2004 Fall NABC

Orlando
11/18-28/2004


Mon MidZip Bracket 1 - 11 Teams

MPsRankNames
3.19
1
Erez Hendelman, New York NY; Susan Bender-Scheer, Morristown NJ; Shirley Matthews, Lindale TX; Nicholas France, Spring Valley NY
2.39
2
Bryan Morgan, Dallas TX; Chuck Chang, Evanston IL; Nina Lubick-Reich, Fullerton CA; Jason Rosenfeld, Potomac MD
1.60
3/4
Steven Peglow, Danville CA; Shawn Cantlin, Washington DC; Craig Caplan - Teresa Caplan, Pasadena MD
1.60
3/4
Rick Kaye, Bingham Farms MI; Cristina Tita, Detroit MI; Massoud Banan, Kokomo IN; David Rogers, Wilton Manors FL

Mon MidZip Bracket 2 - 10 Teams

MPsRankNames
3.03
1
Barry Margolin, Arlington MA; Nathan Glasser, Somerville MA; John Cobb Jr, Apex NC; John Marriott Jr, Rocky Mount NC
2.27
2
Howard Christ III, Dunnellon FL; Barbara Burgess, Leesburg FL; Patty Luther, Ocala FL; Sandra Wirtz, Clyde MI
1.52
3/4
Rahn Smith, Brandon FL; Beata Czachor - Yee Tar Zee, Tampa FL; Peter Cleaves, Sarasota FL
1.52
3/4
Terry Ernst, Oran MO; Deborah Reichman, Algodones NM; Emily Doran - Donald Brown, Haines City FL

Mon-Wed Morn Side Pairs - 64 Pairs

MPsABCNamesScore
6.37
1


John Russell, North Barringto IL; Roman Nenov Trendafilov, Varna Bulgaria68.15%
4.85
2
1

Douglas Kramer, Miami FL; Gilberto Ocampo, Key Biscayne FL64.16%
3.64
3
2
1
Jerome Kramer, Miami FL; Lillian Harris, Oakland CA61.90%
2.73
4
3
2
Martin Demko - Vanessa O'Callaghan, Cary NC61.78%
2.02
5


Kenneth Davis, Alexandria VA; John Ashe, Fairfax VA61.61%
2.05
6
4
3
Carole Maeder, Bonita Springs FL; Lee Morgenlander, Sarasota FL59.65%
1.37
5/6

Paul Simon, Arlington MA; Nancy O'Donnell, East Greenwich RI58.63%
1.34
5/6

B Horiguchi - Chiye Horiguchi, Gardena CA58.63%
1.54

4
Jay Friedenson, Morrisville VT; Ross Lounsbury, Ballston Lake NY56.67%
1.49

5/6
Arnie Summers - Henry Poe, Lakeland FL56.55%
1.96

5/6
Lelvin Crowe, Cordova TN; H Legros Jr, Memphis TN56.55%

Mon-Thurs AM KO Bracket 1 - 16 Teams

RankNames
Marjorie Michelin, Los Angeles CA; Stephen Gladyszak, Chelsea MA; Elayne Kadis - Kenneth Kadis, Brookline MA; William Hunter, Reading MA; Shome Mukherjee, Randolph MA
vs
Alan Doane, Halifax NS; Sharron Josey, Dartmouth NS; Boyd Wells - Jo Ann Lynds, Truro NS
Norm Gordon, Dol-D-Ormeaux QC; Ahmed Sorathia, Chino CA; Mariko Kakimoto, Newport Coast CA; Allen Reiter, Caesaria Israel
vs
Joyce Sillins - Jonathan Greenspan - Glenn Eisenstein - Aaron Silverstein, New York NY; Jim Daniel, Shrewsbury NJ

Mon-Thurs AM KO Bracket 2 - 16 Teams

RankNames
James Fowlkes - Patricia Fowlkes, Garner NC; David Smith - Gretchen Smith, Davidson NC
vs
Norma Cloyd, Paducah KY; Shi Yan - Alex Hong, Delta BC; Joseph Collins, Ft Lauderdale FL; Ian Boyd, Calgary AB
William Peters, Laurel MD; Charles Heilig - Flo Heilig, Virginia Beach VA; Michael Mayer, Ellicott City MD; Brenda Glaze - Tom Ottley, Anchorage AK
vs
Neil Hunter - Anita Carlson - Sally Sabo - Kay Enfield, Santa Fe NM; William Nabors, Colorado Spgs CO

