tseng, Erie PA; Marc Sylvester, Edinboro PA151.00
5.17
4


Dan Roseberry, Dover OH; Elio Catalfamo - Margery Tamres, Pittsburgh PA; Jim Overcasher, East Canton OH149.00
3.88
5


Alice Williams, Turtle Creek PA; Laura Perry - Rae Oltean - Nancy Michael, Youngstown OH; Lynn Rafferty, Columbiana OH; Betty Owens, Struthers OH147.00
2.55
6/7


Doris Hamilton, W Springfield PA; Rose Jaskiewicz, Erie PA; Jane Crowley, Ellwood City PA; Iola Croner, Ambridge PA137.00
2.55
6/7


Barbara Belardi, Pittsburgh PA; Lawrence Evans, Monongahela PA; Cecilia Powell, Monroeville PA; Sarah Soster, State College PA; Peggy Shivetts, Latrobe PA137.00
4.98
3

Thomas Dillon - Susan Dillon, Pittsburgh PA; Nancy Frampton, Bradford PA; Elnora Morgan, Derrick City PA136.00
3.74
4

Sue Golier - Jacquelyn Skirboll - Judit Bardi - Istvan Bardi, Pittsburgh PA129.00
2.80
5
1
Donald Huber - Susan Huber, Canfield OH; Robert Carroll, Warren OH; Bradley Sevcik, Olmsted Falls OH125.00
2.10
6

Raymond Kramer - Yvonne Coursen, Lower Burrell PA; Ralph Horst, New Kensington PA; Marian Myers, Latrobe PA119.00
1.83

2
James Wise, Cambridge Spgs PA; Anne Jedlicka, Edinboro PA; Jim Davis - Melvin Skol, Erie PA108.00

 


Total masterpoints: 820.28 earned by 190 players.
Total attendance:  245 tables.