Mon-Thurs AM KO Bracket 3 - 16 Teams

RankNames
Michael Nabrynski - Jennifer Nabrynski, Ashland MA; Mark Conner, Grantham NH; Bruce Downing, Manchester NH
vs
Sheldon Pearlman - Janine Bibb - Peter Petruzzellis, Toronto ON; Elizabeth Gallagher, Oakville ON
Jason Rosenfeld, Potomac MD; James Krot, Bay City MI; George Klemic, Bensenville IL; Jonathan Rivet, Wheaton IL; Will Engel, Freeport IL
vs
Jim Cahalan, Isle of Palms SC; Dan Pickett, Casper WY; Jay Armstrong, Albuquerque NM; John Bronson, Scottsdale AZ; Reiko Raese, Boulder CO; Sue Ann Moore-Treble, Colorado Spgs CO

Mon-Thurs AM KO Bracket 4 - 12 Teams

RankNames
John McElroy - Ann Clapham, Ormond Beach FL; Jeanne Spletzer, Port Orange FL; Polly Thomason, Clermont FL
vs
Michael Nistler, Petaluma CA; Willis Mitchell, Dearborn MI; Jack Webb, Charleston SC; Herbert Stampfl, Ran Cucamonga CA
June Stoiber, Put-In-Bay OH; Mary Southwick, Lisle IL; Dave Anthony - Lynne Schomaeker, Fort Myers FL
vs
William Collis, Juno Beach FL; Daniel Neill, Lexington KY; Cecile Skaggs - Marvin Skaggs, Memphis TN

Mon-Thurs AM KO Bracket 5 - 12 Teams

RankNames
Barbara McPeak - Kenneth McPeak, Lebanon TN; Sylvere Luquette - Wilma Luquette, Van TX
vs
William Bunn, Brentwood MO; Julia Torres, Florissant MO; Thomas Rand, Canton OH; Richard Rand, Chicago IL
Marke Antonsen - Denny Gibson, Maple Ridge BC; Stephen Kalstein, Birmingham MI; John Scott Hiller, Marshall MN; Gerald Kanter, Boca Raton FL
vs
Kimberly Gilman, Watertown MA; Kathy Gilman, Shoreline WA; Robin Hillyard, Waltham MA; Stephen Pickett, Vancouver BC

Tues/Wed AM Comp KO 1 - 12 Teams

RankNames
Roark Johnson, Richfield MN; Audrey Weikle, Saint Paul MN; Linda Webb, Fargo ND; Sarah Imig, Sioux City IA
vs
Patti Lee - Judy Overland, Toronto ON; Sallie Caty, Oakville ON; Peter Clark, Ottawa ON
Gayle Andrews, Stanton CA; Wayne Rapp, Orange CA; Subba Ravipudi, Downey CA; Yas Takeda, Hacienda Hgts CA
vs
G S Jade Barrett, Vancouver WA; Diana Marquardt, Del Mar CA; Ilse Rothman - Edward Rothman, North Dartmouth MA

Tues/Wed AM Comp KO 2 - 16 Teams

RankNames
Helma Strauss, Hartford CT; Susan Seckinger - Gary Seckinger, Wethersfield CT; Jonna Robinson, Burlington VT
vs
Paul Stodola - Maxine Cotton - Jack Hargrove - Charlotte Vincent, Leesburg FL
Sherry Ann Kavaler - Edwin Siegel, New York NY; Yatindra Sahae, Carmel CA; Thomas Trudeau, Martinez CA
vs
Christopher Rawlines - Greta Rawlines, Riverview NB; Sandra Fox, Sackville NB; John Beasy, Halifax NS

Tues/Wed AM Comp KO 3 - 16 Teams

RankNames
Donald Addis - Jackie Addis, Darien IL; Gerry Panos, Holiday FL; Joan Griffin, New Port Richey FL
vs
John Zaleskie, Fort Myers FL; Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL
Timothy Casey Jr - Suzanne Casey, Tampa FL; Alan Steggles, Ravenna OH; Virginia Bissig, Bear Lake MI
vs
Steen Metz, Sanibel FL; Bill Siegel - Miles Thomson, Cape Coral FL; Bee Hallett, Fort Myers FL

Tues/Wed AM Comp KO 4 - 15 Teams

RankNames
Shuckie Acton - Daniel Deany - Wallace Koehler Jr, Valdosta GA; Virginia Allen, Lenox GA
vs
Michael Strong - Johanna Cheung, Winfield IL; Sunny Hoffman - David Hoffman, Boca Raton FL
Gerald Williams, Bartlett TN; Jo Anne Nenni, West Palm Beach FL; John Fraser, Mississauga ON; Mary Henderson, Naples FL
vs
Dot Davis, Winter Park FL; Michiko Takenaka, Orlando FL; Christopher Shaw Jr, Carlinville IL; Marti Cowie, Lakeland FL

Tues/Wed AM Comp KO 5 - 17 Teams

RankNames
Richard Hughes, Johns Island SC; Banner Hughes, Seabrook Island SC; Will Lehder - Diane Lehder, Kiawah Island SC
vs
Elizabeth McGuffey - Michael McGuffey - Nancy Young, Durham NC; Doreen Marek, Chapel Hill NC
vs
Jeanine Fagley, Altoona PA; Marion Simmons, Bradenton FL; Susan Fox - Marvin Fox, Glenview IL
Clara Minch - George Minch, Estero FL; Patricia Poitinger, Bonita Springs FL; Ronald Poitinger, Bonita Spgs FL
vs
William Latham - Elizabeth Latham, Thomasville NC; Doug Mahin - Linda Mahin, Tarpon Springs FL

Tue/Wed AM Comp KO Cons 1 - 5 Teams

RankNames
Chris Champion - Dennis Goldston - Bonnie Bagley - Toshiko Yingst, Colorado Spgs CO
vs
Karl Hicks, Dominion NS; Heather Peckett, Nepean ON; Gerald La Flamme - Linda Cobham, Grnd-Bay-Wfld NB
vs
Edward White, Grand Blanc MI; Phil Leon, Grosse Pointe MI; Bob Carteaux, Fort Wayne IN; Walter Fontaine, North Providenc RI

Tue/Wed AM Comp KO Cons 2 - 8 Teams

RankNames
Felix Shiffman, Ormond Beach FL; Samey Noori, Dunedin FL; Elton Lipnick, Houston TX; Bob Reinman, Colorado Spgs CO
vs
Lyn Beauchene - Jack Killough - Gary Stork, Oklahoma City OK; Gary Straka, Union City OK
vs
Kris Ginthwain, Hickory NC; Joyce McMonagle, Memphis TN; Milt Kumer, London ON; Michael Waters, Knoxville TN

Tue/Wed AM Comp KO Cons 3 - 8 Teams

RankNames
Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL; Edward Koontz - Gail Koontz, Cocoa FL
vs
Ronald Sills - Don Little - Donald Patterson, Steamboat Spr CO; Laurah Limbrick, Denver CO
Wendy Richardson - Jim Ball - Len Charney - Malcolm Yurkowski, Winnipeg MB
vs
Andrew Risman, Toronto ON; Merryl Chin, Don Mills ON; Sharon Bain - David Kroft, Thornhill ON

Tue/Wed AM Comp KO Cons 4 - 7 Teams

RankNames
Joseph Conrad - Adeline Nash, Stuart FL; Bernie Dropcho - Sandra Dropcho, Lady Lake FL
vs
George Williams - Dorothy Williams, Key Largo FL; Julie Clark - George Clark, Titusville FL
Carl Brame, Tacoma WA; Howard Fink - Rose Fink, Aventura FL; William Golush, Denville NJ
vs
Reece McCain - Gloria McCain - Millie Nowell - John Nowell Jr, Orlando FL

Tue/Wed AM Comp KO Cons 5 - 7 Teams

RankNames
Bill Carson - Katherine Trubey, Ltl Switzrlnd NC; Guy Ross, Lte Switzerland NC; B Susan Crutchfield, Burnsville NC
vs
Kathryn Peterson, Holmes Bch FL; Jack Peterson, Holmes Beach FL; Kermit Jamison - Donna Jamison, Bradenton FL
vs
David Hopley - Eleanor Hopley - John Macdowell, Naples FL; Roland Ahlbrand Md, Bonita Springs FL
Peter Minogue, North Bay ON; Sandra Smee, St Catharines ON; Beryl Hedrick - Eileen Hedrick, Alabaster AL
vs
Rob Lee, Kansas City MO; Mark Hatten, Carrollton TX; Rita Lande - Jay Slesinger, Boca Raton FL
George Betts, Lake Suzy FL; Audrey Seay, Punta Gorda FL; Florence Mallin-Burns, Port Charlotte FL; Joyce Brito, Venice FL
vs
Alex Booke - Sandy Howe, Pittsford NY; Christine Maxwell - Robert Maxwell, Markham ON