   1  22.42 Martin Baff, Beachwood OH
   2  22.42 Charlotte Baff, Beachwood OH
   3  20.36 Pat Chisholm, Macedonia OH
   4  20.36 Marjorie Baldwin, Akron OH
   5  14.92 Thomas Dillon, Pittsburgh PA
   6  14.92 Susan Dillon, Pittsburgh PA
   7  13.02 Virginia Knox, Warren OH
   8  13.02 Donna Guerra, Warren OH
   9  12.25 Paula Shrut, Oakdale PA
  10  12.25 Joseph Secka Sr, Pittsburgh PA
  11  12.25 John Bernhard, Pittsburgh PA
  12  12.25 Carol Bolen, Gibsonia PA
  13  11.17 Steven Grzegorzewski, Meadville PA
  14  11.17 Barbara Grzegorzewski, Meadville PA
  15  10.78 Margery Tamres, Pittsburgh PA
  16  10.54 James Klein, Pittsburgh PA
  17  10.39 Lorraine Worsley, Butler PA
  18  10.26 Sue Golier, Pittsburgh PA
  19  10.26 Jacquelyn Skirboll, Pittsburgh PA
  20   8.68 Francis Tseng, Erie PA
  21   8.67 Barbara Klein, Pittsburgh PA
  22   8.54 David Kresh, Washington PA
  23   8.47 Wayne Obitz, Indiana PA
  24   8.47 James Gray, Indiana PA
  25   8.19 Ronald Sain, Indiana PA
  26   8.19 George Kury, Johnstown PA
  27   7.89 Robert Freemon, Butler PA
  28   7.71 Elnora Morgan, Derrick City PA
  29   7.67 Marc Sylvester, Edinboro PA
  30   7.38 Rae Oltean, Youngstown OH
  31   7.16 Grant Shorts, Meadville PA
  32   7.09 Susan Huber, Canfield OH
  33   7.09 Donald Huber, Canfield OH
  34   7.03 Lynn Rafferty, Columbiana OH
  35   6.80 Mark Pascale, Warren PA
  36   6.80 Laura Perry, Youngstown OH
  37   6.80 Douglas Megill, Warren PA
  38   6.68 Cathi Kresh, Washington PA
  39   6.67 Maria Elena Turano, Sutherland VA
  40   6.67 Annette Carrano, Greer SC
  41   6.46 Diana Richards, Niles OH
  42   6.46 Brenda Merkich, Kinsman OH
  43   6.31 Cecilia Powell, Monroeville PA
  44   6.31 Barbara Belardi, Pittsburgh PA
  45   6.25 Betty Owens, Struthers OH
  46   6.01 Jean Brackett, Butler PA
  47   6.01 Helen Brydon, Slippery Rock PA
  48   5.97 Nancy Frampton, Bradford PA
  49   5.93 Henry Nelson, Zelienople PA
  50   5.80 Julia Allen, Willoughby OH
  51   5.80 Cathy Marsteller, Niles OH
  52   5.66 James Wise, Cambridge Spgs PA
  53   5.61 Arlene Port, Pittsburgh PA
  54   5.52 Peggy Shivetts, Latrobe PA
  55   5.52 Lawrence Evans, Monongahela PA
  56   5.33 Jane Crowley, Ellwood City PA
  57   5.33 Iola Croner, Ambridge PA
  58   5.17 Jim Overcasher, East Canton OH
  59   5.17 Elio Catalfamo, Pittsburgh PA
  60   5.17 Dan Roseberry, Dover OH
  61   5.01 Leroy Hackenberg II, Pittsburgh PA
  62   4.96 Frank Wedekind, Shippenville PA
  63   4.95 Donald Toy, Kittanning PA
  64   4.95 Clifford Huffman, Rural Valley PA
  65   4.87 Charles Smith, Erie PA
  66   4.85 Sally Kellar, Willowdale ON
  67   4.85 Herbert Heller, Pittsburgh PA
  68   4.74 Harold Wagner, Titusville PA
  69   4.73 Bea Hackenberg, Pittsburgh PA
  70   4.72 Patricia Woodruff, Bradford PA
  71   4.72 Joan Debolt, Bradford PA
  72   4.71 Doris Hamilton, W Springfield PA
  73   4.65 Suzanne Shields, Connellsville PA
  74   4.63 Betty Carey, Leetonia OH
  75   4.63 Aileen Keppler, Youngstown OH
  76   4.43 Deborah Shoup, Mt Pleasant PA
  77   4.22 Yvonne Coursen, Lower Burrell PA
  78   4.10 Charlotte Ludwig, Connellsville PA
  79   3.81 Nancy Michael, Youngstown OH
  80   3.76 Lois Mott, Linesville PA
  81   3.76 Chester Mott, Linesville PA
  82   3.74 Judit Bardi, Pittsburgh PA
  83   3.74 Istvan Bardi, Pittsburgh PA
  84   3.74 Angela Agnello, Indiana PA
  85   3.62 Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA
  86   3.62 Elaina Dylewski, Erie PA
  87   3.61 Alice Williams, Turtle Creek PA
  88   3.58 Joane D'Antonio, Sewickley PA
  89   3.58 Janice Smith, Beaver Falls PA
  90   3.43 Alexander Bealles, Butler PA
  91   3.22 Barbara Wedekind, Shippenville PA
  92   3.14 Martin Kumer, Monroeville PA
  93   3.10 Doris Kirsch, E Springfield PA
  94   3.00 Arlene Jacobelli, Jeannette PA
  95   2.95 Raymond Kramer, Lower Burrell PA
  96   2.95 Ralph Horst, New Kensington PA
  97   2.80 Robert Carroll, Warren OH
  98   2.80 Bradley Sevcik, Olmsted Falls OH
  99   2.77 Kitty Jo Hellmann, Latrobe PA
 100   2.68 Paul Nettrour, Greenville PA
 101   2.55 Rose Jaskiewicz, Erie PA
 102   2.54 George Spine Jr, Coraopolis PA
 103   2.54 Beverly Ann Spine, Coraopolis PA
 104   2.45 Alieen Clay, New Salem PA
 105   2.36 Marian Myers, Latrobe PA
 106   2.35 Virginia Bulko, Erie PA
 107   2.35 Elise Nick, Erie PA
 108   2.34 Vernon De Jong, Sharon PA
 109   2.34 Dolores Bloom, Warren OH
 110   2.21 Patricia Novak, Mentor OH
 111   2.21 Elmer Pierce, Chesterland OH
 112   2.21 Beverly Walz, North East PA
 113   2.21 Albert Walz, North East PA
 114   2.18 Sarah Wozniak, Murrysville PA
 115   2.18 Charlene Benedict, Latrobe PA
 116   2.11 N Carbone, Crabtree PA
 117   2.11 Elizabeth Carbone, Crabtree PA
 118   2.10 Sheryl Hershock, Laughlintown PA
 119   2.10 Lois Marietti, Lower Burrell PA
 120   2.08 Kathleen Horan, Erie PA
 121   2.08 Emme Hawn, Erie PA
 122   1.83 Ruth Nelson, Aliquippa PA
 123   1.83 Melvin Skol, Erie PA
 124   1.83 Mary Lou Spine, Coraopolis PA
 125   1.83 Lois Huffman, Monroeville PA
 126   1.83 Jim Davis, Erie PA
 127   1.83 Dolores Kovatch, Kittanning PA
 128   1.83 Anne Jedlicka, Edinboro PA
 129   1.82 Mary Lou Flach, Sewickley PA
 130   1.82 Doris Hess, Beaver PA
 131   1.79 Lori Benacci, Erie PA
 132   1.72 Judie Lamberton, Erie PA
 133   1.64 Pat Roberts, Youngstown OH
 134   1.64 Jim Roberts, Youngstown OH
 135   1.62 Perry Wetzel, Fredonia PA
 136   1.62 Lois Wetzel, Fredonia PA
 137   1.51 William Flick, Tionesta PA
 138   1.51 Laura Flick, Tionesta PA
 139   1.51 Kenneth Freer, Cuba NY
 140   1.51 Daniel Lerminiaux, Olean NY
 141   1.45 Sarah Soster, State College PA
 142   1.43 Shirley Schaffer, Youngstown OH
 143   1.43 Bill Schaffer, Youngstown OH
 144   1.41 Maxine Davis, Westline PA
 145   1.41 Bonnie Smith, Bradford PA
 146   1.40 Stephanie Alexander, Mentor OH
 147   1.40 Robert Alexander, Mentor OH
 148   1.31 Patsy Bachman, Butler PA
 149   1.31 Betty Thompson, Butler PA
 150   1.30 Neva Winkle, Industry PA
 151   1.30 Marylou Ford, Beaver Falls PA
 152   1.10 Kalina Braun, Cortland OH
 153   1.10 George Braun, Cortland OH
 154   1.04 Mary Mercatoris, Meadville PA
 155   1.04 Mary Anne Kriesen, Mentor OH
 156   1.04 Helen Radigan, Mentor OH
 157   1.04 Frank O'Neil, Mentor OH
 158   1.04 Carol Madison, Mentor OH
 159   0.90 Franklin Belz, Kenmore NY
 160   0.90 Adam Dzimian, Tonawanda NY
 161   0.84 Lois Buseck, Erie PA
 162   0.84 Kathleen Dammeyer, Erie PA
 163   0.78 Paige Drake, Allegany NY
 164   0.78 Margery Cooksey, Canfield OH
 165   0.78 Genevieve Soplop, Allegany NY
 166   0.78 Arthur Cooksey, Canfield OH
 167   0.76 Tonia Barbaro, Erie PA
 168   0.76 Isobel Colt, Erie PA
 169   0.73 Sally Veauthier, Columbiana OH
 170   0.73 Barbara Bellino, Youngstown OH
 171   0.68 Smita Maniar, Mentor OH
 172   0.68 Dilip Maniar, Mentor OH
 173   0.65 Marlene Mc Connell, Allison Park PA
 174   0.65 Margie Tiglio, Allison Park PA
 175   0.65 Dorothy Mehok, Sewickley PA
 176   0.65 Christopher Wang, Pittsburgh PA
 177   0.52 John Gillette, Pittsburgh PA
 178   0.52 Joan Ferlan, Natrona Heights PA
 179   0.52 Jean McVay, Natrona Heights PA
 180   0.52 Gaynelle Jordan, Titusville PA
 181   0.52 David Frohlich, Pittsburgh PA
 182   0.52 Cooper Oliver, Franklin PA
 183   0.52 Colleen Kachel, Pleasantville PA
 184   0.52 Christina Dinwoodie, Pittsburgh PA
 185   0.52 Bill Nichols, Franklin PA
 186   0.52 B Watkins, Polk PA
 187   0.52 August Costanzo, Pittsburgh PA
 188   0.26 Mary Jo Johnson, Latrobe PA
 189   0.26 Linda Evans, Monongahela PA
 190   0.26 Evelyn Lawrence, Saegertown PA